Egységben a sokféleség.

Franciaország

paris-la-tour-eiffel-1327803-mAlapító tagállam

Határos: Andorrával, Belgiummal, Luxemburggal, Németországgal, Svájccal, Olaszországgal, Spanyolországgal

Államforma: köztársaság

Terület: 543 965 km2 (Korzikát is beleértve)

Népesség: 65 821 855 (2010)

Népsűrűség: 114 fő/km2

A népesség összetétele: 
0-14 év: 18.4%
15-64 év: 65.2%
65 év felett: 16.4%

Népességnövekedés: 0,574 %/év

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 80,898 év (nők: 84,33 év; férfiak: 77,79 év)

Éghajlat: Franciaország éghajlata óceáni, enyhe telek, viszonylag meleg nyarak jellemzik. A déli partvidék keskeny sávja mediterrán éghajlatú.

Idő: Greenwichi középidő (GMT) +1 óra, nyáron GMT +2 óra

Fizetőeszköz: Euró

Nyelv: francia, regionálisan: baszk, breton, elzászi, flamand, katalán, korzikai

Vallás: Római katolikus: 83-88 %; protestáns: 2 %; zsidó: 1 %; mohamedán: 5-10 %; felekezeten kívüli és egyéb: 4 %
Fő régiók: 26 régió (région), 96 megye (département), 4 tengeren túli megye, 2 tengeren túli társult terület, 4 tengeren túli terület

Az ország 22 körzetre (région) oszlik: Aquitaine, Auvergne, Basse-Normandie, Bretagne, Burgundia, Centre, Champagne-Ardenne, Elzász, Franche-Comté, Haute-Normandie, Île-de-France, Korzika, Languedoc-Roussillon, Limousin, Lotaringia, Midi-Pyrénées, Nord-Pas-de-Calais, Pays de la Loire, Picardie, Poitou-Charentes, Provence-Alpes-Côte d’Azur, Rhône-Alpes. Ehhez jön még a 4 tengeren túli megye: Francia Guyana, Guadaloupe, Martinique, Réunion; a tengeren túli társult területek: Mayotte, Saint-Pierre és Miquelon; valamint a tengeren túli területek: Francia Déli Területek; Francia Polinézia; Új-Kaledónia; Wallis és Futuna.

A legjelentősebb gazdasági központ Île-de-France (10 661 000 lakos).

Gazdaság: Franciaországban a mezőgazdaság igen nagy jelentőségű. A legértékesebb szántóterületek: Flandria, a Párizsi-, Loire- és a Garonne-medence, amely területeken elsősorban búzát termesztenek. Franciaország Európa legjelentősebb búzaexportőre, de exportál árpát, zabot, kukoricát és rozsot is. A legismertebb francia borokat Champagne, a Loire és Garonne völgye adja. Az állattenyésztés a csapadékos partvidékeken és a magasabb hegyekben a legfejlettebb. Az ipar (főleg gép- és járműgyártás, textil-, vegy- és bőripar) leginkább a Párizsi-medencében, az északi megyékben, Lotaringiában, valamint Lyon és Marseille vidékén összpontosul. A tengeri kereskedelmi flotta világviszonylatban a 9. helyen áll; a legjelentősebb kikötők: Marseille, Le Havre, Bordeaux, Calais.

Természeti kincsek: vasérc, bauxit, kálium, urán, kősó, kálisó

Beutazás/ tartózkodás

Az Európai Unió tagállamainak állampolgárai érvényes útlevél vagy személyi igazolvány birtokában utazhatnak be Franciaország területére.

A 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38/EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban (természetesen személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges).

Az irányelvnek megfelelően uniós polgárok három hónapon túli tartózkodása esetén vízum felvételére, illetve tartózkodási engedélyre nincs szükség. A francia hatóságok ugyanakkor a belépéskor és a tartózkodás során bármikor ellenőrizhetik, hogy a beutazó vagy már az országban tartózkodó uniós polgár rendelkezik-e a tartózkodás anyagi fedezetével, lakhatási, pénzügyi és egyéb tárgyi feltételeivel. Az ellenőrzéskor a francia határőrizeti és idegenrendészeti hatóság a 47,80 euró/fő/nap összeget tekinti irányadónak. Az összeg igazolására a nemzetközi pénzügyi forgalomban elfogadott bankkártya, hitelkártya, utazási csekk, átváltható konvertibilis valuta, vagy a szállás és az ellátás fedezetét magában foglaló meghívó levél is elfogadható.

Bár tartózkodási/letelepedési engedélyre nincs szükség, az új tagországok állampolgárainak/munkavállalóinak, akik három hónapnál tovább tartózkodnak Franciaországban, regisztráltatniuk kell magukat a tartózkodási helyük szerinti illetékes polgármesteri hivatalban vagy a helyi rendőrségen. A regisztrációs igazolást helyben kiállítják.

Az uniós polgárok harmadik országbeli családtagjainak három hónapon túli tartózkodás esetén tartózkodási kártyát kell igényelniük. A Franciaországba érkezéstől számított két hónapon belül kell benyújtani a tartózkodási kártya-igénylést a lakóhely szerint illetékes polgármesteri hivatalnál.

Az igényléshez szükséges dokumentumokról itt olvashat.
A bejelentkezési kötelezettséggel kapcsolatban további információ található a francia közigazgatási portálon.

Utazás/ közlekedés

Franciaország fejlett út-, légi- és vasúthálózattal, illetve városi tömegközlekedési hálózattal rendelkezik. A főbb agglomerációs terültek földalatti, villamos, autóbusz és elővárosi vasúti összeköttetésben állnak a központokkal.

Az odautazásról, és az ott tartózkodás alatti közlekedés feltételeiről a hivatalos turisztikai honlap alábbi oldalán olvashat információt.

Közlekedés gépjárművel

Autópálya-hálózat

Az autópálya hálózat teljes hosszúsága jelenleg 8233,1 km. Az autópályák minden esetbenfizetősek (magántulajdonban vannak), a jelenlegi átlagárakon a személyautók úthasználati díja száz kilométerenként, regionálisan is változóan 7-11 euró között mozog. Az aktuális autópályadíjakról ezen az oldalon tájékozódhat.

Az autópályákon minden 2 km-nél található narancssárga színű segélyhívó telefon. Pihenőhelyek átlagosan 10-20 km-enként, a 24 órán keresztül nyitva tartó üzemanyag töltőállomások pedig egymástól 40 km távolságban találhatóak. Bankkártyát mind az autópályadíj fizetésénél, mind a gépjármű szerviz szolgálatoknál is elfogadnak.

Biztonsági előírások

Franciaországban a vezetéskor megengedett maximális véralkoholszint 0,5 mg/ml. 0,8 mg/ml-es véralkoholszint felett az adott személyt büntetőeljárás alá vonhatják, és maximum 4500 eurós összegű büntetés megfizetésére kötelezhetik.

Sebességhatárok:

  • Lakott területen:  50 km/h
  • Lakott területen kívül: 90 km/h, ill. gyorsforgalmi utakon 110 km/h
  • Autópályákon: 130 km/h
    Az utóbbi három típusú úton kedvezőtlen időjárás viszonyok esetén 80 km/h, 100 km/h, ill. 110 km/h. Erősen ködös (50 méteres látótávolság) időben valamennyi úttípuson 50 km/h a sebességkorlátozás.

Utánfutók, lakókocsik, pótkocsi esetén, ha azok maximum 30 százalékkal meghaladják a gépjármű súlyát, akkor 65 km/h a sebességkorlátozás. Abban az esetben, ha ez az érték magasabb, 45 km/h a betartandó sebesség.

A sebességhatárok 30 km/h-val való túllépése során max. 135 eurós, 40 km/h-val való túllépése esetén 750 eurós, 50 km/h-t meghaladó szabályszegés esetén akár 1500 eurós bírságot is kiszabhatnak. Az utóbbi eset, ha kétszer előfordul, akár 3 hónapos elzárásra is ítélhetnek valakit.

A biztonsági öv használata valamennyi utas számára kötelező. A be nem csatolt biztonsági öv 3 pont levonást jelent a vezetői engedélyről, illetve övenként 135 euró bírság megfizetését vonja maga után. 10 éven aluli gyermek számára kötelező a gyermekülés használata.

Valamennyi gépjárművet elakadásjelző háromszöggel és 2008. július 1. óta fényvisszaverő mellénnyel kell ellátni.

További hasznos információk: www.autoroutes.fr 

Vasút-hálózat

A vasúti kereskedelem által használt 29203 km hosszúságú vonalból 1550 km-en közlekednek TGV (nagysebességű vasút) járatok.

A vasúti tömegközlekedés négy szolgáltatási kategóriára osztható:

  • Nemzeti vasút hálózat, amelyen az SNCF (Société Nationale des Chemins de Français – Francia Nemzeti Vasút Társaság) járatai közlekednek.
  • Másodlagos vasúthálózat, amelyet még az I. világháború előtt hoztak létre.
  • Városi és elővárosi hálózat, amely tartalmazza a metró és villamos hálózatokat.
  • Turisztikai vasúthálózat.

A TGV és TER (regionális expressz vasutak) járatokon a jegyárak nagysága függ a kényelmi szinttől, illetve az indulási időtől (csúcsidő vagy sem).

A jegykezelést a vonatra szállás előtt, az állomásokon szükséges elvégezni. A legtöbb TGV járatra kötelező a helyfoglalás. Számos eset létezik a kedvezményes jegyvásárlásra, amelyről bővebben az SNCF oldalon, illetve a TGV (francia nagysebességű vonat) honlapján tájékozódhat.

Városi tömegközlekedés

Metró- vagy villamoshálózat a francia nagyvárosok többségében megtalálható, és gyakran átfogó buszhálózattal is rendelkeznek, így a városközpontok és az elővárosok összeköttetése megfelelően biztosított. Párizsban messzemenően a leggyorsabb és a legcélszerűbb közlekedési eszköz a metró, 15 vonalával és 300 megállójával. A metrójáratok 5:30-tól 0:30-ig üzemelnek. Számos összeköttetési lehetőség van az RER és SNCF vasútvonalakkal, biztosítván az elővárosok jó megközelíthetőségét.

Metró és buszjegyek áráról, illetve a párizsi tömegközlekedésről bővebben az alábbi oldalontalálható információ.

További nagyvárosok tömegközlekedési feltételeiről az alábbi oldalakon olvashat:

Közlekedés repülőgéppel

Franciaországban több mint 200 repülőtér található. Az alábbiakban a legnagyobb repülőtereket soroljuk fel; honlapjukat a város, illetve repülőtér nevére kattintva nyithatja meg.

Korzika repülővel, vagy hajóval/komppal közelíthető meg, Franciaországból és Olaszországból egyaránt. Ajaccio repülőterének hivatalos honlapja itt olvasható.

A Franciaországban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának összefoglalójában.

Utazási kedvezmények

Utazás vasúton

Nyugdíjas kedvezmények

A nyugdíjasoknak lehetőségük van igénybe venni a Senior kártyát (Carte Senior), mellyel akár 50%-kal is csökkenhet a menetjegy ára. Bővebb információ a francia vasúttársaság honlapjántalálható.

Diákkedvezmények

A diákok igénybe vehetik a Carte 12-25 elnevezésű kártyát, melynek segítségével minimum 25%-os, de akár 60%-os kedvezményt is kaphatnak az utazás során. További információ a francia vasúttársaság honlapján található.

Párizs

A 4 év alatti gyermekek ingyen utazhatnak a metrón, busz- és HÉV-járatokon, amennyiben nem foglalnak el külön ülőhelyet. A 10 év alatti gyermekek 50%-os kedvezményben részesülnek.

A 21 év alatti diákok és 26 év alatti egyetemi hallgatók kedvezményes éves bérlet vásárlására jogosultak.

Nyugdíjas kedvezmény csak a Franciaország területén lakó nyugdíjasok számára vehető igénybe, melynek feltétele a jogosultságot igazoló kártya kiváltása.

Nagycsaládosok az ún. „kék nagycsaládos kártya” kiváltása után 50%-os kedvezménnyel utazhatnak a metrón, buszon és HÉV-vonalakon.

A 10 főt meghaladó iskolai csoportok nagykorú felügyeletével (16 éven aluli gyermekekből álló csoport esetén, illetve középiskolások esetén egy oktató kíséretével) 50%-os kedvezményt vehetnek igénybe a párizsi tömegközlekedésben, a kedvezmény azonban nem érvényes a buszra és a villamosra, valamint a város és a repülőtér között üzemelő járatokra.

A párizsi tömegközlekedés tarifáiról és az igénybe vehető kedvezményekről bővebb tájékoztatás az RATP oldalain található.

Munkavállalás
2008. július 1-jével Franciaország is megnyitotta munkaerőpiacát a 2004. május 1-én csatlakozott tagállamok munkavállalói előtt, így a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül vállalhatnak munkát Franciaországban.Az EU-hoz 2007-ben csatlakozott Románia és Bulgária állampolgáraival szemben ugyanakkor továbbra is érvényben maradtak a korlátozó intézkedések.

További információ az alábbi illetékes hivatalok honlapján található:
Munkaügyi Hivatal

Munkaügyi és Szociális Minisztérium (Ministére du Travail, des Relationssociales, de la Famille, de la Solidarité et de la Ville)

Munkaszerződés

Franciaországban a munkaszerződést szóban és írásban is lehet kötni. A munkáltatónak írásban kell tájékoztatnia a munkavállalót a szerződés főbb pontjairól, például a munkavégzés helyéről, a szerződés megkötésének idejéről, hosszúságáról, a fizetési feltételekről.

A heti munkaidő 39 óra/hét. A szabadság általában 25-30 nap/év, illetve a nemzeti ünnepek (11 nap). A túlórákat pénzbeli juttatással, illetve szabadsággal fizetik ki.

Munkaszüneti napok, ünnepnapok

  • Január 1. – Újév napja
  • Húsvéthétfő · Május 1. – A munka ünnepe
  • Május 8. – A fasizmus ellen aratott győzelem napja (1945)
  • Mennybemenetel
  • Július 14. – Nemzeti ünnep
  • Augusztus 15. – Nagyboldogasszony ünnepe
  • November 1. – Mindenszentek
  • November 11. – Az 1918-as fegyverszünet ünnepe
  • December 25. – Karácsony

Fizetések

A fizetési megállapodások alatt Franciaországban általában a bruttó fizetést értik, kivéve, ha a munkavállaló és a munkáltató nettó fizetésről állapodik meg. A fizetést a munkavállaló pénzben kapja, de részeit más juttatásokban is ki lehet fizetni. A hét első 7 túlórájáért 125 százalékos bért kell fizetni, majd ezután minden óráért 150 százalékot.

Minimálbér

Franciaországban a minimálbér (SMIC) havi 1365 euró (2011. január óta; 2011 februári állapot). Ez az összeg azonban bizonyos szektorokban kötött külön megállapodás alapján magasabb is lehet.

Munkanélküli ellátás

Franciaországban a munkanélküli ellátásnak három fő típusa van:

  • Álláskeresési támogatás (assurance chômage)
  • Speciális szolidaritási juttatás (régime de solidarité)
  • Nyugdíj előtti juttatás (Allocation spéciale FNE)

1. Ahhoz hogy valaki álláskeresési támogatást igényeljen, az alábbi feltételeket kell teljesítenie:

  • önhibáján kívül vált munkanélkülivé
  • munkaképes · aktívan munkát keres
  • regisztráltatta magát álláskeresőként (akár interneten keresztül is a Foglalkoztatási Hivatal -Pole Emploi- honlapján)
  • 60 év alatti
  • az igénylést megelőző 22 hónapból legalább 182 nap biztosítotti jogviszonnyal rendelkezik. (A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. E-301-es nyomtatványra van szükség.)

Az álláskeresési támogatás napi összege a jogosult utolsó ledolgozott 12 havi bére alapján kiszámolt referenciabér 40,4 százaléka, plusz egy fix összeg (2009. januárjában 10,93 euró naponta), vagy (amennyiben ez magasabb összeg) a napi referenciabér 57,4 százaléka.

A juttatás minimális összege 26,66 euró naponta, maximális összege pedig a napi referenciabér 75 százaléka.

A támogatás folyósításának időtartama függ a biztosítotti jogviszony hosszától, minimuma 7, maximuma pedig 36 hónap.

2. Ahhoz hogy valaki speciális szolidaritási juttatást igényeljen, az alábbi feltételeket kell teljesítenie:

  • munkaképes
  • aktívan munkát keres
  • regisztráltatta magát álláskeresőként (akár interneten keresztül is a Foglalkoztatási Hivatal -Pole Emploi- honlapján)
  • 60 év alatti
  • az igénylést megelőző 10 évből legalább 5 év munkaviszonnyal rendelkezik (A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. E-301-es nyomtatványra van szükség.)
  • havi jövedelme nem haladja meg a speciális szolidaritási juttatás napi összegének hetvenszeresét, illetve párok esetében annak száztízszeresét
  • kimerítette az álláskeresési támogatásra való jogosultságát vagy
  • olyan 50 éven felüli személy, aki önként ezt a juttatást választja.

A juttatás összege fix, napi 14,74 euró.

Az ellátás folyósításának időtartama alapesetben 6 hónap, de ez meghosszabbítható.

3. A nyugdíj előtti juttatás a 60 évnél fiatalabb, de 160 negyedévnyi biztosítotti jogviszonnyal rendelkező munkanélküliek esetében váltja fel, vagy egészíti ki az álláskeresési támogatást.

További információ Foglalkoztatási Hivatal (Pole Emploi) honlapján található.

Társadalombiztosítás

Amint a munkavállaló munkába áll, a munkáltató köteles a munkavállalót a társadalombiztosítási intézményekhez bejelenteni. A munkavállaló nevét bejegyzik a betegbiztosító irodánál, amely bejelenti a munkavállalót a nyugdíjbiztosítónál és a munkanélküli biztosító intézménynél. A munkavállaló regisztrációs számot kap, amely alapján a társadalombiztosító nyilvántartja a biztosítási időszakot és a fizetéseket. Ezen időszakok alapján kell a járulékokat befizetni. A nyugdíjbiztosító társadalombiztosítási kártyát küld a munkavállalónak, amelyet a munkáltatónak kell átadni. Ha a munkaviszony megszűnik, a biztosítási kártyát a munkáltató visszaadja a munkavállalónak.

A francia társadalombiztosítási rendszer a munkavállalók által fizetett járulékokból tartja fenn magát.

Betegbiztosítás

Betegbiztosítási juttatások:

  • Általános és speciális gyógyszerek
  • Fogorvosi kezelések, protézisek
  • Laboratóriumi vizsgálatok
  • Kórházi kezelés
  • Házasság előtti vizsgálatok
  • Megelőző orvosi vizsgálatok

A betegbiztosítás körébe tartozó ingyenes kezeléseknek és gyógyszereknek szerepelnie kell a visszatérítendő juttatások listáján.

Nyugdíjasok Franciaországban

A közösségi szabályozások szerint ha a munkavállaló két vagy több EU tagállamban dolgozik, jogosult arra, hogy állami nyugdíját és a tagállamokban befizetett nyugdíj hozzájárulásokat összevonva számolják ki.

Franciaországban a nyugdíj esetében az újraelosztás elve érvényesül, miszerint az aktív munkavállalók által befizetett nyugdíjjárulékot osztják szét a nyugdíjasok között.

A nyugdíjrendszer három részből áll: egy kötelező alap, egy esetenként kötelező kiegészítő és egy fakultatív részből.

Franciaországban minimum nyugdíj biztosítja a megélhetést azoknak, akik nem teljesítik a nyugdíjbiztosításra való jogosultság követelményeit.

Azon személyek részesülhetnek ilyen nyugdíjban, akik elmúltak 65 évesek (vagy 60 évesek, de képtelenek a munkavégzésre) és állandó lakhelyük Franciaországban található.

Minden EU tagállam nyugdíjas állampolgára, aki kereső tevékenységet szeretne folytatni illetve szeretne letelepedni egy másik tagállamban, jogosult a letelepedési engedélyre abban az esetben, ha:

  • Részesül rokkantsági, korkedvezményes, illetve öregkori nyugdíjban
  • Rendelkezik betegbiztosítással
  • Olyan anyagi háttérrel rendelkezik, amely garantálja, hogy ott tartózkodása alatt a vendéglátó ország társadalombiztosítási rendszerét a letelepedni kívánó személy nem terheli.

Az EU tagállamok hatóságai a fenti feltételek teljesítése esetén általában öt éves tartózkodási engedélyt adnak a letelepedni kívánó személynek és családtagjai munkát is vállalhatnak, még abban az esetben is, ha nem EU tagországok állampolgárai.

Francia nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán található.

Az ideiglenes franciaországi tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Családi támogatások

Gyermekek után járó támogatások

A gyermeket nevelő családok, meghatározott feltételek teljesítése mellett családi támogatásokra jogosultak Franciaországban.

A támogatásoknak 22 fajtáját különböztetik meg, melyek típusuk szerint négy nagy csoportba sorolhatók: a gyermek születéséhez, a gyermek oktatásához, a háztartáshoz, és egyéb speciális körhöz kapcsolódó támogatások.

PAJE – Gyermekgondozási segély

Gyermek születése után a magyar GYES-hez hasonló ellátást folyósítanak (Prestation d’accueil du jeune enfant – PAJE) a családnak, amely a gyermek 3 éves koráig igényelhető.

A juttatás jelenlegi összege az alábbi oldalon található táblázatban olvasható.

A PAJE-ről bővebben az alábbi oldalon található információ.

AGED – Gyermekgondozási díj

A magyar GYED-nek megfelelő francia juttatás igénylésére a gyermek 6-ik életévéig van mód. Az AGED igénylése során, az egy háztartásban élő felek mindegyikének kereső tevékenységet kell folytatnia.

A további feltételekről részletesen az alábbi oldalon olvashat.

Családi pótlék

Franciaországban állandó vagy rendszeres tartózkodás mellett élő, legalább két gyermekes családok lehetnek kedvezményezettjei a családi pótlék igénybevételének, a gyermekek 20-ik életévéig.

A juttatás utalása automatikus, igénylésére nincs szükség. Amennyiben az adott család a második gyermek születését követően korábban még nem vette igénybe a támogatást, a kedvezményezett családnak a lakóhely szerinti CAF irodánál ki kell töltenie egy ún. CERFA n°11423*05 dokumentumot, amellyel nyilatkoznak a család jelenlegi helyzetéről.

A dokumentumot az alábbi oldalon tekintheti meg.

A családi pótlék összege havonta (2010. december 31-ig):

  • Két gyermek esetében 123,92 €
  • Három gyermek esetében 282,70 €
  • További gyermekek esetében 158,78 € (gyermekenként)

A támogatás összegéről és a további feltételekről az alábbi oldalon található információ.

Franciaországban a családi támogatások igénylésében az úgynevezett Caisse nationale des Allocations Familiales (CNAF) -hoz kell fordulni.

 

További információ a családi támogatásokról az alábbi oldalon található.

Adózás

Személyi jövedelemadó 

Franciaországban a személyi jövedelemadó progresszíven növekvő, azaz a magasabb kategóriába eső jövedelemsáv adózik a nagyobb adókulccsal.

Fontos megjegyezni, hogy a személyi jövedelemadó a család létszámától függően csökken, így a több gyermekes családok adója alacsonyabb.

Éves jövedelem (euróban) Személyi jövedelemadó kulcs (2010)
0-5875 0 %
5875-11720 5,5 %
11720-26030 14 %
26030-69783 30 %
69783- 40 %

Forrás: Francia adóhivatal 

A 2009-es adóigazgatási évben szerzett jövedelem után befizetendő 2010-es személyi jövedelemadó kiszámításához segítséget nyújt a francia adóhatóság honlapján találhatóadókalkulátor. 

A személy jövedelemadóval kapcsolatban további hasznos információt talál a francia adóhatóság oldalán és Franciaország közigazgatási portálján.
Általános forgalmi adó 

Franciaországban az általános 19,6%-os áfakulcs mellett két kedvezményes kulcsot alkalmaznak, melyeknek mértéke 5,5%, illetve 2,1%.

További részletes információ a franciaországi adózással kapcsolatban a francia Adóhivatal  ezen összefoglaló kiadványában található.

Vállalkozásalapítás

Franciaországban a cégalapítás, a cég státuszának megváltoztatása, illetve gazdasági tevékenységének felfüggesztése központosított formában a kereskedelmi és ipari; szakmai és kisiparosi; illetve mezőgazdasági kamarák alá tartozó ún. cégbejegyzési központok (CFE)„egyablakos rendszerében” történik. Annak köszönhetően, hogy az ügyfélnek csak egy szervhez kell fordulnia, és egy a leglényegesebb információkat tartalmazó nyomtatványt kell kitölteni, az eljárás legfeljebb két napot vesz igénybe.

Első lépésként meg kell határozni a létrehozandó cég vállalkozási formáját. A leggyakoribb vállalkozási formák az alábbiak:

  • Korlátolt Felelősségű Társaság (Société avec Responsabilité Limitée – SARL)
  • Korlátolt Felelősségű Egyszemélyes Vállalat (Entreprise unipersonnelle à responsabilité limitée – EURL)
  • Nyílt Részvénytársaság (Société Anonyme – SA)
  • Egyszerűsített Részvénytársaság – (Société par actions simplifiée – SAS)
  • Közkereseti társaság – (Société en nom collectif – SNC)

A vállalkozás alapító okiratának megfogalmazását, és az adóhatósághoz történő továbbítását követően nyilatkozni kell a létrehozandó vállalkozás tevékenységi köréről (piac-orientált; kisiparosi, mezőgazdasági vagy független szakmai tevékenység), valamint fel kell keresni (személyesen vagy interneten) az illetékes gazdasági kamarához tartozó CFE irodát. A továbbiakban az iroda felveszi a kapcsolatot a cégalapításban érintett legfontosabb szervekkel (adóhivatal, statisztikai hivatal, cégbíróság, társadalombiztosítással foglalkozó szervek, stb.), megkönnyítvén és felgyorsítván az ügyfél számára a cégalapítási eljárást.

A Statisztikai Hivatal (INSEE) a kinti tevékenységi nyilvántartásnak megfelelő SirenSiretAPEtevékenységi kódot, illetve egyéni cég-azonosítószámot ad ki, amelyek célja, hogy megkönnyítsék a további illetékes szervek közötti információcserét. Ugyanakkor egyes további lépésekkel a vállalkozás alapítójának kell felkeresnie az illetékes szerveket. Ilyen lehet:

Franciaországban történő vállalkozásalapításról további részletes tájékoztatókat olvashat magyarangol, illetve francia nyelven is.

További információt a Francia Vállalkozás Fejlesztési Ügynökség (APCE), illetve a Francia Befektetés-ösztönzési Ügynökség (IFA) oldalán talál.

Szolgáltatásnyújtás

Egy újonnan csatlakozott tagállamban alapított társaságnak, szolgáltatásnyújtó tevékenysége előtt értesítenie kell az illetékes francia Munkaügyi Felügyeletet. A vállalkozásnak a felügyelet tudomására kell hoznia a szolgáltatásnyújtás során foglalkoztatni kívánt munkavállalóinak névsorát, azért, hogy a felügyelet ellenőrizhesse azt, hogy a munkavállalók a vállalkozás állandó dolgozói e. A szolgáltatásnyújtásra Franciaországba küldőt alkalmazottakra alkalmazni kell a francia szociális és munkajogi előírásokat, hogy az adott ország munkavállalóival egyenlő jogokat élvezzenek.

Oktatás

Franciaországban 6 éves kortól 16 éves korig van kötelező oktatás, ami ingyenes. A kötelező oktatás az általános iskolát (école élémentaire) és a középiskola alsó tagozatát (collège) foglalja magában.

A gyermekek mintegy egyötöde katolikus iskolába jár, amelyeket az állam támogat. A középiskola 11-től 18 éves korig tart, ezen belül először 4 év collège majd 3 év lycée következik. Az oktatási rendszer centralizált és minden iskolában a részletes nemzeti alaptanterv szerint folyik.

Az országban több mint 60 egyetem található, a legismertebb a párizsi Sorbonne. Bárki, aki sikerrel teljesítette az érettségit (baccalauréat vagy BAC), egyetemre mehet. A legtehetségesebb diákok az ún. grande école-ok valamelyikében tanulnak. A teljes lakosság 99%-a tud írni és olvasni.

A francia oktatási rendszerrel és oktatással kapcsolatos részletes információ az Oktatási Minisztérium (Ministére de l’Education Nationale) honlapján olvasható.

Óvoda (L’école maternelle)

Franciaországban az iskola előtti oktatásnak régi hagyományai vannak. Minden, második életévét betöltött kisgyerek járhat óvodába (école maternelle). A kétéves gyerekek egynegyede, míg a 3-5 éves korosztály közel 100%-a jár óvodába. A gyerekeket életkoruknak megfelelően három csoportba osztják: kis-, középső és nagycsoportba.

Az óvodában fejlesztik a gyerekek alapvető készségeit, tökéletesítik a nyelvhasználatukat és elkezdik felfedezni velük az írás, valamint a számok világát. Az óvoda az iskolai oktatás első megtapasztalását jelenti számukra.

Általános iskola (école élémentaire)

Az általános iskolai oktatás (école primaire) 5 évig, 6-tól 11 éves korig tart. Az öt tanulmányi évet két szakaszra osztják: az első szakasz az alapoktatás szakasza, amely már az óvoda nagycsoportjában megkezdődik és folytatódik az általános iskola első két évében. A második szakasz pedig a következő három év a collège-ba bocsátás előtt.

Tandíj

Minden, a tankötelezettség ideje alatti iskola ingyenes. Általános iskolában a könyvek árát és a tanulmányi segédanyagokat gyakran az önkormányzat állja.

Képesítés

Azok a gyermekek, akik teljesítették az általános iskolában támasztott követelményeket, automatikusan felvételt nyernek a középiskolába. Az általános iskola szakaszainak végén nincs vizsga, minden gyermeknek joga van folytatni tanulmányait a collège hatodik osztályában.

Középiskola

Franciaországban a középiskolai oktatás két részből áll: alsó és felső középiskolai oktatásból. Az osztályok sorszámozása 6.-kal kezdődik, és csökken az érettségihez közeledve. Az érettségi évét végzős (terminal) osztálynak hívják. A tanköteles oktatás keretében az alsó középiskolai oktatás általános középfokú ismereteket és szakmai ismereteket nyújt azoknak a diákoknak, akik sikeresen befejezték általános iskolai tanulmányaikat.

Alsó középiskolai oktatás (collège)

Az alsó középiskolai oktatási forma a collège. A collège-ok szerkezete adott, az oktatás 4 évig tart. Az osztályok sorszámozása a 6.-kal kezdődik, és csökken az érettségihez közeledve, tehát a gyerekek először hatodik, majd ötödik, negyedik és harmadik osztályba járnak a collège keretében.

Az oktatás a következő tantárgyak szerinti bontásban zajlik: francia (nyelv és irodalom), matematika, történelem, földrajz, állampolgári ismeretek, természettudományok, technika, képzőművészet, zeneoktatás, testnevelés, fizika-kémia. A követelményeket a nemzeti tantervek rögzítik.

A negyedik év végén a diákok az iskola elvégzését igazoló diplomát (diplôme national du brevet) kapnak, és választhatnak, hol folytatják tovább a tanulmányaikat:

  • általános és szakmai gimnáziumban
  • szakmát adó iskolában (szakmunkásképző), vagy szakképzettséget (C.A.P.= certificat d’aptitude professionnelle) nyújtó szakközépiskolában

Felső középiskolai oktatás (lycée)

A felső középiskolai oktatás keretében a diákok általános és szakmai gimnáziumban (lycée d’enseignement général et technologique), vagy szakközépiskolában (lycée professionnel) tanulhatnak.

A középiskolai oktatásról az alábbi honlapon tájékozódhat részletesen.

Felsőoktatás

Felsőoktatási intézmények:

  • Egyetemek, amelyek rövid (érettségi után két év) és hosszú (érettségi után 3 vagy annál több év) kurzusokat kínálnak.
  • Köz- és magánintézmények, amelyek felsőfokú szakmai képzést biztosítanak minisztériumi felügyelet alatt. Ezek lehetnek rövid (műszaki, kereskedelmi) és hosszú (politikatudományok, mérnöki, kereskedelmi, katonai, építészeti, telekommunikációs és művészeti) kurzusok.
  • Érettségi utáni képzések, amelyek általános és műszaki gimnáziumi oktatást biztosítanak: az ún. Grandes écoles (elit iskola) előkészítő kurzusai; felsőfokú műszaki képzés.
  • Grandes Écoles: hosszú időtartamú kurzusok. Ezek a kurzusok lehetnek köz- és magánkurzusok. Itt a létszám limitált, az oktatás 3 évig tart.

Felvételi követelmények

Ahhoz, hogy valaki felvételt nyerjen egy egyetemre, rendelkeznie kell érettségi vizsgával vagy nemzeti diplomával (diplôme d’accès aux études universitaires – DAEU), ami feljogosítja a felsőfokú tanulmányai megkezdésére. A Grande École-ba való bejutáshoz felvételi vizsgát kell tenni.

Minden egyetem köteles minden diákot felvenni, aki rendelkezik érettségivel. Azok a jelentkezők, akik Grande École-ban szeretnének tanulni, felvételi vizsgát tesznek. Minden más felsőoktatási intézményben az intézmény dönti el, hogy tart-e felvételi vizsgát.

Az Európai Unió állampolgáraira ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint a francia állampolgárokra.

Tandíj

Franciaországban az adminisztrációs regisztráció magában foglalja a tandíj fizetését. Azok a diákok, akik a Francia Kormánytól ösztöndíjat kaptak, mentesülnek a tandíj fizetése alól.

Kötelező költségek: egészségbiztosítás és társadalombiztosítás

Választhatók költségek: tagsági díjak és egyéb biztosítási díjak

Miután a hallgatók befizették a regisztrációs díjat, diákigazolványt kapnak (carte d’étudiant). A tandíjak összegét minden évben a felelős minisztérium határozza meg. A tandíjat az Európai Unió tagállamaiból érkező hallgatóknak (akik nem Erasmus ösztöndíjjal rendelkező diákok) is be kell fizetnie.

Végső képesítés

Az egyetemi képzésben résztvevők többféle képesítést szerezhetnek:

Az első szakaszban:

  • DEUG (diplôme d’études universitaires générales) vagy DEUST (diplôme d’études universitaires scientifiques et techniques) minősítést kaphatnak a hallgatók. A szakasz időtartama két év.

A második szakaszban:

  • Alap és szakmai képzés után a hallgatók Licence oklevelet (DEUG után 1 év) vagy Maîtrise oklevelet (Licence után 1 év) kaphatnak. Szakmai képzés után műszaki Maîtrise oklevelet (DEUG után 2 év) kaphatnak a hallgatók. Három éves képzés után a hallgató mérnök diplomát szerezhet (Maîtrise után 1 év).

Harmadik szakaszban:

  • A szakmai képzés után a hallgatók felsőfokú szakosított tanulmányaikról szerezhetnek DESS diplomát (Diplôme d’études supérieures spécialisées – Maîtrise után 1 év) vagy DEA (Diplôme d’études approfondies) diplomát, melyet a doktori képzés követ.

A francia felsőoktatással kapcsolatos részletes információ az alábbi oldalon olvasható.

A Franciaországban tanulni kívánó külföldi diákok az alábbi oldalon olvashatnak részletesen a rájuk vonatkozó felvételi és adminisztrációs követelményekről.

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.