Egységben a sokféleség.

Görögország

parthenon-on-acropolis-athens-684275-mBelépés ideje: 1981. január 1.

Határos:
Albániával, Macedóniával, Bulgáriával és Törökországgal.

Terület: 130 940 km2, Görögország területéhez 169 lakott sziget tartozik, melyek összterülete 25 042 km2

Népesség: 10,760,136 (2011)

Népsűrűség: 82,17 fő/km2 

Népesség összetétel:
0-14 év: 14,2 %
15-64 év: 66,2 %
65 év felett: 19,6 %

Népességnövekedés: 0,083 %/év

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 79,92 év (nők: 82,65 év; férfiak: 77,36 év)

Éghajlat: Görögország éghajlatát, akárcsak a többi mediterrán országét, forró, száraz nyár és enyhe, csapadékos tél jellemzi.

Idő: Greenwichi középidő (GMT) +2 óra, nyáron GMT +3 óra

Fizetőeszköz: Euró (1 euró=295 drachma)

Nyelv: görög (hivatalos) 99%, egyéb 1%

Vallás: görög ortodox 98 %, muszlim 1,3 %, egyéb 0,7 %

Régiók: Az ország 13 régióra és egy autonóm államra oszlik: Athosz-hegyi Köztársaság, autonóm szerzetesi köztársaság; Attika, Dél-Égei-szigetek, Epírosz, Észak-Égei-szigetek, Jón-szigetek, Kelet-Makedónia és Thrákia, Közép-Görögország, Közép-Makedónia, Kréta, Nyugat-Görögország, Nyugat-Makedónia, Peloponnészosz, Thesszália.

Gazdaság: Görögország a II. világháborút követően jellemzően agrárország volt. A gazdasági fejlődés ütemének növekedése, valamint a gazdasági szerkezetváltás az 1950-es években indult el. Az ipari exportból és a turizmusból származó növekvő bevételek hozzájárultak a gazdasági egyensúly javításához, és lehetővé tették a fokozatos felzárkózást Nyugat-Európához.

Természeti kincsek: olaj, barnaszén, bauxit, vasérc, magnezit, nikkel, krómérc, márvány, ezüst, cink, ólom.

Beutazás/ tartózkodás

Beutazás

Az EU tagállamok állampolgárainak érvényes útlevéllel, illetve személyazonosságot igazoló dokumentummal joga van bármely más EU tagállam területére belépni.

A Görögországba utazó EU állampolgároknak megérkezésüktől számított három hónapon belül regisztrálniuk kell magukat a tartózkodási helyük szerint illetékes rendőrhivatalnál:

Kivételt képeznek azok, akik

a) kereső foglalkozással rendelkeznek, melynek várható időtartama a három hónapot nem haladja meg;

b) másik tagállamban tartózkodási hellyel rendelkeznek, ahová napi rendszerességgel visszatérnek, Görögországban vállalnak munkát

c) szezonális munkások

A hotelregisztrációs adatlapok kitöltése nem jelent automatikus regisztrációt.

További infrormáció az alábbi oldalon található.

A Külügyminisztérium tájékoztatás szerint a Görögországba Macedónián keresztül utazó magyar állampolgároktól a macedóniai határokon megkövetelik az balesetbiztosítás meglétét. A szkopjei magyar nagykövetség javasolja, hogy a Macedóniába be, illetve azon átutazók még elindulás előtt kössék meg biztosításukat!

Személyes áruk behozatala

Görögországban csakúgy, mint a többi tagállamban, a más EU tagországbeli állampolgárok szabadon szállíthatják javaikat, feltéve, hogy azok személyes használatukra szolgálnak.

Áruk

A személyes tárgyak általában adómentesen szállíthatók Görögországba. Amennyiben szakmai felszerelés beszállításáról van szó (pl. orvosi vagy fogorvosi felszerelés, műszerek) az aktuális szabályoknak megfelelő mértékű adót kell fizetni. A részletek tekintetében az országszerte megtalálható vámhivatalok nyújtanak bővebb tájékoztatást. A lőfegyverek és lőszer szállítására ugyancsak korlátozások vonatkoznak.

Növények és állatok

Bizonyos speciális korlátozásokra kell számítania annak, aki háziállatait is magával kívánja vinni Görögországba. Ezek a korlátok főként közegészségügyi jellegűek. Az utazónak magával kell vinnie az állat valamennyi érvényes oltási igazolványát, illetve egyéb orvosi papírjait.

A növények szállítása általában szabad, bár az ország egyes területein a honos mezőgazdasági termékek védelme szigorúbb.

Autók

1996 óta a más EU tagállamban vásárolt autók korlátozás nélkül importálhatók Görögországba. A használt autók esetében azonban technikai felülvizsgálatra van szükség, melyet a Nemzeti Gépjármű Technikai Felülvizsgálati Központok (KTEO) végeznek.

A más tagállamból érkező munkavállalók és diákok autóhasználatára nem vonatkoznak korlátok, illetve adófizetési kötelezettség.

Amennyiben az autó tulajdonosa ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkezik, a nemzeti hatóságok engedélyezhetik a gépjármű folyamatos, illetve nem folyamatos használatát maximum 12 hónapig (nem folyamatos használat esetén maximum 6 hónapig). A tulajdonos azonban nem adhatja el, illetve bocsáthatja bérbe a gépkocsit.

Utazás/ közlekedés

Általános információ turistáknak

A Balkán-félsziget déli részén fekvő, igen tagolt tengerpartú, sok szigetet magában foglaló, Magyarországhoz hasonló népességű Görögország a magyar utazók körében is kedvelt turisztikai célpont.

Az ország hivatalos turisztikai portálján több nyelven megtalálható minden fontos információ, amire szükség lehet a kiutazás előzetes megtervezésénél.

Szálláslehetőségekről, éttermekről, látnivalókról (magyar nyelven pl. itt) vagy a közlekedési lehetőségekről számos portálon lehet tájékozódni.
Közúti közlekedés

Görögország a Magyarországon érvényes gépjármű iratokat és jogosítványokat a többi uniós tagállam hasonló irataival azonos módon elismeri. Ennek megfelelően a magyar állampolgárok magyar jogosítványaikat szabadon használhatják azoknak a járműkategóriáknak a vezetéséhez, amelyek a jogosítványban fel vannak tüntetve. A magyar vezetői engedély Magyarországon rendszerbe állított gépjárművön kívül más (pl. görög) rendszámú gépjármű vezetésére is jogosít, tehát autót nemzetközi jogosítvány nélkül is lehet bérelni. A gépjárműre kötött nemzetközi biztosítás („zöld kártya”) megléte alapvető feltétel.

A bajba jutott autósoknak a görög autóklub – ELPA – nyújt segítséget, amelynek telefonszáma:10400. Az ELPA külföldi társklubjai, köztük a Magyar Autóklub tagjai részére nem ingyenesen, hanem kedvezményesen nyújt országúti segélyszolgálatot. Az ELPA országúti segélyszolgálat ill. a max. 25 km-es távolságra történő járművontatás csak akkor ingyenes, ill. a költségek utólagos megtérítése akkor jár a magyar autósnak, ha rendelkezik érvényes „Exclusive Assistance Europe” biztosítással.

Görögországban a nemzetközi közlekedési előírások érvényesek. Menet közben a biztonsági öv becsatolása kötelező, a mobiltelefon használata pedig tilos.

A közlekedési rendőrök a sebességkorlátozás betartását radarral ellenőrzik, a szabályok ellen vétőket pénzbüntetéssel sújtják. A sebességkorlátozást súlyosan megsértőkkel szemben eljárás indítható. Ilyen esetben a görög jogszabályok lehetővé teszik, hogy a rendőrség a rendszámtáblákat a gépjárműről eltávolítsa, melyeket a tulajdonos csak az eljárás végeztével, a kiszabott bírság befizetése után kaphat vissza. Az eljárás akár 30 napig is eltarthat. Az elkövetőt a hatóság – a szabálysértés nagyságától függően – akár személyi szabadságában is korlátozhatja. Az alkoholos befolyásoltságot helyszíni teszttel vagy szükség esetén kórházi vérvétellel ellenőrzik. A vezetésnél megengedett maximális véralkoholszint 0,5 mg/ml.

Sebességhatárok:

  • Lakott területen: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 90 km/h
  • Autópályán: 130 km/h

Autópályadíjat útszakaszonként kell fizetni, amelynek aktuális tarifáiról bővebb információt ezen az oldalon talál.

Gépjárművel kiutazó turisták figyelmét külön felhívjuk arra, hogy gépjárművüket műszaki meghibásodás esetén se hagyják az országban, mert a több mint fél évig Görögországban tartózkodó járműre a hatóságok igen magas összeget rónak ki.

A nagyobb városokban, mindenekelőtt Athén belvárosában gyakorlatilag állandó a csúcsforgalom. A szabálytalanul parkoló gépjárműveket vagy azonnal elszállítják, vagy a büntetés kifizetéséig a rendszámtáblát leszerelik. A külföldiekkel sem tesznek kivételt.

Felhívjuk állampolgáraink figyelmét, hogy Görögországban érvényes magyar ’B’ kategóriás vezetői engedéllyel – a hazai szabályozástól eltérően – segédmotor kerékpár (50 cm3 alatt) vezetése nem megengedett. Segédmotor kerékpárt kizárólag ’A 1’ kategóriás vezetői engedély, vagy olyan nemzetközi jogosítvány birtokában lehet vezetni, amelyben az adott jármű-kategória feltüntetésre került. Kérjük, hogy a kölcsönzők szolgáltatásait igénybe vevő turistákat ne tévessze meg az a gyakorlat, mely szerint nem minden esetben ellenőrzik a vezetői engedélyeket. Közúti baleset esetén a motorkerékpár vezetőjét ez nem mentesíti a hátrányos következmények alól.

További információt a Külügyminisztérium honlapján, illetve az alábbi oldalon talál.

Légi közlekedés

A főbb légitársaságok, az Olimpyc Airlines, illetve az Aegean Airlines az ország legfontosabb városaiba és szigeteire, illetve a világ más országaiba indít rendszeres járatokat. Az országon belül több légitársaság is közlekedtet járatokat. A járatok sűrűsége jelentősen magasabb a nyári hónapokban.

Vasúti és vízi közlekedés 

Hellén Vasúttársaság (TRAINOSE) vasútvonalai összekötik a jelentősebb városokat. Az elmúlt pár évben a vasúthálózat kiszélesedett és fejlődött. Vízi közlekedés Görögország földrajzi adottságaira és az országot meglátogató turisták nagy számára való tekintettel – elsősorban a nyári időszakban – valamennyi szigetre, még a legkisebbekre is indulnak hajójáratok. A vízi közlekedéssel kapcsolatban bővebb információt ezen a honlapon talál.

Utazás busszal

A görög helyközi buszközlekedésről bővebb információ görög nyelven itt olvasható.

Utazási kedvezmények

Utazás vasúton

Nyugdíjas kedvezmények

A 60 éven felüli utasok a kedvezmények igénybe vételéhez kiválthatják a „nyugdíjas kártyát” (Senior Citizen Card), mely egy évig érvényes, és 25%-os kedvezményt biztosít a jegyárából.

Szintén a 60 évnél idősebb utasok számára elérhető még az ún. Balkan Flexipass Senior jegy, melynek a megváltásával 1 hónapon belül 5, 10 vagy 15 napig korlátlan számú utazásra jogosult a vásárló Bulgáriában, Görögországban, Macedóniában, Montenegróban, Romániában, Szerbiában és Törökországban. A jegy nyújtotta utazási kedvezményekről, árakról a Rail Europe honlapján lehet tájékozódni.

Diákkedvezmények

A 26 év alattiak számára 25%-os kedvezmény jár a viteldíjakból, mely csak másodosztályra vonatkozik és nem lehet igénybe venni Intercityn, Intercity Expressen és a külvárosi vonalakon. További információ az alábbi információs oldalon olvasható.

26 éves kor alatt mindenki igénybe veheti az ún. Greece Youth Rail Pass nyújtotta kedvezményeket. Bővebb információ a kártya által nyújtott vasúti és egyéb kedvezményekrőlaz előbbi linkeken olvasható.

Egyéb információ 

Ha turistaként úgy érzi, hogy becsapják, vagy a pénzéért nem a megfelelő szolgáltatást kapja, igénybe veheti a görög fogyasztók egyesületének (Consumer’s Association) ingyenes tanácsadó szolgáltatását (Legal Assistance for Tourists), melynek telefonszámai a következők:

  • Athén: Tel.: (00-30) 210-3304444; Fax: (00-30) 210-3300591
  • Thesszaloniki: Tel./Fax: (00-30) 2310-257776

További utazással kapcsolatos információkat a Külügyminisztérium honlapján olvashat.

A Görögországban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának összefoglalójában.

Munkavállalás
Két éves korlátozást követően 2006. május elsejével Görögország megnyitotta munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott tagországok munkavállalói előtt, így már a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak az országban.

A munkáltató és munkavállaló megállapodását követően a munkáltató köteles bejelenteni a foglalkoztatás tényét a görög Munkaügyi Főfelügyelőségnek (Koinoniki Epitheorisi Ergasias).

Ezt követően az uniós munkavállalónak be kell jelentkeznie (regisztrációs kötelezettség) a tartózkodási hely szerint illetékes Rendőrhivatalnál (Ελληνική Αστυνομία), majd a helyileg illetékes adóhivatalban adószámot kell igényelnie.

Munkakeresés

Aktuális állásajánlatokról és a munkavállalás feltételeiről információ az EURES honlapján, illetve aFoglalkoztatási és Szociális Védelmi Minisztérium (Υπουργείο Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας) honlapján található.

Munkaszerződés

Görögországban törvény szabja meg, hogy a munkáltatónak kötelessége tájékoztatni a munkavállalót jogairól, és kötelezettségeiről.

Az írásos munkaszerződésnek – vagy más, e célt szolgáló dokumentumnak – tartalmaznia kell:

  • a szerződő felek azonosító adatait
  • a munkavégzés helyét, valamint a munkáltató székhelyét
  • a munkavállaló munkahelyen betöltött posztját, vagy munkavállalói kategóriáját, valamint a munkavégzés célját
  • a munkaszerződés érvénybelépésének időpontját, valamint, határozott idejű munkaviszony esetén, a munkaszerződés érvényességének lejártát
  • a fizetett szabadság mértékét
  • a fizetés mértékét, valamint az egyéb juttatásokat, amelyekre a munkavállaló jogosult
  • a napi, valamint heti munkaórák számát.

A határozatlan időre kötött szerződést mind a munkáltató, mind a munkavállaló bármikor szabadon felbonthatja. Határozott időre kötött szerződés felbontására (mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről) törvény által meghatározott, fontos és indokolt esetben van lehetőség.

Amennyiben probléma merül fel a munkáltató és a munkavállaló között, a Munkaügyi Főfelügyelőséghez (Epitheorisi Ergasias) lehet fordulni az alábbi elérhetőségeken:
Cím: Athén , Stadiou 29 -P.C. 10110
Telefon: +30 210 3702407, 3702406 / +30 210 3702320, 3702322

Munkaidő

Görögországban főszabály szerint a heti munkaidő nem haladhatja meg a 40 órát, túlórával együtt pedig a 48 órát. Minden munkavállaló számára biztosítani kell 24 órán belül legalább 12 óra folyamatos pihenőidőt. Amennyiben a napi munkaidő meghaladja a hat órát, a munkavállaló jogosult 15 perc szünetre, amely alatt szabadon elhagyhatja munkahelyét.

Minden munkavállaló számára biztosítani kell heti egy pihenőnapot, amely általában a vasárnap, de ez ágazatonként, vagy akár egyénenként is változhat.

Munkaszüneti napok

  • Január 1. – Újév
  • Január 6. – Vízkereszt
  • Március 2. – Hamvazóhétfő
  • Március 25. – A Függetlenség Napja
  • Április 17. – Nagypéntek
  • Április 19. – Húsvét
  • Április 20. – Húsvéthétfő
  • Május 1. – Munka Ünnepe
  • Június 8. – Pünkösd
  • Augusztus 15. – Nagyboldogasszony Ünnepe
  • Október 28. – Nemzeti Ünnep
  • December 25. és 26. – Karácsony

Görögországban, a pénzügyi krízis következtében jelentősen csökkent a törvényileg meghatározott minimálbér, amely jelenleg 583 euró (2012 júniusi állapot).

A munkavállalással kapcsolatban további információ a Foglalkoztatási és Szociális Védelmi Minisztérium (Υπουργείο Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας) honlapján található.

Munkanélküli ellátás

Görögországban munkanélküli ellátást (επίδομα ανεργίας) igényelhet az a személy, aki

  • önhibáján kívül vált munkanélkülivé
  • egy héten legfeljebb három, egy hónapban pedig legfeljebb 12 napot dolgozik
  • munkaképes
  • csatlakozott valamely társadalombiztosítási intézmény betegbiztosítási rendszeréhez
  • regisztráltatta magát a helyileg illetékes Munkaügyi Hivatalban, valamint a Hivatal rendelkezésére áll
  • munkanélkülivé válását megelőző 14 hónap során legalább 125 nap munkanélküli-biztosítási jogviszonyt tud igazolni.

Amennyiben a munkanélkülivé vált személy először igényel munkanélküli-ellátást, ezen felül évente 80 napi biztosítotti jogviszonnyal kell rendelkeznie a munkanélkülivé válását megelőző 2 évben.

A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. E-301-es nyomtatványra van szükség.

Az ellátás összege fizikai munkát végzők esetében a napi bér 40 százalékának, szellemi munkát végzők esetében a havi bér 50 százalékának megfelelő összeg. Az ellátás mértékét befolyásolja az igénylő által eltartottak száma, így ez az összeg eltartottanként 10 százalékkal nő, azonban maximális mértéke a növekedéssel együtt sem haladhatja meg a napi bér 70 százalékát.

Az ellátás folyósításának időtartama függ az igénylést megelőző 14 hónap során ledolgozott napok számától, így a következőképpen alakul:

  • 125 nap esetén: 5 hónap
  • 150 nap: 6 hónap
  • 180 nap: 8 hónap
  • 220 nap: 10 hónap
  • 250 nap: 12 hónap

Amennyiben az igénylő 49 évnél idősebb az ellátás folyósításának hossza már 210 nap munkaviszony esetén 12 hónap. Amennyiben az igénylő 20-29 év közötti, az ellátás folyósításának hossza 5 hónap.

További információ a munkanélküli ellátásról az Állami Foglalkoztatási Szervezet honlapján(Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού), valamint magyarul az Európai Bizottság alábbi oldalán olvasható.

Társadalombiztosítás

Regisztráció

Amint a munkavállaló munkába áll Görögországban, a munkáltató köteles a munkavállalót a Társadalom Biztosítási Kormányzathoz (IKA) és egyéb specifikus alapokhoz bejelenteni. A munkavállaló ezután automatikusan biztosítási és járulék kártyát kap, melyeket DATE betűkkel jelölnek. Az egészségügyi könyvért a munkavállalónak személyesen kell folyamodnia az IKA lakóhely szerint illetékes szervezeténél.

Az okmány kibocsátásához szükség van a társadalombiztosítási kártyára (DATE), amelyet a munkavállaló a munkáltatójától kér ki, fényképre a munkavállalóról, illetve családtagjairól valamint az útlevelére vagy személyazonosító kártyára. Ezt az okmányt gondosan meg kell őrizni, mert ez bizonyítja, hogy a munkavállaló biztosított, és megkönnyíti a társadalombiztosítási intézményekkel kapcsolatos ügyintézést.

A társadalombiztosítás rendszere

A görög társadalombiztosítás rendszerének sajátossága, hogy több különálló irányítású alapra oszlik. A legnagyobb a szellemi és fizikai alkalmazottakat tömörítő, legszélesebb lehetőségeket – betegségi, anyasági, öregkori, rokkantsági, özvegységi, baleset, táppénz, temetési segély és halál esetére szóló segély – biztosító Társadalom Biztosítási Kormányzat (IKA). A mezőgazdaságban dolgozókat a Mezőgazdasági Biztosító Szervezet (OGA), míg a kisvállalkozókat és kiskereskedőket az Önálló Kereskedők és Kisiparosok Alapítványa (TEVE) biztosítja. munkanélküli segélyt és családi pótlékot a Munkaerő Foglalkoztatási Szervezet (OAED) folyósítja.

Társadalombiztosítási hozzájárulás

A munkavállalónak társadalombiztosítási hozzájárulást kell fizetnie, ami a bérének meghatározott százaléka. A hozzájárulás egy részét a munkáltató vállalja magára, és a befizetést is ő teljesíti a társadalombiztosítási szervezet irányába.

Betegbiztosítás

a) Gyógyellátásra jogosultak:

  • Életbiztosítással rendelkezők;
  • Betegbiztosítással rendelkezők;
  • IKA nyugdíjasok;
  • Más TB alapnál biztosított nyugdíjasok, akik munkaviszonyuk időtartama alatt betegbiztosítással rendelkeztek;
  • Biztosítottak és nyugdíjasok eltartott családtagjai;
  • Munkanélküli segélyben részesülő munkanélküliek.

b) Pénzbeli juttatásra jogosultak:

  • Biztosítottak és nyugdíjasok, akik rajtuk kívül álló okból munkaképtelenné váltak

A jogosultság feltételei:

a) Gyógyellátásra az jogosult, aki a megbetegedés társadalombiztosítási intézethez való bejelentését megelőző naptári évben legalább 50 napig dolgozott.

b) Pénzbeli juttatásként napi betegségi ellátásra az jogosult, aki

  • nem részesül IKA által folyósított nyugdíjban;
  • a megbetegedés társadalombiztosítási intézethez való bejelentését megelőző egy naptári évben legalább 100 napot, két évben 300 napot, öt évben 1500 napot dolgozott;
  • rajta kívül álló okból betegedett meg, és a megbetegedés társadalombiztosítási intézethez való bejelentését megelőző legalább 3 napja nem dolgozik.

Betegbiztosítási juttatások:

  • Orvosi ellátás
  • Megelőző orvosi vizsgálatok
  • Gyógyszerek (IKA orvosok által felírt gyógyszerek árának 75 százalékát térítik vissza)
  • Gyógyászati segédeszközök, protézisek (75%-os térítés)
  • Hidroterápiás kezelés
  • Kórházi kezelés
  • Betegszállítás elszigetelt területen lakó betegek részére

A betegbiztosítási ellátások időtartama és mértéke:

a) Természetbeni juttatásra a biztosított a betegségének egész időtartama alatt jogosult, időbeli korlátozás nélkül;

b) Pénzbeli juttatásként napi betegségi ellátásra a biztosított munkaképtelenségének a társadalombiztosítási intézethez való bejelentését követő negyedik naptól évi maximum 182 napig jogosult. Az ellátás mértéke általában a biztosított munkabérének feléig terjed. Minden eltartott családtag után 10%-al emelkedik, de ezzel együtt sem haladhatja meg a biztosított munkabérének 70%-át.

Nyugdíjbiztosítás
Jogosultak:

Görögországban nyugdíjra jogosult minden munkaviszonyban, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy.

A jogosultság feltételei:

1. Teljes nyugdíjra jogosultak:

a) 65. életévüket betöltött férfiak és 60. Életévüket betöltött nők, akik minimum 4500 napot dolgoztak (a rendszerbe 1993. Január 1. Után belépett nők esetében a nyugdíjkorhatár 65 év).

b) 62. életévüket betöltött férfiak és 57. életévüket betöltött nők, akik minimum 10000 napot dolgoztak.

c) 60. életévüket betöltött férfiak és 55. életévüket betöltött nők, akik minimum 4050 napot dolgoztak, melynek 4/5-ét nehéz vagy egészségtelen munkakörben töltötték és ebből legalább 1000 napot a nyugdíjazásukat megelőző 10 évben dolgoztak (a rendszerbe 1993. Január 1. után belépett, nehéz vagy egészségtelen munkakörben dolgozó nők esetében a nyugdíjkorhatár 60 év).

d) 58. életévüket betöltött férfiak és nők, akik minimum 10500 napot dolgoztak, és igazoltan munkavállalóként voltak biztosítva (a rendszerbe 1993. Január 1. után belépett férfiak esetében a nyugdíjkorhatár 60 év, kivéve a nehéz vagy egészségtelen munkakörben dolgozókat).

e) 35. életévüket betöltött kiskorú gyermeket nevelő anyák, akik minimum 5500 napot dolgoztak (amennyiben a gyermek nem házas és az anya nem részesül más forrásból származó nyugdíjban).

2. Csökkentett nyugdíjra jogosultak:

a) 60. életévüket betöltött férfiak és 50. életévüket betöltött nők (a rendszerbe 1993. Január 1. után belépett nők esetében a nyugdíjkorhatár 60 év), akik minimum 4500 napot dolgoztak, amelyből legalább évi 100 napot dolgoztak a nyugdíjazást megelőző 5 évben.

b) 60. életévüket betöltött férfiak és 50. életévüket betöltött nők (a rendszerbe 1993. Január 1. után belépett nők esetében a nyugdíjkorhatár 60 év), akik minimum 10000 napot dolgoztak, amelyből legalább évi 100 napot dolgoztak a nyugdíjazást megelőző 5 évben.

c) 56. életévüket betöltött férfiak és nők, akik minimum 10500 napot munkavállalóként dolgoztak.

d) 50. életévüket betöltött kiskorú gyermeket nevelő anyák, akik minimum 5500 napot dolgoztak (amennyiben a gyermek nem házas és az anya nem részesül más forrásból származó nyugdíjban).

Juttatások:

  • A teljes nyugdíj összegét az 1992-es nyugdíjreformot követően eltérően számítják az 1992. december 31-e előtt, illetve 1993. január 1-je után biztosítottak vonatkozásában. A teljes nyugdíj az alapösszegből és pótlékokból áll.
  • A 1992. december 31-e előtt biztosítottak esetében az alapösszeget a nyugdíjazás előtti jövedelem napokra vonatkoztatott összege alapján számítják. 28 jövedelemkategória van, melyek mindegyikéhez fix összegű napi bér tartozik. A nyugdíjat ennek kategóriánként eltérő százaléka alapján számítják.

Pótlék jár

  • a ledolgozott napok száma (több mint 3000 munkanap után, 300 naponként számított törvényben meghatározott összeg),
  • az eltartott gyermekek száma (egy gyermek után 20%, a második gyermek után 15%, a harmadik gyermek után 10%, a gyermekek 18 éves, illetve amennyiben tanulnak 24 éves koráig, vagy időkorlát nélkül, ha a gyermek munkaképtelen, és erre a 18. születésnapja előtt fény derül)
  • a házastárs után (amennyiben nem dolgozik, és nem részesül nyugdíjban).

1993. január 1-e után biztosítottak esetében az alapösszeget a nyugdíjazást megelőző öt év munkabére alapján számítják. A nyugdíj mértéke függ a biztosított évek számától, úgy, hogy minden év a nyugdíjalapul szolgáló jövedelem 1,714%-ának számít. Pótlék az eltartott gyermekek számától függően egy gyermek után 8%, a második gyermek után 10%, három vagy több gyermek után 12%.

A minimális nyugdíj összege a törvény által a biztosítottak valamennyi kategóriájára (minden biztosított a munkabérének megfelelő kategóriába kerül) meghatározott százalékos arány, melyet az adott kategóriára vonatkozó munkabér huszonötszörösével kell szorozni.

A csökkentett nyugdíj összege havi 0.5%-al kevesebb, mint a teljes nyugdíj. A csökkentett nyugdíj nem alakul teljes összegű nyugdíjjá, amikor a biztosított eléri a rendes nyugdíjkorhatárt.

Természetbeni juttatásként az IKA által folyósított nyugdíjban részesülők és családtagjaik orvosi ellátásra és gyógyszerekre is jogosultak.

A görög nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ itt található.

Családi támogatások

Anyasági biztosítás

Jogosultak:

  • Szülési segélyre jogosultak

a) azok a nők, akik közvetlenül biztosítottak, vagy nyugdíjban részesülnek,

b) azok a férfiak, akik közvetlenül biztosítottak, vagy nyugdíjban részesülnek, és a feleségük – mint általuk eltartott családtag – rajtuk keresztül közvetetten biztosított.

  •  Anyasági segélyre csak azok a nők jogosultak, akik közvetlenül tagjai a betegségi és anyasági biztosítási rendszenek.

A jogosultság feltételei:

  • Szülési segélyre a terhes nő (vagy a férje, amennyiben a nő rajta keresztül biztosított) akkor jogosult, ha terhességének társadalombiztosítási intézethez való bejelentését megelőző naptári évben legalább 50 napig dolgozott.
  • Pénzbeli juttatásként anyasági segélyre a nő akkor jogosult, ha

a) a szülést megelőző két évben legalább 200 napig dolgozott;

b) a szülés várható időpontját megelőző 52, illetve a szülést követő 53 napban szabadságot vett ki.

Juttatások:

Anyasági juttatásként Görögországban szülési segély és anyasági segély jár.

  • A szülési segély fixen meghatározott összeg, melyet a segédmunkások egynapi munkabérének harmincszorosában állapítanak meg. Ez az összeg akkor is megilleti a nőt, ha terhességét orvosi javallatra megszakították, vagy a terhesség hatodik hónapját követően elvetélt.
  • Az anyasági segélyt a pénzbeli betegségi ellátással azonos módon számítják, ennek összege is növelhető az eltartott családtagok számára való tekintettel. Az anyasági segély mértékének nincs felső küszöbe, és egy összegben kerül kifizetésre.

Kifizetésére a szülés várható időpontját megelőző és követő 56 napban kerül

Természetbeni juttatásként a terhességgel összefüggő gyógyszerek árát az

IKA megtéríti.

 Családtámogatások

Jogosultak:

Azok a munkavállalók, akik tagjai a kötelező társadalombiztosítási rendszernek jogosultak a Munkaerő Foglalkoztatási Szervezet (OAED) által folyósított családtámogatási juttatásokra, amennyiben gyermekük Görögországban vagy valamely másik EU tagállamban él. Ennek megfelelően a következő személyek részesülhetnek családtámogatásban:

  • A szülők (anya vagy apa) akiknek nem házas gyermeke

– még nem érte el a 18. évét;

– még nem érte el a 24. évét, amennyiben tanulmányait folytatja;

– munkaképtelen, korára tekintet nélkül.

  • A nagyszülők, testvérek, nagynénik/nagybácsik, amennyiben a gyermek mindkét szülőjét elvesztette, vagy az élő szülője nem felel meg a jogosultság követelményeinek.

Családtámogatásra jogosult, aki

  • munkavállaló, és legalább egy gyermeke van;
  • az előző naptári évben legalább 50 napot dolgozott, és befizette a társadalombiztosítási hozzájárulásokat;
  • akinek a kollektív megállapodása értelmébe a munkáltató nem köteles családtámogatást fizetni.

Juttatások:

A családtámogatás az első gyermektől kezdve minden gyermek után jár, aki megfelel a követelményeknek. Mértéke a gyermekek számától és a család jövedelmétől függ, tekintet nélkül a gyermekek korára. A támogatás összegét havi alapon számítják, majd annak tizenkétszeresét évente egy összegben fizetik ki. A családtámogatás mellett kiegészítő juttatások is járhatnak: 100% egy vagy két eltartott gyermek, 150% több eltartott gyermek után, ha:

  • az egyik szülő rokkant vagy elhunyt, és az özvegy nem jogosult rokkantsági vagy özvegyi nyugdíjra, vagy
  • az apa a sorkatonai szolgálatát tölti;
  • fogyatékos vagy házasságon kívül született, vagy árva gyermekekről kell gondoskodni.

Adózás
A közvetlen adózásról a közösségi joganyagok nem rendelkeznek, ezért – bár a tagállamok adórendszerei hasonlóak – minden tagállamban különböző fajtájú és mértékű adónemekkel találkozunk.

A közösségi jog szerint a tagállamok adórendszerének követnie kell azt az általános diszkriminációellenes szabályozást, miszerint egy tagállam állampolgárai, akik egy másik tagállam területén élnek, nem részesülhetnek kedvezőtlenebb adózási feltételekben, mint az adott tagállam állampolgárai.

A közösségi adózási szabályok szerint minden EU tagállam állampolgára, minden (akár több nem EU tagállambeli) jövedelme után abban a tagállamban köteles adót fizetni, amelyben lakik. A kettős adózásról szóló országok közötti egyezmények gondoskodnak arról, hogy az adóalany csak egy helyen fizessen adót.

Személyi jövedelemadó

A személyi jövedelemadót (Foros Issodimatos) az adófizető teljes nettó jövedelme után vetik ki. A nettó jövedelmet különféleképpen számítják hat jövedelemkategóriában. A következő forrásokból szerzett jövedelem adóztatható:

  • ingatlanból
  • ingóból
  • mezőgazdasági tevékenységből
  • kereskedelmi tevékenységből
  • munkaviszonyból és
  • szakmai szolgáltatásból illetve egyéb forrásokból

A jövedelemadót a havi jövedelemből vonják le és az év végén számolják el. A bérből és fizetésből élőknek és a nyugdíjasoknak a következő év március 10-ig kell benyújtani adóbevallásukat. Azok a személyek, akik Görögországban telepedtek le más tagállamból származó jövedelmüket is kötelesek bevallani. Amennyiben a munkavállaló ez után a jövedelem után annak származása szerinti tagállamban már adózott, úgy azt az összeget a görög adóbevallásában nem kell még egyszer figyelembe venni.

Általánosságban a munkavállalót akkor tekintik adóalanynak, ha ténylegesen Görögországban lakik, vagy – az aktuális tartózkodási helyétől függetlenül – tartósan Görögországban kíván letelepedni.

A görög személyi jövedelemadó az alábbiak szerint alakul 2012-ben:

Jövedelem Adókulcs
 12 000 EUR alatt 0%
12 – 16 000 EUR 18%
16 – 22 000 EUR 24%
22 – 26 000 EUR 26%
26 – 32 000 EUR 32%
32 – 40 000 EUR 36%
40 – 60 000 EUR 38%
60 – 100 000 EUR 40%
100 000 EUR felett 45%

Forrás: Görög pénzügyminisztérium

Kettős adóztatásról szóló egyezmények

Görögország az EU 15-ök közül Írország, Portugália és Spanyolország kivételével 11 tagállammal írt alá kettős adóztatásról szóló egyezményeket.

Együttes elbírálás

Görögországban a házastársak közös adóbevallást nyújtanak be. A házastársak adófizetési kötelezettsége külön-külön az együttes jövedelemből való részesedésük arányában határozható meg.

Levonások és  kedvezmények

Családi állapotuk és az általuk eltartottak száma alapján az adófizetőket adókedvezmények illetik meg. Adókedvezményt élveznek:

  • orvosi és kórházi költségek
  • ügyvédi költségek
  • életbiztosítás, betegség vagy balesetbiztosítás költségei
  • idegen nyelv tanulására fordított összeg
  • család lakóhelyének bérleti díja
  • iskolás gyermekek lakásának bérleti díja
  • közérdekű adományok, egyházak, non-profit szervezete stb.

A nagy családdal rendelkezők további kedvezményekben részesülnek az eltartott gyermekek száma alapján. Meghatározott összegű adólevonás jár két, három illetve négy vagy több gyermekes családok esetén. Azok az adóalanyok, akik az ország meghatározott régióiban – Xanthi, Rhodopi, Evros, Samos, Dodecanese, és az országhatár 20 km-es körzetében – 9 hónapnál hosszabb ideig éltek és dolgoztak speciális kedvezményt kapnak minden gyermekük után.

Társadalombiztosítási hozzájárulások

A munkavállalóknak és munkáltatóknak egyaránt járulékot kell fizetniük a Társadalombiztosítási Alapba (IKA). Az IKA szociális és egészségügyi ellátást biztosít (munkanélküliség, betegség, munkaképtelenség, nyugdíjba vonulás és halál esetére). A hozzájárulást a munkavállaló havi fizetése alapján számítják, mértéke általában 44,4%, melyből 16,4%-ot a munkavállaló, 28%-ot a munkáltató fizet. Egyes nehézipari ágazatokban (bányászat, hajógyártás) további 3-3% járadék fizetendő.

Általános forgalmi adó – Foros Prostithemenis Axias FPA

Az áfa általános mértéke 19%. A mezőgazdasági termékek, illetve más alapvető fogyasztási cikkek után 9% áfát kell fizetni.

Ingatlanadó

Évente fizetendő ingatlanadó terheli a Görögországban található ingatlanokat. Az adót az ingatlan tulajdonosa fizeti, állampolgárságától és tartózkodási helytől függetlenül.

Örökösödési és ajándékozási adó

Örökösödési illetve ajándékozási adót az öröklés, illetve ajándékozás útján szerzett tulajdon után kell fizetni. Az adót nem az elhunyt, illetve az ajándékozó tulajdonára vetik ki, hanem külön-külön az örökösökre, illetve a megajándékozottakra, részesedésük arányában. Az adó mértékét az elhunyt és az örökös, illetve az ajándékozó és a megajándékozott közötti kapcsolat közelségére valamint az örökrész, illetve ajándékrész értékére tekintettel határozzák meg.

Gépkocsiadó- Áfa

Gépkocsi vásárlása esetén az Áfa mértéke 19%.

Egyéb adók

Görögországban élők az Áfán felül a következő adókat is kötelesek befizetni:

  • Speciális adó katalizátorral ellátott új gépkocsik vámkezelése esetén: a jármű értékének 10-75%-a a jármű hengerűrtartalma alapján; katalizátorral ellátott használt illetve katalizátor nélküli új és használt járművek esetén: 48-400%
  • Regisztrációs adó: a jármű értékének 8-16% ( hengerűrtartalom alapján)
  • Útadó, melynek mértéke a motor kapacitása alapján meghatározott
  • Járműellenőrzési adó

Vállalkozásalapítás

A Gazdasági Társaságok jelentősebb formái Görögországban

 Betéti Társaság

E társaság alapszerződéses magánirattal és az ezt követő cégbírósági jóváhagyással jön létre. A cég tartozásaiért, kötelezettségeiért egyben felelősek saját vagyonukkal a társak is. A görög gyakorlatban már nem nagyon használatos, bejegyzése szükséges az illetékes kamaránál. A megalapuló társaság székhelyén az illetékes adóhivatal a szükséges engedély kiadása előtt helyi szemlét tart.

Korlátolt Felelősségű Társaság

A kft. alaptőkéje 18 000,- euró. Az alapszerződés közjegyzői okirattal jön létre, melyet a cégbíróság hagy jóvá, ezt követően pedig megjelenik az illetékes cégközlönyben. Kötelező a társaság bejegyzése az illetékes kamaránál is. A kft. egyszemélyes formája is törvényes.

A társaság alapítása előtt az illetékes adóhivatalhoz befizetendő a társaságalapítással kapcsolatos adó, mely a meghatározott alaptőke 1%-a. A társaság alapításához szükséges, hogy a társak adószámmal rendelkezzenek. A társaság, mint külön jogi személy saját adószámát alapítása után kapja meg.

Részvénytársaság

A részvénytársaság alaptőkéje 60000,- Euró. Az alapító okiratot közzé kell tenni az illetékes Önkormányzatnál, ezt követően pedig meg kell jelentetni a cégközlönyben. A társaságot a az illetékes kamaránál is be kell jegyezni. A részvénytársaság esetében is kötelező befizetni az adóhivatalhoz a cégalapítással kapcsolatos adót, mely a meghatározott alaptőke 1%-a.

ÁFA kulcsok Görögországban

Általános kulcs: 18 %

Élelmiszerek, gyógyszer, szállítás, elektromos áram: 8 %

Újság, könyv, színház: 4 %

Görögországi vállalkozásalapítással kapcsolatban további hasznos információ olvasható a görög befektetés-ösztönzési ügynökség honlapján.

Emellett hasznos információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Görögországra vonatkozó információit ittolvashatja. (angol és görög nyelven)

További információ:

Görög kormányzati portál

Oktatás

Oktatás

Görögországban az óvoda négy évesen kezdődik. (Nypiagogeia). Ez általában két évig tart, és utána a gyermek az általános iskolába (Demotiko Scholio) kerül. A kötelező oktatás Görögországban 9 évig tart, melyből hat évet általános, hármat pedig középiskolában (Gymnasio) töltenek a gyerekek. Az állami iskolákban az oktatás ingyenes, de az oktatási rendszer lehetővé teszi a tanulmányok folytatását magániskolában is.

A középfokú oktatás alsó és felső szintre oszlik. A Gymnasio három évének kijárása után a diákok számos felsőbb szintű középiskolába (Lykeio), illetve műszaki szakközépiskolába (TES), vagy műszaki iskolába Lykeioba (TEL) iratkozhatnak be. A TES és a TEL iskolák két évnél hosszabb képzést nyújtanak, és elsősorban a munka világában való részvételre készítik fel tanulóikat.

I. Óvoda és általános iskola

Óvoda

Görögországban az óvoda két évig tart és a jelenlegi szabályok értelmében nem kötelező. A gyerekek abban az évben kezdhetnek óvodába járni, melynek október elsején legalább három és fél évesek. Az ország egyre nagyobb területén kezdik kötelezővé tenni az óvodát.

Kötelező oktatás: Általános iskola és középiskola alsó tagozat 

Oktatási intézmények és a képzés időtartama

Görögországban a tankötelezettség kilenc évig tart (6-15 éves korig), melyből az első hat évet általános iskolában (Dimotiiko Scholiko) a következő hármat pedig alsó szintű középiskolában (Gymnasio) töltenek a diákok. Az általános iskolában 6-12 éves gyermekek számára áll nyitva, és hat osztályból áll. A Gymnasioba 12-15 éves koruk közt járhatnak a gyerekek. A Gymnasio általános műveltség megszerzését teszi lehetővé és lehet nappali vagy esti rendszerű.

A tanév

A tanév szeptember elsején vagy közepén kezdődik és az általános iskolákban június közepéig, az alsó szintű középiskolákban pedig június végéig tart. Az általános iskola két félévre oszlik. A tanórák reggel kilenctől fél egyig tartanak.

Felvételi követelmények

Amikor a gyermek eléri a hatodik életévét, felvételt nyer a lakóhelyéhez legközelebb eső általános iskolába. Az életkort a születési anyakönyvi kivonattal kell bizonyítani. Az általános iskola befejezése után a gyermek automatikusan lép tovább a Gymnasio első osztályába, nem kell felvételi vizsgát tennie.

Tandíj

Az általános iskola lehet állami vagy magániskola. Az állami iskolákban az oktatás a tankötelezettség teljes időtartama alatt ingyenes. A tankönyveket és az iskolába való eljutás költségeit az állam fedezi.

Nyelv

Az angol nyelv kötelező oktatása az általános iskola negyedik osztályában kezdődik (heti 3 órában). A diákok a Gymnasioban is tanulnak idegen nyelveket (angol/francia és német).

Értékelés

Általános iskola:

A tanév végén az első, második, harmadik, negyedik és ötödik osztályos tanulók „továbblépési igazolást” kapnak. A tanulónak csak akkor kell osztályt ismételnie, ha a tanév több mint felében hiányoztak.

Alsó szintű középiskola:

A tanulóknak minden év végén vizsgát kell tenniük. A végső jegyet a tanuló szóbeli feleleteire adott jegyek átlagából és az írásbeli vizsga jegyéből számítják ki. A tanulók felsőbb osztályba léphetnek, ha végső jegyük valamennyi tárgyból eléri a 10-es átlagot. Ha ezt nem sikerül elérni 1-4 tárgy esetében, a tanulónak a vizsgáit újra le kell tennie szeptemberben. Ha a jegy 10-es alatt van több mint 4 tárgy esetében, tanévet kell ismételni.

Képesítés

Általános iskola:

A hatodik osztály végén a gyerekek bizonyítványt kapnak, amellyel beiratkozhatnak a Gymnasioba. A bizonyítvány tartalmazza a hatodik év végi jegyeket.

Alsó szintű középiskola:

A Gymnasio befejeztével a diákok bizonyítványt kapnak (Apolytirio Gymnasiou). Ennek megszerzéséhez a tanulónak minden tárgyból 10-es átlagot kell elérnie a lehetséges 20-ból.

Anyagi támogatás

Ösztöndíjak és kölcsönök formájában az állam anyagi támogatást nyújt az oktatásban résztvevőknek. Bizonyos esetekben ingyen étkezés és szállás is biztosított. A szociális támogatások limitáltak és néhány ösztöndíjra, adományra valamint az oktatás valamennyi szintjén igénybe vehető pénzügyi támogatásra korlátozódnak, melyek származhatnak köz-illetve magán forrásokból egyaránt. A családi támogatások: a tanulók gyermekei után, illetve a sokgyermekes családoknak járnak.

II. Középfokú oktatás

Oktatási intézmények és a képzés időtartama 

A felső szintű középfokú oktatás nem kötelező. A Gymnasio befejezése után a diákok Lykeioba, illetve műszaki szakközépiskolába (TES), vagy műszaki Lykeioba (TEL) iratkozhatnak be, melyek lehetnek állami vagy magán intézmények. Az állami iskolákban az oktatás ingyenes. Ezen iskolák áltál kínált kurzusok a következők:

  • Lykeiokban három éves nappali és négy éves esti kurzusok végezhetők. A Lykeioknak több fajtája van (általános, műszaki, zenei, sport).
  • A műszaki szakközépiskolákban (TES), és a műszaki Lykeiokban (TEL) két éves nappali és három éves esti kurzusok végezhetők. Itt elsősorban szakmai ismereteket sajátíthatnak el a tanulók.

Felvételi követelmények

A Gymnasiot befejezett tanulók bármelyik felső szintű középfokú intézménybe beiratkozhatnak alsó szintű középfokú iskolából származó bizonyítványuk alapján. Felvételi vizsga nincs.

Tandíj

Az állami felső szintű középfokú intézményekben az oktatás ingyenes és az állam a tankönyveket is ingyen bocsátja a tanulók rendelkezésére.

Nyelv

Valamennyi Lykeioban biztosított az idegen nyelvek oktatása (angol, francia vagy német).

Értékelés

A tanulók minden tanév végén valamennyi tárgyból írásbeli vizsgát tesznek, amelynek eredménye alapján felsőbb osztályba léphetnek. A tanulók végső jegye a szóbeli feleletekre kapott jegyek átlagán és az írásbeli vizsgák jegyein alapul.

Bizonyítvány

A Lykeio harmadik évének végén a tanulók záróvizsgát tesznek, melynek sikeres teljesítéséről bizonyítványt kapnak (Apolytirio Lykeiou).

Anyagi támogatás 

A felső szintű középfokú intézményekben az anyagi támogatás ugyanolyan rendszerben valósul meg, mint a kötelező oktatásban.


III. Felsőoktatás

Felsőoktatási intézmények

A felsőfokú képzés Görögországban lehet egyetemi vagy nem egyetemi műszaki felsőfokú szakképzést adó intézmények (TEI) által nyújtott képzés.

Egyetemi év Görögországban 22 egyetem és 15 műszaki felsőfokú szakképzést nyújtó intézmény (TEI)  működik különböző városokban.

Az egyetemi képzés általában négy évig tart, egyes szakokon öt vagy hat évet kell teljesíteni. Az egyetemi év két félévből áll (13 hét szorgalmi időszak, 3 hét vizsgaidőszak), szeptember második felétől június első feléig tart.

A műszaki felsőfokú szakképzés a TEIK-ben négy évig tart, amelyből az utolsó félév során készítik el a diákok szakdolgozatukat, illetve végzik el a szakmai gyakorlatot. A tanítás szeptember elsején kezdődik és július ötödikén ér véget, két félévből áll.

Felvételi követelmények

A felsőoktatásba való felvételhez a Lykeio-ból származó végbizonyítvány szükséges. Az EU tagállamok állampolgárainakk bizonyítványát elismerik.

Az egyetemekre az adott felsőoktatási intézményben kell jelentkezni. A hallgatók a Lykeio-kban nyújtott teljesítményük alapján nyernek felvételt. Az uniós tagállamból érkező diákoknak általában nem kell felvételi vizsgát tenniük.

Numerus clausus

A görög felsőoktatásban az oktatási intézményekbe, illetve kurzusokra korlátozott számú diákot vesznek fel évente. A keretszámokat az illetékes minisztérium az intézményekkel konzultálva állapítja meg. Az EU állampolgárokra nem vonatkoznak a numerus clausus szabályok.

A felsőoktatásban tanulni szándékozó uniós polgárok görög nyelvből nyelvvizsga-bizonyítvánnyal kell, hogy rendelkezzenek. A görög vagy ciprusi líceumban végzett diákoknak ilyen nyelvvizsgát nem kell tenniük. A görög felsőoktatásba való jelentkezésről és a szükséges dokumentumokról további információ az alábbi oldalon található.

Tandíj

A felsőfokú oktatásban való részvétel Görögországban ingyenes az EU tagállamok állampolgárainak is, azonban a harmadik országból származó diákoknak tandíjat kell fizetni.

Záróvizsgák

A hallgatók a záróvizsgák letételével fejezik be tanulmányaikat és kapják meg diplomájukat. Amennyiben részt vettek az előírt számú kurzuson és összegyűjtötték az előírt mennyiségű kredit pontokat. A diplomákat (Ptykhio) az egyetemi karok bocsátják ki. A diplomás diákok doktori fokozatot szerezhetnek, amennyiben elkészítik, és nyilvánosan megvédik doktori disszertációjukat.

Anyagi támogatás

A hallgatók a tankönyveket és jegyzeteket az államtól ingyenesen kapják meg. Lehetőségük van arra is, hogy étkezési, lakhatási, utazási támogatásban részesüljenek az állami költségvetés terhére.

Ösztöndíjak

Az állam ösztöndíjakat és kölcsönöket ajánl fel. A külföldi diákoknak szánt ösztöndíjakról az alábbi oldalon tájékozdódhat.

Jogosultság

A hallgató teljesítménye és szociális helyzete határozza meg az állami támogatásra való jogosultságát. A görög oktatási minisztérium honlapján további hasznos információ érhető el Görögország oktatási rendszeréről.

Forrás: Europass

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.