Egységben a sokféleség.

Luxemburg

jardin-du-luxembourg-716329-mAlapító tagállam

Határos: Belgiummal, Németországgal, Franciaországgal

Főváros: Luxembourg

Terület: 2 586 km2

Népesség: 509.074 (2011. július) [világranglistán 173.]

Népsűrűség:  195,30 fő/km2 (2011.)

Főbb etnikai csoportok: luxemburgi 63,1%, portugál 13,3%, francia 4,5%, olasz 4,3%, német 2,3%, más EU-polgár 7,3%, egyéb5,2% (2000)

Népesség összetétel:

0-14 év: 18,2 %

15-64 év: 66,9 %

65 év felett: 14,9 %

Népességnövekedés: 1,135 % [világraglistán 104.]

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 79,33 év (nők: 82,81 év;  férfiak: 76,07 év

Átlagéletkor: 39,4 év (férfiak 39,4 év, nők 40,4 év)

Éghajlat: kontinentális, enyhe tél, hűvös nyár.

Idő: greenwichi középidő (GMT) +1 óra, nyáron GMT +2 óra

Fizetőeszköz: euró (1 euró = 40.3399 luxemburgi frank)

Nyelv: luxemburgi, a közigazgatás nyelve a francia és a német.

Vallás: római katolikus 87 %, egyéb (elsősorban protestáns, zsidó, muszlim) 13 %

Régiók: 3 körzet: Diekirch, Grevenmacher, Luxembourg, ezek 12 kantonra oszlanak.-> térkép

Urbanizáció mértéke: teljes népesség 85%-a

Főbb városok: Luxembourg (főváros), 90.000 lakos (2009)

Gazdaság: Luxemburg gazdasága stabil; alacsony infláció, tartós növekedés és alacsony munkanélküliség jellemzi. Az ipar, melyet korábban az acél uralt, diverzifikálódott, és ma már a vegyi anyagoknak, guminak, egyéb termékeknek is nagy szerep jut. Az acélipar visszaesését a pénzügyi szektorbeli növekedés is kompenzálta. A gazdaság bevételeinek jelentős része származik a szolgáltató szektorból, különösen nagy a pénzügyi szolgáltatások jelentősége. A mezőgazdaságra a családi gazdaságok formájában megvalósuló földművelés a jellemző. Az ország munkaerejét 30%-ban külföldiek és határ-ingázók teszik ki.

Természeti kincsek: vasérc (már nem bányásszák), termőföld

GDP (hivatalos árfolyamon): 62,9 milliárd $

GDP növekedési üteme: 3,6% [világranglistán 112.]

GDP/fő: 84,700 $  [világranglistán 3.]

GDP ágazatok szerinti megoszlása: mezőgazdaság 0,4%, ipar 13,6%, szolgáltatások 86%

Munkaerő: 207,500 [világranglistán 168.]

Munkaerő szektorok szerinti megoszlása: mezőgazdaság 2,2%, ipar 17,2%, szolgáltatások 80,6%

Munkanélküliség: 5,9% [világranglistán 59.]

Munkanélküliség, 15-24 éves korosztály: 17,2% [világranglistán 68.], férfiak 16,7%, nők 17,8%

Inflációs ráta: 3,4%

Mezőgazdasági termékei: szőlő, árpa, zab, burgonya, búza, gyümölcsök, tejtermékek és állati termékek

Ipari termékei: banki és pénzügyi szolgáltatások, vas és acél, informatikai technológia, távközlés, rakomány szállítás, élelmiszer-feldolgozás, vegyipar, fém termékek, mérnöki, gumiabroncsok, üveg, alumínium, turizmus

Ipar növekedési üteme: 6,2%

Export mértéke: 19,5 milliárd $ [világranglistán 74.]

Exportált termékek: gépek és berendezések, acéltermékek, vegyi anyagok, gumi, üveg

Főbb export-partnerei: Németország 22,3%, Franciaország 15,5%, Belgium 12,1%, Egyesült Királyság 9,2%, Olaszország 7,2%, Hollandia 4,1%

Import mértéke: 27,85 milliárd $ [világranglistán 66.]

Importált termékek: ásványok, fémek, élelmiszerek, minőségi fogyasztási cikkek

Főbb import-partnerei: Belgium 31,4%, Németország 25,1%, Franciaország 11,6%, Kína 9,2%, Hollandia 5,2%

Beutazás/ tartózkodás

Az uniós polgárok továbbra is engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban (természetesen személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges).
A Külügyminisztérium tájékoztatása alapján 2008. január 1-jétől új nagyhercegi rendeletek szabályozzák Luxemburgban az EU-tagállamok, köztük hazánk állampolgárainak, valamint a harmadik országból érkezőknek a nagyhercegségbe történő beutazását, ill. ott tartózkodását. Az új szabályozás mintegy 160 ezer, az országban élő külföldit érint, lényege az alábbi:

  • Az EU tagországai, köztük 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38 EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig Magyarország, valamint az EGT egyes tagállamainak (Norvégia, Izland, Liechtenstein és Svájc) állampolgárai, ill. családtagjaik (függetlenül utóbbiak állampolgárságától) számára 2008-tól megszűnt az ún. bejelentkezési kötelezettség, amennyiben 3 hónapnál rövidebb időt kívánnak Luxemburg területén tölteni.
  • A fenti kategóriákba tartozó azon állampolgároknak, akik 3 hónapnál hosszabb ideig tartózkodnak a nagyhercegségben (munkavállalói, vállalkozói, tanulói, vagy egyéb minőségben) ez évtől nem kell tartózkodási engedély iránti kérelmet benyújtaniuk, ill. azt megújítaniuk, mivel ez a dokumentum megszűnik. Utóbbit felváltja az ún. regisztrációs tanúsítvány („attestation d’enregistrement”), amelyet csak egy alkalommal kell kiváltani, s annak érvényességét nem kell meghosszabbítani. Az új dokumentum iránti kérelmet a nagyhercegségbe történt megérkezést követő 3 hónapon belül, a lakhely szerinti önkormányzati hivatalban kell benyújtani.
  • A szabályozás további új eleme, hogy azok a 3. országból érkezett külföldiek, akik 5 évet legálisan, folyamatosan (az ideiglenes távollét ideje évente maximum 6 hónap lehet) Luxemburgban töltöttek / töltenek, elnyerik az állandó tartózkodási jogosultságot az ország területén. Ezen személyek külön kérelmet nyújthatnak be a Külügy- és Bevándorlási Minisztériumnak, amely az állandó tartózkodási engedélyt („carte de séjour permanante”) a kérelem benyújtásának hónapjában köteles kiadni.

2009. július 17-től konzuli intézkedést igénylő ügyekben a Magyar Köztársaság Brüsszeli Nagykövetségének Konzuli Osztálya jár el. A nagykövetség címe, elérhetőségei:
Cím: 44, Avenue du Vert Chasseur 1180 Bruxelles
Telefonszám: +32-2/348-18-00
Fax: +32-2/347-60-28
E-mail: bxl.missions@kum.hu
Luxemburgban tiszteletbeli konzulátus található, címe:
6, Wenkelhiel, L-5680 Dalheim
Grand-Duché de Luxembourg
Telefonszám: +352 26 671 044
Fax: +352 26 670-948
E-mail: riesclan@pt.lu
További információ a Külügyminisztérium honlapján olvasható.

Utazás/ közlekedés

Városi és távolsági közlekedés

A luxemburgi busz és villamos vonalak hálózatának hossza 1400 km, amelynek köszönhetően gyakorlatilag bármely része az országnak elérhető villamos- és busz járatokkal.

Egy jegy korlátlan átszállásra jogosít az egész tömegközlekedési hálózatban. A jegy ára 4 euró (2011), amely használatbavétel kezdetétől másnap reggel 8 óráig érvényes. A gyűjtőjegy 5 jegyet tartalmaz, és 16 euróba kerül. Az ún. rövidtávú jegyek átalánydíja 1,50 euró, amelyek a kezeléstől számított 2 óráig érvényesek a teljes Luxembourg városi közlekedési hálózaton, és lehetőséget biztosítanak a távolsági buszokra és vonatokra történő átszállásra. A 10 darab jegyet tartalmazó gyűjtőjegy ára 12 euró. Ezenkívül hétvégi jegy is váltható 6 euróért. A kerékpárok, illetve háziállatok szállítása ingyenes.

A Luxemburg Kártya 55 turistalátványosság ingyenes megtekintésére,  egyéb kedvezmények igénybevételére, továbbá a tömegközlekedési járművek ingyenes használatára is jogosít. A kártya 1 (10 euró), 2 (17 euró), illetve 3 napra (24 euró) váltható meg 2011-ben.

Az autóbusszal történő tömegközlekedést a luxemburgi Közlekedési Minisztérium felügyelete alatt működő Közúti Közlekedési Vállalat (RGTR) kezeli, biztosítva az összeköttetést a nagyobb, illetve vidéki kisvárosok között. Emellett egy külön szolgáltató üzemelteti a buszjáratokat Luxembourg városban (AVL), és Esch-i kantonban (TICE).

Távolsági buszbérletek megvásárolhatók postán, az állomáson az újságosoknál, illetve a központi busz-irodában. További információ ezen az oldalon található.

Luxemburgban népszerű közlekedési mód a kerékpár használata. Számos kerékpárút található az országban, és az ún. Veloh-rendszerben a főváros számos pontján lehet biciklit kölcsönözni és leadni egy automata rendszer segítségével. Az első negyed óráért nem kell fizetni sem. További információk a Veloh oldalán találhatók.

Vasúti közlekedés

A vasúti vonalak egyrészt összekötik a nagyobb városokat és a vidéki településeket, másrészt kapcsolatban állnak a szomszédos országok hálózataival. Brüsszelbe óránként, és minden második órában Trierbe és Liègebe indul vonatjárat. 2007 júniusa óta TGV köti össze Luxembourg várost és Párizst, a menetidő mindössze 2 óra 10 perc.

A Magyarországról Luxemburgba érkezők számára  ezzel kapcsolatban hasznos információk érhetőek el ezen az oldalon.

A Luxemburgi Nemzeti Vasúttársaság (CFL) elérhető az alábbi oldalon.

Közlekedés gépjárművel

Luxemburgban az autópályák és utak kiváló minőségűek. A közúti közlekedés tempója a lakott területeken a magyarországihoz képest lassabb, a sebességkorlátozást szigorúan betartják, az autósok a gyalogátkelőkön áthaladó gyalogosokat türelmesen megvárják. Luxembourg főváros be- és kivezető útjain a mintegy 120 ezer, naponta a szomszédos országokból ingázó munkavállaló miatt a munkaidő kezdetekor és annak végén gyakoriak a néhány óráig is eltartó közlekedési dugók.

Luxemburgban a biztonsági öv használata kötelező valamennyi a gépjárműben ülő személy számára, mobiltelefon használata pedig csak a kezeket szabadon hagyó módszerrel lehetséges. Téli gumi használata nem kötelező. A Külföldön forgalomba-helyezett gépjárművet vezetőknek a következő dokumentumokat kell maguknál tartani, és közúti ellenőrzés során bemutatni:

  • Érvényes nemzeti vezetői engedély
  • A gépjármű érvényes forgalmi engedélye
  • Tanúsítványt, amely igazolja az érvényes biztosítási szerződést, kivéve azon esetekben amikor a hatályban lévő szabályozás nem követeli meg szerződés bizonyítását.

Sebességhatárok

  • Lakott területen: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 90 km/h
  • Autópályán: 130 km/h (esős időben 110 km/h)

Lakókocsi, utánfutó, pótkocsi használata esetén lakott területen kívül 75 km/h-s, illetve 90 km/h-s korlátozás van érvényben.

Franciaország, Németország, Belgium felől autópályán jól megközelíthető az ország. Azautópályák használata Luxemburgban díjtalan. A vezetéskor maximálisan megengedettvéralkohol szint 0,5 mg/ml.

További információt a Luxemburgi Autóklub oldalán olvashat.

A Luxemburgban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának összefoglalójában.

Légi közlekedés

Luxemburgban két nagy légi közlekedési vállalat működik: a LUXAIR, illetve a CARGOLUX. Az 1961-ben alapított LUXAIR biztosítja a főbb kapcsolatot a legfontosabb európai gazdasági központokkal. A rendszeres, menterendszerű járatok mellett szezonális járatokat is indít. Emellett légi taxi szolgálatot is biztosít. Budapest és Luxemburg között jelenleg közlekedik közvetlen járat.

További információt a luxemburgi Közlekedési Minisztérium oldalán olvashat.

Munkavállalás

Luxemburg 2007. november 1-jétől teljes mértékben megnyitotta munkaerő-piacát a 2004-ben csatlakozott 8 tagállam előtt (Ciprus és Málta vonatkozásában már 2004-ben sem volt érvényben korlátozás), így a magyar állampolgárok munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak Luxemburgban.

Munkakeresés

Aktuális állásajánlatokról és a munkavállalás feltételeiről információ az EURES honlapján illetve aMunkaügyi Hivatal (Administration de l’emploi) honlapján található.

Munkaszerződés

Luxemburgban a munkaszerződéseket általában határozatlan időre kötik, legkésőbb a munkavégzés első napján, két példányban (egyet a munkáltató, egyet pedig a munkavállaló részére).

A szerződésnek tartalmaznia kell:

  • a szerződő felek azonosító adatait
  • a munkavégzés kezdetének időpontját
  • a munkavégzés helyét
  • a végzendő tevékenység jellegét
  • a munkaidő hosszát
  • a fizetés mértékét, valamint az egyéb juttatásokat
  • amennyiben ez van, a próbaidő hosszát
  • a fizetett szabadság mértékét.

Amennyiben probléma merül fel a munkáltató és a munkavállaló között, a Munkaügyi Felügyelőséghez (Inspection du Travail et des Mines) lehet fordulni.
Munkaidő, szabadság

  • a munkaidő heti 40, napi 8 órában van meghatározva. A túlórák számát is maximalizáltak, így egy héten legfeljebb 48 órát, egy nap legfeljebb 10 órát lehet dolgozni
  • munkavállalóknak általában nem kell dolgozniuk vasárnap, de kivételek azért adódhatnak. Ha valaki vasárnap dolgozik, 70 százalékkal többet kell neki fizetni óránként, és biztosítani kell számára kiegészítő pihenőidő
  • éjszakai munkának a 22.00 és 6.00 óra közötti intervallum számít, erre is vonatkozik néhány kitétel. Nem végezhetnek éjszakai munkát a fiatalkorúak, a terhes nők, nem végezhető semmilyen helyreállító munkálat és nem folyhat építkezés.
  • a törvényileg meghatározott munkaszüneti napok a következők:

A törvényileg meghatározott évi szabadság minimum 25 nap. A szabadságokról további információ olvasható a Luxemburgi Nagyhercegség kormányának portálján, a részmunkaidőben foglalkoztatottak szabadságolásáról pedig ezen az oldalon (franciául).
Munkaszüneti napok

  • Január 1. – Újév napja
  • Húsvéthétfő
  • Május 1. – A munka ünnepe
  • Mennybemenetel
  • Pünkösdhétfő
  • Június 23. – Nemzeti ünnep
  • Augusztus 15. – Nagyboldogasszony ünnepe
  • November 1. – Mindenszentek
  • December 25-26. – Karácsony

Minimálbér

A törvényileg meghatározott minimálbér 2011. október 1-je óta 1,801.49 euró.

A luxemburgi munkavállalással kapcsolatban további információ található a luxemburgi Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium (Ministére du Travail et de L’emploi), illetve a luxemburgi Munkaügyi Hivatal (Administration de l’emploi) honlapján.

Munkanélküli ellátás

Ahhoz, hogy valaki Luxemburgban munkanélküli ellátást (indemnités de chômage) igényelhessen, az alábbi követelményeket kell teljesítenie:

  • önhibáján kívül vált munkanélkülivé
  • nem végez kereső tevékenységet (a részmunkaidős munkavégzés megengedett)
  • munkaképes
  • 16 és 64 év közötti
  • álláskeresőként regisztráltatta magát a helyileg illetékes Munkaügyi Hivatalnál (L’Administration de l’emploi (ADEM))
  • hajlandó elfogadni a felkínált álláslehetőséget
  • állandó lakos Luxemburgban az ellátás folyósításakor
  • munkanélkülivé válását követő két héten belül benyújtja igényét az ellátásra
  • a munkanélkülivé válást megelőző 1 éven belül legalább 26 hét munkaviszonnyal rendelkezik (A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. U1-es (korábbi E 301-es) nyomtatványra van szükség.).

A munkanélküli ellátás összege alapesetben a munkanélkülivé válást megelőző 3 hónap bruttó átlagkeresetének 80 százaléka. Amennyiben az igénylő egy vagy több gyermeket nevel, ez a százalék 85-re nő.

Az ellátás folyósításának hossza megegyezik a munkanélkülivé válást megelőző munkaviszony hosszával, továbbá ez az időszak egyes esetekben (például 50 év felettiek esetében) meghosszabbítható.

A munkanélküli ellátással kapcsolatban további információ a Munkaügyi Hivatal (L’Administration de l’emploi (ADEM)) alábbi oldalán található.

Társadalombiztosítás

Nyugdíjak

A luxemburgi nyugdíjbiztosítási rendszer, továbbá a baleseti nyugellátási rendszer társadalombiztosítási alapokra épül. A luxemburgi általános nyugdíjbiztosítási rendszer kötelező pillére kiterjed a magánszektor munkavállalóira, és a különleges elemek révén lefedi az önálló vállalkozókat, a kisiparosokat, a mezőgazdaságban, a vasúton dolgozókat és a köztisztviselőket is. A baleseti nyugellátások kiterjednek a munkavállalókra és az önálló vállalkozókra, sőt a különleges elemek révén a köztisztviselőkre, katonákra, diákokra is.

A nyugdíjrendszer finanszírozása 

A nyugdíjbiztosítási rendszer pénzügyi alapját elsősorban a járulékok biztosítják. A járulék mértéke a járulékalapot képező kereset 24%-a. Ebből a munkavállaló, a munkáltató és az állami költségvetés 8-8%-ot fizet. A járulékfizetés felső határa 7517,12 euró havonta. A munkáltató a bérköltség 0,53-6%-ának megfelelő járulékot fizet, minimum 1570,28 euró, maximum 7851,40 euró havi jövedelem alapján, az üzemi balesetek és a foglalkozási megbetegedések esetén biztosított baleseti nyugellátásokra. A munkavállalónak nincs baleseti járulékfizetési kötelezettsége.

A nyugdíjrendszer különböző ellátásai

Öregségi nyugdíj

A jogosultság feltételei

Luxemburgban az öregségi nyugdíjkorhatár férfiaknál és nőknél egységesen 65 év. Az öregségi nyugdíjjogosultsághoz legalább 120 hónap tényleges biztosítási idő, az öregségi teljes nyugdíjhoz 40 év biztosítási idő szükséges.

Korai öregségi nyugdíj

Az az 57 éves biztosított, aki 480 hónap tényleges biztosítási idővel rendelkezik, illetve az a 60 éves biztosított, aki 480 hónap tényleges és biztosításnak tekintett idővel rendelkezik korai öregségi nyugdíjra jogosult.

Az ellátás mértéke

Az öregségi nyugdíj mértékét a biztosításban töltött évek száma és a figyelembe vehető átlagkereset határozza meg. Az öregségi nyugdíj a 40 év szolgálati idő után járó 362,20 euró alapösszeg és a figyelembe vett átlagkereset évi 1,85%-ával növelt összege. A minimumnyugdíj 40 év biztosítás esetén 1514,43 euró havonta. (Forrás: Szociális Biztonsági Minisztérium) Az ellátás a hiányzó éveknek megfelelően 1/40 résszel kevesebb lehet.

Rokkantsági nyugdíj

A jogosultság feltételei

A rokkantsági nyugdíj a biztosított 65 éves koráig jár, ha nem képes ellátni korábbi feladatait és a megrokkanását megelőző 3 éven belül rendelkezik minimum 12 hónap biztosítási idővel.

Az ellátás mértéke

A rokkantsági nyugdíj a 40 év szolgálati idő után járó 362,20 euró alapösszeg és a figyelembe vett átlagkereset évi 1,85%-ával növelt összege. A minimumnyugdíj 40 év biztosítás esetén havi 1387,12 euró havonta.

Hozzátartozói nyugellátások

A jogosultság feltételei

Hozzátartozói nyugellátásra jogosult:

  • a túlélő házastárs, illetve élettárs amennyiben az elhunyttal az elhalálozást megelőző 1 évben együtt élt, kivéve ha a házasságból, illetve együttélésből gyermekük született, vagy az elhalálozás baleset következménye,
  • az elvált házastárs, amennyiben nem kötött újabb házasságot és nem létesített újabb házastársi/élettársi kapcsolatot,
  • a vérszerinti, az örökbefogadott és a biztosított saját háztartásában nevelt gyermek,
  • a túlélő szülő, az egyéb egyenes ági hozzátartozó, illetve az oldalági rokonok a második rokonsági fokig.

A hozzátartozói nyugellátás akkor állapítható meg, ha a biztosított az elhalálozást megelőző 3 évben legalább 12 hónap biztosítási, illetve annak tekintett időt szerzett.

Az ellátás mértéke

A túlélő házastárs, illetve élettárs nyugellátásának összege abból a biztosítási idő alapján járó átalány összegből, az arányos emelés összegének 3/4-ed részéből, és az év végi járadékból áll, amely az elhunyt biztosítottat megillette, vagy megillette volna. Az a túlélő házastárs, aki az elhunyttal az elhalálozást megelőzően egy háztartásban élt, 3 hónapig az elhunyt teljes nyugdíjára jogosult. A hozzátartozói nyugellátás felső határa a biztosított teljes nyugdíjának 100%-a.

Baleseti nyugellátások

A jogosultság feltételei 

Baleseti nyugellátás a munkavégzés ideje alatt, illetve azzal összefüggésben bekövetkezett balesetek, illetve foglalkozási megbetegedések esetén jár, azonban sem a biztosítási időtartamra vonatkozó, sem a munkaképesség csökkenés mértékére vonatkozó minimum követelmény nincs meghatározva.

Az ellátás mértéke

Időszakos munkaképesség csökkenés esetén maximum 52 hétig jár baleseti ellátás, melynek alapja az a bruttó jövedelem, amelyre a biztosított munkavégzése esetén jogosult lett volna. A baleseti hozzátartozói ellátások közül az özvegyi nyugdíj mértéke az elhunyt biztosított átlagkeresetének 42,8%-a, vagy 53,5%, ha az özvegy munkaképesség csökkenése legalább 50%-os mértékű. A hozzátartozói nyugellátás felső határa a biztosított átlagkeresetének 85,6%-a.

További információ:

Grand-Duché de Luxembourg, Ministére de la Sécurité Sociale, Inspection Générale de la Sécurité Sociale 
26, rue Zithe, L-2763 Luxembourg Boîte postale 1308, L-1013 Luxembourg
Tel.: 00 352 478 1
Fax: 00 352 478 6225
E-mail: igss@igss.etat.lu

Etablissement d’Assurance Contre la Vieillesse et l’Invalidité 
125, route d’Esch
1471 Luxembourg

A fenti adatok a 2009. augusztusi állapotokat tükrözik és tájékoztató jellegűek. A tájékoztatóban szereplő nyugdíjak és járulékok összege idővel változhat.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF)

Luxemburgi nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán (magyarul), valamint a luxemburgi Szociális Minisztérium honlapján (franciául) található.

Családi támogatások

A családi támogatások körébe az alábbi ellátások tartoznak:
Családi pótlék (allocations familiales)

A családi pótlék összege Luxemburgban a családban élő gyermekek számától és a gyermekek korától függően változik. A juttatást a gyermek 18 éves koráig folyósítják, de meghosszabbítható 27 éves korig, amennyiben a gyermek még tanul. A családi pótlék összege az első gyermek után 185,60 euró, 440,72 euró két gyermek után, 3 gyermek után összesen 802,77 euró, 4 vagy több gyermek esetén gyermekenként 361,82 euró.
„Szülési pótlék” (allocation de naissance)

A szülési pótlék egy olyan 580,03 eurós juttatás, melyet három részletben utalnak; egy részét még a szülés előtt, egyet a szülés után közvetlenül, a harmadik részletet pedig legkésőbb a gyermek 2 éves koráig.
Nevelési segély (allocation d’éducation) 

A nevelési segély abban az esetben vehető igénybe, ha legalább 50 százalékkal kevesebbet dolgozik a szülő a korábbiakhoz képest a gyermek nevelése miatt. A támogatás legmagasabb összege 485,01 euró, a csökkentett összeg 242,50 euró. Egy vagy két gyermek esetében a juttatás a gyermek(ek) 2 éves koráig jár, három vagy több gyermek esetében a gyermekek 4 éves koráig, illetve fogyatékkal élő gyermek esetében is 4 éves korig utalják az összeget. Ikrek vagy 2 egyszerre örökbe fogadott gyermek esetében a gyermekek 4 éves koráig, hármasikrek vagy 3 egyszerre örökbe fogadott gyermek esetében a gyermekek 6 éves koráig, négyesikrek vagy 4 egyszerre örökbe fogadott gyermek esetében a gyermekek 8 éves koráig jogosultak a szülők támogatásra.

„Szülői szabadság” (indemnité de congé parentale)

Luxemburgban a szülőket gyermekeik után 6 hónap teljes vagy 12 hónap olyan szabadság illeti meg, mely alatt fél munkaidőben dolgoznak csak. Ezt a lehetőséget a gyermek 5 éves koráig lehet kihasználni. A szülői szabadság nem vehető igénybe, ha valaki már korábban részesült a nevelési segélyben.

Segély az iskolakezdéshez (allocation de rentrée scolaire) 

Ez a támogatási forma a gyermek 6 éves korától jár minden iskolakezdés alkalmával. A támogatás összege a következők szerint alakul:

Összeg (euró)
Egy 6 évnél idősebb gyermek 113,15
Egy 12 évnél idősebb gyermek 161,67
Két gyermekes család
6 évnél idősebb gyermek 194,02
12 évnél idősebb gyermek 242,47
Három vagy több gyermekes család
6 évnél idősebb gyermek 274,82
12 évnél idősebb gyermek 323,34


„Visszatérítés a gyermekeknek” (le boni pour enfant)

Ezt a 2008 óta létező, 76,88 eurós juttatást azok a szülők kapják havonta, akik jogosultak a családi pótlékra is. Amint megszűnik a jogosultság a családi pótlékra, ez a támogatás sem jár tovább.

További információ elérhető a Luxemburgi Nagyhercegség Családi Ellátásokat Folyósító Pénztárának honlapján, illetve a Munkaügyi és Szociális Minisztérium honlapján franciául.

Adózás

A közvetlen adózásról közösségi jogszabályok nem rendelkeznek, a tagállami adórendszerek ezért eltérőek. A nemzeti adó jogszabályoknak azonban tekintettel kell lenniük a diszkriminációmentesség alapvető közösségi jogi elvére, miszerint egy tagállam állampolgárai, akik egy másik tagállam területén élnek nem részesülhetnek kedvezőtlenebb adózási feltételekben, mint az adott tagállam állampolgárai.

A közösségi adózási szabályok szerint minden EU tagállam állampolgára, minden jövedelme után abban a tagállamban köteles adót fizetni, amelyben lakik. A kettős adózásról szóló egyezmények biztosítják azt, hogy az adóalany csak egy helyen fizessen adót. Luxemburg az összes EU tagállammal kötött kettős adóztatás elkerüléséről szóló szerződést.

Az egyes járulékok mértéke a fizetések esetében az alábbiak szerint alakul:

Járulék Munkavállalói rész Munkáltatói rész
Betegbiztosítás 2,95 % 2,95 %
Plusz prémium 2,10 %
Nyugdíjbiztosítás 8 % 8 %
Balesetbiztosítás 0,51 %-6 %
Tartós ellátás (assurance dépendance) 1,4 %
Munkahelyi egészség 0,11 %
Munkáltatók kölcsönösségi alapja (Mutualité des entreprises) 0,35 %- 2,29 %
Összesen 14,45 % 11,92 %-19,35 %

Forrás: Az Európai Foglalkoztatási Mobilitás Portálja 

Személyi jövedelemadó

A jelenlegi szabályozás 2009. január 1-jétől érvényes.

Adózási kategóriák:

A személyi jövedelemadó megállapításánál 3 adókategória létezik: 1, 1a és 2. Az alábbi táblázatban megtalálható, hogy melyik kategóriába ki tartozik:

Az adózás évében január elsején elmúlt 64 éves
egyedülálló 1 1a
házas/élettársa van* 2 2
külön él 1 1a
elvált 1 1a
özvegy 1a 1a

*élettársi szerződéssel rendelkezik

2008 óta nem befolyásolja az adózás mértékét közvetlenül az, hogy valakinek van-e gyermeke vagy nincs, ugyanis minden gyermek után jár adó-visszatérítés (boni pour enfant). Ez 76,88 euró támogatást jelent havonta gyermekenként.

Az egyes adókategóriákhoz tartozó személyi jövedelemadó mértéke (Barème de l’impôt annuel sur les salaires) az éves fizetések szerint az alábbi tájékoztató anyagban található táblázatban olvasható.

A munkabér az 1-es kategóriában 12 850 euróig adómentes, az 1a kategóriában 24 050 euró a határ, míg a 2-es kategóriában 24 100 eurótól kell személyi jövedelemadót fizetni.

83 350 euró felett a következő számítás érvényesül:

Adózási kategória Adózási kategória Adózási kategória
Éves fizetés (R) 1 1a 2
83350 euró felett 0,38 x R – 9397,98 0,38 x R – 10702,2 0,38 x R – 18257,88

Amennyiben valaki a fizetésen kívül más jövedelemmel is rendelkezik, más szabályozás vonatkozik rá. Ebben az esetben szintén meghatározzák a személyi jövedelemadó mértékét az adózási kategóriák szerint, de ebben az esetben az egész éves jövedelem beleszámít a számításba. A táblázat az alábbi linken található (Barème de l’impot sur le revenu).

A jövedelem az 1-es kategóriában 11 450 euróig adómentes, az 1a kategóriában 22 650 euró a határ, a 2-es kategóriában 22 700 eurótól kell személyi jövedelemadót fizetni.

81.950 euró felett a következő számítás érvényesül:

Adózási kategória Adózási kategória Adózási kategória
Éves jövedelem (R) 1 1a 2
81950 euró felett 0,38 x R – 8859,9 0,38 x R – 10164,12 0,38 x R – 17719,8

Ingatlanadó 

Luxembourgban létezik ingatlan adó, mely évente fizetendő, az adókulcs mértékét a kerületi önkormányzatok maguk határozzák meg. Az ingatlanadó alapja az erre szakosodott hivatal (Service des évalutions immobilières) által megbecsült egyedi ingatlan érték, amely megállapításánál figyelembe veszik a környezet fejlettségét, az ingatlan elhelyezkedését. Az ingatlan értéke a tulajdoni lapon, az adóhatóságnál és az önkormányzatnál is bejegyzésre kerül.

Vagyonadó

A természetes személyekre vonatkozó vagyonadót Luxemburg 2006. január 1-jétől eltörölte. Ugyanakkor a gazdasági társaságok és egyszemélyes vállalatok esetében érvényes, ha az egyik vállalati tag (meghatározott feltételek alapján) kötelezett a vagyonadó fizetésére. A vagyonadó 3 évente megállapított „vagyon érték” alapján fizetendő. Ha viszont a vállalati vagyon bizonyos mértéket meghaladóan nő vagy csökken, az adó alapját képező „vagyon értéket” 3 évnél hamarabb újra kalkulálják.

Általános forgalmi adó

Jelenleg négy áfakulcsot alkalmaznak Luxemburgban:

  • Normál kulcs: 15% (pl. alkohol, felnőtt cipők)
  • Közbenső kulcs: 12% (pl. felnőtt ruhák, bor)
  • Kedvezményes kulcs: 6%
  • Extra kedvezményes kulcs: 3% (pl. egyes élelmiszerek, gyógyszerek, éttermek esetében)

Az általános forgalmi adóról további információ található az alábbi oldalon. 

További információ Az Európai Foglalkoztatási Mobilitás Portálján érhető el francia, angol és német nyelven.

Vállalkozásalapítás

Vállalkozásalapítás másik EU-tagállamban

Magyar vállalkozók mindennemű korlátozás nélkül az adott tagország által szabályozott feltételekkel indíthatnak vállalkozást az EU tagországaiban. A vállalkozásokra vonatkozó letelepedési jog szabadságának biztosítása érdekében a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek valamely tagállam rendelkezései szerint alapítottak, és amelyek alapszabály szerinti székhelye az unión belül van, szabadon végezzenek gazdasági tevékenységet bármely tagállamban.

A szabad vállalkozás a jogosultak részére a következő jogokat biztosítja:

  • önálló keresőtevékenység megkezdése és gyakorlása másik tagállam területén;
  • vállalkozások alapítása és irányítása másik tagállam területén;
  • leányvállalatok, ügynökségek, fióktelepek, irodák létesítése másik tagállam területén.

A társaságalapítási feltételek tagállamonként eltérőek, de egyik tagállam se tehet különbséget olyan cégek között, amelyeket saját állampolgárai, illetve más tagállamok állampolgárai jegyeztettek be. Ha a társaság tulajdonosai a társaság megalakításakor és bejegyzésekor teljesítik a tagállami szabályokat (amelyek a cégbejegyzés feltételeiben pl. azonosak), akkor a társaságok egyforma jogokat élveznek és ugyanolyan kötelezettségek is terhelik őket, függetlenül az alapítók nemzetiségétől. A tagállamonkénti eltérő társaságalapítási feltételek természetesen szükségessé teszik azt, hogy a társaságot alapítók tájékozódjanak az idegen tagállam nemzeti jogáról.

A vállalkozásalapítás általános szabályaival kapcsolatban ezen oldalunkon, a közösségen belüli szolgáltatásnyújtással kapcsolatban pedig ezen oldalunkon talál részletesebb információt.

A vállalkozásalapítás, telephely-létesítés luxemburgi feltételeivel kapcsolatban bővebb információval szolgálhat a Nemzeti Külgazdasági Hivatal oldala, valamint az ITD Luxemburggalfoglalkozó oldalán és a luxemburgi befektetés-ösztönzési ügynökség honlapján további hasznos információ olvasható.

Emellett információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Luxemburgra vonatkozó információit itt olvashatja.

További információ:

Luxemburgi kormányzati portál 
Pénzügyi és Gazdasági Minisztérium 
Kereskedelmi és Iparkamara

Szolgáltatásnyújtás

A szolgáltatási szektor az Európai Unió gazdasági aktivitásának 60-70 százalékát teszi ki és elengedhetetlen a belső piac megfelelő működéséhez. Az Európai Unió alapszerződései garantálják a vállalkozások létrehozásának szabadságát, valamint a szolgáltatásnyújtás lehetőségét az európai vállalkozások számára az Európai Unió minden tagállamában. Az unió szolgáltatásnyújtással kapcsolatos általános előírásairól részletes információ olvasható a Bizottság vállalkozásoknak szóló honlapján, illetve ezen az oldalon.

Annak érdekében, hogy a szolgáltatások valódi belső piaca jöhessen létre 2010-re, az Európai Bizottság és a Parlament egy szolgáltatási direktívát fogadott el, melyet a tagállamoknak 2009 végéig át kell venniük. A cél az, hogy előmozdítsák/megkönnyítsék a szolgáltató intézmények létesítését más uniós tagállamokban és létrejöjjön a szolgáltatások szabad áramlása a tagországok között.

Szolgáltatásnyújtás Luxemburgban:

A szolgáltatási szektor a luxemburgi gazdaság több mint 80 százalékát teszi ki. Éppen ezért a belső piac eredményei rendkívüli fontosságúak az országnak.

A Luxemburgban szolgáltatást nyújtóknak tiszteletben kell tartaniuk a nagyhercegség munkajogi, tartózkodási és adójogi előírásait. Azoknak a vállalatoknak is meg kell felelniük ezeknek a feltételeknek -amikor Luxemburgba érkeznek, hogy kereskedelmi jellegű, kézműves, ipari tevékenységet végezzenek vagy magánpraxist indítsanak-, melyek egy másik uniós tagállamban már megfelelően működnek.

Áttekintés a teljesítendő adminisztratív formaságokról:

Mivel különböző jogi intézkedéseket kell alkalmazni ezen a területen, a külföldi vállalatoknak több luxemburgi illetékes hatóság előírásának is meg kell felelniük.

Ezek a következők:

  • közvetett adózás tekintetében a külföldi vállalatnak jelentkeznie kell az Illetékhivatal és Vagyonkezelőnél (l’Administration de l’Enregistrement et des Domaines), hogy megfelelően tudja fizetni az áfát.
  • közvetlen adózás tekintetében:

Amennyiben a projekt hosszú távú (általában 6 hónapnál hosszabb), a külföldi vállalat köteles leadózni a Luxemburgban végzett munka általi nyereségét.

A munkavállalók adózása tekintetében: a bérek abban az államban adókötelesek, ahol a munkavégzés folyik. Ugyanakkor, ha a munkavállalót ideiglenesen foglalkoztatják Luxemburgban, bére nem adóköteles az országban, amennyiben az ott tartózkodása nem haladja meg a 183 napot. (Ez az Luxemburgban eltöltött napok számára vonatkozik, nem a munkanapokra.)

Bejelentési kötelezettségek a Középosztályügyi és Turisztikai Minisztérium valamint a Lakásügyi Minisztérium felé:

Amennyiben alkalmi szolgáltatásnyújtás a cél kézműves vagy ipari területen, abban az esetben előzetes bejelentés szükséges.

Egyéb foglalkozásokra (kereskedelmi vállalkozások, magánpraxis) nem vonatkozik ez a kötelezettség.

  • Munkavállalási engedély (Munkaügyi Hivatal)

Amennyiben a vállalkozás székhelye egy másik európai uniós országban (vagy az EGT-ben vagy Svájcban) van, a szolgáltatásnyújtás keretében szabadon foglalkoztathat bármilyen nemzetiségű munkavállalót Luxemburg területén, amennyiben a munkavégzés ideje alatt a munkavállalónak joga van a munkára és a tartózkodásra abban a tagállamban, melyben a küldő telephelye található.

Amennyiben a cég székhelye nem európai uniós országban van, a vállalatnak kérelmet kell benyújtani, hogy kollektív munkavállalási engedélyt kaphassanak az ideiglenesen Luxemburgban dolgozók.

A munkavállalónak minden esetben a külföldi vállalkozás állandó alkalmazottjának kell lennie, a munkáltatónak pedig meg kell felelnie a társadalombiztosítással kapcsolatos előírásoknak.

  • A munkavállalók kiküldetésével kapcsolatos tudnivalók (Ipari Felügyelő Hivatal-Inspection du Travail et des Mines): a cégnek, amely személyzetet rendel ki Luxemburgba, készítenie kell egy ún. kiküldő nyilatkozatot, melyben tájékoztatást ad a kiküldött munkavállaló személyazonosságáról és kijelöl egy meghatalmazottat.

Társadalombiztosítás

A munkavállalónak továbbra is azt a rendszert kell alkalmazni, amely országban a munkavállaló szokásosan végzi a tevékenységét, illetve ahonnan kiküldték, amennyiben a munka időtartama nem haladja meg a 12 hónapot és az adott munkavállalót nem küldték más személy helyére a kiküldetés ideje alatt. A cél az, hogy biztosítsák a járulékok kifizetésének folytonosságát és elkerüljék a biztosítotti jogviszony megszűnését azoknál, akik határozott időtartamú munkavégzést folytatnak egy másik tagállamban.

Az Európai Gazdasági Térség tagállamain, valamint Svájcon belül kiküldött munkavállalóknak rendelkezniük kell egy igazolással (E 101 formanyomtatvány), amelyet a küldő ország egészségbiztosítási szerve állít ki, amely azt igazolja, hogy a munkavállaló továbbra is a kiküldő ország társadalombiztosításának körében marad, és ezért nem köteles a fogadó országban lévő társadalombiztosításhoz csatlakozni.

Amennyiben a munkavállalás időtartama előre nem látott körülmények miatt meghaladja a 12 hónapot, az ilyen módon rendezett társadalombiztosítást további 24 hónapra meg lehet hosszabbítani.

Ha a munkavállalás időtartama előreláthatólag nem haladja meg az 1 évet, a következő formalitásokat kell betartania a munkavállalónak: szükség lesz egy érkezési nyilatkozatra, melyet a tartózkodási helyen állítanak ki (Információ az „érkezési nyilatkozatról”), illetve egy munkáltatói nyilatkozatra, mely a kiküldött munkavállaló alkalmasságát bizonyítja és tartalmazza a kirendelés várható időtartamát.

A Közösségen belüli javak és szolgáltatások nyeresége után bizonyos esetekben Luxemburg területén kell adózni. A kritériumokról az alábbi oldalon tájékozódhat (francia nyelven).

Néhány luxemburgi munkajogi intézkedés is alkalmazandó minden Luxemburg területén zajló munkavégzés során, mely vonatkozik a kiküldött munkavállalókra is. Ebbe a körbe tartozik például a minimálbér meghatározása, a munkaidő stb.

Az Európai Bizottság honlapján részletesen olvashat a szolgáltatásnyújtás adminisztratív oldaláról Luxemburgban (francia és angol nyelven).

Oktatás

Luxemburgban a tankötelezettség 4 éves kortól 15 éves korig tart. Ebből 2 év általános iskola előtti, előkészítő képzés (préscolaire), 6 év általános iskolai oktatás és 3 év általános iskolát követő középiskolai oktatás (post- primaire).
Az általános iskolát megelőző képzésben (préscolaire) az iskolaérett tanulókból álló csoportok, illetve az általános iskolára készülő osztályok vesznek részt. Az általános iskola előtti oktatásban minden negyedik életévét betöltött gyermeknek kötelező a részvétel, az oktatás nyelve a luxemburgi.

Az általános iskola hat évig tart, mely ingyenes és kötelező minden 6. életévét betöltött gyermeknek. Az oktatás nyelve alapvetően a német, de a második évtől a diákok elkezdik tanulni a francia nyelvet is. Az állami iskolák mellett költségtérítéses magániskolák is működnek.

Az általános iskolát követő középiskolai képzésnek (post-primaire) 2 típusa van:

  • Középiskolai oktatás, mely a magyarországi gimnáziumoknak felel meg. Ez a 7 éves képzés egy középiskolai tanulmányokat lezáró vizsgával fejeződik be, mely elsősorban a felsőoktatásban folytatandó tanulmányokra készíti fel a diákokat.
  • Szakközépiskola. Ez a képzés szakmai végzettséget ad a diákoknak és általában 6-8 évig tart.

Hátrányos helyzetű tanulók

A hátrányos helyzetű vagy speciális oktatást igénylő gyermekek vagy az általános oktatási rendszerben tanulhatnak, vagy oktatásuk különleges képzéseket végző intézeteknél történhet. A témával kapcsolatban az alábbi oldalon található további információ (francia nyelven).

Felsőoktatás

Luxemburgi Egyetem 2003 júliusában alakult meg. Minthogy ez az egyik legújabb felsőoktatási intézmény Európában, képzése már teljes mértékben a Bologna-rendszernek megfelelően épül fel. Az egyetemen tehát egyaránt megtalálható a BA, az MA és a doktori képzési szint is, mindez jelenleg három karon belül: Tudomány, technológia és kommunikáció; Jogi, gazdasági és pénzügyi Kar valamint a Bölcsészettudományi, humán tudományi, művészeti és neveléstudományi Kar.

A Luxemburgi Egyetem kívül az alábbi felsőoktatási intézményei vannak az országnak:

  • Sacred Heart University

Információk külföldi szülőknek és diákoknak

A luxemburgi CASNA szervezet célja, hogy információt nyújtson a luxemburgi iskolarendszerről a külföldről érkezőknek, valamint segítséget nyújt a diákoknak a nyelvtanulásban is.

A 3 és 11 év közötti gyermekek iskolai beiratkozásával kapcsolatban a szülőknek közvetlenül ahhoz a luxemburgi önkormányzathoz kell fordulniuk, ahol laknak. A 12 és 17 év közötti diákok középiskolai képzésbe (l’enseignement post-primaire) való beiratkozásához mindenképpen fel kell keresni a CASNA-t, ahol felmérik azt, hogy a gyermek milyen szintű iskolai illetve nyelvi tudással rendelkezik, és ez alapján választják ki, hogy mely osztályba kerülhet be. Az „interjúra” mindenképp vigyék magukkal a következőket:

  • Személyi igazolványt vagy útlevelet
  • Társadalombiztosítási kártyát
  • Hivatalos dokumentumot a két utolsó iskolai év eredményeiről
  • Népesség-nyilvántartási kivonatot vagy egy fénymásolatot a lakhely-igazolásról (a helyi önkormányzatnál szerezhető be)

A CASNA elérhetőségei:

29, rue Aldringen
L – 1118 Luxembourg
Tel. (+ 352) 247 85277
Fax (+ 352) 247 85140
casna@men.lu

Nyitvatartási idő: Személyes interjú céljából kedden és csütörtökön, 8:30-tól 11:30-ig és 14:30-tól 16:30-ig érhető el. Az interjú luxemburgi, francia, német, angol vagy portugál nyelven zajlik, de kérésre bármilyen nyelvű tolmácsot biztosítanak.

Amennyiben a Luxemburgba érkezéskor nem rendelkezik valaki megfelelő nyelvtudással – legyen az akár szülő, akár diák – ingyenes segítséget kérhet több nyelvet beszélő közvetítőktől (luxemburgi, német, francia, albán, kreol, kínai, olasz, portugál, szerb-horvát, orosz). Ezek a közvetítők rendkívül jól ismerik az ottani iskolarendszert, ezért bármikor segíthetnek fordítani diák és tanár, tanár és szülő között akár szóban, akár írásban.

A közvetítők elérhetőségei:

Tel. (+ 352) 247 85136
Fax (+ 352) 247 85140
mediateurs@men.lu

További információ a luxemburgi Oktatási Minisztérium honlapján és a CASNA kiadványában érhető el.

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.