Egységben a sokféleség.

Csehország

prague-1412021-mBelépés ideje: 2004. május 1.

Határos: Németországgal, Ausztriával, Szlovákiával és Lengyelországgal

Politikai rendszer: Parlamentáris köztársaság

Főváros: Prága

Terület: 79 000 km2

Népesség: 10 177 300 (2012)

Népsűrűség: 129,21 fő/km2

Népesség összetétel:
0-14 év: 13,5%
15-64 év: 70,2%
65 év felett: 16,3%

Népesség növekedés: -0,134%

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 77,38 év (nők: 80,83 év, férfiak: 74,11 év)

Éghajlat: Csehország éghajlatát hűvös nyár és hideg, felhős, ködös, párás tél jellemzi.

Idő: Greenwichi középidő (GMT) +1 óra, nyáron GMT +2 óra

Nyelv: cseh 94,9%, moravai 3,7%, szlovák 1,9%, egyéb 4% (2001-es népszámlálási adatok).

Fizetőeszköz: cseh korona (CZK)

Vallás: római katolikus (39%), protestáns (5%), ortodox (3%)

Nagyobb városok: Prága (1,3 millió), Brno (390 000), Ostrava (331 000), Olomouc, Usti nad Labem, Liberec, Hradec Králové

Régiók: az ország 13 kerületre (kraj) van felosztva: Prágai, České Budějovice-i, Plzeňi, Karlove Vary-i, Ústí nad Labem-i, Libereci, Hradec Králové-i, Pardubicei, Jihlavai, Brněnský, Olomouci, Gottwaldovi, Osztravai kerület.

Gazdaság: A cseh gazdaság az egyik legstabilabb és sikeres az európai posztkommunista országok közül. A nyitott befektetési politika alkalmazása fontos szerepet játszott a kommunista tervgazdaságról egy működőképes piacgazdaságra. Az uniós tagság, szerencsés közép-európai elhelyezkedése, az alacsony költségek és a képzett munkaerő együttesen kedvező célponttá teszik Csehországot a külföldi befektetők számára.

Természeti kincsek: szén, kaolin, agyag, grafit, fa

Beutazás/ tartózkodás

Magyarország teljes jogú schengeni tagságával a magyar állampolgárok határellenőrzés nélkül, bármikor és bárhol – tehát nem csak a korábbi kijelölt határátkelőhelyeken – átléphetik a belső határokat, amennyiben más schengeni országokba utaznak be.

A 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38/EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban (természetesen személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges).

Az EU tagországok állampolgárainak három hónapon túli tartózkodása esetén a tagállamokbejelentési kötelezettséget követelhetnek meg. Tartózkodási engedély ekkor sem kell, a bejelentésről az illetékes hatóságok igazolást állítanak ki. A három hónapon túli tartózkodásnál azonban a tagállamok kérhetik a megélhetéshez szükséges rendszeres jövedelem és a teljes körű betegbiztosítás igazolását, vagy a foglalkoztatást (munkaviszonyt), illetve tanulmányok folytatását bizonyító okiratot.

A cseh szabályozás értelmében uniós polgároknak akkor kell tartózkodási igazolást kérniük, amennyiben 3 hónapnál hosszabb ideig szándékoznak a Cseh Köztársaság területén maradni.Ebben az esetben 30 napon belül a területileg illetékes idegenrendészeti hatóságnál be kell jelentkezni, ahol a tartózkodásról igazolást állítanak ki.

A tartózkodási igazolás iránti kérelemhez az alábbi dokumentumokat kell csatolni:

  • az úti okmány fénymásolata,
  • igazolványkép,
  • a tartózkodás célját igazoló dokumentum,
  • társadalombiztosítási igazolás,
  • valamint egy nyilatkozatot, melyben az igénylő vállalja, hogy tartózkodása alatt nem igényel cseh szociális támogatást (kivétel ha a tartózkodás célja munkavállalás vagy vállalkozás).

Uniós polgárok harmadik országbeli családtagjainak három hónapon túli tartózkodásához tartózkodási kártyát kell igényelni.

A külföldiekről szóló cseh törvény értelmében az uniós polgár családtagjának számít a feleség vagy férj, a 21 év alatti gyermekek, és az eltartott közvetlen rokonok, illetve az uniós állampolgár férjének vagy feleségének rokonai.

Uniós polgárok családtagjai azonos feltételek mellett nyújthatják be tartózkodási igazolás iránti kérelmüket, amennyiben az uniós állampolgár már benyújtotta kérvényét, vagy amennyiben már ideiglenes tartózkodási igazolással tartózkodik a Cseh Köztársaságban.

A tartózkodással kapcsolatos nyomtatványokat ezen az oldalon találhatja meg.

Utazás/ közlekedés

A közúthálózat építése és modernizálása jelenleg is zajlik. A 127 000 km hosszú közúthálózatból az autópályák hossza meghaladja az 1000 km-t (a teljes hálózat a tervek szerint 2100 km hosszúságú lesz). Az autópályákon és gyorsforgalmi utakon a személygépjárműveknek (éves, havi vagy heti) úthasználati díjat kell fizetni.

Díjak 3,5 tonna alatti járművek esetén

Éves matrica: 1500 cseh korona

Havi matrica: 440 cseh korona

Hét napos matrica: 310 cseh korona 

A 3,5 tonnát meghaladó járművek esetében 2010. január 1-jétől új rendszer lépett életbe, amelyről ezen az oldalon található információ. 

Sebességkorlátozás 

Motorkerékpár

  • Lakott területen belül: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 90 km/h
  • Autópályán: 130 km/h

3,5 tonnát meg nem haladó személygépkocsi

  • Lakott területen belül: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 90 km/h
  • Autópályán: 130 km/h

Személygépkocsi utánfutóval

  • Lakott területen belül: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 80 km/h
  • Autópályán: 80 km/h 

Tehergépjárművek 3,5 tonna felett

  • Lakott területen belül: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 80 km/h
  • Autópályán: 80 km/h

Buszok

  • Lakott területen belül: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 90 km/h
  • Autópályán: 130 km/h

Autópályákra csak gépjárművek hajthatnak fel, a legkisebb megengedett sebesség -típusra való tekintet nélkül- 80 km/h.

Az alkoholfogyasztás tekintetében Csehországban is a zéró tolerancia érvényesül. Azfényszórót viszont minden napszakban, minden úton, egész évben be kell kapcsolni. A legfontosabb közúti közlekedési előírások ezen az oldalon olvashatóak.

Csehország vasúthálózata rendkívül kiterjedt: még a legtöbb kistelepülés is elérhető vonattal. A cseh állami vasúttársaság egyúttal az ország legnagyobb munkáltatója. Az alábbi oldalon vasúti és autóbuszos útvonaltervező segíti a tömegközlekedéssel utazó turistákat. A cseh fővárost Béccsel, Pozsonnyal valamint Ostravával nagysebességű Pendolino vonatjárat köti össze.

A főváros közlekedéséről a prágai tömegközlekedési társaság honlapján olvasható bővebb információ.

Az ország legnagyobb nemzetközi repülőtere a fővárostól mintegy 20 km-re található, amely személygépkocsik mellett tömegközlekedéssel is jól megközelíthető. A CSA cseh légitársaság Prága, Brno, Ostrava és Karlovy Vary között belföldi járatokat is üzemeltet.

A Csehországban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának összefoglalójában.


Utazási kedvezmények

Vasúton

Nyugdíjas kedvezmények 

A nyugdíjasok és a 70 év felettiek kedvezményben részesülnek utazáskor. A kedvezményekről részletek a cseh vasúttársaság honlapján találhatók.

Diákkedvezmények 
Csehországban a 15 év alattiak számára is biztosítanak kedvezményt, a 15-26 éves kor közötti fiataloknak pedig lehetőségük van utazási kedvezményt biztosító kártya kiváltására. Ennek két típusa létezik, az egyiket (In junior card) egy éves időtartamra, a másikat (Junior Pass summer) három hónapra lehet kiváltani. A kártya 50%-os kedvezményre jogosít. Az éves kártya 600 koronába, a nyáron érvényes 100 koronába kerül 2009-ben.

További információ a kártya nyújtotta kedvezményekről és a díjszabásról a Cseh Vasúttársaság honlapján található.

Busszal

Diákkedvezmények 

A diákoknak 15 éves korig a teljes jegyár 37,5%-át, 15-26 éves kor között pedig legfeljebb 75%-át kell kifizetniük. A kedvezmény igénybe vételéhez szükség van érvényes diákigazolványra. Külföldi diákokra is vonatkozik a kedvezmény. További információ a cseh busztársaság honlapján található.

Munkavállalás

2004. május 1-től az EU tagországok állampolgárai korlátozás és munkavállalási engedély nélkül vállalhatnak munkát a Cseh Köztársaságban és a cseh állampolgárokkal azonos jogokat élveznek a munkavállalás terén (Ez alól a közszférában meghirdetett munkakörök jelenthetnek kivételt).

A munkába állásról és annak megszüntetéséről az EU és az EGT munkavállalóknak regisztrációs nyomtatványt kell kitölteniük.

A munkaviszony létesítését be kell jelenteni a területileg illetékes Munkaügyi Hivatalnak. A bejelentéshez szükséges nyomtatvány a cseh Munkaügyi Minisztérium honlapjáról letölthető.

A lejelentett munkaviszony megszűnésekor az itt elérhető nyomtatványt kell kitölteni.

A munkavállalókra és munkaadókra vonatkozó egyéb előírásokat a cseh Munkaügyi Minisztérium oldalán találhatja meg.

Harmadik országok állampolgárai továbbra is csak munkavállalási engedély birtokában vállalhatnak munkát Csehországban.

Egyes nem EU-tagállamok állampolgárainak munkavállalását hivatott megkönnyíteni az ún. Green Card program. Erről bővebben itt olvashat.

Munkakeresés

Aktuális állásajánlatokról és a munkavállalás feltételeiről információ az EURES honlapján illetve a cseh Szociális és Munkaügyi Minisztérium (Ministerstvo práce a sociálních věcí) honlapján található.

Munkaszerződés

Csehországban a munkaviszony létrejöttéhez munkaszerződés megkötése szükséges a munkáltató és a munkavállaló között.

A munkaszerződésbe kötelező belefoglalni:

  • a végzendő munka típusát
  • a munkavégzés helyét
  • a munkavégzés kezdetének időpontját.

A szerződést írásba kell foglalni, valamint egy példányt a munkavállaló számára biztosítani kell.

A munkavállaló jogait és kötelezettségeit is írásba kell foglalni (akár a munkaszerződésben, akár egy másik megállapodásban).

Ennek a következőket kell tartalmaznia:

  • a munkavállaló család- és utónevét
  • a munkáltató nevét és székhelyét
  • a végzendő munka típusának és helyének részletes leírását
  • a szabadság mértékét
  • a heti munkaidő mértékét
  • fizetési adatokat (a fizetés gyakoriságát, időpontját, a kifizetés helyét és módját).

A munkaszerződés tartalmát csak közös megegyezéssel lehet megváltoztatni.

Amennyiben probléma merül fel a munkáltató és a munkavállaló között, a Nemzeti Munkaügyi Felügyelőséghez (Státní úřad inspekce práce) lehet fordulni.

Munkaidő

Csehországban ötnapos munkahét esetén a normál munkaidő nem haladhatja meg a napi nyolc, illetve a heti negyven órát. (Ebbe az ebédszünet idejét nem számolják bele.)

A nagyvállalatok esetében főszabály szerint a munkáltató és a munkavállaló között megkötött szerződés – akár egyénre szabottan – tartalmazza a munkaidőt, a túlóra fizetésének módját, a fizetett szabadság mértékét, és egyéb, a munkaidővel kapcsolatos információt.

A szabadság mértéke alapesetben évente négy hét.

Munkaszüneti napok

  • Január 1. – Újév
  • Április 13. – Húsvét hétfő
  • Május 1. – Munka Ünnepe
  • Május 8. – A fasizmus felett aratott győzelem napja
  • Július 5. – Szent Cirill és Szent Metód napja
  • Július 6. – Husz János-nap
  • Szeptember 28. – A cseh államiság napja
  • Október 28. – A Függetlenség Napja
  • November 18. – A bársonyos forradalom ünnepe
  • December 24. – Szenteste
  • December 25. és 26. – Karácsony

Csehországban a törvényileg meghatározott minimálbér 8000 korona (2012 májusi állapot).

A csehországi élet- és munkakörülményekről, tartózkodási szabályokról részletes információt találhat az EURES honlapján.

Munkanélküli ellátás

Ahhoz hogy valaki Csehországban munkanélküli ellátást (podpora v nezaměstnanosti) igényeljen, az alábbi feltételeket kell teljesítenie:

  • nem végez munkát (illetve a részmunkaidős foglalkoztatás lehetséges, ha a munkavégzés nem haladja meg a heti 20 órát és a fizetés kevesebb, mint a törvényileg meghatározott minimálbér fele)
  • nem jogosult korengedményes vagy öregségi nyugdíjra
  • nem tanul
  • munkakeresői státusszal rendelkezik (álláskeresőként regisztráltatta magát a helyileg illetékes Munkaügyi Hivatalban (Úřadů Práce)
  • az igénylést megelőző 3 évből legalább 12 hónap munkaviszonnyal rendelkezik.

Az ellátás mértékének számításakor az igénylést megelőző utolsó negyedév havi átlagfizetését veszik alapul. Az első három hónapban ennek az összegnek az 50 százalékát, majd az ezt követő időszakban 45 százalékát folyósítják.

A munkanélküli ellátás folyósításának időtartama:

  • 50 éves korig 6 hónap
  • 50 és 55 éves kor között 9 hónap
  • 55 év felett 12 hónap.

Az utóbbi két esetben 25 illetve 30 év nyugdíjjárulék fizetés is előfeltétel.

A munkanélküli ellátással kapcsolatban további információ az EURES honlapján olvasható.

Társadalombiztosítás

Nyugdíjak 

A cseh nyugdíjbiztosítási rendszer társadalombiztosítási alapokra épül. A nyugdíjbiztosítási rendszer ellátásai kiterjednek a munkavállalókra, önálló vállalkozókra, gazdákra, művészekre, munkanélküliekre, tanulókra és katonákra. Önkéntes biztosítást köthetnek bizonyos személyek, például a munkanélküliek vagy a külföldön dolgozók. A cseh baleseti nyugellátási rendszer is társadalombiztosítási alapokra épül.

A nyugdíjrendszer finanszírozása

A nyugdíjbiztosítási rendszer pénzügyi alapját elsősorban a járulékok biztosítják. A munkavállalókeresetének 6,5%-át, a munkáltató a bérköltség 21,5%-át fizeti be járulékként. Az önfoglalkoztató bejelentett jövedelmének 28%-át fizeti be járulékként. Az állami költségvetésbiztosítja az ellátások további fedezetét. A baleseti nyugellátások biztosítására a munkavállalónem fizet járulékot, a munkáltató felelőssége a kötelező biztosítás. Az állami költségvetésbiztosítja az ellátások további fedezetét.

A nyugdíjrendszer különböző ellátásai

Öregségi nyugdíj

A jogosultság feltételei 

Jelenleg a korhatár férfiaknál 61 év 8 hónap, nőknél a gyermekek számától függően 56-60 év. Az elérni kívánt korhatár a férfiaknál és a gyermektelen nőknél 60 év, nőknél a gyermekek száma szerint 56-59 év. További feltétel a teljes nyugdíj megszerzéséhez a legalább 25 év biztosítási időszak. Öregségi résznyugdíjra lehet jogosult az, aki a 65. életévét betöltötte, és minimum 15 év biztosítási idővel rendelkezik. A halasztott nyugdíj esetében a nyugdíjkorhatár betöltése utáni minden olyan 90 napos időszakra, amellyel a nyugdíjigény benyújtása el van halasztva, 1,5%-kal nő a nyugdíj megállapításához figyelembe vett alapjövedelem. Korai nyugdíjaz öregségi nyugdíjkorhatár előtt 3 évvel vehető igénybe, legalább 25 év biztosítási idővel.

Az ellátás mértéke 

Az öregségi nyugdíj (miként valamennyi nyugdíj Csehországban) két összetevő alapján kerül megállapításra: egyrészt az 2.270 korona havi alapösszeg (2 vagy több nyugdíj folyósítása esetén ez az alapösszeg csak egyszer kerül kifizetésre), másrészt a jövedelemarányos rész a kereset, illetve a biztosítási időszak tartama szerint. A minimumnyugdíj 770 korona/hó.

Rokkantsági nyugdíj 

A jogosultság feltételei 

A rokkantságot a munkaképesség csökkenéseként határozzák meg, aminek legalább 35 százalékosank kell lennie. Három szintet különböztetnek meg:

  • 1.szint: 35-49 százalékos munkaképesség csökkenés
  • 2.szint: 50-69 százalékos munkaképesség csökkenés
  • 3.szint: 70 százalék fölötti munkaképesség csökkenés

A rokkantsági nyugdíjhoz szükséges minimális biztosítási idő: 20 éves kor alatt kevesebb, mint 1 év, 20 és 28 éves kor között 1-4 év, 28 éves kor fölött 5 év.

Az ellátás mértéke

A rokkantsági nyugdíj megállapításához a havi 2.270 korona alapösszegen felül a jövedelemarányos rész a kereset, illetve a biztosítási időszak tartama szerint kerül kiszámításra. A minimum nyugdíj összege 1570 korona/hó.

Hozzátartozói nyugellátások

A jogosultság feltételei 

Hozzátartozói nyugellátás jár, ha az elhunyt jogosult volt nyugdíjra, vagy nyugdíjas volt a halálakor (öregségi, rokkantsági teljes vagy rokkantsági résznyugdíj). Az özvegyi nyugdíj a biztosított halálát követő 1 évig jár az elhunyt házastársának. Az ellátás folytatólagosan az 1 évet követően nőknél csak 55, férfiaknál csak 58 éves korig jár, vagy akkor, ha az özvegy rokkant, illetve eltartott gyermeke, illetve kiskorú, vagy nagykorú rokkant gyermeke van. Jár akkor is, ha magatehetetlen szülőjével, vagy az elhunyt szülőjével egy háztartásban lakik, vagy 80 éven felüli szülője teljesen vagy részben cselekvőképtelen, és vele egy háztartásban lakik.

Az ellátás mértéke 

Az özvegyi nyugdíj összege az alapösszeg (1.570 korona/hó) és az elhunyt nyugdíjának 50%-a alapján kerül megállapításra. Minimum összege: 1.570 korona/hó + minimum 385 korona/hó.

Baleseti nyugellátások 

A jogosultság feltételei

Baleseti rokkantsági nyugellátás jár teljes vagy részleges rokkantság esetében, ha az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés következménye. Teljes rokkantság: minimum 66%-os munkaképesség-csökkenés, részleges rokkantság: legalább 33%-os munkaképesség-csökkenés.

Az ellátás mértéke

A baleseti rokkantsági nyugdíj összege a rokkant korábbi jövedelmének függvénye (a megrokkanást megelőző 3 hónap átlagkeresetét veszik figyelembe), és a rokkant kiesett jövedelmét pótolja. A foglalkoztató fizeti ezt a kompenzációt annak a hónapnak a végéig, amelyben a jogosult eléri a 65. életévét.

További információ:

Česká Správa Sociálního Zabezpečení (CSSZ)

Křížová 25, 225 08 Praha 5
Czech Republic
Telefon: 00 420 257 061 111
Központi fax: 00 420 257 063 360
E-mail: posta@cssz.cz
Call center nyugdíjakkal kapcsolatban: 00 420 257 062 860
Call center betegbiztosítással kapcsolatban: 00 420 840 406 040

A fenti adatok a 2008. decemberi állapotokat tükrözik és tájékoztató jellegűek. A tájékoztatóban szereplő nyugdíjak és járulékok összege idővel változhat.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF)

Cseh nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán (magyarul), valamint a CSSZ alábbi honlapján (angolul) található.

Az ideiglenes csehországi tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Családi támogatások
Szülői támogatás

A magyar GYES-hez hasonló ellátás a „szülői támogatás” (parental allowance – rodičovský příspěvek), amelyet legfeljebb a gyermek négy éves koráig folyósítanak.

A szülő választhat, hogy a támogatást a gyermek kettő, három vagy négy éves koráig veszi igénybe, a havonta folyósított összeg nagysága ennek megfelelően alakul (gyorsabb /normál/lassabb folyósítás).

A támogatás összege független a szülő illetve a család jövedelmétől. Nem jár a támogatásra való jogosultság elvesztésével, ha a szülő a támogatás folyósításának ideje alatt kereső tevékenységet folytat, azonban erre az időszakra biztosítania kell a gyermek felügyeletét.

A cseh családi és egyéb állami támogatásokról az alábbi oldalakon találhat információt angol vagy cseh nyelven.

Családi pótlék

A családi pótlékot a Cseh Köztársaságban legfeljebb a gyermek 26 éves koráig folyósítják. A támogatás havi összege 2008. január elsejétől a gyermek(ek) életkorától függően a következő lehet: 6 éves korig 500, 6-15 éves kor között 610, 15-26 éves gyermekek után 700 cseh korona jár.

További információ a Munkaügyi és Szociális Minisztérium alábbi oldalán található.

Adózás

Személyi jövedelemadó 

Csehországban a személyi jövedelemadó hatálya alá tartoznak a pénzbeli és nem pénzbeli jövedelmek is. A személyi jövedelemadó mértéke egységesen 15%.

Társadalombiztosítási- és nyugdíjjárulékok

A munkavállalói hozzájárulás a bruttó fizetés 12,5 százalékát teszi ki, míg a munkáltatóknak a bruttó fizetés 35 százalékát kell a cseh nyugdíj- és társadalombiztosítási szerveknek befizetnie.

 

Hozzájárulás Munkáltató (%) Munkavállaló (%)
Egészségbiztosítási járulék 9,0 4,5
Nyugdíjjárulék 21,5 6,5
Állami foglalkoztatáspolitika 1,2
Betegségi és egyéb segélyek 2,3
Összesen 34,0 11

Társasági adó

A társasági adót a Csehországban bejegyzett vállalkozások, illetve a Csehországban működő külföldi társaságok bevételeire vetik ki. A társasági adó mértékét a nyereség alapján számítják ki.

Az általános adókulcs mértéke 2010-től 19%.

Általános forgalmi adó

Csehországban két ÁFA kulcs van: a 20 %-os általános, illetve a 14%-os kedvezményes kulcs. Általános adókulcs alá tartozik a termékek és szolgáltatások legtöbbje, a kedvezményes kulcsot bizonyos szolgáltatásokra és alapvető termékekre alkalmazzák (alapvető élelmiszerek, könyvek, speciális egészségügyi termékek és szolgáltatások).

A cseh adórendszerről további információkat találhat az alábbi oldalon.

Vállalkozásalapítás
Vállalkozásalapítás más EU-tagállamban
Magyar vállalkozók mindennemű korlátozás nélkül az adott tagország által szabályozott feltételekkel indíthatnak vállalkozást az EU tagországaiban. A vállalkozásokra vonatkozó letelepedési jog szabadságának biztosítása érdekében a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek valamely tagállam rendelkezései szerint alapítottak, és amelyek alapszabály szerinti székhelye az unión belül van, szabadon végezzenek gazdasági tevékenységet bármely tagállamban.
A szabad vállalkozás a jogosultak részére a következő jogokat biztosítja:

  • önálló keresőtevékenység megkezdése és gyakorlása másik tagállam területén;
  • vállalkozások alapítása és irányítása másik tagállam területén;
  • leányvállalatok, ügynökségek, fióktelepek, irodák létesítése másik tagállam területén.

A társaságalapítási feltételek tagállamonként eltérőek, de egyik tagállam se tehet különbséget olyan cégek között, amelyeket saját állampolgárai, illetve más tagállamok állampolgárai jegyeztettek be. Ha a társaság tulajdonosai a társaság megalakításakor és bejegyzésekor teljesítik a tagállami szabályokat (amelyek a cégbejegyzés feltételeiben pl. azonosak), akkor a társaságok egyforma jogokat élveznek és ugyanolyan kötelezettségek is terhelik őket, függetlenül az alapítók nemzetiségétől. A tagállamonkénti eltérő társaságalapítási feltételek természetesen szükségessé teszik azt, hogy a társaságot alapítók tájékozódjanak az idegen tagállam nemzeti jogáról.

A vállalkozásalapítás általános szabályaival kapcsolatban ezen oldalunkon, a közösségen belüli szolgáltatásnyújtással kapcsolatban pedig ezen oldalunkon talál részletesebb információt.

A vállalkozásalapítás, telephely-létesítés csehországi feltételeivel kapcsolatban bővebb infromációval szolgálhat a Nemzeti Külgazdasági Hivatal.

A Hivatal elérhetőségei:

Nemzeti Külgazdasági Hivatal – központi iroda:
1055 Budapest, Honvéd utca 20.

Honlap: http://www.hita.hu

Tel.: 1/872-6520
Fax: 1/872-6699
E-mail: info@hita.hu
Csehországi vállalkozásalapítással kapcsolatban további hasznos információ olvasható a Nemzeti Külgazdasági Hivatal Csehországgal foglalkozó oldalán, valamint a cseh befektetés-ösztönzési ügynökség honlapján.

Emellett hasznos információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Ciprusra vonatkozó információit itt olvashatja. (angol és cseh nyelven)

További információ:

Cseh kormányzati portál

Pénzügyminisztérium honlapja

Oktatás
Oktatási rendszer

A cseh oktatási rendszer az Oktatási, Ifjúsági és Sport Minisztérium (MSMT) fennhatósága alá tartozik.

Az oktatás a Cseh Köztársaságban 1774 óta kötelező mindenkinek. Jelenleg az oktatás mindegyik szintjének megfelelő képzés megtalálható az országban, kezdve az iskola előkészítővel, az általános-, középiskolán keresztül a felsőoktatásig, valamint a poszt-graduális képzésig.

Iskola-előkészítők

Az óvodát az oktatási rendszer részeként 3 és 6 éves kor közötti gyermekeknek biztosítják. A legtöbb óvoda a Csehországban ingyenes, a szülők a fenntartási költségekhez járulnak hozzá.

Általános iskola

Az oktatás 9 évig, 6-tól 15 éves korig kötelező, a legtöbb esetben ez az általános iskola időszakát jelenti. Lehetőség van a szabad iskolaválasztásra.

Az általános iskola 9 évfolyamos, és egy öt éves alsó, valamint egy négy éves felső tagozatra osztható. Az iskolaév szeptember 1-jétől a következő év augusztus 31-ig tart. A tanulók írásbeli és szóbeli vizsgákon adnak számot tudásukról, az értékelés – a magyar rendszerhez hasonlóan – 5 fokozatú skálának megfelelően történik. A folyamatos felmérések félévente egy-egy nagy összegző vizsgával záródnak. A tanórák 45 percesek. A fogyatékos gyerekeknek lehetőségük van csatlakozni az átlagos osztályokhoz, de járhatnak speciális képességű gyerekek számára fenntartott iskolákba, vagy különórákra.

Középiskolák

A gimnáziumok komplett középiskolai oktatást nyújtanak, felkészítvén a gyerekeket a középiskola utáni oktatásra. Vannak 4, 6 és 8 osztályos gimnáziumok. A középiskolai tanulmányokat érettségi vizsga zárja.

A szakközépiskolák szakmai középiskolai oktatást nyújtanak, 4 vagy 5 éves képzésben, melynek végén szakmai záróvizsgát kell letenni. A szakközépiskolák általában 3 év szakmai gyakorlatot is biztosítanak, mely szintén vizsgával zárul, és szakképesítésükről oklevelet kaphatnak a diákok.

A 6 vagy 8 éves konzervatóriumok speciális középiskolai képzést nyújtanak a művészeti szakmák területén, úgymint a zene, tánc, ének és dráma. A konzervatóriumi képzés szintén záróvizsgával zárul, esetleg vizsgaelőadással.

Műszaki főiskolák

Ezek a 2 vagy 3 éves főiskolák általában valamilyen technikai és gyakorlatias képzést nyújtanak a műszaki szakmákhoz. A tanulmányokat lezáró elméleti vagy gyakorlati vizsga van.

Egyetemek

Az egyetemek 3 vagy 4 éves alapképzést (bachelor), és 4 vagy 6 éves mesterképzést (master), valamint poszt-graduális képzéseket biztosítanak. Műszaki vagy gazdasági területen az egyetemen „mérnöki” diplomát lehet szerezni.

Az állami egyetemek ingyenesek Csehországban. Ezen kívül vannak magán egyetemek is, melyek az Oktatási, Ifjúsági és Sport Minisztérium engedélyével működnek.

Felnőttoktatás

A Cseh Köztársaságban iskolák, munkáltatók vagy magán oktatási intézmények biztosítják a felnőttképzést, valamint a szaktanfolyamokat, a munkaügyi központok pedig továbbképzéseket biztosítanak.

A cseh oktatási rendszerről bővebben információ az Eurydice, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal Nemzeti Pályainformációs Központjának kiadványaiban olvasható.

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.