Egységben a sokféleség.

Lengyelország

palace-on-the-water-1-922491-mBelépés ideje: 2004. május 1.

Határos: Németországgal, a Cseh Köztársasággal, Szlovákiával, Ukrajnával, Oroszországgal, Belorussziával

Politikai rendszer: köztársaság

Főváros: Varsó

Nagyobb városok: Lódz, Krakkó, Wroclaw, Poznan, Gdansk, Szczecin, Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Bialystok, Gdynia, Bytom, Radom, Kielce

Terület: 312 679 km2

Népesség: 38 130 302 (2009)

Népsűrűség: 122 km2

Népesség összetétel:

0-14 év: 15,2 %

15-64: 71,4 %

65 év felett: 13,4 %

Népességnövekedés: -0,045 %/év

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 75,63 év (nők: 79,85 év; férfiak: 71,65 év)

Éghajlat: Lengyelország éghajlatát kontinentális elhelyezkedésén túl a sarkvidéki-óceáni légáramlatok is befolyásolják. Az átlaghőmérséklet 6-9 °C, időjárása mégis enyhébb Magyarországénál. Hat évszak van,- a fent említett okok miatt -, az úgynevezett télelő (nov. közepétől – dec. közepéig), és a tavaszelő (febr.- ápr.), a nálunk is ismert évszakokon kívül.

Idő: greenwichi középidő (GMT) +1 óra, nyáron GMT +2 óra

Nyelv: lengyel 97,8 %. egyéb 2,2 %

Fizetőeszköz: zloty (PLN)

Vallások: katolikus: 89,8 %, ortodox keresztény: 1,3 %, protestáns: 0,3 %, egyéb: 0,3 %, nem adta meg: 8,3 %

Régiók: Lengyelország 16 vajdaságból áll, ezek: Alsó-Sziléziai Vajdaság, Kárpátaljai Vajdaság, Kis-Lengyelországi Vajdaság, Kujávia-Pomerániai Vajdaság, Łód�i Vajdaság, Lublini Vajdaság, Lubuszi Vajdaság, Mazóviai Vajdaság, Nagy-Lengyelországi Vajdaság, Nyugat-Pomerániai Vajdaság, Opolei Vajdaság, Podlasiei Vajdaság, Pomerániai Vajdaság, �więtokrzyski Vajdaság, Sziléziai Vajdaság, Warmia-Mazúriai Vajdaság.

Gazdaság: Lengyelország 1990 óta piaci liberalizációt folytatott, melynek eredményeiképpen a rendszerváltó gazdaságok egyik legsikeresebbé vált. Az országban jelentős az agráripar és a bányászat. A javuló tendenciák ellenére a munkanélküliség még mindig meghaladja az európai uniós átlagot.

Természeti kincsek: szén, kén, réz, ezüst, ólom, borostyán, szántóföld

Beutazás/ tartózkodás
2007. december 21-től a Lengyel Köztársaság is csatlakozott a schengeni övezethez, a lengyel-szlovák, lengyel-cseh, lengyel-német és lengyel-litván határokon megszűnt a közúti vízi és vasúti határellenőrzés. A nemzetközi repülőtereken a schengeni tagállamokból érkező utasok ellenőrzése 2008. március 30-ával szűnt meg.

Lengyelországba az EGT-tagországok állampolgárai vízum nélkül, érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal léphetnek be.

A 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38/EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig továbbra is engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban (természetesen személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges).

A lengyel szabályoknak megfelelően a magyar állampolgároknak 3 hónapon túli tartózkodás esetén regisztráltatniuk kell magukat Lengyelországban. A hivatal a tartózkodás idejére tartózkodási regisztrációs igazolást állít ki. A tartózkodási igazolás 5 évig érvényes és újabb 5 éves időszakra meghosszabbítható, amelyet a regionális kormányzat hivatalában kell kérvényezni. 5 éves folyamatos lengyelországi tartózkodás után az EGT/EU-tagállamok valamint Svájc állampolgárai állandó tartózkodási igazolás kiváltására válnak jogosulttá.

Az uniós polgár megkapja a tartózkodási igazolást, ha:

  • 12 hónapnál hosszabb ideig munkát vállal, illetve gazdasági tevékenységet folytat, vagy
  • egészségbiztosítással és elegendő anyagi eszközzel rendelkezik ahhoz, hogy – szociális segély igénybevétele nélkül – eltartsa magát.

Ideiglenes tartózkodási igazolást az az uniós polgár kaphat, aki egészségbiztosítással és elegendő anyagi eszközzel rendelkezik, szociális segélyre nem tart igényt és a Lengyel Köztársaság területén:

  • egyetemi tanulmányokat folytat,
  • három hónaptól tizenkét hónapig tartó munkát vállal, vagy gazdasági tevékenységet kíván folytatni, vagy
  • munkát keres (6 hónapig érvényes engedély).

A tartózkodási és az ideiglenes tartózkodási igazolás (az egyetemi hallgatók kivételével) az uniós polgár családtagjára is érvényes.

Az uniós polgár és családtagja tartózkodási kártyájának visszautasítására kizárólag akkor kerülhet sor, ha annak kiadása veszélyeztetné a közrendet, a közbiztonságot, a közegészség védelmét és az állam biztonságát.

A bejelentéséhez az alábbi dokumentumok szükségesek:

  • Keresőtevékenység (vagy foglalkoztatási szándék) vagy a megélhetés más módon történő igazolása
  • A tartózkodás idejére érvényes biztosítás igazolása
  • Tanulmányok folytatása esetén a tanulmányokat igazoló dokumentum

További információ ezen az oldalon található.

Utazás/ közlekedés

Közúti közlekedés

Gépkocsival történő utazás esetén a jogosítvány, a forgalmi engedély és a kötelező biztosítás megléte elengedhetetlen, de a biztosítási zöldkártya is kötelező. Ezt elutazás előtt feltétlenül ki kell váltani a magyar biztosítónál. Ha valaki nem a saját gépkocsijával utazik, szerezzen be lengyel vagy angol nyelvű, közjegyző által hitelesített meghatalmazást a tulajdonostól.

Autópályadíjak

A lengyel autópályák közül az A1-es, A2-esA4-es és az A8-as autópályák fizetősek és kapus rendszer szerint működnek. Az autópályadíjak kilométerenként motorbiciklik esetében 10 zlotyit, 3,5 tonna alatti gépjárművek esetében 20 zlotyit tesznek ki (2011-ben).

A díjakról az alábbi oldalon bővebb információk találhatók.

Sebességhatárok

Személygépkocsik, motorbiciklik és 3500 kg-ot meg nem haladó járművek esetén:

  • Lakott területen: 50km/h
  • Lakott területen kívül: 90 km/h
  • Kétsávos gyorsforgalmú autóúton: 110km/h
  • Egysávos gyorsforgalmú autóúton: 100 km/h
  • Négy sávos gyorsforgalmú autóúton: 100 km/h
  • Autópályán: 130 km/h

Egyéb lényeges előírások

  • az országjelzés a gépkocsi hátsó ablakán kötelező
  • minden utas köteles bekapcsolni a biztonsági övet
  • a gyermekek 12 éves korig gyerekülésben utazhatnak
  • autóvezetés közben csak fülhallgatóval vagy kihangosítóval telefonálhatunk
  • a tompított fényszórók használata országúton és lakott területen egyaránt, egész évben kötelező
  • az ország területére nem lehet belépni olyan sötétített üvegű személygépkocsival, amelyen a sötétítés mértéke meghaladja az ablaküveg felületének 75 %-át
  • ittas állapotban szigorúan tilos vezetni, a maximálisan megengedett véralkoholszint: 0,2 mg/ml. Ha a véralkoholszint meghaladja a 0,5 mg/ml-t, az már bűncselekménynek minősül és akár 2 évig terjedő szabadságvesztést vonhat maga után.
  • a téli szezonban általánosan nem kötelező a hólánc használata, de a hegyvidéki területeken külön közlekedési táblák rendelkezhetnek erről, elsősorban a teherautók esetében.

Segélyhívószámok

  • Euro-vészhívószám: 112
  • Mentők: 999
  • Tűzoltók: 998
  • Rendőrség: 997
  • Városi őrség: 986
  • Hegyimentők (GOPR): 601 100 300
  • Vizimentők (WOPR): 601 100 100

Légiközlekedés

A repterek a lengyel nagyvárosok közelében találhatók; különböző nemzetközi légitársaságok üzemeltetik őket. A nemzetközi és belföldi járatokat többek között a Lengyel Légitársaság a LOT koordinálja. Sok fapados légitársaság is jelen van, pl.: Easyjest, Centralwings, Skyeurope, Wizzair és mások.

Magyarországon Budapestről  Varsóba és Krakkóba közvetlen járattal repülhetünk. A többi nagyvárosba belföldi járatokkal juthatunk el. A jegyek árát az átszállások minimálisan növelik csak meg.

Vasúti közlekedés

A lengyel vasúthálózat fejlett. Lengyelországban Intercity, expressz, gyors vonatok közlekednek a városok közt. Kisebb helységekbe személyvonattal lehet eljutni, a legnagyobb városok között Intercity (expressz) vonatok közlekednek. A menetrendeket a pályaudvarokon ill. az interneten találjuk meg. Intercity jegyeket az alábbi oldalon keresztül lehet rendelni.

Magyarországról közvetlen vonatjárat indul Krakkóba, Varsóba és Katowicébe.

Utazás autóbusszal

Lengyelországban szinte bármelyik települést el lehet érni helyi autóbuszokkal, és minden város össze van kötve távolsági járatokkal. A nemzeti fuvarozó cég a PKS. Számos távolsági járatot működtet a Polski Express. A távolsági járatokra jegyet a pályaudvarokon lévő pénztárakban kell venni, de lehet vásárolni a gépkocsivezetőtől is. A távolsági autóbusz járatokra a jegyárak hasonlóak a vonatjegy árakhoz. Diákoknak érvényes igazolvány esetén kedvezmények járnak. Kisebb települések között kisbuszok közlekednek, ezek menetdíjai sokszor kedvezőbbek az autóbuszokénál.

Városi közlekedés

A nagyvárosokban a tömegközlekedés igen fejlett; autóbusszal vagy villamossal tulajdonképpen bárhova eljuthatunk. A fővárosban metró is közlekedik. A kisebb településeken helyi és helyközi autóbuszok járnak.

varsói tömegközlekedés két zónára van osztva (városon belüli és város körüli), a zónákban külön jegyet kell vásárolni. Varsón belül (1. zóna) egy 30 napos jegy 90 zlotyiba kerül 2012-ben, amely korlátlan utazást, beleértve az éjszakai járatokat is, foglal magában. A varsói tömegközlekedéssel kapcsolatban ezen az oldalon található bővebb információ.

taxi tarifák függnek a várostól, illetve a taxitársaságoktól. A különbségek nem jelentősek. Hétvégén és éjszaka (22.00 – 6.00) valamint a városon kívüli fuvarok esetén a tarifa magasabb, valamint a nagy városok pályaudvarairól induló taxik drágábbak lehetnek. Az első km ára általában magasabb, minden következő olcsóbb.

Lengyelországba utazóknak hasznos segítség a hivatalos lengyel turisztikai portál, amely magyar nyelven is elérhető.

További hasznos információkat találhat Európai Vakáció aloldalunkon is.

A Lengyelországban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának összefoglalójában.

Utazási kedvezmények

Vasúton 

Nyugdíjas kedvezmények 

60 éves kor felett ki lehet váltani egy kedvezményes utazásra jogosító igazolványt (Karta Seniora). Az egy évre szóló igazolvány ára 2011-ben  150 złoty, és 50%-os kedvezményre jogosít első és másodosztályon, minden vonattípuson.

További információ a lengyel vasúttársaság honlapján található.

Diákkedvezmények 

Külföldön felsőoktatásban résztvevő lengyel állampolgárok és lengyel felsőoktatásban tanulók 26 éves korig 51%-os kedvezménnyel utazhatnak a vonatokon; mindehhez diákigazolvány (lengyel vagy nemzetközi) szükséges. A kedvezmény nem vonatkozik az Intercity és az Eurocity vonatokra.

A 4 év alatti gyermekek ingyen utazhatnak; illetve a Lengyelországban alap- vagy  középfokú oktatásban résztvevők, 24 éves korukig 37%-os kedvezményre jogosultak. A kedvezmény ez esetben sem vonatkozik az Eurocity vonatokra.

További információ a lengyel vasúttársaság honlapján található.

Busszal

Diákkedvezmények

A diákokra a buszokon ugyanolyan kedvezmények vonatkoznak, mint a vasúton, és ezt a kedvezményt is csak érvényes diákigazolvánnyal lehet igénybe venni.

Munkavállalás

A külföldiek lengyelországi munkavállalásáról a 2004. április 20-án elfogadott, a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkaerő piaci intézményekről szóló törvény rendelkezik.

2004. május 1-től az uniós polgárok korlátozás és munkavállalási engedély nélkülvállalhatnak munkát a Lengyel Köztársaságban és a lengyel állampolgárokkal azonos jogokat élveznek a munkavállalás terén (ez alól a közszférában meghirdetett munkakörök jelenthetnek kivételt).

Harmadik országok állampolgárai továbbra is csak munkavállalási engedély birtokában vállalhatnak munkát Lengyelországban.

Munkakeresés

Aktuális állásajánlatokról és a munkavállalás feltételeiről információ az EURES honlapján illetve a lengyel Állami Foglalkoztatási Hivatal (Publiczne Służby Zatrudnienia ) honlapján található.

Munkaszerződés

Lengyelországban a munkaszerződésnek tartalmaznia kell:

  • a munkavállalót és a munkáltatót meghatározó adatokat
  • a megkötés időpontját
  • a munkafeltételeket
  • a bérezést, és egyéb juttatásokat
  • a munka típusát
  • a munkavégzés helyét
  • a foglalkoztatás jellegét (teljes vagy részmunkaidős)
  • a munkavégzés kezdetének időpontját.

A szerződés módosítása csak abban az esetben lehetséges, ha mindkét fél hozzájárul. A módosításokat írásba kell foglalni.

Amennyiben probléma merül fel a munkáltató és a munkavállaló között, a Munkaügyi Felügyelőséghez (Państwowa Inspekcja Pracy) lehet fordulni.

Munkaidő

Lengyelországban az átlagos munkaidő napi 8 óra, heti 40 óra.
A heti munkaidő túlórával együtt nem haladhatja meg a 48 órát, éves szinten pedig a túlórák száma nem érheti el a 150 órát.

A Munka Törvénykönyve megengedi a vasárnapi és ünnepnapi foglalkoztatást, feltételként azt jelöli meg, hogy minden dolgozónak legalább egy szabad vasárnapja legyen havonta. Az éjszakai munka (21.00 – 07.00) nagyobb díjazással jár.

Munkaszüneti napok

  • Január 1. – Újév
  • Április 12. – Húsvét vasárnap
  • Április 13. – Húsvét hétfő
  • Május 1. – Munka Ünnepe
  • Május 3. – Az Alkotmány Ünnepe
  • Május 21. – Mennybemenetel
  • Június 11. – Úrnapja
  • Augusztus 15. – Nagyboldogasszony Ünnepe
  • November 1. – Mindenszentek
  • November 11. – A Függetlenség Napja
  • December 25. és 26. – Karácsony

Lengyelországban a törvényileg meghatározott minimálbér 1500 zloty (2012. január óta).

Munkanélküli ellátás

Ahhoz, hogy valaki Lengyelországban munkanélküli járadékot (Zasiłki dla bezrobotnych) igényeljen, az alábbi feltételeket kell teljesítenie:

  • önhibáján kívül válik munkanélkülivé
  • munkaképes
  • 18 és (nők esetében) 60 illetve (férfiak esetében) 65 év közötti
  • nem jogosult korengedményes vagy öregségi nyugdíjra
  • regisztráltatta magát a Foglalkoztatási Ügynökségnél (Publiczne służby zatrudnienia)
  • EGT tagállam, vagy Svájc állampolgára
  • a regisztráció előtti 18 hónapban legalább 365 napig foglalkoztatott volt és legalább a minimálbér 50 százalékának megfelelő díjazásban részesült, mely után munkáltatója fizette a járulékokat a Munka Alapba.

A munkanélküli járadék mértéke fix összeg, mely nem függ a jogosulttal egy háztartásban élők számától, sem a regisztráció előtti jövedelem nagyságától. Ha az ellátásra jogosító munkaviszonyban töltött időszak nem éri el az 5 évet, akkor az alapsegély 80 százalékára jogosult a kérelmező. Amennyiben ez az időszak meghaladja a 20 évet, az alapösszeg 120 százalékára.
A munkanélküli segély alapösszege: PLN 551,80 havonta. (2009. január)

A munkanélküli ellátás 6-12 hónapig folyósítható, a kérelmező lakóhelyének munkanélküliségi rátája és a biztosítottként eltöltött évek függvényében.

További információ található a lengyel Szociális és Munkaügyi Minisztérium honlapján (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej).

Társadalombiztosítás

Nyugdíjak 

lengyel nyugdíjbiztosítási rendszer társadalombiztosítási alapokra épül, valamint tartalmaz kötelező kiegészítő nyugdíjelemeket is, míg a lengyel baleseti nyugellátási rendszer kizárólag társadalombiztosítási alapokra épül. A lengyel nyugdíjbiztosítási rendszer ellátásai a munkavállalókra, szövetkezetek tagjaira, önfoglalkoztatókra, otthon dolgozókra, az ún. segítő családtagokra, a művészekre, és mindazokra, akik önkéntes alapon biztosítottá váltak, a baleseti nyugellátások a munkavállalókra terjednek ki.

A nyugdíjrendszer finanszírozása 

A nyugdíjbiztosítási rendszer pénzügyi alapját elsősorban a járulékok biztosítják. A munkavállalóa bruttó fizetés 9,76%-át az öregségi nyugdíjra (2,46% az első pillérre – társadalombiztosítási nyugdíj, 7,3% a második pillérre – magánnyugdíj) és 6,5%-át a rokkantsági és hozzátartozói nyugellátásokra fizeti. A munkáltató a bruttó bérköltség 9,76%-át az öregségi nyugdíjra (teljes egészében az első pillérre) és 6 %-át a rokkantsági és hozzátartozói nyugellátásokra fizeti. Azállami költségvetés biztosítja a minimumnyugdíj fedezetét. A munkáltató a teljes bérköltség 0,67-3,60%-ának megfelelő járulékot fizet az üzemi balesetek és a foglalkozási megbetegedések esetén biztosított baleseti nyugellátásokra, de a munkavállalónak nem kell járulékot fizetnie. Nincs járulékfizetési felső határ.

A nyugdíjrendszer különböző ellátásai

Öregségi nyugdíj 

A jogosultság feltételei 

nyugdíjkorhatár férfiak esetében 65 év, nők esetében 60 év. Az öregségi nyugdíj igénylésének feltétele az 1949. január 1. előtt születetteknél: férfiaknál 25, nőknél 20 év biztosítási időszak. Férfiaknak 20, nőknek 15 év biztosítási idő után is nyújtható öregségi nyugdíj, ez esetben azonban nincs garantált minimumnyugdíj. Az 1948. december 31. után születettek esetében nincs előírt minimális biztosítási idő, de ahhoz, hogy garantálható legyen számukra a minimumnyugdíj, a férfiaknak legalább 25, a nőknek legalább 20 év biztosítási idővel kell rendelkezniük.

Korai nyugdíj 

Korai nyugdíjba mehet az, aki 1949. január 1. előtt született, és a következő feltételekteljesülnek (nők 55 éves vagy a fölötti életkor és legalább 30 év biztosítási idő megléte; azon személyek, akiknél teljes rokkantságot állapítottak meg és a szükséges szolgálati idővel rendelkeznek, 5 évvel az irányadó nyugdíjkorhatár előtt mehetnek nyugdíjba). Azon személyek, akik egyes törvényileg meghatározott munkakörökben vagy egészségtelen munkakörülmények között dolgoznak foglalkozásuktól függően 5-10-15 évvel korábban mehetnek korkedvezményesnyugdíjba. Az 1948. december 31. után születettek számára nincs ilyen lehetőség.

Az ellátás mértéke 

A nyugdíj összegét a figyelembe vehető kereset és a biztosítási időszak határozza meg az 1949. január 1. előtt születetteknél, az 1948. december 31. után születetteknél pedig a biztosítási időszak alatt befizetett nyugdíjjárulékok, az igénylő életkora és a várható élettartama. A minimumnyugdíj havi 636,29 zloty, a nyugdíj maximum összege a figyelembe vehető kereset 100%-a.

Rokkantsági nyugdíj 

A jogosultság feltételei

Rokkantsági nyugdíjra lehet jogosult minden munkavállaló, az önfoglalkoztatók, a mezőgazdaságban dolgozók, a munkanélküli ellátásban részesülők és a szülői nyugdíjban részesülők. Az ellátás akkor jár, ha az utolsó 10 évben 5 év, vagy 30 éven aluli biztosított esetében 1-4 év szolgálati idővel rendelkezik az igénylő. Rokkantsági nyugdíj jár a teljes, vagy részleges munkaképesség-csökkenés esetén.

Az ellátás mértéke 

Az ellátás összege a figyelembe vehető jövedelem, a biztosítási időszak hossza és a rokkantság mértékének függvénye. A keresetalap a nyugdíj előtti 20 évi munkaviszonyon belüli legjobb 10 egymás utáni év vagy összességében a 20 legjobb év havi kereseteinek átlaga. A figyelembe vehető jövedelem felső határa (valamennyi nyugellátás esetében) a nemzeti átlagkereset 250%-a. A teljes rokkantsági nyugdíj minimum összege 636, 29 zloty/hó. A részleges rokkantsági nyugdíj minimum összege 489, 44 zloty/hó. Az ellátás maximum összege a figyelembe vehető jövedelem 100%-a. Amennyiben a rokkantnyugdíj mellett a jogosult kereső tevékenységet is végez, a jövedelmétől függően a nyugdíjának összege csökken.

Hozzátartozói nyugellátások 

A jogosultság feltételei 

Hozzátartozói nyugellátás jár, ha az elhunyt kapott vagy jogosult volt öregségi vagy rokkantsági nyugdíjra. Az ellátásra jogosult lehet az özvegy, az elvált házastárs, a gyermek, a mostoha- és az örökbefogadott gyermek, az unoka, a szülők, az anyós, após és az elhunyt örökbe fogadó szülői.

Az ellátás mértéke 

Az ellátás összege a szerint változik, hogy hány hozzátartozó részesül az ellátásban, és az elhunyt öregségi vagy rokkantsági nyugdíjának %-ában kerül kifizetésre. Egy hozzátartozó esetében az elhunyt nyugdíjának 85%-a, kettőnek a 90%-a, háromnak vagy többnek a 95%-a jár, majd az ellátás egyenlő mértékben kerül kiosztásra a jogosult hozzátartozók között. Ahozzátartozói nyugdíj maximum összege az elhunyt nyugdíjának 95%-a.

Baleseti nyugellátások 

A jogosultság feltételei 

Baleseti rokkantsági nyugdíj jár abban az esetben, ha a biztosítottat a munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri baleset vagy lesz beteg. Az ellátás nem függ attól, hogy mennyi ideje dolgozik a munkavállaló az adott munkáltatónál. Ideiglenes munkaképtelenség esetében a baleseti rokkantsági nyugdíj maximum 6 hónapig járhat, mely további 6 hónappal meghosszabbítható, ha van remény a munka újrafelvételére. Baleseti hozzátartozói nyugellátás jár, ha a biztosított üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés következtében hunyt el.

Az ellátás mértéke 

Baleseti rokkantság esetén, ideiglenes munkaképtelenség fennállásakor a nyugdíj összege a figyelembe vehető kereset 100%-a. Az ellátás összege a figyelembe vehető jövedelem és a rokkantság mértékének függvénye, amely összeg nem lehet alacsonyabb teljes munkaképtelenség esetén, mint a figyelembe vehető jövedelem 80%-a, részleges munkaképesség-csökkenés esetén pedig, mint 60%-a. Az ellátás nem lehet kevesebb, mint a rokkantsági minimumnyugdíj (636, 29 zloty/hó) 120%-a. A baleseti rokkantsági nyugdíj nem folyósítható együtt rokkantsági vagy hozzátartozói nyugdíjjal, öregségi nyugdíj folyósítása esetén pedig az alacsonyabb összegű ellátásnak csak az 50%-át folyósítják. A baleseti hozzátartozói ellátás a szolgálati időre való tekintet nélkül jár, nagysága pedig legalább a 120%-a a hozzátartozói minimum-nyugdíjnak. Egy hozzátartozó az elhunytnak járó teljes baleseti rokkantsági nyugdíj 85%-át kapja, két hozzátartozó a 90%-át, három vagy több a 95%-át.

További információ: 

Social Insurance Institution – ZUS 
Czerniakowska 16, 00701 Warszawa, Poland
Tel.: 00 48 22 623 3619,
00 48 22 623 3000
Fax: 00 48 22 623 4281,
00 48 22 840 2610

A fenti adatok a 2008. decemberi állapotokat tükrözik és tájékoztató jellegűek. A tájékoztatóban szereplő nyugdíjak és járulékok összege idővel változhat.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF)

Lengyel nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán (magyarul), valamint a ZUS alábbi honlapján (angolul) található.

Az ideiglenes lengyelországi tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Családi támogatások

1. Anyasági szabadság és ellátás

A szabadság időtartama első szülés esetén 18 hét, minden további szülés esetén 20 hét, ikerszülés esetén pedig 28 hét. A szabadság a szülés várható időpontja előtt két héttel megkezdhető.

A szabadság időtartama alatt az előző 12 hónap átlagában szerzett jövedelem 100 százaléka jár. A szabadság 14. hetét követően a fennmaradó időt a gyermek édesapja átveheti, amennyiben az anya munkába kíván állni.

Az anyasági szabadság és ellátás csak biztosított személyeknek jár, azonban a biztosítás időtartama nem számít.

További információ található az anyasági szabadságról és ellátásról (lengyel nyelven) a Munkaügyi és Szociális Minisztérium Nő- és Családügyi Osztályának honlapján.

2. Egyszeri szülési és örökbefogadási juttatások

Szüléskor vagy örökbefogadáskor a családot egyszeri, 1000 zloty összegű családipótlék-kiegészítés illeti meg. További 1000 zloty összeg jár azon családoknak, amelyekben az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az 504 zlotyt.

Legalább 20 főt foglalkoztató munkaadó esetén az igénylést a munkahelyen kell benyújtani, ellenkező esetben a helyi önkormányzatnál.

További információ olvasható a Munkaügyi és Szociális Minisztérium Nő- és Családügyi Osztályának honlapján.

3. Gyermekgondozási támogatás

A gyermekgondozási támogatás azon szülőket illeti meg, akik a gyermekük születését követő 24 hónapban a gyermekük nevelése miatt felhagynak korábbi munkájukkal, és a család egy főre eső jövedelme nem haladja meg a korábbi évre érvényes átlagbér 25 százalékát.

A gyermekgondozási támogatás összege egységesen havi 420 zloty.

4. Családi pótlék (Zasiłek rodzinny)

Lengyelországban családi pótlékot azon családok igényelhetnek, amelyek egy főre eső havi jövedelme nem haladja meg az 504 zloty (fogyatékkal élő gyermek esetén 583 zloty) összeget.

Havi összege a gyermek életkorától függően a következőképpen változik:

  • 5 éves kor alatt: 68 zloty
  • 5-18 éves korig: 91 zloty
  • 18-24 éves korig: 98 zloty

Azon gyermekek után jár családi pótlék, akik:

  • 18 éven aluliak,
  • 21 éven aluli tanulók, vagy
  • 24 éven aluli fogyatékkal élő tanulók.

A gyermeküket egyedül nevelő szülők családipótlék-kiegészítésre (dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka) jogosultak, melynek összege gyermekenként 170 zloty, azonban kiegészítésként családonként legfeljebb 340 zloty adható. Amennyiben a családban az egy főre eső jövedelem nem éri el a 270 zlotyt (fogyatékkal élő gyermek esetén 291,5 zlotyt), a családipótlék-kiegészítés összege gyermekenként 220 zloty, családonként pedig legfeljebb 440 zloty lehet.

A családi pótlékról további információ található lengyel nyelven a Munkaügyi és Szociális Minisztérium honlapján.

5. Gyermekek után igénybe vehető adókedvezmény

A 18 év alatti vagy 24 év alatti nappali tagozatos diákok után a szülők gyermekenként 1145,08 zloty adókedvezményt érvényesíthetnek éves bevallásukban. A kedvezmény nem érvényesíthető abban az esetben, ha a gyermek is munkát vállal.

A családi ellátások különböző típusairól bővebb információ a Munkaügyi és Szociális Minisztérium honlapján található.

Adózás

Személyi jövedelemadó

Lengyelországban a személyi jövedelemadó három kulcsos, és progresszívan növekvő, azaz a nagyobb adókulccsal csak a meghatározott felsőbb jövedelemsávba eső összegek adóznak.

Azon külföldiek, akik ideiglenesen tartózkodnak Lengyelországban és külföldi vállalkozás, külföldi tőkéjű cég, külföldi vállalat vagy bank képviseletének alkalmazottjai, csak a Lengyelországban szerzett jövedelmük után kötelesek adót fizetni.
2010-ben érvényes adókulcsok:

Adóalap (PLN) Jövedelemadó (PLN)
85 528 PLN-ig 18%
85 528 PLN-től 14 839 PLN + 32 %-a a 85 528 PLN-t meghaladó jövedelemnek

Forrás: Lengyel Pénzügyminisztérium

PLN=lengyel zlotyi
Áfa

Lengyelországban az általános áfa kulcs 22%, amely mellett 7%-os kedvezményes, valamint 3 %-os kulcsot is alkalmaznak.
Társasági adó

Társasági adót jogi személyeknek kell fizetniük. Azon cégek, akiknek regisztrált irodája vagy igazgatótanácsa Lengyelországban van, valamennyi bevétele adóköteles, a cég honosságára tekintet nélkül. Amennyiben egy vállalatnak Lengyelországban nincs regisztrált irodája vagy igazgatótanácsa, csak a Lengyelországban szerzett bevételei után kell adóznia.
A társasági adó mértéke 19 százalék (2009), az adóév egybeesik a naptári évvel.
Jövedéki adó

Jövedéki adó megfizetésére a magán- és jogi személyek is kötelezettek. A jövedéki adó mértéke változó, 5-19% között alakul.
Ingatlan adó

Az ingatlan adó mértékét Lengyelországban a helyi hatóságok határozzák meg. Az adót az ingatlan tulajdonosainak kell megfizetniük.

Vállalkozásalapítás
Vállalkozásalapítás másik EU-tagállamban

Magyar vállalkozók mindennemű korlátozás nélkül az adott tagország által szabályozott feltételekkel indíthatnak vállalkozást az EU tagországaiban. A vállalkozásokra vonatkozó letelepedési jog szabadságának biztosítása érdekében a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek valamely tagállam rendelkezései szerint alapítottak, és amelyek alapszabály szerinti székhelye az unión belül van, szabadon végezzenek gazdasági tevékenységet bármely tagállamban.
A szabad vállalkozás a jogosultak részére a következő jogokat biztosítja:

  • önálló keresőtevékenység megkezdése és gyakorlása másik tagállam területén;
  • vállalkozások alapítása és irányítása másik tagállam területén;
  • leányvállalatok, ügynökségek, fióktelepek, irodák létesítése másik tagállam területén.

A társaságalapítási feltételek tagállamonként eltérőek, de egyik tagállam se tehet különbséget olyan cégek között, amelyeket saját állampolgárai, illetve más tagállamok állampolgárai jegyeztettek be. Ha a társaság tulajdonosai a társaság megalakításakor és bejegyzésekor teljesítik a tagállami szabályokat (amelyek a cégbejegyzés feltételeiben pl. azonosak), akkor a társaságok egyforma jogokat élveznek és ugyanolyan kötelezettségek is terhelik őket, függetlenül az alapítók nemzetiségétől. A tagállamonkénti eltérő társaságalapítási feltételek természetesen szükségessé teszik azt, hogy a társaságot alapítók tájékozódjanak az idegen tagállam nemzeti jogáról.

A vállalkozásalapítás általános szabályaival kapcsolatban ezen oldalunkon, a közösségen belüli szolgáltatásnyújtással kapcsolatban pedig ezen oldalunkon talál részletesebb információt.
A vállalkozásalapítás, telephely-létesítés lengyelországi feltételeivel kapcsolatban bővebb infromációval szolgálhat Nemzeti Külgazdasági Hivatal.

A lengyel szabályozás az alábbi vállalkozási formákat ismeri el:

  • egyéni vállalkozó (regisztrációjuk a tevékenységi körüktől függ)
  • kereskedelmi társaságok (magán-, illetve jogi személyek alapíthatják a lengyel kereskedelmi törvénykönyv szabályozása szerint): közkereseti társaság betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság, részvénytársaság
  • szövetkezetek
  • állami vállalatok

Egyesületek, alapítványok, szakszervezetek szintén végezhetnek gazdasági tevékenységet.

Lengyelországi vállalkozásalapítással kapcsolatban további hasznos információ olvasható az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Lengyelországra vonatkozó információit itt olvashatja (angol és lengyel nyelven)

További információ:

Lengyel kormányzati portál

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.