Egységben a sokféleség.

Hollandia

amsterdam-canal-1123288-mÁllamforma: Parlamentáris monarchia

Királynő: Beatrix holland királynő
Főváros: Amszterdam

Terület: 41 543 km2Népesség: 16 847 000 (2012)

Népesség összetétel:
0-14 év: 17,6 %
15-64 év: 67,8 %
65 év felett: 14,6 %

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 79,4 év
(nők: 82,14 év; férfiak: 76,8 év)

Éghajlat: atlanti; hűvös nyár, enyhe tél

Idő: greenwichi középidő (GMT) +1 óra, nyáron GMT +2 óra

Fizetőeszköz: euró

Nyelv: holland, fríz

Vallás: római katolikus: 30%, református 20%, kálvinista 6%, egyéb protestáns 3%, Muslim 5.8%, egyéb 2.2%, nem vallásos 42%

Régiók: 12 tartomány: Drenthe, Flevoland, Friesland, Gelderland, Groningen, Limburg, Noord-Brabant, Noord-, Overijssel, Utrecht, Zeeland, Zuid-Holland.

Gazdaság: Hollandia gazdasága virágzó és nyitott, fontos ágazata a külkereskedelem. Stabil gazdasági kapcsolatok, mérsékelt infláció, jelentős fizetési mérleg többlet jellemzi. Fontos európai közlekedési csomópont. Iparának húzóágazatai az élelmiszeripar, a vegyipar, a kőolaj finomítás és az elektro-mechanika. Gépesített mezőgazdasága a munkaerő mindössze 3%-át foglalkoztatja, mégis nagy többletet állít elő a feldolgozóipar és az export részére. Hollandia ma az EU egyik legtöbb külföldi befektetést vonzó országa.

Természeti kincsek: földgáz, kőolaj, mészkő, só, homok, termőföld

Beutazás/ tartózkodásAz Európai Unió tagországainak állampolgárai érvényes útlevél vagy személyi igazolvány birtokában szabadon beutazhatnak Hollandia területére. 2006. május 1-jétől az EU (Románia és Bulgária kivételével), az EGT tagországok, valamint Svájc állampolgárainak  a három hónapot meghaladó tartózkodás esetén  elegendő csak regisztráltatniuk magukat a holland Bevándorlási Hivatalnál (IND). A regisztráció során a tartózkodás célját igazolni kell (pl. munkáltatói nyilatkozat). Románia és Bulgária állampolgárainak tartózkodási engedélyt kell igényelniük.

A regisztrációról további információ angol nyelven a holland Bevándorlási Hivatal tájékoztatójában olvasható.

Utazás/ közlekedés

Kerékpár

Hollandiában a legnépszerűbb közlekedési eszköz a bicikli. Szinte minden holland állampolgár kerékpározik és a lakosság 80%-ának van legalább egy kerékpárja. Ez azt jelenti, hogy az országban mintegy 17 millió kerékpár van.

Emellett a holland háztartások közel 70%-a egy vagy két autóval is rendelkezik (6,7 millió háztartásra mintegy 5,8 millió autó jut).

Tömegközlekedés

Hollandiában a tömegközlekedés nagyon magas színvonalú. A legtöbb nagyvárosban és kertvárosi területeken a villamosok és a buszok a leggyakoribb tömegszállító eszközök. A legtöbb falut viszont csak buszokkal lehet megközelíteni. Amszterdamban és Rotterdamban metrók is közlekednek. A nagyvárosokban és környékükön fejlett éjszakai buszhálózat működik.

Tömegközlekedéssel kapcsolatos további információk az alábbi oldalon olvashatók.

A holland tömegközlekedés ún. zónarendszer szerint működik, melynek lényege, hogy minél több zónán utazik át valaki, annál többet fizet (pl. Amszterdamban attól függően, hogy hány zónára érvényes jegyet veszünk, annál több csillagos jegyet kell venni, ami arányosan drágább lesz).

2011. május 19. óta Amszterdamban, Rotterdamban és Dél-Hollandiában az ún. OV-chipkaart fizetési rendszert használják kizárólagosan (egy chipkártyára kell a pénzt feltölteni, ami a tömegközlekedési eszközökön egy leolvasó segítségével követi, hogy mennyit utazunk). Ez a fizetési rendszer fogja felváltani a jelenlegit egész Hollandiában a jövőben. További információ a rendszerrel kapcsolatban ezen az oldalon található.

Közúti közlekedés

Sebességhatárok:

  • Lakott területen: 70 vagy 50 vagy 30 km/h (lakóövezet jellegétől függ)
  • Lakott területen kívül: 80 vagy 100 km/h
  • Autópályán: 120 km/h

Autópályadíjak

A holland autópályák, főutak, illetve egyéb közutak használatáért nem kell fizetni, azonban az alagutak használata díjköteles.

Ilyen például a 6,6 km hosszú Westerschelde Tunnel, amelynek díjairól ezen az oldalon található információ.

Biztonsági előírások

A maximum megengedett véralkoholszint Hollandiában 0,5 mg/ml. A biztonsági gyermekülés és a biztonsági övek használata – ugyanúgy, mint hazánkban – kötelező. Vezetés közben csak a kezeket szabadon hagyó telefonálási rendszerek használhatóak. 

A Hollandiában érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának összefoglalójában.

Parkolás
Csak kijelölt parkolóhelyen szabad parkolni. Amennyiben a parkolóhely szabad ugyan, de a parkoló óra elromlott, nem szabad beállni. A rendőrség elszállítja az autót, vagy kerékbilincset helyez rá. Tetemes költség a kiváltása.

Fontosabb telefonszámok:

  • Rendőrség, tűzoltók, mentők: 112
  • Tömegközlekedéssel kapcsolatos érdeklődés: 0900-9292 (0,70 EUR/perc)

Vasúthálózat
Hollandiában igen kiterjedt vasúthálózat működik, különösen Randstad környékén. Azokban a kerületekben, ahol a vasúti szolgáltatás nem gyakori (az ország északi részén), ott fejlett, ún. „Interline” buszjáratok szállítják az utasokat.

Vasúttal kapcsolatos információk ezen az oldalon találhatók.

Utazási kedvezmények 

Utazás vasúton 

Nyugdíjas és egyéb kedvezmények 

A 60. életévüket betöltött utasoknak a holland vasúton lehetőségük van az ún. Off-Peak Discount Pass kiváltására, mely különböző kedvezményekre (pl. kiválasztott 7 napon ingyen utazhatnak Hollandiában, nemzetközi 23 európai országban 25%-os kedvezménnyel utazhatnak stb.) jogosít egy éven belül, mely kedvezményekről itt olvashat.

Diákkedvezmények 

Az ún. OV Studentenkaart (aki rendelkezik diákigazolvánnyal jogosult rá) tulajdonosa 40%-os kedvezményre jogosult az összes belföldi vasúti utazás árából, további 3 személy, aki a kártya tulajdonosával együtt (azonos napon és kocsiban) utazik, szintén jogosult a 40%-os kedvezményre hétköznapokon 9 óra után, hétvégén, ünnepnapokon, júliusban és augusztusban egész nap. A kártya emellett a tömegközlekedésben is különböző kedvezményre jogosít. Hétvégén és ünnepnapokon a kártya birtokában ingyenes az utazás.

Bővebb információ a holland vasúttársaság honlapján olvasható.

Utazás buszon, villamoson és metrón 

Nyugdíjas és Diákkedvezmények 

Hollandiában a diákok és nyugdíjasok ugyanolyan jeggyel vehetik igénybe a kedvezményeket az utazás során. Az utazáshoz szükséges jegyből, a „Strippenkaarten”-ből létezik kék színű, mellyel teljes áron lehet utazni, és létezik piros, mely kedvezményes árú utazásra jogosít. A piros színű Strippenkaarten „15-strippenkaart” néven kapható, kedvezményes utazásra jogosít a buszon, a villamoson és a metrón. A kedvezményeket a 15-strippenkaarttal a 65 év feletti belföldi és külföldi utasok – életkoruk igazolásával -, a diákigazolvánnyal rendelkezők és a 4-11 év közötti gyermekek vehetik igénybe.

Ilyen jegyeket sok helyen, pl. szupermarketekben, trafikokban lehet vásárolni. Bővebb információ a kedvezményekről a holland tömegközlekedési információszolgáltató („9292”)honlapján olvasható.

Amszterdam 

Nyugdíjas kedvezmények 

A 65 évnél idősebbek kedvezményesen utazhatnak, a jogosultság igazolásához érvényes személyi igazolványt vagy nyugdíjas igazolványt kell bemutatniuk. A kedvezményt piros színű jeggyel (15-strippenkaart), vagy kedvezményes árú szezonális jeggyel vehetik igénybe.

Gyermek- és diákkedvezmények 

A három éves, vagy annál fiatalabb gyermekek ingyen utazhatnak a buszon, a metrón és a villamoson. A 4-11 év közötti gyerekek a kedvezményes árú piros jeggyel (’15-strippenkaart’) utazhatnak kedvezményesen. A 12 évnél idősebbek teljes áron utaznak, de kedvezményt jelenthet számukra a szezonális jegy, melyet 18 éves korig vehetnek igénybe.

Turisták számára lényeges információk

Üzletek nyitva tartása

  • Az üzletek rendszerint 9.00-18.00/19.00 óráig vannak nyitva.
  • Hétfőnként az üzletek általában 13.00 óráig zárva tartanak.
  • Csütörtökönként a nagyvárosokban az üzletek 21.00 óráig tartanak nyitva.
  • Hágában és a nagyobb falvakban az üzletek péntekenként 21.00 óráig vannak nyitva.
  • Szombatonként a legtöbb üzlet 17.00 órakor bezár.
  • A nagyvárosokban vasárnaponként többé-kevésbé nyitva tartanak az üzletek, kivétel Amszterdam, ahol az üzletek minden vasárnap nyitva tartanak.
  • A bankok hétfőtől péntekig 9.00-16.00/17.00 óráig tartanak nyitva.
  • Postahivatalok hétfőtől péntekig 8.30-17.00 óráig, néhány posta hivatal szombaton is nyitva tart 8.30-12.00-ig.
  • Magán irodák hétfőtől péntekig 9.00-17.00/17.30-ig vannak nyitva.
  • Hivatali irodák általában 9.00-12.00-ig tartanak nyitva.

Előzetes érdeklődés minden esetben javasolt.

További általános információk a holland turisztikai hivatal honlapján találhatók. Vasúttal kapcsolatos információk ezen az oldalon is megtalálhatók.

Munkavállalás
2007. május 2-tól Hollandia is megnyitotta munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott tagországok munkavállalói előtt, így már a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak Hollandiában.

A holland munkavállalással kapcsolatban további  információ a Werkzoekende oldalán található.

Kombinált adó-és TB szám
A munkába állást megelőzően a munkavállaló  – a lakóhelye szerinti önkormányzatnál történő regisztrációja során –  automatikusan megkapja a kombinált adó – és  társadalombiztosítási, ún. BSN (Burger Service Number) személyazonosítót.  A BSN szám a Hollandiában történő álláskereséshez is szükséges.

Amennyiben a holland munkavégzés a három hónapot  nem haladja meg, illetve a munkavállaló nem rendelkezik állandó holland lakcímmel (pl.: ingázó munkavállalás esetén), a BSN szám helyett a munkavállalónak az  ún. SOFI személyazonosító számot kell igényelni a munkavégzés helye szerint illetékes adóhatóságnál.

Munkaszerződés

Hollandiában a törvény lehetővé teszi a munkaszerződések szóbeli és írásbeli megkötését is. Hollandiában munkaszerződést 15 évnél idősebb személyek köthetnek. A 18 éven aluliak csak szülői vagy felügyeleti engedéllyel köthetnek munkaszerződést.

A munkaszerződésnél érdemes figyelmesen áttanulmányozni a fizetéssel, utazással és szállással kapcsolatos kitételeket (ez utóbbi kettő esetében, hogy a munkavállaló vagy a munkáltató fizeti-e ezek költségét).

Munkaidő

A törvény által előírt teljes munkaidőben foglalkoztatottak esetében a heti munkaidő maximum 48 óra/hét. A napi munkaidő nem lehet több 8,5 óránál. A munkahét öt napból áll, melyből egy kötelező pihenőnap. A gyakorlatban a legtöbb munkaszerződésben a heti munkaidőt 36-40 órában, a napi munkaidőt pedig 7,5 órában állapítják meg. A kohászati és gépipari területeken négy napos munkahetet alkalmaznak.

A holland törvények maximálisan 176 túlórát engedélyeznek havonta vagy éves átlagban 42,5 órát hetente. A túlórát a munkavállaló önkéntesen vállalja, és az nem terjedhet ki az éjszakai műszakra. A túlórát pénzbeli juttatással (a normál bér 150-300%-a között változik) vagy szabadsággal fizetik ki.

Vasárnapi munka (elviekben tilos) esetében a munkavállaló részére pihenőnapot kell biztosítani.

Vasárnap a következő munkavállalók dolgozhatnak:

  • Sürgősségi ellátáson dolgozók
  • Zöldség-gyümölcs árusok 7.00-12.00-ig
  • Fotóstúdiók alkalmazottai 11.00-16.00-ig
  • Szállodai és vendéglátói alkalmazottak 17 vasárnapnál nem dolgozhatnak többet egy év alatt
  • Gyógyszertári ügyeleten 8.00-22.00-ig dolgozhatnak vasárnap.
Szabadságok

Az éves szabadság minimum 24 nap/év, amelyet 10 nemzeti ünnepnap egészít ki. Az ünnepnapokon vállalt munkát egy teljes szabadnappal kell kompenzálni az azt követő hat nap valamelyikén. A négy óránál kevesebb, ünnepnapon végzett munkaért félnapi pihenőnap jár.

Betegszabadság: a munkavállalók egy évig lehetnek távol ezen a címen. Szellemi munkát végzők a betegszabadság első hónapjában, a fizikai munkát végzők szabadságuk első 14 napjában fizetésük 100%-át kapják. Az ezt követő időszakban a munkavállalóknak normál fizetésük 90%-a jár.

Szülési és adoptálási szabadság: a munkavállalóknak 15 heti szabadság jár ezen a címen (hat bármikor kivehető hetet, egy hetet kötelezően a szülés előtt és nyolc hetet a szülést követően). Az első heti hiányzás alatt a normál fizetés 100%-át, a 31. napot követően a 80%-át, majd a 98. napig a 75%-át kapják a munkavállalók. A fizikai munkások az első hónapban normál fizetésük 100%-át, majd 75%-át kapják meg.

Szakképzési célú szabadság: lehetőséget ad a munkavállalóknak, hogy fizetett szabadság alatt szakképzésen vegyenek részt (120-180 órás/év szakképzés).

Munkakeresési célú szabadság: a munkavállalóknak joguk van egy héten egy vagy két alkalommal szabadságot kivenni, hogy munkát kereshessenek. A hiányzások nem haladják meg a heti egy teljes napi hiányzást.

Munkaszüneti napok, ünnepnapok

  • Január 1.-  Újév napja
  • Április 10. – Nagypéntek
  • Április 12. – Húsvétvasárnap
  • Április 13. – Húsvéthétfő
  • Április 30. – A királynő születésnapja
  • Május 4. – Az emlékezés napja
  • Május 21. – Mennybemenetel
  • Május 31. – Pünkösdvasárnap
  • Június 1. – Nemzeti ünnep
  • December 25. és 26. – Karácsony

Minimálbér

Hollandiában a minimálbért törvényileg szabályozzák. A minimálbér jelenlegi mértéke havi bruttó 1 446 euró (2012 január óta)

A 23-65 év közötti munkavállalók, akik a normál munkaidő legalább egyharmadában dolgoznak, jogosultak a minimálbérre. A 23 éven aluli munkavállalók a mindenkori minimálbér meghatározott összegét kaphatják.
Munkanélküli ellátás

Ahhoz, hogy valaki Hollandiában alap munkanélküli ellátást (Wekeneis WW) igényelhessen, az alábbi feltételeket kell teljesítenie:

  • önhibáján kívül vált munkanélkülivé
  • nincs alkalma legalább heti 5 órát dolgozni
  • munkaképes
  • 65 év alatti
  • állandó lakos
  • munkanélkülivé válásának első napján bejelenti igényét az ellátásra
  • regisztráltatta magát a Munkavállalói Biztosítási Igazgatási Intézetnél (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (UWV) Werkbedrijf)
  • a munkanélkülivé válást megelőző 36 hétből 26 hétig foglalkoztatott volt.

A támogatás összege az első két hónapban a munkanélkülivé válást megelőző utolsó (napi) kereset 75 százalékát, azt követően annak 70 százalékát teszi ki.

Az ellátás folyósításának időtartama legfeljebb 3 hónap lehet.

A folyósítás időtartama meghosszabbítható, amennyiben az igénylő megfelel az alábbi követelményeknek:

  • teljesíti az alap munkanélküli ellátás (Wekeneis WW) igénylésének feltételeit
  • valamint ezen felül a munkanélkülivé válást megelőző 5 évet tekintve 4 év alatt évente legalább 52 napig foglalkoztatott volt.

Az így folyósított ellátás (Jareneis WW) összege megegyezik az alap munkanélküli ellátás összegével.

Ez az ellátás annyi ideig folyósítható, ahány hónapot a jogosult a munkanélkülivé válást megelőzően foglalkoztatottként eltöltött, azonban legfeljebb 35 hónapig.

Így ebben az esetben az ellátás folyósításának időtartama akár 38 hónap is lehet (Wekeneis WW+Jareneis WW).

A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. U1-es (korábbi E 301-es) nyomtatványra van szükség. Hollandiában a munkanélküli ellátás adó- és járulékköteles.

Társadalombiztosítás

Amint a munkavállaló munkába áll a munkáltató köteles a munkavállalót a társadalombiztosítási intézményekhez bejelenteni. A munkavállaló nevét bejegyzik a betegbiztosító irodánál, amely bejelenti a munkavállalót a nyugdíjbiztosítónál és a munkanélküli biztosító intézményben. A munkavállaló regisztrációs számot kap, amely alapján a társadalombiztosító nyilvántartja a biztosítási időszakokat és fizetéseket. Ezen időszakok alapján kell a járulékokat befizetni. A nyugdíjbiztosító TB kártyát küld a munkavállalónak, amelyet a munkáltatónak kell átadni. Ha a munkaviszony megszűnik, a biztosítási kártyát a munkáltató visszaadja a munkavállalónak.

Hollandiában a munkavállalónak a lakóhelye szerint illetékes helyi hatóságoknál és a bevándorlási hivatalnál kell regisztráltatnia magát.

A munkavállalónak lehetősége van egészségbiztosítási irodát választani. A regisztráció során a munkavállalónak orvost, fogorvost és egy gyógyszerészt kell kiválasztania egy megadott címlistáról, majd ezután kapja meg biztosítási kártyáját.

A munkavállalónak az alábbi társadalombiztosítási járulékokat kell befizetnie:

  • Egészség és anyasági biztosítás
  • Munkanélküli biztosítás
  • Gyermekek után járó támogatás
  • Rokkant-, öregségi és özvegyi nyugdíj
  • A biztosított halála esetén járó biztosítás

TB ellátottak köre:

  • Munkavállalók és vállalkozók (EU tagállamok állampolgárai)
  • Nyugdíjasok
  • Közalkalmazottak
  • Hontalan személyek és menekültek

Betegbiztosítás 

Betegbiztosításra jogosult személyek:

  • Minden 65 év alatti alkalmazott meghatározott jövedelem szint alatti keresettel
  • Nyugdíjasok és nyugdíjat igénylők
  • A munkavállaló családtagjai

A betegbiztosítási juttatások:

  • Műtétek előtt az orvosokkal való konzultáció
  • Vészhelyzetben a beteg elszállítása
  • Házi orvosi, fogorvosi és szájsebészeti kezelések
  • Kórházi kezelés 365 napig, ezt követően a biztosítottnak kell finanszírozni a kórházi költségeket.
  • Gyógyszerek
  • Protézisek (műtéti és ortopédiai), és egyéb egészségügyi segédeszközök

A pénzbeli támogatást, a balesetet vagy betegséget követően maximum 52 hétig fizetik, a betegség 3. napjától kezdődően (az első két napot ún. várakozási időnek tekintik). A támogatás a fizetés 60%-a, vagy a mindenkori minimálbér, ha az magasabb a fizetés 60%-ánál.

A támogatás folyósításához a munkavállalónak a betegség napján 10.00 óráig értesítenie kell munkáltatót, aki értesíti a betegségről a szakmai társaságot.

Bővebb információk a holland egészségbiztosítási szerv honlapján találhatók.

Az ideiglenes hollandiai tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Felhívjuk szíves figyelmüket arra, hogy Hollandiában az ideiglenes tartózkodás alatt érvényes Európai Egészségbiztosítási Kártyával térítésmentesen vehető igénybe az orvosilag szükséges ellátás (bizonyos esetekben azonban meghatározott önrész fizetendő). Az egészségügyi szolgáltató által az ellátás költségeiről kiállított számlát az Európai Egészségbiztosítási Kártyával rendelkező betegnek nem kell kiegyenlítenie, mivel a kijelölt holland illetékes biztosítótársaság (Agis Zorgverzekeringen – Postbus 19, 3800 HA Amersfoort) kötelezettsége ilyen esetekben a szolgáltató részére az ellátás költségének megtérítése (a holland szolgáltatónak el kell küldenie a számlát az említett biztosítónak).

Rokkantsági biztosítás

Amennyiben a biztosított személy 52 hétig betegbiztosításban részesült, a törvény szerint pénzügyi támogatásra is jogosult, ha munkaképtelenné válik. E szerint ha a munkavállaló munkaképtelenné válik, annak a fizetésnek a 85%-át kapja, melyet akkor kereshetne, ha dolgozna.

Jogosultak:

  • Biztosított, 65 év alatti hollandiai lakosok

Juttatások:

  • A juttatások összegét és időtartamát a munkavállaló kora és munkaképtelenségének szintje határozza meg.
  • Ha a biztosított személy a juttatás folyósításakor legalább 33 éves, a támogatás összege fizetése alapján kerül kiszámításra. A folyósítás időtartama 6 hónaptól (33-37 év között) 6 évig terjedhet (58 év felett).
  • A munkaképtelenség szintje alapján a támogatás a napi fizetés 14%-a, ha a munkaképtelenség foka 15-25% közötti, és a napi fizetés 70%-a, ha a munkaképtelenség foka 80-100% közötti.
  • A napi támogatási összeg 70-100%-ra növelhető, ha az érintett személy állandó felügyeletet és gondoskodást igényel.
  • Ha a juttatás első szakaszának lejártakor a biztosított személy még mindig munkaképtelen, és nem töltötte be 65. életévét, öt évre előre nagyobb összeget utalnak át számára egy részletben. Az adott összeg meghatározásakor a minimálbért és a rokkantság szintjét veszik alapul.
  • A biztosított személyek egyszer egy évben nyaralási támogatást kapnak. A támogatás összegét az aktuális jövedelmi trendek határozzák meg.

A támogatások mértéke és összege felülvizsgálható és megváltoztatható a rokkantság fokának javulása és romlása esetén.

A támogatás mértéke csökken, amennyiben a biztosított személy eléri a 65. életévét vagy ha a munkaképtelenség foka 15% alá csökken.

Nyugdíjasok

A közösségi szabályok szerint, ha a munkavállaló két vagy több EU tagállamban dolgozik, jogosult arra, hogy állami nyugdíját a tagállamokban befizetett nyugdíj hozzájárulásokat összevontan számolják ki. A hollandiai jogszabályok szerint minden jövedelemmel rendelkező alkalmazottat biztosítani kell. A biztosítási hozzájárulások a jövedelem nagyságától függnek.

Nyugdíjra jogosultak:

  • 65. életévüket betöltött nők és férfiak
  • rokkantsági,- öregségi vagy korai nyugdíjra jogosult személyek
  • TB által biztosított személyek
  • elegendő anyagi háttérrel rendelkezők (hollandiai tartózkodása nem jelenthet terhet az ország TB rendszerére nézve)

Abban az esetben, ha valaki előzőleg másik tagállamban dolgozott és már nyugdíjas, bizonyítania kell, hogy teljes körű biztosítással és megfelelő anyagi forrással rendelkezik. Az anyagi forrásnak el kell érnie a holland társadalombiztosítás által a 65. életévüket betöltött holland állampolgároknak biztosított minimális nyugdíj összegét.

Amennyiben a munkavállaló Hollandiában vállalt munkát és teljesítette a nyugdíjfolyósításhoz szükséges feltételeket (nyugdíjkorhatár, ledolgozott évek száma, stb.) néhány hónappal a 65. életév betöltése előtt öregségi nyugdíjért folyamodhat a TB Banknál.  A nyugdíj a 65. életév betöltését követő első naptól jár a nyugdíjasnak.

A nyugdíj összege fix, minden második évben vizsgálják felül. A nyugdíjakat havonta egyszer fizetik. A nyugdíjasok egyszer egy évben, májusban nyaralási hozzájárulást kapnak. Amennyiben a nyugdíjas személy külföldön végzett munkája után is kap nyugdíjat, az a hollandiai nyugdíj folyósítását nem zavarja, és nem változtatja meg annak összegét.

Holland nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán található.

Családi támogatások

Anyasági biztosítás

Támogatásra jogosultak:

  • Biztosított nők
  • Biztosított személyek felesége és lánya, amennyiben a biztosított személy Hollandiában állandó lakhellyel rendelkezik.

Pénzbeli támogatásra jogosultak:

  • Biztosított nők

Támogatások:

  • A biztosított nők jogosultak ingyenes szállításra és az orvosi/kórházi kezelési költségek részbeni megtérítésére.
  • A biztosított személy felesége és lánya jogosult ingyenes szállításra, valamint az orvosi/kórházi kezelési költségek részbeni megtérítésére.

Hollandia területén alkalmazottként dolgozó és biztosított nők, terhességük alatt jogosultak napi anyasági támogatásra, mely megegyezik napi fizetésükkel. A szülési szabadság első 16 hetében a nők jogosultak a szakmai társaságtól kapott támogatásra, mely a fizetés 100%-ával egyezik meg.

Ha a szülés következtében a biztosított nők megbetegszenek a szülési szabadság kezdete előtt, jogosultak a szakmai társaságtól kapott támogatásra, mely a fizetésük 100%-ával egyezik meg. Ha a szülési szabadság lejárta után a biztosított nő a terhesség vagy a szülés következtében munkaképtelenné válik fizetése 100%-ára jogosult, melyet 52 hétig kaphat.

Az anyasági támogatás hivatalos szerve az egészségbiztosítási iroda, a pénzbeli támogatásért a szakmai társaság felelős.

Apasági szabadság

A gyermek születésekor az apát megilleti 2 nap fizetett szabadság.

Szülői szabadság

Nyolc év alatti gyermeket nevelő szülők jogosultak szülői szabadságra menni. Bármelyik szülő igénybe veheti, több gyermek esetén gyermekenként külön-külön. Alapesetben hat hónapon keresztül a normál heti óraszám felét dolgozza csak le a jogosult.

Családtámogatások

Jogosultak:

  • Hollandiában állandó lakóhellyel rendelkező személyek és munkavállalók, első gyermekük születésétől kezdve családi támogatásra jogosultak.

Kedvezményezettek:

  • 16 éven aluli saját gyermek, mostohagyermek és adoptált gyermek, ha a holland törvényeknek megfelelően a gyermek(ek)et a jogosult személy tartja el.
  • A 16 évnél idősebb gyermekek esetében akkor jár a családi támogatás, ha a gyermek(ek) a jogosult személy háztartásában él(nek) eltartottként.

Feltételek:

  • A kérelmező társadalombiztosítással rendelkezett a családi támogatásra vonatkozó kérvény benyújtása előtti negyedév első napján.
  • A kérelmezőnek meg kell felelnie a családi támogatás kifizetésére vonatkozó egyéb szabályoknak.

Családi pótlék

A családi pótlék összege gyermek életkorától függ, és a folyósítandó összeget minden negyedév első napján határozzák meg.  A gyerekek után járó támogatás minden negyedév végén kerül kifizetésre. A családi pótlék a gyermek 18 éves koráig jár.

16 és 17 éves gyermek esetén azonban a következő feltételek szerint jár a családi pótlék:

  • ha tanul, tanévenként 213 tanórán való részvétel szükséges,
  • ha a gyermek dolgozik és otthon lakik, nettó keresete negyedévente nem több mint 1240€
  • ha dolgozik és nem otthon lakik, nettó keresete negyedévente nem több mint 1754 €.

2012. január 1-jétől a családi pótlék negyedévenkénti összege a következő:

1995 után született gyermekek esetében 0-5 év 6-11 év 12 év
188,57 € 228,98 € 269,39 €
1995 előtt született gyermekek esetében Gyermekek száma 14-17 év
1 269,39 €
2 309,40 €
3 322,73 €
4 349,11 €
5 364,94 €
6 375,50 €
7 383,03 €
8 396,59 €
9 407,13 €
10 415,56 €

 

További információ a családi pótlékról.

 Gondozási segély fogyatékos gyermekek részére

Ha gyermek a szülővel egy háztartásban él, fizikailag vagy mentálisan beteg, 3 és 17 éves kora között jogosult lehet gondozási segélyre, amelyet negyedévente folyósítanak.

A segély mértéke 2012. január 1-jétől gyermekenként, negyedévente 212,34 €.

További információk a jogosultság feltételeiről és a szükséges igazolásokról a következő oldalon.

Adózás

Jövedelemadó

A Hollandiában lakó természetes személyek (rezidens adófizetők), illetve azon személyek, akiknek valamilyen jövedelme Hollandiából származik (nem rezidens adófizetők) holland jövedelemadót kötelesek fizetni.

Főszabály szerint a jövedelemadó egyéni adózáson alapul, ugyanakkor az ún. adótársak számára engedélyezik, hogy közös jövedelmet állapítsanak meg számukra adó-visszatérítés céljából. Adótársak a házastársak és a regisztrált partnerek lehetnek.

A jövedelemadót a természetes személy adóköteles jövedelme alapján vetik ki, amit a személyes adólevonás mértékével csökkentenek.

Az adóköteles jövedelemnek három kategóriája van:

  • 1. kategória: munkából származó adóköteles jövedelem
  • 2. kategória: pénzügyi érdekeltségből származó adóköteles jövedelem
  • 3. kategória: megtakarításokból és beruházásokból származó adóköteles jövedelem

A munkából származó jövedelmek adókulcsa progresszívan növekvő, azaz csak a magasabb jövedelemsávba eső jövedelmek adóznak nagyobb kulccsal.

Munkából származó jövedelem (euróban) Személyi jövedelemadó kulcs (2011)
0-18 628 1,85%
18 629 – 33 485 10,80%
33 486 – 55 694 42,00%
55 695 – 52,00%

Forrás: Holland adóhatóság

Az első két adókulcs további 31,15% társadalombiztosítási járulékkal egészül ki. 65 év felettiek esetében a járulék mértéke 13,25%, mivel öregségi nyugdíjjárulék fizetésére már nem kötelesek.A többi adókulcs az összes levonásokat tartalmazza. A 2011-es adósávok ezen az oldalon találhatók.

A pénzügyi érdekeltségből származó adóköteles jövedelem fix 25%-os, míg a megtakarításokból és beruházásokból származó adóköteles jövedelem 30%-os adókulccsal adózik.

A személyi jövedelemadóval, a levonási jogokról és visszatérítési lehetőségekről részletes információk a holland adóhatóság honlapján található.

Általános forgalmi adó

Hollandiában három – 19%, 6%, illetve a 0% – áfakulcsot alkalmaznak. A kedvezményes 6%-os adókulcs alá elsősorban az élelmiszerek és gyógyszerek, továbbá az újságok, magazinok, agrár termékek, vendéglátó ipari és szállodai szolgáltatások, valamint különböző belépőjegyek tartoznak.

Társasági adó

Társasági adót a vállalatok nyeresége után kell fizetni. 25 000 euróig 20%, 60 000 euróig 23 %, illetve 60 000 eurót meghaladó nyereség után 25,5%.

Örökösödési adó

Az örökösödési adó alapja a hátrahagyott ingatlan értéke. Mértéke a rokonsági kapcsolat függvényében változik, ám a minimum és maximum rátán belül a szerzett ingatlan értéke határozza meg a fizetendő adót. 

Házastársak, gyermekek és össze nem házasodott élettársak a minimum ráta 5%, a maximum 27%. Szülőknek, testvéreknek a minimum ráta 26%, a maximum 53%. Nem rokonok esetében a minimum ráta 41, a maximum 68%.

Vállalkozásalapítás

Általános tájékoztató adatok

Az ügyvitelt hollandul kell intézni; a jogszabályok egészükben csak hollandul állnak rendelkezésre, amely holland szakemberek igénybevételét teszi szükségessé.

A kis cégek tevékenységét intenzíven segítő holland kamarák is fizetés ellenében nyújtják érdemi szolgáltatásaikat.

Hollandiában nem lehet a szállásköltséget megtakarítandó naponta gépkocsival hazatérni, mint pl. Ausztria és a legtöbb német tartomány esetében.

Az előírt szakképzettségek esetében a magyar bizonyítványt Hollandiában honosítani kell.

A cégek alapítását és működését érintő, kb. 50 jogszabály alkalmazása meglehetősen bonyolult, a hatóságok minden külföldi befektetőnek helyi szakértők igénybevételét javasolják.

holland Gazdasági Minisztérium befektetési ügynöksége elvben minden külföldi befektető részére ingyenes segítséget nyújt.

Cégalapításra vonatkozó szabályok:

Az egyéni vállalkozások és általában minden jellegű cég alapítására a Cégtörvény (Vestingswet) vonatkozik. További információk kérhetők elektronikus úton a holland Gazdasági Minisztérium befektetési ügynökségétől.

A holland befektetési szabályok liberálisak, egyaránt vonatkoznak a hazai és a külföldi vállalkozókra.

Az egyéni vállalkozók „Eenmanszaak”-ot (egyéni vállalkozást) hozhatnak létre elvileg minden területen. Ez nem rendelkezik jogi személyiséggel.

Egyéni vállalkozáshoz szükséges adatok: a vállalkozás megnevezése, címe, postai és Internet adatai, eredeti alapítási időpontja, üzleti tevékenységének rövid leírása, az értékesítési ill. vásárlási forma, szolgáltatások teljesítésének módja (piacon, boltban, postai rendeléssel stb.), a fő- ill. részmunkaidőben foglalkoztatottak száma, a tulajdonos részletes adatai. A külföldi vállalkozó személyazonosságát érvényes útlevele igazolja.

Az alapítandó cég nevét mindenek előtt a közjegyzőn keresztül ellenőriztetni kell az un. „Register of Trade Names”-ben, mivel a bejegyzés előtt ellenőrizni kell nincs-e azonos nevű cég.

holland Kereskedelmi- és Iparkamara kezdő vállalkozók számára további segítséget nyújt.

Az önkormányzatoknál megtekinthető, hogy az adott utcában a saját vagy bérelt ingatlanban folytatható-e üzleti tevékenység, ha igen milyen jellegű. Általános szabály, hogy egy lakóház csak lakás céljára vehető igénybe, kivétel, ha a vállalkozásnak csupán irodai funkciója van, továbbá ügyfelek nem látogathatják, ill. a tevékenység nem zavarhatja a házban ill. a szomszédban lakókat, és a háznak csak egy kis részét használhatják az üzleti tevékenységre. (Tehát az egyéni vállalkozó által bérelt ill. vásárolt lakóházban valószínűleg nem engedélyeznek egy kiskereskedelmi boltot, fodrászüzletet vagy gépműhelyt.)

Szakképzettség igazolása

A szakképzettséget illetően technikusi bizonyítványt csak komplexebb tevékenységre igényelnek. Ilyenek például:

  • Élelmiszeripar (pék, cukrász, hentes, hal- és baromfi feldolgozó)
  • Építőipar (építési vállalkozó, kőműves, ács, út- és csatornaépítő)
  • Szerelőipar (elektrotechnikai, gáz-, vízszerelő, hegesztő, hűtéstechnikai szerelő)
  • Autóipar (autószerelő, karosszéria lakatos, mezőgazdasági gépszerelő, motorkerékpár szerelő.

A pék, hentes és elektrotechnikai szerelői szakmákban az általános technikusi bizonyítvány mellett szaktechnikusi végzettséget is előírnak.

Amennyiben az illető vállalkozó a szakmai végzettségének megfelelő üzleti tevékenységet gyakorolja, a Cégtörvény értelmében nem szükséges külön bizonyítvány. Továbbá a bankok hitelezési gyakorlatában is általános követelmény, hogy a vállalkozó bizonyítsa, rendelkezik az adott vállalkozáshoz szükséges szakmai ismeretekkel. A szakmai tudás szintén feltétele annak, hogy a vállalkozó az érintett szakmai szövetséghez csatlakozhasson, amely Hollandiában elengedhetetlen versenyfeltétel.

A külföldön szerzett szakmai okleveleket, diplomákat le kell fordítatni hollandra, és honosításra be kell nyújtani a kijelölt holland szervezeteknek: AOB, Nuffic, COLO vagy IBG) .

Anyagi felelősség

Az alapító-tulajdonos egyéni vállalkozó vonatkozásában az anyagi felelősség szempontjából nincs különbség az üzleti és a magán vagyona között. Az egyéni vállalkozó teljes vagyonával felel. (Üzlet adósságai rendezésére igénybe viszik magánvagyonát, magán adósságai fedezetéül felhasználhatják üzleti vagyonát.) Amennyiben a házastárssal vagyonközösségben él, a követelések fedezetéül a házastárs vagyona is felhasználható. Ezért a holland egyéni vállalkozók gyakran vagyonmegosztási megállapodást kötnek házastársukkal, aki így mentesül a vállalkozás anyagi felelőssége alól.

Alkalmazottak

Az egyéni vállalkozó fő- és részmunkaidős munkavállalókat, segítő családtagokat alkalmazhat. Ezek összességükben – az egyéni vállalkozóval együtt – alkotják a vállalkozásban alkalmazott személyek számát.

Az alkalmazottakra vonatkozó munkaügyi szabályokat a Polgári Törvénykönyv rögzíti.

Az egyéni vállalkozók működésére vonatkozó főbb szabályok:

Minden holland vállalkozás, szövetkezet, alapítvány számára kötelező a tartományi alapon működő, számítógépes központi adatbázisból dolgozó kamarai (KvK) tagság, emellett ajánlott a versenyképesség, szakmai konzultációk és érdekérvényesítő képesség javítása szempontjából az adott szakmai szervezethez is csatlakozni.

A külföldi egyéni vállalkozónak azonos feltételekkel kell működnie, mint holland társainak. Az egyéni vállalkozásnál biztosítani kell a holland nyelvű ügyvitel és kommunikáció lehetőségét.

A magyarországi vállalkozás meglétéről, alapítási időpontjáról a cégbejegyzési kérdőíven nyilatkozni kell.

Minden, az egyéni vállalkozással kapcsolatos ügyintézést hollandul kell lebonyolítani.

Engedélyek, bejegyzés és nyilvántartás

A cégalapítás Hollandiában sokféle hatósági engedélyhez kötött. Általánosságban minden esetben szükséges lakhatási engedély, a vállalkozó telephelyének engedélyeztetése a helyi önkormányzatnál, a jövedelemadó-szám beszerzése, áfa és a társadalombiztosítási szám. Az eljárások időigénye nagyban függ az egyéni vállalkozó által gyakorolt üzleti tevékenység jellegétől, helyszínétől.

A cégek bejegyzését és nyilvántartását az érintett területi kereskedelmi kamara végzi.

A kamarai bejegyzés ingyenes, de az egyéni vállalkozónak minimális, kötelező tagdíjat kell fizetni.

OktatásHollandiában a kötelező oktatás általános, középiskolai és szakképzésből áll.

A kötelező iskolai oktatás két csoportra oszlik:

  • 5-17 éves korig vagy
  • 5-16 éves korig, melyet egy kötelező, részidős oktatás követ 18 éves korig.

A holland oktatási rendszerben számos magán és állami oktatási intézmény vesz részt. Az általános iskolák 70 százaléka és a középiskolák 80 százaléka magánkézben van.

Általános oktatási információk angolul és hollandul az Oktatási, Kulturális és Tudományos Minisztérium (Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) honlapján érhetők el.

Óvodák

Kifejezetten iskola előtti előkészítés Hollandiában nem létezik. A négy év alatti gyermekek részére ún. játszócsoportokat hoznak létre. Ezek között magán óvodák és a helyi hatóságok által irányított és ellenőrzött óvodák is megtalálhatóak. Ez utóbbiakért a holland Oktatási, Kulturális és Tudományos Minisztérium felelős. Sem a magán, sem az állami óvodák nem ingyenesek, díjaik azonban eltérőek.
 
Általános iskolák

A teljesen ingyenes általános iskolai oktatás nyolc évig, 4-12 éves korig tart.

Az iskolaév augusztus 1-jétől július 31-ig tart.

A kor nem tartozik a felvételi követelmények közé, mivel a gyermekek akár négy évesen is elkezdhetik az általános iskolát. A gyermekeknek a helyi hatóságok által kijelölt iskolába kell beiratkozniuk.

Tandíjat a gyermekek 18. életévének betöltése után kell fizetni. A tankönyvek és a taneszközök beszerzése a szülők feladata.

1986 óta az általános iskola utolsó két évében az angol nyelv tanulása kötelező.

Az iskolai évek végén a tanárok és az iskolai hatóságok döntik el, hogy a tanuló tovább léphet-e a következő osztályba. A tanulók az általános iskola elvégzése után csak ún. iskolai jelentést kapnak, melyben egyéni tanulási eredményüket, illetve képességeiket értékelik, és egyben tanácsokkal látják el a szülőket és a diákokat a továbbtanulásra vonatkozóan.

A 18 éven aluli általános iskolában tanuló diákok szülei tanulási támogatást igényelhetnek, melynek összegét a szülők jövedelmi szintje határozza meg.

Középiskolák

  • VWO (voorbereidend wetenschappelijk onderwijs): hat évig tart (12-18 éves kor között) és az egyetemi továbbtanulásra készíti fel a tanulókat. A VWO képzésen belül három típusú iskola választható:
    • Athéneum, ahol a diákok nem tanulnak klasszikus nyelvet és irodalmat
    • Gimnázium, ahol a klasszikus nyelv és irodalom kötelező tantárgyak
    • Líceum, ahol a fenti tárgyak tanulása választható.
  • HAVO (hoger algemeen voortgezet onderwijs)öt évig tart (12-17 éves kor között) és célja, hogy a diákokat magasabb szintű szakképzésre készítse fel. A gyakorlatban a HAVO-t megszerző diákok VWO vagy HBO  (hoger beroepsonderwijs) képzésen tanulhatnak tovább.
  • VMBO (voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs): négy évig tart (12-16 éves kor között) és fő célja a diákok HBO képzésre való felkészítése. A tanulók a VMBO bizonyítvány megszerzése után dönthetnek, hogy tovább tanulnak a HAVO-n, vagy gyakornokként helyezkednek el.
  • PRO (praktijkonderwijs): hat évig tart (12-18 éves kor között) és gyakorlati képzést nyújt.

A diákok munkájának értékelése folyamatos. A tanulók teljesítményét 1-10-ig terjedő skálán osztályozzák. Az év végén azok a tanulók léphetnek a következő évfolyamba, akik minden tantárgyból elérik az elégséges (6-os) osztályzatot. A diákok egyszer ismételhetnek évet, és ha másodszorra sem sikerül elégséges eredményt elérniük iskolatípust kell váltaniuk.

Bizonyítványok

Az alapképzés végén a diákok 15 kötelező tantárgyból vizsgáznak. A tanulók a sikeres vizsga után bizonyítványt kapnak.

A VWO, HAVO, VMBO és a PRO képzések is záróvizsgával fejeződnek be, mely egy iskolai vizsgából és egy nemzeti írásbeli vizsgából áll.

  • Az iskolai vizsgát maga az iskola készíti elő és folytatja le az utolsó iskolai évben.
  • A nemzeti írásbeli vizsga iskolatípusonként különbözik és minden iskolában egy időben tartják.

A végső jegyet az iskolai vizsgán és a nemzeti vizsgán elért eredmények átlaga adja.

Felsőoktatás

Hollandiában a felsőoktatási rendszert az egyetemi képzés és a főiskolai képzés alkotják.

A felsőoktatásban a 18. életévüket betöltött fiatalok vehetnek részt. A felsőoktatásért mind a holland, mind a külföldi állampolgároknak tandíjat kell fizetniük, azonban léteznek különböző ösztöndíjak és diákhitelek.

Főiskolai képzés (HBO – hoger beroepsonderwijs)

  • mind elméleti, mind gyakorlati oktatást biztosít,
  • a részvétel előfeltétele előzetesen megszerzett szakmai képzettség, így a HBO kurzusok meghatározott alkalmazotti területekhez kötődnek,
  • nappali és levelezős képzés keretében is elvégezhető.

Akik HBO képzésen szeretnének tanulni

  • HAVO, VWO, VMBO bizonyítvánnyal kell rendelkezniük
  • Az oktatási intézmények előzetes szakmai gyakorlatot is előírhatnak.
  • Központi felvételi vizsgát kell tenni (túljelentkezés esetén, a felvételin megfelelt diákok közül sorsolás útján választanak.)

Egyetemi képzés (WO – universiteit)

A Bachelor fokozat megszerzése 3 év, a mester diploma 1-2 év, a PhD-képzés 4 éves. Alkalmazott technológiai egyetemeken (Universities of Applied Sciences) a Bachelor fokozat megszerzése 4 év, a mesteré 1-2 év.

Az tanév 42 hétből áll. Az oktatás szeptember első hetében kezdődik.

Felvételi követelmények

  • VWO bizonyítvány
  • Központi felvételi vizsga
  • Abban az esetben, ha túljelentkezés van, a felvételin megfelelt diákok közül sorsolás útján választanak. A létszámot minden évben a holland Oktatási, Kulturális és Tudományos Minisztérium határozza meg.
  • EU tagállamok állampolgárainak holland középiskolában egyetemi előkészítő képzésen szerzett oklevéllel, vagy ezzel egyenértékű bizonyítvánnyal kell rendelkezniük
  • más tagállamból érkezőknek holland nyelvi tesztet kell tenniük

Záróvizsgák

A záróvizsgára a negyedik év végén kerül sor. Minden tantárgyból egy-egy belső, egyetemi vizsgát kell letenni, rendszerint két-három havonta. Akik sikeresen letették a záróvizsgát, diplomát és doktor (drs), mérnök (ir), mester (mr) címet kapnak.

Azok a diákok, akik a záróvizsga előtt befejezik tanulmányaikat, hivatalos oklevelet kapnak az elvégzett tanulmányokról.

Felsőoktatással kapcsolatos részletes információ a Nemzetközi Felsőoktatási Együttműködés Holland Szervezetének honlapján található. Iskolakeresésben a Studychoice oldala nyújthat segítséget.

 

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.