Egységben a sokféleség.

Ingatlan

Elővásárlási jog társasház esetén

Elővásárlási jog társasház esetén

Az elővásárlási jog legtöbbször egy társasházi öröklakás adás-vétele esetében merül fel. Az elővásárlási jogot mindig az adott társasház alakító okirata szabályozza! A szabályzat arról rendelkezik, hogy az adott társasházban található ingatlanrész adás-vétele esetében a közösség többi tulajdonosának van e elővásárlási joga az eladandó ingatlanrész kapcsán.

Ugyanis a tulajdontársak a társasházi alapító okiratban egymás javára elővásárlási jogot létesíthetnek. Ha az alapító okiratban az van feltüntetve, hogy nincs akkor természetesen nincs. Abban az esetben ha nem rendelkezik az alapító okirat, akkor a törvényben meghatározott lakásszám alatt van, felette viszont nincs elővásárlási jogosultság.
Alapulhat jogszabályon és szerződésen.

A jogszabályon alapuló elővásárlási jog a szerződéses elővásárlási jogot megelőzi. A tulajdonos meghatározott dologra nézve írásbeli megállapodással elővásárlási jogot engedhet. Ha ezt megtette és a dolgot el akarja adni, a kapott ajánlatot a szerződés megkötése előtt köteles az elővásárlásra jogosulttal közölni. (Nem terheli e kötelezettség a tulajdonost, ha annak teljesítése a jogosult tartózkodási helye vagy más körülményei miatt rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna).

Ha az elővásárlásra jogosult a tulajdonoshoz intézett nyilatkozatában az ajánlat tartalmát elfogadja, a szerződés közöttük létrejön. Ha a jogosult a szerződési ajánlat elfogadására általában megszabott határidő alatt ilyen nyilatkozatot nem tesz, a tulajdonos a dolgot az ajánlatnak megfelelően vagy annál kedvezőbb feltételek mellett eladhatja. Az elővásárlási jog nem örökölhető.

hozzászólások

Hozzászólások

Szóljon hozzá!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.