Egységben a sokféleség.

Belgium

antwerp-gothic-2-945332-mAlapító tagállam

Határos: Hollandiával, Németországgal, Luxemburggal és Franciaországgal.

Főváros: Brüsszel

Terület: 30 528 km²

Népesség: 10 741 048 (2009)

Népcsoportok: Flamand (58%), vallon (31%), egyéb (11%)

Népesség összetétel:
0-14 év: 16,3%
15-64 év: 66,3%
65 év felett: 17,5%

Népességnövekedés: 0,106% (2008)

Születéskor várható élettartam: 79,22 év (nők: 82,53 év, férfiak: 76,06 év)

Éghajlat: Az ország klímáját alapvetően a nyugat felől érkező légtömegek határozzák meg. A telek enyhék, a nyarak hűvösek. Az évi csapadékmennyiség 800 mm (az Ardennek térségében 1 100 mm).

A Brüsszelben mért átlagos hőmérséklet júliusban 23 Celsius fok, februárban 4 Celsius fok.

Idő: Greenwichi középidő (GMT) +1 óra, nyáron GMT +2 óra

Fizetőeszköz: Euró; (1 euró = 40,3399 belga frank (BEF)

Nyelv: Három hivatalos nyelv létezik: holland (60%), francia (40%), német (kevesebb, mint 1%). Brüsszel hivatalosan kétnyelvű város.

Vallás: 75% római katolikus, 25% protestáns és egyéb vallású.

Régiók: A három régió: Vallónia, Flandria és Brüsszel. A népesség 34%-a a nagyvárosokban, illetve azok vonzáskörzetében él: Brüsszelben (1 millió), Antwerpenben (467 875), Gentben (230 466), Charleroiban (206 928) és Liège-ben (195.201). Brüsszelben található az Európai Bizottság és a NATO központja. Antwerpen az ország legfontosabb kikötője. Jelentős a hajógyártás, az autóipar, a gyémántcsiszolás.

Gazdaság: Belgium gazdasága magasan fejlett piacgazdaság. A déli területeken (Vallónia) korábban számottevő iparágak (szén-, acélipar) visszaszorulóban vannak, míg északon (Flandria) koncentrálódnak a feltörekvő ágazatok (csúcstechnológia, szolgáltatások). Mivel kevés természeti kinccsel rendelkezik, így azok nagymennyiségű importálása és a nagymértékű késztermék exportja miatt Belgium szokatlan mértékben függ a világpiacok helyzetétől.

Természeti kincs: szilíciumhomok, szén.

Beutazás/ tartózkodásMagyarország teljes jogú schengeni tagságával a magyar állampolgárok határellenőrzés nélkül, bármikor és bárhol – tehát nem csak a korábbi kijelölt határátkelőhelyeken – átléphetik a belső határokat, amennyiben más schengeni országokba utaznak be.

A 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38 EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban (természetesen személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges).

Az uniós polgárok három hónapon túli tartózkodása esetén a tagállamok bejelentési kötelezettséget követelhetnek meg. Tartózkodási engedély ekkor sem kell, a bejelentésről az illetékes hatóságok igazolást állítanak ki.

A három hónapon túli tartózkodásnál azonban a tagállamok kérhetik a megélhetéshez szükségesrendszeres jövedelem és a teljes körű betegbiztosítás igazolását, vagy a foglalkoztatást (munkaviszonyt), illetve tanulmányok folytatását bizonyító okiratot.

Amennyiben egy uniós polgár három hónapnál hosszabban szeretne Belgium területén tartózkodni, például munkavállalás, tanulmányok folytatása, vagy házasságkötés céljából, úgy a Belgiumba történő megérkezését követő három munkanapon belül köteles bejelentkezni a tartózkodási helye szerinti önkormányzatnál. Ebben az esetben be kell nyújtani a tartózkodás jogszerűségét igazoló okmányokat, (például munkavállalási engedély, nappali tagozatos oktatási intézmény befogadó nyilatkozata) az illetékes hatóságnak.

A belgiumi tartózkodásról további információ a belga kormányzati portálon olvasható.

Utazás/ közlekedés

Általános információk turistáknak:


Belgium hivatalos turisztikai portálján az ország látnivalóinak, nevezetességeinek ismertetésén túl hasznos utazási tanácsok, közlekedési– és szállásinformációk, valamint eseménynaptár is található.
Közlekedés gépkocsival

Sebességkorlátozás 

  • Autópályákon 120km/h (75mph)
  • Lakott területen: 50km/h (31mph)
  • Főutakon: 90km/h (56mph)

Az iskolák környékén a megengedett maximum sebesség 30km/h a hét minden napján, 24 órán át, tekintet nélkül az iskolai szünetekre. A zónák kezdete és vége nem minden esetben egyértelműen jelzett.
Útdíj

Belgiumban nincs útdíj, csak az Antwerp Liefkenshoek alagútért kell útdíjat fizetni.
Biztonsági előírások

A biztonsági öv és a biztonsági gyermekülés használata 12 éves korig kötelező. Vezetés közben csak a kezeket szabadon hagyó telefonálási rendszerek használhatók. Alkoholfogyasztást követően vezetni tilos. Gyakoriak a közúti ellenőrzések mind nappal, mind éjszaka. A megengedett véralkoholszint 0,22mg/l. Ha visszautasítja a szonda megfújását, akkor vérvizsgálatra kötelezhető. A bírságok legfőképp a toxikusság mértékétől függnek, 1100€ és 11000€ között változnak. Súlyos esetekben az eljáró rendőrnek joga van (és kötelessége) a vezetői engedély helyszínen történő azonnali bevonásához.
Parkolás 

A parkolással összefüggő jelzéseket egyértelműen feltüntetik. A legtöbb városban parkolóórákat helyeznek el az utcákon. Sok belga városban „kék zónás” parkolási rendszert használnak. Ebben az esetben parkolószelvényt kell vásárolnia. Ezt a benzinkutakon, dohányboltokban és rendőrségeken tudja beszerezni. A zónás parkolás időtartama általában 3 óra.

A sebességkorlátozást Belgiumban szigorúan ellenőrzik és szankcionálják. Ez teljesen automatizált zárt rendszerben történik. (Sebességmérés, felvételkészítés, bírság kiszabása, postázása automatizált.) Szinte minden közlekedési lámpán kamera van. Szintén szigorúan ellenőrzik és büntetik a megállási és parkolási tilalmat, illetve a parkolási díj „elbliccelését”. A gépkocsit elszállítják, a büntetést külföldről is behajtják.
További hasznos információk ezen a linken érhetők el.

2007. február 1-jétől a következő szabályok léptek életbe Belgiumban: 

  • esőben, jégeső esetén vagy havazáskor a 7,5 tonnánál nehezebb járműveknek előzni tilos négynél kevesebb sávval rendelkező autópályákon, autóutakon vagy utakon.
  • 3,5 tonnánál nehezebb járművek több mint 3 sávos úttesten nem használhatják a legbelső sávot. Kivételt ez alól csak azok az autópálya-csomópontok jelentenek, ahol a jobbra vagy balra tartó sávok miatt a kívánt irány választásához elengedhetetlen ezen járműveknek a belső sáv használata.
  • 3,5 tonnánál nehezebb járművek sebességkorlátozása autópályákon és legalább 2×2 sávos autóutakon 90km/h.
  • Ha a gépjármű lerobbant, és az autópálya leállósávjában vagy padkáján áll, láthatósági mellény viselése kötelező.

Közlekedéssel kapcsolatos föderális szabályozások (holland vagy francia nyelven).
Segélyhívás

Segélyhívó szám: 112
Tűzoltóság/mentők: 100
Rendőrség: 101

Dohányzási tilalom bevezetése 

2007. január 1-jén lépett életbe a „Nyilvános fedett helyeken való dohányzás tilalmáról” (pl. pályaudvarokon, repülőtereken, egészségügyi intézményekben, munkahelyeken, iskolákban, vendéglőkben, stb.) szóló jogszabály. A dohányzási tilalom megszegése szabálysértést képez, amelyet magas helyszíni pénzbírsággal büntetnek.
További utazással kapcsolatos információ olvasható „Európai vakáció” aloldalunkon.

A Belgiumban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési és Energiaügyi Főigazgatóságának összefoglalójában.
Utazási kedvezmények 

Utazás vasúton

Nyugdíjas kedvezmények

Nyugdíjas jegyet 65 év felett lehet váltani és hétköznapokon 9 óra után lehet igénybe venni, előszezonban szombaton és vasárnap, illetve ünnepnapokon egész nap érvényes. A nyugdíjas jegy ára 2009. január 1-jétől 5 euró, mely másodosztályon oda-vissza érvényes két állomás között belföldön, az alábbi megjelölésekkel ellátott vonatokon: IC, IR, L, P, CR, ICT.
A nyugdíjas kedvezményt csak meghatározott időpontokban lehet igénybe venni. A nyugdíjas kedvezmény további feltételeiről itt olvasható további információ.
További kedvezményekről a belga vasúttársaság honlapján található bővebb információ.
Diákkedvezmények

A diákok 26 év alatt kiválthatnak ún. iskolai vasúti kártyát ( Carte Train Scolaire), ami a Carte Train Trajet 20%-ába kerül (Carte Train Trajet: 1 hétre másodosztályra 9,40 euró), és korlátlan számú utazásra jogosít.

A 26 év alattiak részére létezik egy másik kártya is, az ún. Go Pass, ezzel összesen 10 másodosztályú utat lehet megtenni. A kártya 50 euróba kerül 2009-ben, és a vásárlás napjától számított 1 évig érvényes, és bármely két belga város között fel lehet használni. Nem csak az használhatja, aki kiváltotta, hanem más is, amennyiben megfelel a kiváltás feltételeinek.


Belgium hivatalos honlapján további információk olvashatók a tömegközlekedésről, illetve a kedvezményes utazás feltételeiről.
Brüsszeli tömegközlekedés és buszközlekedés

Nyugdíjas kedvezmények 

A 65 év feletti brüsszeli lakosoknak automatikusan jár a 65+ kártya, amivel ingyen utazhatnak a STIB (brüsszeli tömegközlekedési vállalat) hálózatában, kivéve a reptéri járatokat és a Noctis éjszakai járatait. A kártya érvényes a de Lijn és a TEC hálózatában is.
A flamand vagy vallon területen élő 65 év felettiek a 65+ de Lijn vagy 65+ TEC kártyával utazhatnak ingyen, ezt a két társaság helyi irodáiban kell igényelni.
A 65 év felettiek kedvezményes utazásáról a STIB honlapján olvasható részletesebb információ.
Diákkedvezmények

Azok a 12 és 24 év közötti fiatalok, akik nappali tagozaton (minimum heti 20 órában) vagy esti tagozaton (minimum heti 10 órában) tanulnak, iskolai kedvezménnyel (L’abonnement scolaire) vehetnek bérletet. A bérlet egy éven keresztül korlátlan számú utazásra érvényes a STIB (brüsszeli tömegközlekedési vállalat) teljes hálózatán (kivéve a 12-es és 21-es vonal NATO- Brüsszeli Repülőtér közötti szakaszán) A bérletet már akár az igénybevétel előtt 2 hónappal ki lehet váltani, a bérletet árusító helyek listája itt olvasható. A bérletet a diákok az állami támogatásnak köszönhetően 50 százalékos kedvezménnyel vásárolhatják meg.

A diákok különböző kedvezmények igénybevételéhez kiválthatják még az ún. MOBIB kártyát, melynek érvényesítéséhez egy bérletet is kell váltani.

A diákok kedvezményes utazásának feltételeiről több információ a brüsszeli tömegközlekedési vállalat honlapján olvasható.
A 18-25 év közötti külföldiek számára elérhető az ún. MannekenPass, mely tartalmaz egy Brüsszel-térképet és egy egynapos jegyet a brüsszeli tömegközlekedésre (STIB ).

Munkavállalás

2009. május 1-jétől Belgium is megnyitotta munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott tagországok munkavállalói előtt, így már a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak Belgiumban.

Munkakeresés

Az álláskeresésben segítséget nyújtanak a területileg illetékes Foglalkoztatásügyi Hivatalok (ACTIRIS a brüsszeli régióban, VDAB a flamand régióban, FOREM a vallon régióban és az Arbeitsamt a német ajkú területeken), amelyek szakmai képzések szervezésével is foglalkoznak.

Munkaszerződés

Belgiumban munkaszerződést szóban és írásban is lehet kötni. A teljes állásban dolgozók munkaideje napi 8, heti 38 óra. A szabadság általában évi 20 nap 5 napos munkahét esetén, és 10 munkaszüneti nap.

Munkaszüneti napok, ünnepnapok

  • Január 1. – Újév napja
  • Húsvéthétfő
  • Május 1. – A munka ünnepe
  • Mennybemenetel
  • Pünkösdhétfő
  • Július 21. – I. Lipót (Leopold) trónra lépésének évfordulója
  • Augusztus 15. – Nagyboldogasszony ünnepe
  • November 1. – Mindenszentek
  • November 11. – Az 1918-as fegyverszünet ünnepe
  • December 25. – Karácsony

Fizetések

A fizetésből személyi jövedelemadót és társadalombiztosítási járulékokat vonnak. A társadalombiztosítási járulékok a magánszférában dolgozók esetében a bruttó fizetés 13,07 %-át teszik ki, míg a személyi jövedelemadó mértéke a jövedelemtől, a családi körülményektől és számos más tényezőtől függ.

Minimálbér

A minimálbér havi összege 2008. október 1-jét követően az alábbiak szerint alakul:

  • 21 éves és ennél idősebb munkavállalók számára: 1.387,49 euró;
  • 21 és fél éves munkavállalók számára, akik fél éves munkaviszonnyal rendelkeznek: 1.424,31 euró;
  • 22 éves munkavállalók számára, akik egy év munkaviszonnyal rendelkeznek: 1.440,67 euró.

A munkavállalás feltételeiről további információt a hivatalos belga információs portálon, illetve a Munkaügyi Minisztérium (Service public fédéral Emploi  Travail et Concertation sociale) honlapján olvashat.

Munkanélküli segély

A munkanélküli segélyre való jogosultságot a belga Nemzeti Foglalkoztatási Ügynökség helyi irodája vizsgálja meg, illetve állapítja meg.

A jogosultság a munkanélkülivé vált személy életkorától, illetve attól függ, hogy mennyi időt dolgozott a meghatározott referencia időszakban.

A 36 évnél fiatalabb munkanélküli segélyre való jogosultságának feltétele, hogy az igénylést megelőző 18 hónapban 312 napot kellett dolgoznia. A 36 és 50 év közöttiek számára a jogosultsági idő az igénylést megelőző 27 hónapban 468 napnyi munkavállalás, míg az 50 év felettiek esetében 36 hónap alatti 624 munkanap letöltése kötelező.

A munkanélküli segély folyósításának további feltétele, hogy a jogosult belgiumi lakos, nem kaphat fizetést, nem végezhet munkát, még nem érte el a nyugdíjkorhatárt, munkaképes, és nem saját akaratból vált munkanélkülivé. A munkanélkülinek regisztráltatnia kell magát munkakeresőként, és bármilyen számára „megfelelő” állást el kell fogadnia.

A munkanélküli ellátás korlátlan ideig vehető igénybe a jogosultsági feltételek fennállása mellett, azonban az első év után a folyósított összeg csökkenhet, kivéve a családosok esetében.

A munkanélküli segély mértékét a munkanélküliség időtartama, a családi állapot, illetve a korábbi napi átlagfizetés befolyásolja. A segély összegének alakulásáról az alábbi oldalon tájékozódhat.

A juttatás összegének megállapításakor figyelembe vett kategóriák:

  • Családos személy: munkanélkülivé válásával a család elvesztette egyetlen jövedelemforrását
  • Egyedülálló: nincsen eltartott személy
  • Házas: munkanélkülivé válásával a család nem egyetlen jövedelemforrását vesztette el

Az alap munkanélküli segély a korábbi napi átlagfizetés 40%-a. A munkanélküli segélyt vasárnap kivételével minden napra folyósítják.

A 40 százalékos segélyt további összegekkel pótolják ki. Így a munkanélküli további 15 százalékos támogatást kap a munkanélküliség első évében (adaptációs támogatás). A családos, illetve egyedülálló munkanélküliek további 5 százalékos támogatást kapnak, mely az egyedülállók esetében 1 évet követően 10 százalékra nő (jövedelem kiesési támogatás). A családos munkanélküliek 15 százalékos támogatást kapnak a munkanélküliség első éve után (családi támogatás), az első évi adaptációs támogatás kiesésének kompenzációja érdekében.

A munkanélküli segélyről további részletes információ a Nemzeti Foglalkoztatási Ügynökség(Office national de l’emploi) honlapján, illetve az alábbi dokumentumban (angol nyelven) található.

Társadalombiztosítás

Egészségbiztosítás

Az egészségbiztosítás Belgiumban kiterjed a munkavállalókra, egyéni vállalkozókra, köztisztviselőkre, munkanélküliekre, nyugdíjasokra, fogyatékosokra, tanulókra, valamint az ő eltartott hozzátartozóikra: házastársra, gyermekre, unokára.

Az eltartott hozzátartozó bruttó negyedéves jövedelme azonban nem haladhatja meg a 2065,42 eurót, valamint a biztosított családhoz kell tartoznia, kivéve az elvált házastársat és a 25 év alatti gyermekeket.

Az egészségbiztosításra jogosultaknak be kell lépniük az egészségbiztosítási alapba. Az egészségügyi ellátásra csak azok jogosultak, akik egészségbiztosítási hozzájárulást fizetnek, melynek mértéke elér egy meghatározott összeget. Amennyiben a hozzájárulás összege nem éri el a meghatározott minimum szintet, kiegészítő hozzájárulás fizetése szükséges.

Az egészségügyi ellátások magukban foglalják a preventív ellátásokat és a gyógykezeléseket. Az ellátásoknak 25 kategóriáját különböztetik meg, melyek közül a legfontosabbak:

  • Hétköznapi egészségügyi ellátás (háziorvosi)
  • Fogorvosi ellátás
  • Szülési ellátás
  • Gyógyszerellátás
  • Kórházi ellátás
  • Rehabilitációs kezelések

Amennyiben egy biztosított orvosi vagy más egészségügyi kezelésen vesz részt, először az ellátás költségének teljes díját meg kell fizetnie. Ezt követően a költségek meghatározott részét az egészségbiztosítási alap visszatéríti. A visszatérítés mértéke függ a kezelés természetétől, a biztosított státuszától, valamint attól, hogy a beteg a kezelést akkreditált ellátótól vette-e igénybe, vagy sem. Gyakran a kezelési költség meghatározott részét a betegnek kell állnia (önrész), amit ún. páciens díjnak hívnak. Ezen díj általában a kezelés költségeinek 25%-át teszi ki.

Meghatározott csoportok (pl. özvegyek, nyugdíjasok, fogyatékosok, munkanélküliek, ill. egyéb szociálisan hátrányos rétegek, valamint hozzátartozóik) esetében a visszatérítés mértéke magasabb, így esetükben a páciensi díj is alacsonyabb.

Gyógyszerek kiváltása esetében nem kell a teljes díjat közvetlenül kifizetni, ebben az esetben közvetlen a visszatérítés.

A kórházi ellátásokért szintén fizetni kell.

Az egészségügyi ellátásról, valamint annak költségeiről, a visszatérítés mértékéről részletesen olvashat angol vagy francia nyelven.

Az ideiglenes belgiumi tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Nyugdíjak

A belga nyugdíjbiztosítási és baleseti nyugellátási rendszer társadalombiztosítási alapokra épül. A belga általános nyugdíjbiztosítási rendszer kötelező pillére kiterjed a magánszektor munkavállalóira, és a különleges elemek révén lefedi az önálló vállalkozókat, a gazdákat és a köztisztviselőket is. Az önkéntes második pillér szerepe mintegy 35%-os, ezen belül az önálló vállalkozók részvétele alig több mint 8%. A belga nyugdíjrendszer harmadik pillérét adókedvezmények serkentik. A lakosság közel 44%-a vesz részt járulékfizetéssel a nyugdíj megtakarítások, vagy életbiztosítások formájában működő rendszerben. A baleseti nyugellátások kiterjednek a munkavállalókra és az önálló vállalkozókra, sőt a különleges elemek révén a köztisztviselőkre is.

A nyugdíjrendszer finanszírozása

A nyugdíjbiztosítási rendszer pénzügyi alapját elsősorban a járulékok biztosítják. A járulék mértéke a járulékalapot képező kereset 37,84%-a. Ebből a munkavállaló 13,07%, míg a munkáltató 24,77% járulékot fizet. A nyugdíjasok továbbra is nyugdíjuk 0-2%-át fizetik szolidaritási járulék formájában.

A nyugdíjrendszer különböző ellátásai

Öregségi nyugdíj

Jogosultság feltételei

Belgiumban az öregségi nyugdíjkorhatár férfiaknál és nőknél egyaránt 65 év. A teljes nyugdíjhoz megfelelő hosszúságú karrier időszak szükséges, ami jelenleg 45 év. Korai nyugdíjazást 35 év biztosítási idővel, 60 éves kor után lehet kérvényezni. Feltétel még, hogy aki nyugdíjban részesül, nem végezhet többé szakmai tevékenységet.

Az ellátás mértéke 

A nyugdíj összege a 2009-ig érvényben lévő szabályok szerint a biztosítási időszak hosszától, a figyelembe vett jövedelem összegétől, a családi állapottól és az igénylő nemétől függ.

Az öregségi nyugdíj összege egyedülálló esetén, ha nincs eltartott hozzátartozó, az átlagkereset 60%-a. Az öregségi nyugdíj összege házasságban élő személy esetén, akinek hozzátartozót kell eltartani az átlagkereset 75%-a. Egyedülálló nyugdíjas esetén az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege havi 1213,44 euró.

Rokkantsági nyugdíj

Jogosultság feltételei

A belga rokkantsági nyugdíjrendszerben az ellátás összege nem függ a megszerzett biztosítási idő hosszától, és a jogosultság csak akkor állapítható meg, ha a biztosítás a megrokkanás időpontjában is fennáll. A rokkantsági nyugdíj abban az esetben jár az igénylőnek, ha munkaképességének legalább 66%-át elveszítette, és rendelkezik legalább hat hónap biztosítási idővel, amelyből legalább 120 tényleges munkanap.

Az ellátás mértéke

A rokkantsági nyugdíj összege az elvesztett jövedelem mértékétől és a családi állapottól függ. Legalább egy éves időtartamú munkaképtelenségi időszakot követően jár, az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig. Kiszámítása a kiesett napi munkabér összegén alapul, amelynek felső határa 10 741 euró.

Hozzátartozói nyugellátások

A hozzátartozói nyugellátás keretében az özvegy jogosult ellátásra, amennyiben az elhunyt biztosított volt. A gyermek vagy más személy nem jogosult hozzátartozói ellátásra. A hozzátartozói ellátás mértéke az elhunyt biztosított öregségi nyugdíjának 80%-a. Az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege évi 10 436,93 euró, ha a biztosított a teljes biztosítási időtartam 2/3 időszaka alapján jogosult volt az öregségi nyugdíjra. Újabb házasságkötés esetén az ellátás folyósítását megszüntetik.

Baleseti nyugellátások

A baleseti nyugellátások esetében nincs a biztosítási időtartamra vonatkozó követelmény.

A baleseti rokkantsági nyugdíj a keresőképesség teljes elvesztése esetén az átlagkereset 100%-a. Részleges munkaképtelenség esetén az átlagkeresetnek a munkaképtelenség mértékére megfelelő részaránya fizetendő, kivéve, ha a munkaképesség csökkenés mértéke kevesebb, mint 10%.

A baleseti hozzátartozói ellátások közül az özvegyi nyugdíj mértéke az elhunyt átlagkeresetének 30%-a. A 18 éven aluli kiskorú, vagy a családi támogatásra jogosult idősebb árva az egyik szülő elvesztése esetén az átlagkereset 15-45%-ára, két szülő elvesztése esetén 20-60%-ára jogosult árvaellátásként. Eltartott gyermek hiányában más hozzátartozók, szülők, unokák, vagy kiskorú testvérek is igényelhetik az ellátást.

További információ:

Belga Szövetségi Szociális Biztonsági Közszolgálat 

Tour du Midi 24 B-1060 Brussel/Bruxelles
Tel.: 00 32 2 529 25 09
00 32 2 529 23 11
Fax: 00 32 2 528 21 67
00 32 2 529 38 45
E-mail: social.security@minsoc.fed.be
A honlapon elérhető az alábbi hasznos dokumentum: Minden, amit mindig is tudni akart a társadalombiztosításról (angol illetve francia nyelven).

A belga nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán (magyarul), valamint az Office National des Pensions (ONP) oldalán (francia, német, holland nyelven) található.

A fenti adatok a 2009. augusztusi állapotokat tükrözik és tájékoztató jellegűek. A tájékoztatóban szereplő nyugdíjak, járulékok összege idővel változhat.

Családi támogatások

Szülési támogatás

A terhes nők szülési szabadságra és ezen időszakra vonatkozó szülési támogatásra jogosultak.

A szülés előtti szabadság a szülés várható időpontja előtti 6 hetet öleli fel (ikerterhesség esetén 8 hetet), melyből 5 hét választhatóan a szülés utánra csoportosítható át, míg az 1 hetes munkatilalmat kötelezően alkalmazni kell. A szülés utáni szabadság a szülést követő 9 hét (ikerszülés esetén 11 hét), melyet a szülés előtti, ki nem használt időszak tovább növelhet.
A terhes nők, illetőleg a kismamák szülési támogatásra jogosultak. A támogatás mértéke függ attól, hogy az anya a szülést megelőzően dolgozott-e vagy munkanélküli volt. Munkavállalók esetén a támogatás mértéke az első 30 napban fizetésük 82%-a, felső határ nélkül, míg a 31. naptól kezdődően fizetésük 75%-a (felső határral).

Családi támogatások 

Az anyasági támogatást gyermekszületés esetén biztosítják. A támogatást a terhesség 6. hónapjától előre lehet igényelni, és a szülés várható időpontja előtt 2 hónappal kezdik meg annak folyósítását. Az első gyermek után a támogatás összege 1129,95 euró (2009. július), míg a második, illetve többi gyermek után 850,15 euró (2009. július). Iker szülés esetén a gyermekek a magasabb támogatást kapják.

A családi pótlék mértéke a gyermekek számától és a jogosultsági szintektől függ. Amennyiben az egyik gyermek jogosultsága megszűnik, a többi gyermek támogatása ennek megfelelően másik kategóriába vált át.

Családi pótlék összege (2009. július)
1. gyermek 83,40 euró
2. gyermek 154,33 euró
3. és további gyermek 230,42 euró

Kiegészítő támogatásra szociális alapon, illetve életkor alapján nyílik jogosultság.

Családi pótlék kiegészítés életkor alapján (2009. július)
6-11 év 28,98 euró
12-18 év 44,27 euró
18 év felett 56,29 euró

 

Éves kiegészítés életkor alapján (2009. július)
0-5 év 25,50 euró
6-11 év 54,12 euró
12-17 év 75,77 euró
18-24 év 50 euró

 

Szociális kiegészítés
1. gyermek 42,46 euró
2. gyermek 26,32 euró
3. és további gyermek:
   Egyedülálló szülő 21,22 euró
   Más család 4,62 euró

 

Árvaellátás

320,40 euró

 

Speciális támogatás az intézetben elhelyezett gyermekeknek

55,96 euró

A fogyatékosok további kedvezményekben részesülhetnek.

A belga családi támogatásokról további információ található a társadalombiztosításról szóló honlapon és a családi támogatások nemzeti hivatalának honlapján.

Adózás

A közvetlen adózásról közösségi jogszabályok nem rendelkeznek, a tagállami adórendszerek ezért eltérőek. A nemzeti adójogszabályoknak azonban tekintettel kell lenniük a diszkriminációmentesség alapvető közösségi jogi elvére, miszerint egy tagállam állampolgárai, akik egy másik tagállam területén élnek nem részesülhetnek kedvezőtlenebb adózási feltételekben, mint az adott tagállam állampolgárai.

Az érvényben lévő rendelkezések alapján – főszabály szerint – minden EU tagállam állampolgára, jövedelme után abban a tagállamban köteles adót fizetni, amelyben a munkát végezte. A kettős adózásról szóló egyezmények biztosítják azt, hogy az adóalany ugyanazon jövedelme után csak egy helyen fizessen adót.

A járulékok mértéke a belgiumi fizetéseknél
Szektor Munkavállalói rész (%) Munkáltatói rész (%) Összesen (%)
1. Betegség-rokkantság
– egészségügyi ellátás 3,55 3,80 7,35
– kártérítés 1,15 2,35 3,50
2. Munkanélküliség 0,87 1,46 2,33
3. Nyugdíj 7,50 8,86 16,36
4. Családi adózás (prestations familiales) 7,00 7,00
5. Munkahelyi baleset 0,30 0,30
6. Foglalkozási betegségek 1,00 1,00
Az összes illeték 13,07 24,77 37,84

Forrás: A belgiumi társadalombiztosításról

Személyi jövedelemadó

Belgiumban a személyi jövedelemadó öt kulcsos és progresszíven növekvő, azaz a nagyobb adókulccsal csak a meghatározott felsőbb jövedelemsávba eső összegek adóznak.

2008-as adókulcsok
Jövedelem (euróban) Személyi jövedelemadó
0-7 560 25 %
7 560-10 760 30 %
10 760-17 920 40 %
17 920-32 860 45 %
32 860 – 50 %

Forrás: Belga Adóhivatal 

Általános forgalmi adó

Belgiumban a 21%-os adókulcs mellett két kedvezményes kulcsot alkalmaznak, egy 12, és egy 6 százalékosat:

  • 6 %: elsősorban az alapvető termékeknél, a szociális jellegű szolgáltatásoknál (pl.: alapvető élelmiszerek, személyi közlekedés, mezőgazdasági szolgáltatás stb.)
  • 12 %: egyes szociális jellegű javaknál és szolgáltatásoknál, melyek gazdasági vagy szociális szempontból fontosak (pl.: szén, margarin, tv-előfizetés)
  • 21 %: azokra a javakra és szolgáltatásokra vonatkozik, melyek máshol nincsenek megnevezve (pl.: új autók, elektromos berendezések, illatszer termékek)

Az alábbi oldalon található kalkulátor segítségével kiszámíthatja adóját.

Az adózással kapcsolatban további részletes információ a belga Pénzügyminisztérium, illetve Adóhivatal honlapján található.

Vállalkozásalapítás

Vállalkozásalapítás más EU-tagállamban

Magyar vállalkozók mindennemű korlátozás nélkül az adott tagország által szabályozott feltételekkel indíthatnak vállalkozást az EU tagországaiban. A vállalkozásokra vonatkozó letelepedési jog szabadságának biztosítása érdekében a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek valamely tagállam rendelkezései szerint alapítottak, és amelyek alapszabály szerinti székhelye az unión belül van, szabadon végezzenek gazdasági tevékenységet bármely tagállamban.

A szabad vállalkozás a jogosultak részére a következő jogokat biztosítja:

  • önálló keresőtevékenység megkezdése és gyakorlása másik tagállam területén;
  • vállalkozások alapítása és irányítása másik tagállam területén;
  • leányvállalatok, ügynökségek, fióktelepek, irodák létesítése másik tagállam területén.

A társaságalapítási feltételek tagállamonként eltérőek, de egyik tagállam se tehet különbséget olyan cégek között, amelyeket saját állampolgárai, illetve más tagállamok állampolgárai jegyeztettek be. Ha a társaság tulajdonosai a társaság megalakításakor és bejegyzésekor teljesítik a tagállami szabályokat (amelyek a cégbejegyzés feltételeiben pl. azonosak), akkor a társaságok egyforma jogokat élveznek és ugyanolyan kötelezettségek is terhelik őket, függetlenül az alapítók nemzetiségétől.

A tagállamonkénti eltérő társaságalapítási feltételek természetesen szükségessé teszik azt, hogy a társaságot alapítók tájékozódjanak az idegen tagállam nemzeti jogáról.

A vállalkozásalapítás általános szabályaival kapcsolatban ezen oldalunkon, a közösségen belüli szolgáltatásnyújtással kapcsolatban pedig ezen oldalunkon talál részletesebb információt.

A vállalkozásalapítás, telephely-létesítés belgiumi feltételeivel kapcsolatban bővebb információval szolgálhat a gazdasági tárca felügyelete alatt működő ITD Hungary Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség. Az Ügynökség Belgiummal foglalkozó oldalán és a belga befektetés-ösztönzési ügynökségek (flamand, vallonbrüsszeli régió) honlapján további hasznos információ olvasható.

Az Ügynökség elérhetőségei:

ITD Hungary Zrt. – központi iroda:
1061 Budapest, Andrássy út 12.
Honlap: http://www.itd.hu
Levélcím: 1368 Budapest 5, Pf. 222.
Tel.: 1/472-8100
Fax: 1/472-8101
E-mail: info@itd.hu

Ügyfélkapcsolati és Tanácsadó Központ
Tel: 1/472-8150
Fax: 1/472-8140
Emellett hasznos információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Belgiumra vonatkozó információit itt olvashatja. (angol és francia nyelven)

További információ található a belga kormányzati portálon és a Pénzügyminisztérium honlapján.

Oktatás

Óvoda

Belgiumban az óvoda az oktatási rendszer szerves része, de nem kötelező. A belga gyermekek túlnyomó része  óvodába jár, mely 2-6 éves kor között ingyenes.

Általános iskola

Az ország három hivatalos nyelve szerint, illetve a régióknak megfelelően eltérő oktatási rendszer létezik.

A kötelező oktatás 12 éven át tart, 6-tól 18 éves korig.

A gyermekek kötelezően 15 éves korukig tanulnak nappali tagozaton, ezzel eleget tesznek alapfokú oktatási kötelességüknek. Ezután 2 évig középfokú oktatási intézményben tanulnak. Azok a tanulók, akik nem fejezték be a középiskola első két osztályát, kötelezően 16 éves korukig nappali oktatásban vesznek részt. A gyermekeknek 18 éves korig nappali tagozaton kell tanulniuk, illetve részidős oktatásban kell résztvenniük.

Az alapfokú oktatás (enseignement primaire, Primarschulwesen, lager onderwijs) intézményeibe 6-12 éves gyermekek járnak. A hat éven át tartó oktatás három kétéves szakaszból áll.

Iskolaév

Az iskolaév rendszerint szeptember 1-jén kezdődik és június 30-án ér véget.

Felvételi követelmény

A gyermek annak az évnek a szeptemberében kezdi meg általános iskolai tanulmányait, amelyben betölti a hatodik életévét. Különleges esetekben lehetőség van arra, hogy erre hamarabb, illetve később kerüljön sor.

Tandíj

A kötelező oktatás minden diák számára ingyenes. Tandíj nincs. A szülőktől az intézmények hozzájárulást kérhetnek az étkeztetési, utazási, valamint a tanterven kívüli tevékenységek költségeihez. A tankönyvek és füzetek ingyenesek.

Nyelv

A francia nyelvű közösségben:

A brüsszeli régióban 8 éves kortól kötelező a holland nyelv tanulása. A régió más vidékein második nemzeti nyelvként holland vagy német, illetve angol nyelv tanítható, 10 éves kortól.

A német nyelvű közösségben:

A francia nyelv tanulása az első évfolyamtól lehetséges, a harmadik évtől kötelező.

A flamand közösségben:

A brüsszeli régióban a francia nyelv tanulása az első évfolyamtól lehetséges, 8 éves kortól kötelező. A többi flamand iskolában a francia nyelv 10 éves kortól tanítható.

Értékelés

Az iskolaév végén a tanár összefoglaló értékelést ad az év során végzett munkáról és eredményeiről, majd ez alapján dönti el, hogy a tanulót felsőbb évfolyamba engedi-e. Minden évfolyamban lehetőség van évismétlésre, bár az általános iskolában ritka, hogy ez egynél többször forduljon elő.

Bizonyítvány

Ha a tanuló sikerrel befejezte általános iskolai tanulmányait, erről bizonyítványt kap (certificat d’études de base – CEB; Abschlußzeugnis der Grundschule, Getuigschrift van het Basisonderwijs).

Anyagi támogatás

Az alapfokú oktatásban nincs – az iskolák részéről nyújtható – anyagi támogatás.

Középiskolák

A középiskola (enseignement secondaire, Sekundarschulwesen, secundair onderwijs), az általános iskolához hasonlóan a kötelező oktatás intézménye, mely 12 és 18 év közötti tanulókat fogad. A francia nyelvű közösségben a középiskola két fő típusa létezik:

  • 1. típus: háromszor két év (reform – renové – típusként ismert)
  • 2. típus: kétszer három év (hagyományos – traditionnel – típusként ismert).

Jelenleg a legtöbb diák az első típusú oktatási intézményekbe jár. (A német közösségben csupán ez a típus választható.) A középiskolai évek mindkét nyelvi közösségben szakaszokra oszlanak:

  • 1. szakasz: megfigyelés (rendszerint 12-14 éves kor között)
  • 2. szakasz: orientáció (rendszerint 14-16 éves kor között)
  • 3. szakasz: döntés (rendszerint 17-18 éves kor között)

A középfokú oktatás intézményei az általános képzést adó, a szakközépiskolák, a művészeti és szakiskolák. Emellett két fő jelleget különböztethetünk meg:

  • átmeneti: mely a felsőfokú oktatásra készíti fel a tanulókat
  • szakmai: mely a munkavállalásra készíti fel a tanulókat

A flamand közösség középfokú oktatásának a közelmúltban új – háromszor két éves – szerkezetét dolgozták ki, emellett megmaradt az intézmények hagyományos jellege, a gimnáziumok, a szakközépiskolák, a művészeti és szakiskolák rendszere.

  • „Athénée/Atheneum” (állami, azaz nem egyházi iskolák),
  • „Lycée” és „Collége” (egyházi iskolák, a „Collége” minden esetben római katolikus).
  • „Institut/Instituut”: a gimnáziumok, a szakközépiskolák és szakiskolák leggyakrabban használt megnevezése.

Felvételi követelmény

Azok a tanulók, akik rendelkeznek az általános iskolai tanulmányaik elvégzését igazoló bizonyítvánnyal (certificat d’études de base – CEB; Abschlußzeugnis der Grundschule, Getuigschrift van het Basisonderwijs), automatikusan beléphetnek a középfokú oktatás rendszerébe. Akik elvégezték az általános iskolát, de nem kaptak bizonyítványt, bizonyos feltételek mellett szintén továbbtanulhatnak.

Nyelv

A francia nyelvi közösségben:
Egy idegen nyelv oktatása kötelező, bizonyos szinteken pedig egy második idegen nyelv oktatása is lehetséges.

A német nyelvi közösségben:

Az első szakaszban németet és franciát oktatnak, a második szakasztól egy újabb idegen nyelv is megjelenik. Némely iskolában számos tantárgyat francia nyelven oktatnak.

A flamand közösségben:

Az első szakaszban franciát – és esetenként angolt – oktatnak. A második szakaszban (15 éves korban) egy második idegen nyelv oktatása, míg a gimnáziumokban egy harmadik idegen nyelv oktatása kezdődik.

Értékelés

Az év végén számba veszik az évközi folyamatos értékelés és a vizsgák eredményeit, majd eldöntik, hogy a tanuló felsőbb osztályba léphet, vagy évet kell ismételnie.

 Bizonyítvány

A középiskola elvégzése után a tanulók bizonyítványt (certificat d’enseignement secondaire supérieur – CESS, Abschlußzeugnis der Oberstufe des Sekundarunterrichts; Diploma van secundair onderwijs) kapnak, melyet az iskola ad ki. 

Anyagi támogatás

A középiskolás tanulók mindegyike jogosult az állam támogatására, ha a szülei nem tudják a gyermek tanulását a szükséges anyagiakat előteremteni. Az anyagi támogatás többek között a diák segélyezését jelenti, bizonyos feltételek (pl. a család jövedelmi szintje) mellett. Az EU tagállamok állampolgárai is jogosultak ilyen támogatásra, ha legalább egy éve Belgiumban élnek. Egyfajta diákhitel-rendszer is működik, a segélyekhez hasonló feltételek mellett. Ezt legalább három eltartott gyermekkel rendelkező családok igényelhetik. A tanulók utaztatását iskolabuszokkal segítik, ezek kedvezményes díjazás mellett vehetők igénybe.

Felsőoktatás

A francia nyelvi és flamand közösségben:

A felsőoktatás három fő típusa az egyetemi, a rövid- és hosszú távú oktatás.
Az egyetemi oktatás az egyetemeken vagy az azzal megegyező státuszú intézményekben folyik, legalább négy évig tart, mely két ciklusra bomlik. Az egyes időszakok (ciklusok) végén megszerezhető diploma jogosít fel a következőbe történő belépésre. Mindkét ciklus két vagy három évig tart.

A nem egyetemi oktatás rendszerében a tanfolyamok széles választékát találjuk, mely két fő kategóriára osztható:

  • Rövid távú felsőoktatási forma, mely egyetlen, 3-4 éves ciklust foglal magában. Ide tartozik pl. az ápolók, a szociális munkások, a könyvtárosok és közgyűjteményi dolgozók, a gépészgyakornokok, az általános iskolában és a középiskola első három évfolyamán tanító tanárok, a nevelőtanárok stb. képzése.
  • Hosszú távú felsőoktatási forma, mely az egyetemi képzésnek felel meg; két ciklusból áll és legalább négyéves képzést jelent. Az itt megszerezhető diplomák: építészi, üzemgazdászi, a középiskolákban üzleti tárgyakat tanító tanári, kereskedelmi és államigazgatási, tolmács-fordítói stb.

A hat „teljes” képzést adó egyetem mellett számos önálló fakultás is elvégezhető, melyek a tanulmányok teljes időszakára (Licence/Licentiaat), vagy csak az első ciklusra szólnak (Candidature/Kandidaatschap).

A német nyelvi közösségben:
A felsőoktatásnak csak egy formája létezik (nem egyetemi szintű képzést nyújtó, rövid távú).

Egyetemi szintű képzésre a diákoknak más régiókban kell beiratkozniuk. 

Egyetemi év

Az egyetemi év két szemeszterből áll. Rendszerint szeptember 15-e és október első hétfője között kezdődik. A francia nyelvű régióban július 15-e, míg a flamand régióban június vége előtt fejeződik be.

 Felvételi követelmény

Az érettségivel (CESS, Abschlußzeugnis der Oberstufe des Sekundarunterrichts=Abitur, Diploma van secondair onderwijs) rendelkezők mindhárom típusú felsőoktatási intézményben tovább tanulhatnak.

A felsőoktatási intézmények önállóan állapítják meg a vizsga követelményrendszerét. A más tagországból érkezett diáknak is a belga felvételizők számára előírt vizsgát kell letennie.
A hosszabb, egyetemi szintű oktatásban való részvételnek feltétele az érettségi bizonyítvány mellett a középiskolák által kiadott alkalmassági bizonyítvány (Diplôme d’aptitude ŕ accéder ŕ l’enseignement supérieur/bekwaamheidsdiploma voor het hoger onderwijs).

A rövidebb képzések esetében általában elegendő az érettségi bemutatása, egyes kurzusok azonban kérhetik az alkalmassági bizonyítványt is. 

Létszámkorlátozás

Belgium nem alkalmaz létszámkorlátozást vagy kvótarendszert.

Nyelv

A belga diákok számára nincs előírva a tanítás nyelvéből tett vizsga, de a külföldieknek megfelelő nyelvtudással kell rendelkezniük. A nem francia vagy holland anyanyelvűeknek általában nyelvvizsgát kell tenniük.

Tandíj

Beiratkozási díj (a francia nyelvi régióban: minerval) mindenütt van, melyet az intézmények maguk állapítanak meg. A EU más tagállamaiból érkezettek is ezt a díjat fizetik.

A diákoknak május 1-je előtt regisztráltatniuk kell magukat (Service des inscriptions/Inschrijvingsdienst), a tényleges beiratkozás szeptember elején történik. A beiratkozásra személyi igazolványt, megfelelő számú igazolványképet és a középiskolai bizonyítványokat kell hozni, illetve ekkor fizethető be a tandíj is.

Végzettségek, diplomák elismerése

Belgium számos kétoldalú megállapodást kötött, melyek alapján elismeri a más európai országokban szerzett érettségi bizonyítványokat, melyek a felsőoktatásban való részvételre jogosítanak. A jelentkezőknek az illetékes minisztériumnál kell kérnie a dokumentum elismertetését. A gyakorlat nem ilyen szigorú, rendszerint elfogadják a külföldi bizonyítványokat.

Záróvizsgák

A francia nyelvi régióban az alábbi egyetemi fokozatok ismertek:

  • kandidátus, mely két-három év alatt szerezhető meg,
  • licenciátus, mely két-három év kiegészítő tanulás után adható.
  • doktorátus

Emellett főiskolai diploma (gradué) is szerezhető.

A német nyelvi közösségben:

Az orvos- és tanárképzés rövidebb formáiban szerezhető diploma (Graduiert).

A flamand régióban:

Az egyetemi alapképzés első szakasza kandidátusi fokozatot ad. A második szakaszban szerezhető meg a licenciátusi fokozat, a harmadik végén pedig a doktorátus. 

Anyagi támogatás

 

Azok a hallgatók, akiknek a szülei jövedelmi viszonyai nem biztosítják a megfelelő tanulás feltételeit, az állami hivataloktól gyakorlati segítséget és pénzügyi támogatást kapnak. Az ösztöndíjak és diákhitelek feltételrendszere megegyezik. Anyagi támogatás mindegyik régióban igényelhető.

Jogosultak:

A család jövedelmi viszonyai, a hallgató életkora és tanulmányi eredménye határozzák meg, milyen mértékű támogatást vehet igénybe. Az EU más tagállamaiból érkezettek a közösségi szabályozásnak megfelelően, szintén jogosultak hasonló támogatásra.

A záróvizsgák elismerése

Erről a NARIC központok adnak felvilágosítást, írásban. A központ személyesen vagy telefonon nem kereshető fel. A közoktatási minisztérium koordinálja a NARIC központokat (francia nyelvi területeken Ministčre de l’Education nationale, Service des équivalences de l’enseignement supérieur – Direction générale de l’enseignement supérieur et de la recherche scientifique/1čre direction (CAE), a flamand régióban Ministerie van Onderwijs, Bestuur van het Hoger Onderwijs en Wetenschappelijk Onderzoek – Dienst gelijkwaardigheid.

Bővebb tájékoztatást az alábbi intézmények adnak:

Francia nyelvi közösség

Agence nationale EURYDICE

Ministère de l’éducation, de la recherche et de la formation Secrétariat général

Bd. Pachéco, 19 bte 0

B-1010 BRUXELLES

Tél.: (+32) 2 210.55.25 Fax: (+32) 2 210.55.38


Általános és középiskolai oktatás

Agence nationale COMENIUS

Ministère de l’éducation, de la recherche et de la formation

Place Surlet de Chokier, 15-17

B-1000 BRUXELLES

Tél.: (+32) 2 221.89.38 Fax: (+32) 2 221.89.23


Feslőoktatás

Agence nationale ERASMUS

Agence Nationale Francophone ERASMUS

Place du Parc, 20

B-7000 MONS

Tél.: (+32) 65 37.10.16 Télécopieur: (+32) 65 37.32.07


Diplomák elismerése

RECONNAISSANCE ACADÉMIQUE NARIC (Réseaux des centres nationaux d’information sur la reconnaissance académique des diplômes)

Équivalence de l’enseignement supérieur

Ministère de l’éducation et de la recherche scientifique de la Communauté française Rue Royale

204, Quartier des Arcades/ 6e étage

B-1010 Bruxelles

Tél.: (+32) 2 210.55.77 Fax: (+32) 2 210.55.17

Német nyelvi közösség

Agence nationale EURYDICE

Ministerium der Deutschsprachigen Gemeinschaft Abteilung Organisation des Unterrichtswesens Agentur Eurydice

Gospertstraße 1-5 B-4700 Eupen

Általános és középiskolai oktatás

Agence nationale COMENIUS

Ministerium der Deutschsprachigen Gemeinschaft Organisation des Unterrichtswesens SOKRATES-Agentur

Gosperstraße 1-5 B-4700 Eupen

Tél.: (+32) 87 74.45.30 Télécopieur: (+32) 87 55.64.75

 

Flamand nyelvi közösség

Department Onderwijs Secretariaat-generaal Afdeling Beleidsgerichte Coördinatie Rijksadministratief Centrum

Arcadengebouw

B-1010 Bruxelles

Tél.: (+32) 2 210 51.11 Fax: (+32) 2 210 53.72

Agence nationale EURYDICE Belgische Eurydice Eenheid 1 Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap Departement van het Onderwijs Arcaden – bureau 3101

B-1010 Bruxelles

Általános és középiskolai oktatás

Agence nationale Comenius

Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap Departement Onderwijs Administratie Basisonderwijs

Koningsstraat 136

B-1000 BRUXELLES

Tél.: (+32) 2 211.45.22 Fax: (+32) 2 211.45.03

 

Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap Departement Onderwijs Administratie

Secondaire Onderwijs R.A.C. Arcadengebouw,

5de verdieping

B-1010 BRUXELLES

Tél.: (+32) 2 210.51.11 Fax: (+32) 2 210.53.72


Socrates

Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap Departement Onderwijs Afdeling Beleidsgerichte Coördinatie Cel International Beleid Rijksadministratief Centrum Arcadengebouw

B-1010 BRUXELLES

Tél.: (+32) 2 211.51.75 Fax: (+32) 2 211.53.72

 

Vlaams Leonardo da Vinci Agentschap vzw Bischoffsheimlaan 27 bus 3

B-1000 Bruxelles

de heer T. Clooten Tél.: (+32) 2 219 65 00 Fax: (+32) 2 219 12 02

Felsőoktatás

Agence nationale ERASMUS

Vlaams Erasmusagentschap Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap AHOWO/CIA Koningsstraat 136

B-1000 BRUXELLES

Tél.: (+32) 2 211.43.43 Fax:: (+32) 2 211.43.85

Diplomák elismerése

RECONNAISSANCE ACADÉMIQUE NARIC (Réseaux des centres nationaux d’information sur la reconnaissance académique des diplômes)

Ministerie van Onderwijs, Bestuur van het Hoger Onderwijs en Wetenschappelijk Onderzoek, de heer Erwin Malfroy

A belga Oktatási Minisztérium oldalán (Communauté Flamande, Administration of Higher Education and Scientific Research) további információ érhető el Belgium oktatási rendszeréről.

 

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.