Egységben a sokféleség.

Bulgária

black-sea-1440306-mBelépés ideje: 2007. január 1.

Határos: Görögország, Macedónia, Románia, Szerbia, Törökország

Politikai rendszer: Köztársaság

Főváros: Szófia

Terület: 110 910 km²

Népesség: 7 602 116 (2008)

Népsűrűség: 69,4 fő/ km²

Népesség összetétel:
0-14 év: 13,9%
15-64 év: 68,7%
65 év felett: 17,3%

Népességnövekedés: -0,813 % (2008)

Születéskor várható élettartam: 73,09 év (nők: 76,91 év férfiak: 69,48 év)

Éghajlat: mérsékelt éghajlat; hideg, nedves tél; forró, száraz nyár

Idő: Greenwichi középidő (GMT) +2 óra, nyáron GMT +3 óra

Nyelv: bolgár: 84,5%; török: 9,6%; roma: 4,1%; egyéb: 1,8% (2001-es népszámlálási adatok)

Fizetőeszköz: bolgár leva

Vallás: A legelterjedtebb vallás a bolgár ortodox (82,6%), amelyet a muszlim követ (12,2%). Az egyéb keresztény hívők aránya: 1,2%; egyéb: 4%.

Fő régiók: 28 megye (oblasti, oblast); Blagoevgrad, Burgasz, Dobrics, Gabrovo, Haszkovo, Kardzsali, Kjusztendil, Lovecs, Montana, Pazardzsik, Pernik, Pleven, Plovdiv, Razgrad, Rusze, Sumen, Szilistra, Szliven, Szmoljan, Szófia, Szófia város, Sztara Zagora, Turgoviste, Várna, Veliko Turnovo, Vidin, Vraca, Jambol

Gazdaság: Az 1996-os nagy gazdasági visszaesést követően, mely a szocialista kormány bukásához vezetett, makrogazdasági stabilitás és erőteljes növekedés volt tapasztalható. 1997-ben a makrogazdasági stabilitás a rögzített devizaárfolyam kialakításával került megerősítésre, mely alapján a leva árfolyamát a német márkához rögzítették. Az alacsony infláció és a strukturális reformok következtében kialakuló egyenletes fejlődés hatására Bulgária 2000 óta átlagosan 4 százalékos fejlődést tud felmutatni, mellyel egyre vonzóbbá válik a külföldi befektetők számára. Az ország számára a legnagyobb kihívást a közigazgatásban fellelhető korrupció, a gyenge bírósági hatalom, és a szervezett bűnözés jelenti.

Természeti kincsek: bauxit, réz, grafit, cink, szén, fa, szántóföld

Bulgária: A gazdasági válságtól az Uniós tagságig – www.eu2004.hu/index.php?op=csatlakozas_csatlakozasdokumentumok&id=20

Beutazás/ tartózkodásA 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38/EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig továbbra is engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban (természetesen személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges).

Az EU tagországok állampolgárainak három hónapon túli tartózkodása esetén a tagállamok bejelentési kötelezettséget követelhetnek meg. Tartózkodási engedély ekkor sem kell, a bejelentésről az illetékes hatóságok igazolást állítanak ki. A három hónapon túli tartózkodásnál azonban a tagállamok kérhetik a megélhetéshez szükséges rendszeres jövedelem és a teljes körű betegbiztosítás igazolását, vagy a foglalkoztatást (munkaviszonyt), illetve tanulmányok folytatását bizonyító okiratot.

Az uniós polgárok harmadik országbeli családtagjainak három hónapon túli tartózkodásához tartózkodási kártyát kell igényelni.

Amennyiben egy uniós polgár három hónapnál tovább szeretne Bulgáriában tartózkodni, a regisztrációs igazolványt a helyi rendőrkapitányságon kérheti.

További információ a Belügyminisztérium honlapján található.

Bulgária szabályozása a külföldiek helyzetéről az alábbi oldalon olvasható.

Utazás/ közlekedés
Bulgáriában négy nagyobb nemzetközi repülőtér található az alábbi nagyvárosokban: Szófia,PlovdivVárnaBurgasz.

Az ország fontosabb tengeri kikötőiVárnaBurgaszLom, Neszebár, Rusze és Vidin.

A fővárosban, Szófiában a tömegközlekedés járműveinek – villamos, troli busz, metró és busz – jegye, és a jegy ára (1 leva) is egyforma. A jegy megvásárolható újságárusoknál, a nagyobb megállóhelyeken, és a vezetőnél is.

Az ország hivatalos vasúttársaságának honlapja és a vasúti menetrendek itt érhetők el.

Az úthálózat hossza Bulgáriában 37,3 ezer kilométer, ebből 350 kilométernyi az autópálya (A-1, A-2, A-3, A-4).

A Bulgáriában érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési és Energiaügyi Főigazgatóságának összefoglalójában.

Utazási kedvezmények

Vasúton

Nyugdíjas kedvezmények

A nyugdíjas kedvezmények a „Senior Citizen” kártya megvásárlásával vehetők igénybe, mely 1 levába kerül (2009) és 50%-os kedvezményre jogosítja fel használóját. A nők 57, a férfiak 62 éves koruk felett vehetik igénybe. Ehhez be kell mutatni a személyi igazolványt és a nyugdíjról szóló igazolást.

Amennyiben az utas nem kívánja kiváltani ezt a kártyát, továbbra is jogosult 50%-os kedvezményre, ha bemutatja a nyugdíjról szóló igazolást az utazás helyszínén (ha nem rendelkezik kártyával, akkor minden utazásnál be kell mutatnia az igazolását).

Nemzetközi utazáshoz 60 éves kor felett ki lehet váltani a „Railcard ’S’” kártyát 30 leváért (2009), melynek birtokában 25%-os kedvezménnyel lehet jegyet vásárolni egy éven keresztül. A kártya kiváltásához szükség van érvényes útlevélre vagy személyi igazolványra valamint a nyugdíjról szóló igazolásra.

Ezzel kapcsolatban további információ olvasható a bolgár vasúttársaság honlapján.

A 60 évnél idősebb utasok számára elérhető még az ún. Balkan Flexipass Senior jegy, melynek a megváltásával 1 hónapon belül 5, 10 vagy 15 napig korlátlan számú utazásra jogosult a vásárló Bulgáriában, Görögországban, Macedóniában, Montenegróban, Romániában, Szerbiában és Törökországban. A jegy nyújtotta utazási kedvezményekről, árakról, valamint egyéb kedvezményekről a Rail Europe honlapján lehet tájékozódni.

Diákkedvezmények

A STUDENT kártya, melyet a bolgár vasúttársaság állít ki, 50%-os kedvezményre jogosít. A kártya ára 2009-ben 1 leva, és a kiállítástól számított egy évig érvényes. Minden oktatási intézményben tanuló diák és nappali tagozatos egyetemi hallgató igényelheti 26 éves korig. A kártya kiváltásához iskolai igazolásra és hallgatók esetében leckekönyvre is szükség van.

Külföldi diákoknak 12 és 26 éves kor között a diákkedvezmények igénybevételéhez ISIC kártyával van lehetőségük, mely kiváltásához nemzetközi diákigazolvány szükséges. A 18 évesnél idősebbek (tanulók, nappali tagozatos hallgatók, Phd hallgatók) kiválthatják a DSC ISIC VISA ELECTRON-t. A kártyák az USIT Colours irodákban válthatók ki, és tulajdonosaiknak 50%-os kedvezményt biztosítanak a vasúti szolgáltatásokhoz.

ISIC kártyáról további információ a kártya hivatalos honlapján található. Az Usit Colours irodákról további információ az iroda hivatalos honlapján érhető el.

További információ a kedvezményekről a bolgár vasúttársaság honlapján olvasható.

Munkavállalás2007. január 1-től Bulgária megnyitotta munkaerőpiacát az Európai Gazdasági Térség tagállamai és Svájc munkavállalói előtt, így a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak Bulgáriában.

Munkakeresés

Amennyiben egy magyar állampolgár betöltötte 16. életévet, és Bulgáriában szeretne munkát keresni, regisztráltathatja magát az illetékes munkaügyi hivatalban.

A bejelentkezéshez az alábbiakra van szükség:

  • személyazonosságot igazoló okmány ( útlevél vagy személyi kártya)
  • az illetékes bolgár hatóságok által kiállított lakcímet igazoló okmány (lakcím igazolás, tartózkodási engedély )
  • nem EGT állampolgár családtagoknak a házasság tényét, illetve a családi vagy rokonsági viszonyt igazoló dokumentum (anyakönyvi kivonat, házassági szerződés, örökbefogadást igazoló bírósági ítélet és stb. )
  • végzettséget és szakképesítést igazoló okmány
  • szakmai tapasztalatot igazoló okmány
  • erkölcsi bizonyítvány a származási ország illetékes szervei által hitelesített másolata
  • a fenti dokumentumoknak a bolgár külügyminisztérium konzuli szolgálata által hitelesített fordítása
  • korlátozott munkaképesség esetében orvosi igazolás bolgár fordítása

A regisztráláshoz a szükséges formanyomtatványokat bolgár nyelven kell kitölteni.

Azok, akik Bulgáriában szeretnének dolgozni, aktuális állásajánlatokról és a munkavállalás feltételeiről az EURES rendszeren keresztül tájékozódhatnak, illetve találnak információt a Munkaügyi Hivatal honlapján is (angol nyelven).

Munkavállalással kapcsolatos bővebb információ az alábbi oldalon olvasható.

Munkaszerződés

Bulgáriában munkaszerződés kötése kötelező, törvény által megkövetelt és szabályozott.

A szerződést még a munkába állást megelőzően kell elkészíteni, bele kell foglalni a munkavégzés helyét, a munkakört, a megkötés időpontját, a szerződés érvényességének idejét, az éves fizetett szabadság mértékét, a fizetést, valamint a munkanap illetve munkahét hosszát.

A szerződés megkötésének időpontját követő három napon belül a munkáltató köteles értesíteni a Nemzeti Adóhivatal helyi Igazgatóságát.

A szerződés megkötését követő hét napon belül a munkavállalónak munkába kell állnia.

A munkaszerződések ideiglenes vagy fix időtartamra is köthetőek. A határozott idejű szerződés nem lehet hosszabb három évnél.

Amennyiben valamilyen változás következik be a munkaviszonyban, a munkáltató köteles írásban tájékoztatni a munkavállalót a változás bekövetkezése előtt minimum egy hónappal.

A munkaügyi viták rendezése polgári peres eljárás keretében történik.

Munkaidő

Bulgáriában egy normál munkahét 5 napos, 40 órás, napi nyolc órában. Bizonyos esetekben a munkáltató meghosszabbíthatja a munkanapot, de a napi munkavégzés akkor sem haladhatja meg a 10 órát.

Az így meghosszabbított napok száma nem lehet több hatvannál egy naptári évben, valamint nem lehet több egymást követő 20 napnál.

Részmunkaidős állás esetén a munkavállaló és a munkáltató közös megegyezés alapján rögzítik a munkaidőt a munkaszerződésben.

Éjszakai munka és ötnapos munkahét esetén a munkaidő hossza nem haladhatja meg a napi 7 órát, összesen a heti 35 órát.

A munkavégzés közben a munkavállaló jogosult egy vagy akár több szünetre, az ebédszünet hossza nem lehet rövidebb 30 percnél.

Nemzeti ünnepek, munkaszüneti napok

  • Január 1. – Újév
  • Január 6. – Vízkereszt
  • Március 3. – Nemzeti ünnep
  • Május 1. – A munka ünnepe
  • Május 6. – Nemzeti ünnep
  • Május 24. – Nemzeti ünnep
  • Húsvét
  • Szeptember 6. – Az egyesítés napja
  • Szeptember 22. – A függetlenség napja
  • December 24. – Szenteste
  • December 25. – Karácsony
  • December 26. – Karácsony

Bulgáriában a törvényileg meghatározott minimálbér 204 leva (2009. január).

Munkanélküli ellátás

Bulgáriában munkanélküli ellátásra jogosult lehet az a személy, aki eleget tesz az alábbi feltételeknek:

  • önhibájából, vagy önhibáján kívül munkanélkülivé válik
  • nincs járulékfizetési kötelezettséget maga után vonó munkaviszonya
  • munkaképes
  • a helyileg illetékes Munkaügyi Hivatalnál munkanélküliként regisztrálták, és a Munkaügyi Hivatal rendelkezésére áll
  • nem jogosult öregségi vagy korengedményes nyugdíjra
  • legalább 9 hónap biztosítotti időszakkal rendelkezett a munkanélkülivé válást megelőző 15 hónapban.

A Munkaügyi Hivatalnál történő regisztrációhoz az alábbi dokumentumok szükségesek:

  • személyazonosító igazolvány vagy más személyazonosító okmány
  • képzettséget igazoló okmányok
  • a helyi önkormányzat által kiállított, lakcímet igazoló okmány.

Az ellátás mértéke

A juttatás mértékét a következő tényezők befolyásolják:

  • a munkanélkülivé válás oka
  • a korábbi jövedelem
  • a munkanélküli juttatások összegének minimuma, ami jelenleg 110 leva és maximuma, ami jelenleg 240 leva (2009. augusztus)
  • biztosítotti idő teljes hossza (A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. E-301-es nyomtatvány kitöltésére van szükség).

Az átlagos napi munkanélküli segély összege megegyezik a kérelmező munkanélkülivé válását megelőző 9 hónapban kapott napi munkabérének 60%-ával.

Az ellátás folyósításának időtartama

A juttatás folyósításának időtartama függ a biztosítotti idő hosszától, így a következőképpen alakul:

Biztosítotti időA juttatás folyósításának időtartama

0-3 év 4 hónap
3-5 év 6 hónap
5-10 év 8 hónap
10-15 év 9 hónap
15-20 év 10 hónap
20-25 év 11 hónap
25-30 év 12 hónap

Azok, akik 2009-ben a pénzügyi-gazdasági válság következtében veszítették el munkájukat, a jogosultsági idő első felében a munkanélküli ellátás 130%-át, míg második felében a 70%-át kapják kézhez.

További információ az alábbi oldalakon található:
Nemzeti Foglalkoztatási Ügynökség (angol nyelven)
Munkaügyi és Szociálpolitikai Minisztérium (angol nyelven)
Országos Társadalombiztosítási Intézet (angol nyelven)

Álláskeresők részére nyújt segítséget az Európai Foglalkoztatási Szolgálat, melynek honlapján aktuális állásajánlatok kereshetőek.

Társadalombiztosítás

Nyugdíjak 

A jelenlegi bolgár nyugdíjrendszer két pillérre épül. A kötelező általános társadalombiztosítási 1. pillérben a gazdaságilag aktív népesség teljes köre biztosított. A kötelező tőkefedezeti 2. pillérbe két nyugdíjalap tartozik; a Szakmai Nyugdíjalap, amely alapján a magas (egészségre különösen ártalmas) kockázatú munkakörben dolgozó munkavállalók korábban mehetnek nyugdíjba és az Általános Nyugdíjalap, amelybe az 1959. december 31-ét követően született gazdaságilag aktív népesség biztosított. Létezik egy önkéntes járulékfizetésen alapuló 3. pilléris, amelyben való részvételre adókedvezményekkel ösztönzik a munkavállalókat. Ez alá két alap, a Magán Kiegészítő Nyugdíjalap és a kollektív munkaügyi megállapodás alapján működő Szakmai Nyugdíjalap tartozik.

A nyugdíjrendszer finanszírozása 

A biztosítottak jövedelmének 22 %-a kerül befizetésre nyugdíjjárulékként az 1. pillérbe. Az 1959. 12. 31. után születettek esetében ebből 5 %- a 2. pillérbe kerül befizetésre. A fizetendő járulékból a munkavállalót/munkáltatót terhelő arány 2008-ban 60:40, de ez az arány fokozatosan közelít az 50:50-hez. Születési időtől függetlenül az önfoglalkoztató személyek kivételével az Üzemi baleseti és Foglalkozási megbetegedési Alapba a munkaviszony egészségre veszélyességének mértéke szerint a jövedelem 0,4-1,1 %-a után kell a munkáltatónak járulékot fizetnie. A járulékfizetési jövedelem alsó határa 2008-ban havi 240 leva (€ 123), a felső határa pedig 2000 leva (€ 1023).

A nyugdíjrendszer különböző ellátásai

Öregségi nyugdíj 

Jogosultság feltételei 

Az öregségi nyugdíj megállapításának feltétele az 1. pillérben az előírt életkor elérése és a szükséges nyugdíjpont megszerzése. 2009-től férfiak esetében 63. életév betöltése és 100 pont megszerzése, nők esetében 60. életév betöltése és 94 pont megszerzése szükséges. A nyugdíjpont az életkor és a megszerzett szolgálati idő összege. Ha valaki nem rendelkezik a szükséges nyugdíjpontokkal, akkor 65 éves életkor betöltésétől mehet nyugdíjba, ha minimum 15 év szolgálati időt szerzett, amelyből legalább 12 évben tényleges járulékfizetés történt.

2. pillérben az ellátásra való jogosultság akkor áll fenn, ha az adott személy az 1. pillérben jogosultságot szerzett. A biztosított kérésére lehetőség van az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt 5 évvel nyugdíjba menni, ha az egyéni számlán lévő megtakarítás alapján járó ellátás legalább a minimum nyugdíj összegét eléri.

Az ellátás mértéke 

Az 1. pillérben az öregségi nyugdíj összege függ attól, hogy a referencia-időszakban a biztosított keresete évente hányszorosa/hanyadrésze volt az országos átlagkeresetnek, függ továbbá a nyugdíjazást megelőzően 12 hónapban elért országos járulék köteles átlagkeresettől és a biztosítási idő hosszától (minden év 1%; a korhatár betöltése után, nyugdíj igénybevétele nélkül elért évekért 2009-től 5 % jár).

2. pillérben az öregségi nyugdíj összege függ az egyéni számlán lévő összegtől, az elfogadott, a várható életkor és az ellátás fajtájától függő bio-metrikus táblázatban szereplő értéktől, a jóváhagyott technikai kamat mértékétől.

minimum nyugdíj 2008. 07. 01-től havi 113.49 leva (€ 58) az 1. pillérben. A 2. pillérben nincs minimum nyugdíj. (A nyugdíjakból adó nem kerül levonásra.)

Rokkantsági nyugdíj 

A bolgár rokkantsági nyugdíj megállapításához követelmény a szolgálati idő, valamint a legalább 50%-os munkaképesség-csökkenés. Az ellátást a rokkantság időtartamára, illetve teljes élethosszig nyújtják, amennyiben a rokkant személy elérte a nyugdíjkorhatárt.

A rokkantsági nyugdíj összege függ a járulékköteles jövedelemtől, a biztosítási idő hosszától, a megrokkanáskori életkor és a nyugdíjkorhatár közötti különbségtől, a munkaképesség-csökkenés fokától, az öregségi nyugdíj minimum összegétől, a járulék köteles keresetek nemzeti átlagától, és a személyi együtthatótól.

Hozzátartozói nyugdíj 

A túlélő házastárs özvegyi nyugdíjra az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt 5 évveljogosult vagy ezen időpont előtt, ha rokkant. Újraházasodás esetén a hozzátartozói nyugdíjat megszüntetik. Az elvált házastárs, illetve az élettárs nem jogosult hozzátartozói nyugdíjra. Szülők akkor jogosultak hozzátartozó ellátásra, ha az öregségi korhatárukat már betöltötték, de saját jogukon ellátásban nem részesülnek, valamint életkorra tekintet nélkül, ha gyermekük sorkatonai szolgálat teljesítése közben hal meg. A minimum hozzátartozói ellátás összege nem lehet kevesebb, mint az öregségi nyugdíjminimum 75 %-a, azaz 2008-ban 102.85 leva (€ 53).

Baleseti rokkantsági nyugdíj 

Nincs szolgálati idő követelmény. Baleseti rokkantsági nyugdíj azoknak jár, akik üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés következtében elvesztik munkaképességük legalább 50%-át. A (baleseti) rokkantsági nyugdíj összege nem lehet alacsonyabb annál az összegnél, mely általános (nem baleseti) rokkantsági nyugdíjként megilletné a jogszerzőt.

További információ: 

National Social Security Institute (NSSI)

Sofia 1303, Al. Stambolijsky Bul. 62-64, Bulgaria
Tel.: 00 359 2 926 10 10
Fax: 00 359 2 926 16 66
e-mail: noi@nssi.bg

A fenti adatok túlnyomórészt a 2008. évi állapotokat tükrözik, és tájékoztató jellegűek. A tájékoztatóban szereplő nyugdíjak, járulékok összege idővel változhat.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF)

Bolgár nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán található.

Az ideiglenes bulgáriai tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Családi támogatások

1. Anyasági szabadság és ellátás
Anyasági ellátás illeti meg azokat a várandós anyákat, akik az igénylést megelőzően legalább 6 hónapig biztosítottak voltak. Az ellátás a szülés várható napját megelőző 45. naptól vehető igénybe, a folyósítás időtartama 315 nap. Az ellátás mértéke a korábbi jövedelem 90%-a.

Terhesség vagy szoptatás miatt bekövetkezett áthelyezés esetén az áthelyezett személy a korábbi és a jelenlegi fizetése közötti különbségre is jogosult. Amennyiben az áthelyezést megelőzően a munkavállaló nem rendelkezett legalább 6 hónap biztosítási idővel, egyszeri juttatásra jogosult, melynek összege arányos a korábbi biztosítási időszak hosszával.

2. Szülési támogatás

Azokban a családokban, ahol a családtagok átlagos havi jövedelme alacsonyabb, mint 300 leva, a terhes nők 150 leva szülési támogatásra tarthatnak igényt, feltéve, hogy nem jogosultak anyasági támogatásra.

Abban az esetben, ha a terhes nő biztosított ugyan, de nem kap anyasági támogatást, mert nem rendelkezik a juttatásra való jogosultsághoz szükséges biztosítási idővel, a juttatás arányosított összegét kapja meg, aszerint, hogy hány nap hiányzik a szükséges biztosítási időből, ez azonban nem lehet több 45 napnál.

A gyermek születését követően minden anya egy összegű szülési juttatásra jogosult, tekintet nélkül a család jövedelmi helyzetére. Ennek összege:

  • első gyermek után: 250 leva
  • második gyermek után: 600 leva
  • harmadik és minden további gyermek után: 200 leva

3. Családi pótlék

Bulgáriában családi pótlékot azon családok igényelhetnek, amelyek egy főre eső havi jövedelme nem haladja meg a 300 leva összeget. A családi pótlék a gyermek középiskolai oktatásának végéig, de legkésőbb 20 éves koráig jár.

A családi pótlék összege gyermekenként 25 leva, ikerszülés esetén gyermekenként 37,5 leva.

Amennyiben a szülő nem biztosított, így nem jogosult anyasági ellátásra, a gyermek 1. életévének betöltését megelőzően további családi pótlékra jogosult. Ennek feltétele, hogy a család egy főre eső jövedelme ne érje el a 300 leva összeget. A kiegészítő családi pótlék összege havi 100 leva.

A bolgár családi ellátásokról az Európai Bizottság alábbi adatbázisában található összefoglaló anyag.

Vállalkozásalapítás
Vállalkozásalapítás más EU-tagállamban
Magyar vállalkozók mindennemű korlátozás nélkül az adott tagország által szabályozott feltételekkel indíthatnak vállalkozást az EU tagországaiban. A vállalkozásokra vonatkozó letelepedési jog szabadságának biztosítása érdekében a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek valamely tagállam rendelkezései szerint alapítottak, és amelyek alapszabály szerinti székhelye az unión belül van, szabadon végezzenek gazdasági tevékenységet bármely tagállamban.

A szabad vállalkozás a jogosultak részére a következő jogokat biztosítja:

  • önálló keresőtevékenység megkezdése és gyakorlása másik tagállam területén;
  • vállalkozások alapítása és irányítása másik tagállam területén;
  • leányvállalatok, ügynökségek, fióktelepek, irodák létesítése másik tagállam területén.

A társaságalapítási feltételek tagállamonként eltérőek, de egyik tagállam se tehet különbséget olyan cégek között, amelyeket saját állampolgárai, illetve más tagállamok állampolgárai jegyeztettek be. Ha a társaság tulajdonosai a társaság megalakításakor és bejegyzésekor teljesítik a tagállami szabályokat (amelyek a cégbejegyzés feltételeiben pl. azonosak), akkor a társaságok egyforma jogokat élveznek és ugyanolyan kötelezettségek is terhelik őket, függetlenül az alapítók nemzetiségétől. A tagállamonkénti eltérő társaságalapítási feltételek természetesen szükségessé teszik azt, hogy a társaságot alapítók tájékozódjanak az idegen tagállam nemzeti jogáról.

A vállalkozásalapítás általános szabályaival kapcsolatban ezen oldalunkon, a közösségen belüli szolgáltatásnyújtással kapcsolatban pedig ezen oldalunkon talál részletesebb információt.

A vállalkozásalapítás, telephely-létesítés bulgáriai feltételeivel kapcsolatban bővebb infromációval szolgálhat a gazdasági tárca felügyelete alatt működő ITD Hungary Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség.

Az Ügynökség elérhetőségei:

ITD Hungary Zrt. – központi iroda:
1061 Budapest, Andrássy út 12.

Honlap: http://www.itd.hu

Levélcím: 1368 Budapest 5, Pf. 222.
Tel.: 1/472-8100
Fax: 1/472-8101
E-mail: info@itd.hu

Ügyfélkapcsolati és Tanácsadó Központ

Tel: 1/472-8150

Fax: 1/472-8140

Bulgáriai vállalkozásalapítással kapcsolatban további hasznos információ olvasható az ITD Hungary Bulgáriával foglalkozó oldalán, valamint a bolgár befektetés-ösztönzési ügynökséghonlapján.

Emellett hasznos információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Bulgáriára vonatkozó információit itt olvashatja. (angol nyelven)

További információ:

Bolgár kormányzati portál

Bolgár pénzügyminisztérium honlapja

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.