Egységben a sokféleség.

Írország

the-skelligs-704919-mBelépés ideje: 1973. január 1.

Határos: szigetország, az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írországgal határos

Főváros: Dublin

Terület: 70 280 km²

Népesség: 4 722 028 (2012)

Népsűrűség: 62,3 fő/km²

Népesség összetétel:
0-14 év: 20,9%
15-64 év: 67,3%
65 év felett: 11,8%

Népességnövekedés: 1,112 %/év

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 80,32 év (nők: 82,69 év; férfiak: 78,07 év)

Éghajlat: mérsékelten atlanti, Golf áramlat enyhíti, enyhe tél, hűvös nyár, állandóan magas páratartalom, jórészt felhős

Idő: Greenwichi középidő (GMT), nyáron GMT +1 óra

Fizetőeszköz: euró

Nyelv: általánosan használt nyelv az angol; ír (gaelic) nyelven főleg a nyugati partvidék mentén beszélnek.

Vallás: római katolikus: 87,4%, ír egyház: 2,9,% egyéb keresztén: 1,9%, egyéb: 2,1 %, nincs megadva: 1,5%, nem vallásos: 4,2%

Régiók: 26 megye: Carlow, Cavan, Clare, Cork, Donegal, Dublin, Galway, Kerry, Kildare, Kilkenny, Laois, Leitrim, Limerick, Longford, Louth, Mayo, Meath, Monaghan, Offaly, Roscommon, Sligo, Tipperary, Waterford, Westmeath, Wexford, Wicklow.

Gazdaság: Írország gazdasága kicsi, modern, kereskedelem-függő. A gazdaság 1995 és 2001 között nagyon erős (évi átlag 9%-os) növekedést mutatott. Az egykor vezető szerepet betöltő mezőgazdaság mára háttérbe szorult az iparral szemben, mely ma a GDP 46%-át állítja elő és a munkaerő 29%-ának ad munkát. Noha az ír gazdaság növekedésének motorja még mindig az export, fontos szerepe van a fejlődésben a fogyasztók vásárlókedvében bekövetkezett pozitív változásnak, valamint az építőipar és az üzleti befektetések újbóli felvirágzásának. Az elmúlt tíz év során az ír kormány számos intézkedést vezetett be, melyek az infláció csökkentését, a kormányzati kiadások csökkentését, a munkaerő szakképzését és a külföldi befektetések támogatását célozták.

Természeti kincsek: földgáz, cink, ólom, réz, ezüst, dolomit, mészkő, tőzeg

Beutazás/ tartózkodás

A 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38/EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban (természetesen személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges.)

Az EU tagországok állampolgárainak három hónapon túli tartózkodása esetén a tagállamok bejelentési kötelezettséget követelhetnek meg. Tartózkodási engedély ekkor sem kell, a bejelentésről az illetékes hatóságok igazolást állítanak ki.

Az uniós irányelvet az ír jogba már átültették, ennek értelmében Írországban az uniós polgároknak három hónapot meghaladó tartózkodás esetén sincs regisztrációs kötelezettségük.

Az EGT tagországok állampolgárainak harmadik országbeli családtagjai számára azonban három hónapon túli tartózkodás esetén a lakóhely szerinti illetékes rendőrkapitányságon (Garda Siochána) tett bejelentési kötelezettség teljesítése mellett tartózkodási kártyát (residence card) is kell igényelni.

A tartózkodási kártya a szükséges formanyomtatvány kitöltését követően az Ír Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (INIS) európai uniós ügyekkel foglalkozó osztályán igényelhető.
A tartózkodási kártya igényléséhez szükséges formanyomtatvány az alábbi oldalról tölthető le.

Ötévnyi folyamatos és jogszerű írországi tartózkodás után az EGT tagországok állampolgárai és családtagjaik állandó tartózkodási kártyát (permanent residence card) igényelhetnek. Az igényléshez az alábbi formanyomtatvány kitöltése szükséges.

További információ a hivatalos ír lakossági tájékoztató portál (Faisnéis do Shaoránaigh – Citizens information) oldalán olvasható.

Utazás/ közlekedés

Közúti közlekedés

Írországban az Egyesült Királysághoz hasonlóan baloldali közlekedés van. A biztonsági övek használata kötelező, és 12 éve alatti gyermekek nem utazhatnak az első ülésen. A motorkerékpárok vezetőinek és utasainak bukósisakot kell viselniük.

A vezetéskor megengedett maximális véralkoholszint 0,5 mg/ml (2011 óta), azonban rendkívül szigorúak az ittas vezetésre vonatkozó szabályok. Az ittas vezetéskor kiszabható maximális büntetés akár 5000 eurós bírságot és/vagy 6 hónapos elzárást is maga után vonhat (a részletes díjtételekről bővebb információ ezen az oldalon található).

Sebességhatárok

  • Lakott területen: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 80 vagy 100 km/h
  • Autópályán: 120 km/h

Az új szabályok (2011) miatt a megengedett maximális sebességek különböznek az észak-írországitól.

Az Írországban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának összefoglalójában.
Autókölcsönzés

A legtöbb autókölcsönzéssel foglalkozó cégnek van irodája reptereken, kikötőkben és Írország városaiban. Az autókölcsönzők 21 év alatt és 70 év felett általában nem kölcsönöznek autót. Az autót kölcsönző vezetőnek érvényes vezetői engedéllyel kell rendelkeznie.

Az autókölcsönzés olcsóbb, ha még az Írországba történő megérkezés előtt foglal. Az előre foglalás főszezonban javasolt, mivel általában olcsóbb. Gyermekülést szintén előre meg kell rendelni. Biztosítási szempontból érdemes közölni az autókölcsönzővel, ha az Ír Köztársaság és Észak-Írország között kívánja használni a járművet.Az autókölcsönzők kereskedelmi ügynöksége az Ír Köztársaságban a Car Rental Council, Észak-Írországban: British Vehicle Rental and Leasing Association.

Tömegközlekedés

Írország kiterjedt autóbusz és vasúthálózattal rendelkezik.  Az Ír Köztársaság területén a menetrendekre és a jegyárakra vonatkozó információk az alábbi szolgáltatóktól szerezhetők meg:

Vasút

Irish Rail – Iarnród Éireann
Tel: + 353 (0) 1 836 6222

Dart

Dublin környékén az ún. Dart – elnevezésű gyorsvasút szállítja az utasokat Dublin megye északi részén Howth és Malahide között, valamint Dun Laoghaire érintésével a Wicklow megyei Greystones felé.

Busz

Irish Bus – Bus Éireann
Tel: + 353 (0) 1 836 6111

Dublin Bus – Bus Átha Cliath
Tel: + 353 (0) 1 873 4222

Luas

Dublin új, ultramodern Luas gyorsvillamos-hálózata (Light Rail Transit) a távolabb fekvő külvárosokat köti össze a központtal. A nagy utaslétszámra tervezett, sűrűn induló szerelvények nagy sebességgel közlekednek. Az Ír Köztársaság területéről a Luas a 1800 300 604 telefonszámon, illetve a www.luas.ie honlapon érhető el.

Taxi

Belfastban, Corkban, Dublinban, Galwayben és Limerickben taxiórával ellátott taxik közlekednek, máshol azonban az utazás előtt meg kell állapodni a sofőrrel a viteldíjban.

Utazási kedvezmények

Nyugdíjas kedvezmények

A 66. életévüket betöltött személyek Írországban ingyenesen utazhatnak, amennyiben rendelkeznek írországi lakcímmel.

66 éven aluli személy is jogosult lehet ingyenes utazásra, amennyiben rendelkezik írországi címmel és:

  • valamilyen rokkantsági segélyben részesül (vakság esetén járó nyugdíj, gondoskodási támogatás, rokkantnyugdíj);
  • otthoni gondozásban van és rokkantsági támogatásban részesül; fogyatékkal él és legalább egy éve emiatt juttatásban részesül (Incapacity Supplement)
  • Vak vagy gyengén látó és így jogosult a vakoknak járó nyugdíjra;
  • rokkantnyugdíjat vagy járadékot kap egy másik EU tagállamtól, vagy olyan országtól, amellyel legalább egy éve tart fenn Írország kétoldalú szociális biztonságról szóló megállapodást;
  • 60 éves, vagy annál idősebb özvegy, akinek az utolsó házastársának volt ingyenes utazási engedélye, és az alábbiak közül valamelyik juttatásban részesül egy EU tagállamból vagy olyan országtól, amellyel legalább egy éve tart fenn Írország kétoldalú szociális biztonságról szóló megállapodást. A juttatások a következők: öregségi nyugdíj, kiegészítő özvegyi nyugdíj, nem kiegészítő-jellegű özvegyi nyugdíj, egy szülős családtámogatás, rendőrségi özvegy nyugdíj, illetve ha az illető hasonló nyugdíjat vagy juttatást kap egy másik EU tagállamtól vagy olyan harmadik országtól, amelyikkel Írország kötött erről szóló kétoldalú megállapodást.

Az ingyenes utazás vonatkozik a CIE (Coras Iompair Éireann) járataira, vasúti közlekedésre, az Aran-szigetre utasokat szállító kompokra, valamint bizonyos magán kézben lévő közlekedési eszközökre, melyek csatlakoztak ehhez a kezdeményezéshez, továbbá Írország és Észak-Írország közötti tömegközlekedés során. A kedvezményt a nyugdíjban vagy rokkantsági segélyben részesülők automatikusan megkapják; ha másféle juttatásban részesül, akkor igényelni kell. A Védelmi Minisztérium a függetlenségi háború veteránjainak biztosítja az ingyenes utazást.
A kedvezményről részletes információ olvasható ezen az információs oldalon.

Diákkedvezmények 

diák utazási kártya (Student Travel Card) használata 40 %-os kedvezményt biztosít az ír vonattársaság, a dublini busztársaság, a Dublin körüli vasútvonalak (DART) és a dublini villamoshálózat (LUAS) szolgáltatásainak igénybevételénél. A kártyát, mely utazási kedvezmények mellet számos más kedvezményre is feljogosítja tulajdonosát, 12 euróért (postai úton, illetve 10 euróért irodáikban) vásárolhatják meg 2011-ben a középiskolások és a felsőoktatásban tanulók.

Az ír busztársaság, a Bus Éireann kedvezményes szolgáltatásait az alábbi dokumentumokkal lehet igénybe venni:

  • Nemzetközi diákigazolvány
  • Translink (regionális tömegközlekedési vállalat) diákigazolványával
  • Diák Utazási Kártya (Student Travel Card)

A busztársaságok által kínált kedvezményekről és egyéb információkról részletes információ olvasható az alábbi információs oldalon ill. a Dublinbus honlapján.

Hasznos információk turistáknak

Írország hivatalos turisztikai honlapján bőséges információ található magyar nyelven az országban található nevezetességekről, szálláshelyekről, illetve az ott tartózkodás során hasznos egyéb információkról.

Munkavállalás

Az Európai Unió tagországainak állampolgárai szabadon vállalhatnak munkát és tartózkodhatnak Írországban. Munkavállalási engedély nem szükséges.

Munkakeresés

Aktuális állásajánlatokról és a munkavállalás feltételeiről információ az EURES honlapján illetve az Ír Nemzeti Képzési és Munkaügyi Hatóság (Foras Áiseanna Saothair – Training and Employment Authority) honlapján található.

Munkaszerződés

Írországban a munkaszerződések megkötése törvényileg szabályozott. Törvény írja elő, hogy a munkáltató a munkavállalás megkezdésétől számított két hónapon belül köteles a munkavállaló számára biztosítani egy, a foglalkoztatás körülményeiről/feltételeiről szóló írásos nyilatkozatot.

A nyilatkozatnak tartalmaznia kell:

  • a munkáltató, valamint a munkavállaló teljes nevét
  • a munkáltató címét
  • a munkavégzés helyét
  • a munkavállaló munkaköri leírását, vagy a munkavégzés jellegét
  • a foglalkoztatás kezdetének időpontját
  • amennyiben a szerződés ideiglenes, a foglalkoztatás várható időtartamát
  • amennyiben a munkaszerződés határozott időre szól, a részleteket
  • a fizetés mértékét, kiszámításának módját
  • a nemzeti minimálbért meghatározó törvényt
  • a munkaórák számát
  • a fizetett szabadságra vonatkozó részleteket
  • táppénzzel kapcsolatos részleteket
  • a felmondási idő hosszát
  • a próbaidőre vonatkozó részleteket (amennyiben ez van)
  • egyéb, a munkáltató vagy a munkavállaló által meghatározott adatokat.

Amennyiben probléma merülne fel a munkáltató és a munkavállaló között, a Munkaügyi Kapcsolatok Bizottságához (An Coimisiún um Chaidreamh Oibreachais- The Labour Relations Commission) lehet fordulni.

Munkaidő

Írországban az átlagos heti munkaidő legfeljebb 48 óra, de ez bizonyos esetekben meghosszabbítható.

Főszabály szerint minden munkavállaló számára biztosítani kell 24 órán belül legalább 12 óra, 7 napon belül pedig legalább 24 óra folyamatos pihenőidőt. Minden munkavállaló jogosult 4,5 órányi folyamatos munkavégzés után 15 perc, 6 órányi folyamatos munkavégzés után pedig 30 perc szünetre.

Munkaszüneti napok, ünnepnapok

  • Január 1. – Újév napja
  • Március 17. – Szent Patrik-nap
  • Április 13. – Húsvéthétfő
  • Május 4. – Májusnap
  • Június 1. – Nemzeti ünnep
  • Augusztus 3. – Munkaszüneti nap
  • Október 26. – Munkaszüneti nap
  • December 25. és 26. – Karácsony

Minimálbér

A minimálbérre való jogosultságról és mértékéről a nemzeti minimálbérről szóló törvény rendelkezik. A törvény a minimálbér mértékét órában állapítja meg. Eszerint azon 18. életévét betöltött munkavállalónak, aki legalább két évet dolgozott, a munkáltató  2011 februárjától óránként minimum 7,65 eurót köteles fizetni. A 18 év alattiak, a két évnél kevesebb munkatapasztalattal rendelkezők és a gyakornokok számára a törvény alacsonyabb minimálbért állapít meg.

A minimálbérre vonatkozó ír szabályozásról részletes információ  az alábbi oldalon található .

A munkavállalással kapcsolatban további információ a hivatalos ír lakossági tájékoztató portálon (Faisnéis do Shaoránaigh – Citizens information) olvasható.

Munkanélküli ellátás

Írországban a 18. életévüket betöltött munkanélküli polgárok két fajta támogatásban részesülhetnek.

Ez a két fajta támogatás az álláskeresési járadék (jobseeker’s benefit), illetve az álláskeresési segély (jobseeker’s allowance). Mindkét támogatás kifizetését és koordinálását az ír Szociális és Munkaügyi Minisztérium (DFSA) végzi.

Álláskeresési járadék

Az álláskeresési járadék egy heti rendszerességgel folyósított járadék, amelyre azon személyek jogosultak, akik álláskeresővé válásukat megelőzően társadalombiztosítást (PRSI) fizettek Írországban.

A jogosultság további feltételei:

  • Elvesztette a munkáját
  • Nem töltötte be 66. életévét
  • Munkaképes
  • Munkát keres
  • Meghatározott mennyiségű társadalombiztosítási hozzájárulást fizetett (legalább 104 heti PRSI fizetési kötelezettség az első munkaviszony kezdete óta)
  • Bizonyítani tudja, hogy elvesztette állását, melynek következtében bármely egymást követő 6 napból legalább 3 nap nincsen munkája

Egyéni vállalkozók nem jogosultak  álláskereséséi járadékra, ugyanakkor más szociális támogatást igénybe vehetnek.

Álláskeresési segély

Álláskeresési segélyre azon személyek jogosultak, akik nem tesznek eleget az álláskeresési járadékra való jogosultság feltételeinek, vagy a járadék folyósítási idejét kimerítették.

Az álláskeresési segélyre való jogosultságot az illető anyagi helyzetének – teszt formában történő –  vizsgálata után állapítják meg.

A jogosultság további feltételei:

  • Munkanélküli
  • Nem töltötte be 66. életévét
  • Munkaképes
  • Munkát keres
  • Anyagi helyzete indokolttá teszi a segély folyósítását
  • Legalább két évet élt és dolgozott Írországban

Az álláskeresési járadékra és az álláskeresési segélyre vonatkozó ír szabályozásokról további részletes információ az alábbi oldalon található.

PPS szám

Az írországi munkavállaláshoz, adózáshoz és az ír közszolgáltatások igénybe vételéhez ún. PPS szám (Personal Public Service Number) igénylése szükséges.

A PPS szám igényléséről további információ az alábbi oldalon található.

További hasznos tudnivalók írországi munkavállalás esetén itt olvashatóak.

Társadalombiztosítás

A társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultság Írországban a szokásos tartózkodási helytől függ, azaz igénybe vételükhöz igazolni kell, hogy a munkavállalót „szoros szálak fűzik Írországhoz”.

1. Egészségügyi ellátás

Az egészségügyi ellátásokra való jogosultság elsősorban az Írországban való tartózkodástól és a jövedelemi helyzettől, s csak másodsorban a társadalombiztosítási járulékfizetéstől függ.

Az egészségügyi ellátásokért Írországban a legtöbb esetben fizetni kell, azonban bizonyos szolgáltatások ingyenesek. Ezen felül meghatározott jövedelmi szint alatt igényelhető az „egészségügyi kártya” (medical card), melynek tulajdonosai mentesülnek a díjfizetés alól.

Ellátás egészségügyi kártya nélkül

Az egészségügyi kártyára nem jogosult személyek is ingyenesen vehetik igénybe a kórházi járóbeteg-ellátást, azonban bizonyos kórházi, illetve járóbeteg-ellátásokért fizetniük kell.

Ingyenes a kórházi járóbeteg-ellátás és baleseti ellátás amennyiben a beteg a háziorvosa beutalójával rendelkezik. Ellenkező esetben 100 eurót kell fizetnie. A sürgősségi ellátás ingyenes. A kórházi ellátásért meghatározott esetekben éjszakánként 75 eurót kell fizetni, ami maximálisan 750 eurót érhet el egy évben. (Mentesülnek a fizetési kötelezettség alól azok, akik meghatározott fertőző betegségekkel kezelnek, gyermekek 6 hetes korukig, azon gyermekek akik meghatározott betegségekkel, illetve fogyatékossággal kezelnek, valamint a szülési ellátások körébe tartozók.)

A háziorvosi ellátást az egészségügyi kártyával nem rendelkezők csak térítés ellenében vehetik igénybe.

Az ellátások költségeiről, további részleteiről az alábbi oldalon olvasható tájékoztató.

Ellátás egészségügyi kártyával

Akik rendelkeznek egészségügyi kártyával, az alábbi ellátásokra jogosultak ingyenesen:

  • Háziorvosi ellátás
  • Gyógyszer felíratás
  • Kórházi ellátás
  • Fogorvosi ellátás
  • Szemészeti kezelés
  • Fül-orr gégészeti ellátás
  • Terhes- és csecsemőgondozás

Egészségügyi kártya igénylése

Az egészségügyi kártyát a HSE (Health Service Executive) adja ki. Az egészségügyi kártyával rendelkező személy házastársa és eltartott gyermekei is jogosultak az ingyenes ellátásra. Azon személy, aki 70. életévét betöltötte és szokásos tartózkodási helye Írország, automatikusan jogosult az egészségügyi kártyára.

Az egészségügyi kártya birtokosoknak lakóhelyük szerinti övezetben háziorvost kell választaniuk.

Az egészségügyi kártya kiállítása az Írországban élő személyek jövedelmétől függ. A kártyára meghatározott szintnél alacsonyabb jövedelmű személyek jogosultak.

A jogosultságot meghatározó jövedelmi szintek, illetve az igénylő lap az alábbi oldalon található.

Azon személyek, akik nem jogosultak egészségügyi kártyára ugyancsak jövedelemszinttől függően háziorvosi kártyát igényelhetnek. A jogosultságot meghatározó jövedelmi szintek, illetve az igénylő lap az alábbi oldalon található.

Gyógyszerek

Az egészségügyi kártyával rendelkezők ingyen juthatnak az orvos által felírt gyógyszereikhez. Az ír gyógyszerfizetési rendszer szerint egy személynek, illetve családjának maximum havi 100 eurót kell fizetnie az orvos által felírt gyógyszereiért. A rendszerben azon személyek vehetnek részt, akik nem rendelkeznek egészségügyi kártyával, és legalább egy éve Írországban élnek.

A jogosultság megszerzéséhez egy regisztrációs lapot kell kitölteni, mely a HSE-nél, illetve a gyógyszertárakban szerezhető be. Ezt követően a jogosultság bizonyítására egy plasztikkártyát bocsátanak ki, melynek érvényességi ideje 5 év.

A rendszer részletes leírása az ír kormány tájékoztató oldalain található meg.

Az Írországba látogatók egészségügyi ellátása

Az Írországba látogatók a saját országukban kiváltott európai egészségbiztosítási kártya birtokában vehetik igénybe az egészségügyi ellátásokat. Számukra mind a kórházi, mind a háziorvosi ellátás ingyenes. Ennek részletes feltételeiről az alábbi oldalon olvasható tájékoztató.

Az ideiglenes írországi tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról további információ az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található.

2. Öregségi nyugdíj

Átmeneti öregségi nyugdíjra jogosult: 

  • minden olyan 65 és 66 év közötti idős ember, aki már nem aktív munkavállaló, a társadalombiztosítási járulékok fizetését 55 éves kora előtt kezdte meg, és legalább 260 heti járulékot fizetett.

Az átmeneti nyugdíjat a 65. életév betöltése előtt négy hónappal vagy 65 éves kor után a munkavégzés befejezése előtt négy hónappal kell igényelni a helyi TB hivatalnál vagy a postán az SPT/SPC1 nyomtatványon.

Az átmeneti öregségi nyugdíjra való jogosultság 66 éves korban megszűnik, ekkor a kedvezményezettek átkerülnek a hagyományos öregségi nyugdíj rendszerébe. Az átmeneti öregségi nyugdíjról bővebb tájékoztatás a Szociális és Családügyi Minisztérium honlapján olvasható.

Hagyományos öregségi nyugdíjra jogosult:

  • az a munkavállaló, aki a TB hozzájárulások fizetését az 56 éves kor betöltése előtt megkezdte
  • aki, legalább 260 heti TB hozzájárulás befizetéssel rendelkezik.

A hagyományos öregségi nyugdíj mellett vállalhat munkát a kedvezményezett, azonban fontos tudni, hogy a hagyományos öregségi nyugdíj is adóköteles, így amennyiben a jövedelem és a nyugdíj összege meghaladja az adóztatási küszöböt, a nyugdíj után is adót kell fizetni. Az öregségi nyugdíjat a 66 életév betöltése előtt négy hónappal kell igényelni a helyi TB hivatalnál vagy a postán az SPT/SPC1 nyomtatványon. A hagyományos öregségi nyugdíjról bővebb tájékoztatás a Szociális és Családügyi Minisztérium honlapján olvasható.

Hozzájárulás nélküli öregségi nyugdíj

Minden Írországban letelepedett személy, aki elmúlt 66 éves, de az általa befizetett TB hozzájárulások összege nem elég ahhoz, hogy jogosulttá váljon az öregségi nyugdíjra hozzájárulás nélküli öregségi nyugdíjra jogosult, ha anyagi eszközei nem érnek el egy meghatározott értéket. Részletes információk az ír Szociális és Családügyi Minisztérium honlapján olvashatók.

Ír nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán található.

Családi támogatások

1. Anyasági támogatás (Maternity Benefit)

Az anyasági támogatásra azon szülési szabadságon lévő munkavállalók jogosultak, akik meghatározott ideig fizették a társadalombiztosítási járulékot. A támogatást hat héttel a szülési szabadság megkezdése előtt kell igényelni. A támogatást hetente fizetik, mértéke a korábbi munkabértől függ.

Az anyasági támogatást 26 héten keresztül folyósítják. Szülési szabadságra a szülés várható időpontját megelőző minimum 2, maximum 16 héttel kell elmenni.

Alapesetben a támogatás a szülési szabadság megkezdését megelőző 12 hónapban történt 39 heti járulékfizetéshez kötött. Amennyiben a szülést megelőző évben is történt 26 heti befizetés, a támogatáshoz 26 heti járulékfizetés is elegendő.

Írországban az anyasági támogatás igénylése során beszámítják a más uniós tagországban történt járulékfizetést is.

A támogatás mértéke a korábbi fizetéstől függ. Mértéke 2010 januárjától hetente legalább 225,80 euró, legfeljebb 270 euró.

Az anyasági támogatásról és igényléséről részletesen az alábbi honlapon található információ.

2. Családi pótlék

Írországban a családi pótlék a gyermekek 16. életévének betöltéséig jár. A juttatást 19 éves korig folyósítják, ha a gyermek nappali tanulmányokat folytat, illetve, ha a gyermek mentálisan/fizikálisan sérült.

A gyerekek után járó támogatásra a munkavállaló akkor jogosult, ha Írországban él, illetve ha legalább az egyik szülő Írországban dolgozik és fizeti a TB járulékokat.

Uniós munkavállalók abban az esetben is jogosultak a családi pótlékra, ha családjuk más tagországban maradt.

A családi pótlékot a gyermek születését, illetve az Írországba költözést követő 6 hónapon belül kell igényelni.

A gyerekek után járó támogatás havonta kerül kifizetésre.

Családi pótlék mértéke (2012)
Első gyermek után 140 euró
Második gyermek után 140 euró
Harmadik gyermek után 148 euró
Negyedik gyermek után 160 euró
Öt gyermek után 160 euró
Hat gyermek után 160 euró
Hét gyermek után 160 euró
Nyolc gyermek után 160 euró

Ikrek esetén a támogatás a másfélszerese, míg három vagy több ikergyermek esetén kétszerese a normál összegnek.

Ikerszülés esetén a szülők egyszeri, 635 euró összegű extra juttatásra is jogosultak a gyermekek születésekor, illetve azok negyedik és tizenkettedik életévüknek betöltésekor.

A családi pótlék igénylésérő további részletek, illetve a szükséges formanyomtatványok az alábbi honlapon találhatók.

3. Családi támogatás egyedülálló szülő részére (One-Parent Family Payment)

Amennyiben valaki egyedülálló szülőként neveli gyermekeit ún. egy szülős családi támogatásban részesülhet. A támogatást azok az egyedülálló szülők vehetik igénybe, akiknek nincs házastársa, özvegyek, házastársuk börtönben van, elváltak vagy akiknek házasságát érvénytelenítették.

Feltételei:

  • Legalább egy 18 év alatti vagy 18-22 év közötti nappali képzésben részt vevő gyermeket nevel. Közös szülői felügyelet esetén nem jár a támogatás!
  • A gyermeknek együtt kell élnie a támogatást igénylő szülővel. – Az igénylő nem él mással együtt.
  • 425 eurónál alacsonyabb heti fizetés (2008 májusától)
  • Rászorultsági vizsgálat

A támogatás összege (2009): 66 év alatti szülő esetében 204,30 euró/hét. A támogatás további kiegészítései: 26 euró/hét minden eltartott gyermek után.

Az ír családi támogatásokról további információ az alábbi oldalon található.

Adózás

Személyi jövedelemadó

A személyi jövedelemadót közvetlenül a munkáltató vonja le a munkavállaló fizetéséből, s fizeti be az ír adóhatóság számára (ún. PAYE rendszer).

Az adóév megegyezik a naptári évvel (januártól – decemberig).

Az adózáshoz szükség van ún. PPS számra, amely az írországi közszolgáltatások igénybevételére jogosító egyéni azonosító szám.

PPS számot Írországba érkezést követően lehet igényelni a helyi társadalombiztosítási irodában (social welfare office). Az igényléshez szükséges dokumentumokról az ír kormányzati portálontalálható bővebb információ.

Adózó Adóköteles jövedelem (2009/2010) Adókulcs (2009/2010)
Egyedülálló/özvegy(eltartott gyermek nélkül) 36400 euró 20%
36400 euró feletti jövedelem 41%
Egyedülálló/özvegy(eltartott gyerekkel) 40400 euró 20%
40400 euró feletti jövedelem 41%
Házaspár(egy keresővel) 45400 euró 20%
45400 euró feletti jövedelem 41%
Házaspár(két keresővel) 45400 (plusz max. 27400 euró) 20%
ennél magasabb jövedelem 41%

 

A személyi jövedelemadó rendszerről és az adóalapot csökkentő kedvezményekről az ír adóhatóság oldalán olvasható tájékoztató.

Általános forgalmi adó

Írországban négy áfakulcsot alkalmaznak. A kedvezményes kulcsok 0, 4,8 és 13,5 százalék, míg a normál kulcs 21,5 százalék.

Az egyes áfakulcsokhoz tartozó termékek és szolgáltatások besorolásáról, illetve magáról az általános forgalmi adóról további részletes információ olvasható az ír adóhatóság honlapján.

Társasági adó

A vállalatok valamennyi nyeresége társasági adó köteles. A kereskedelemből származó jövedelem esetén az adókulcs 12,5 százalékos, míg nem kereskedelmi tevékenységből származó jövedelem esetén 25 százalékos.

A társasági adóról részletes információk az ír adóhatóság honlapján találhatók.

Vállalkozásalapítás
Vállalkozásalapítás Írországban

Magyar vállalkozók mindennemű korlátozás nélkül az adott tagország által szabályozott feltételekkel indíthatnak vállalkozást az EU tagországaiban. A vállalkozásokra vonatkozó letelepedési jog szabadságának biztosítása érdekében a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek valamely tagállam rendelkezései szerint alapítottak, és amelyek alapszabály szerinti székhelye az unión belül van, szabadon végezzenek gazdasági tevékenységet bármely tagállamban.

A szabad vállalkozás a jogosultak részére a következő jogokat biztosítja:

  • önálló keresőtevékenység megkezdése és gyakorlása másik tagállam területén;
  • vállalkozások alapítása és irányítása másik tagállam területén;
  • leányvállalatok, ügynökségek, fióktelepek, irodák létesítése másik tagállam területén.

A társaságalapítási feltételek tagállamonként eltérőek, de egyik tagállam se tehet különbséget olyan cégek között, amelyeket saját állampolgárai, illetve más tagállamok állampolgárai jegyeztettek be. Ha a társaság tulajdonosai a társaság megalakításakor és bejegyzésekor teljesítik a tagállami szabályokat (amelyek a cégbejegyzés feltételeiben pl. azonosak), akkor a társaságok egyforma jogokat élveznek és ugyanolyan kötelezettségek is terhelik őket, függetlenül az alapítók nemzetiségétől. A tagállamonkénti eltérő társaságalapítási feltételek természetesen szükségessé teszik azt, hogy a társaságot alapítók tájékozódjanak az idegen tagállam nemzeti jogáról. 

A vállalkozásalapítás általános szabályaival kapcsolatban ezen oldalunkon, a közösségen belüli szolgáltatásnyújtással kapcsolatban pedig ezen oldalunkon talál részletesebb információt.

A vállalkozásalapítás, telephely-létesítés írországi feltételeivel kapcsolatban bővebb infromációval szolgálhat a gazdasági tárca felügyelete alatt működő ITD Hungary Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség. 

Az Ügynökség elérhetőségei:

ITD Hungary Zrt. – központi iroda:
1061 Budapest, Andrássy út 12.

Honlap: http://www.itd.hu

Levélcím: 1368 Budapest 5, Pf. 222.
Tel.: 1/472-8100
Fax: 1/472-8101
E-mail: info@itd.hu

Ügyfélkapcsolati és Tanácsadó Központ

Tel: 1/472-8150

Fax: 1/472-8140

Írországi vállalkozásalapítással kapcsolatban további hasznos információ olvasható a gazdasági minisztérium felügyelete alá tartozó ITD Hungary Írországgal foglalkozó oldalán, valamint az ír befektetés-ösztönzési ügynökség honlapján.

Emellett hasznos információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Írországra vonatkozó információit itt olvashatja. (angol nyelven)

További információk:

Írország kormányzati portálja

Pénzügyminisztérium

Vállalkozási, Kereskedelmi és Foglalkoztatási Minisztérium

Oktatás

Írország az oktatási lehetőségek széles skáláját kínálja. A tanterveket folyamatosan felülvizsgálják és megújítják. Írországban a tankötelezettség 6-16 éves korig, vagy a középiskola harmadik évének elvégzéséig tart. A kormány ingyenes oktatást biztosít az általános- és középiskolákban egyaránt, ugyanakkor a szülőket terheli a tankönyvek és az iskolai egyenruha megvásárlása. A főiskolákon, egyetemeken való tanulás a hallgatók többsége számára szintén ingyenes.

Természetesen léteznek magániskolák is mind az általános, mind a középiskolai szinten. Ezen intézmények állami támogatásban nem részesülnek, és az Oktatási Minisztérium is csak csekély ellenőrzési jogkörrel rendelkezik felettük.

Óvoda

Írország nem rendelkezik nemzeti szintű óvodarendszerrel. Az óvodák önkéntes alapon működnek és az ellátás költsége is többnyire a szülőket terheli. A fogyatékkal élő, illetve hátrányos helyzetű gyermekek óvodai ellátásának költségét bizonyos esetben az Oktatási Minisztérium finanszírozza.

Általános iskola

Írországban a kötelező általános iskolai oktatás 9 évig, azaz 6-15 éves korig tart.

Írországban a szülőknek alkotmányos joguk a szabad iskolaválasztás joga, azonban a felvételi során az egyes iskolák többnyire előnyben részesítik a körzetükben lakó diákokat.

Mindemellett az ír Alkotmány lehetőséget biztosít a szülőknek arra is, hogy igény esetén saját maguk otthon oktathassák gyermekeiket, amennyiben biztosítani tudják, hogy a gyermek így is megszerzi a korosztálya számára szükséges ismereteket.

A gyermekek otthoni oktatásának részletes feltételeiről bővebb információ az alábbi oldalon található.

Az általános iskolai képzés két részből tevődik össze: 4-6 éves korig és 6-12 éves korig. Az általános iskola utolsó három éve a középiskolára előkészítő oktatásnak minősül.

Az írországi általános iskolákban a tanév 183 nap hosszú, általában szeptember elejétől június végéig tart.

A nyelvoktatás keretében az ír és az angol nyelvet oktatják az iskolákban. Néhány iskola azonban lehetőséget nyújt további nyelvek (általában francia) tanulására is. Ez rendszerint az iskolai órákon kívül, a szülők költségére történik.

Minden iskolában a tanárok egyénileg határozzák meg az értékelés módját, mely vagy szokásos teszteken vagy egyéni módszerek alapján történik. Az év végi felmérő tesztek eredményeit az iskola elküldi a szülőknek is. Egyes esetekben a tanuló osztályt ismételhet, de ez általában nem jellemző.

Írországban az általános iskola befejezésekor nincs záróvizsga.

Az Oktatási Minisztérium az ingyenes oktatás mellett egyes esetekben pénzügyi segítséget nyújt a családoknak. A minisztérium támogatást adhat a gyerekek iskolába történő szállítására, az egyenruhára, vagy a tankönyvekre.

Azok a tanulók, akik 3,2 km-nél messzebb laknak a lakóhelyükhöz legközelebbi iskolától, bizonyos feltételek teljesülése esetén igénybe vehetik az ír Oktatási Minisztérium által üzemeltetett iskolabusz hálózatot. Ezekről a feltételekről bővebb információ az alábbi oldalon

Az írországi általános iskolák listája az alábbi oldalon található.

Középiskola

Az 12-15 éves kor között a diákok középiskolai előkészítő, illetve szakmai képzésben is részt vehetnek (Junior Cycle). Ekkor a diákok a kötelező tantárgyak mellett tetszőleges számú tantárgyat vehetnek fel.

A harmadik év végén a vizsgaköteles tantárgyakból vizsgát tesznek a diákok (Junior Certificate). Az értékelést a vizsgán nyújtott teljesítmény alapján végzik és független a diákok évközbeni teljesítményétől.
További információ az első három évet lezáró vizsgáról az alábbi oldalon olvasható.

Ezt követően a diákok további kétévi tanulás (Senior Cycle) után kapják meg az érettségi bizonyítványukat (Leaving Certificate).

Írországban többszintű az érettségi rendszer. Ennek megfelelően a diákoknak lehetősége nyílik a hagyományos, elméleti tudásukat bizonyító, vagy a gyakorlatiasabb képességeiket felmérő érettségi vizsga letételére.
A különböző vizsgatípusokról részletes információ az alábbi oldalon olvasható.

A három éves középiskolai előkészítő elvégzése után a diákoknak lehetősége van az ún. átmeneti év (transition year) igénybevételére. Ez arra szolgál, hogy a diákok jobban fel tudjanak készülni további tanulmányaikra, és munkatapasztalatot szerezzenek. Ez a lehetőség igen népszerű az ír fiatalok körében.
Az átmeneti év igénybevételének módjáról részletes információ az alábbi oldalon olvasható.

Felvételi követelmények: olvasható. olvasható.

  • általános iskola befejezése
  • 12. életév betöltése
  • azok az iskolák, melyek nem rendelkeznek annyi hellyel, melyet a hozzájuk jelentkező diákok létszáma igényelne, felvételi vizsgát írhatnak ki
  • a 3 éves középiskolai előkészítő sikeres lezárása.

A középiskolai tanév hossza 167 nap.

A középiskolai oktatás Írországban tandíjmentes, csupán a középiskolák 5%-ában kell fizetni.

Felsőoktatás

Az ír felsőoktatásban az egyetemeken baccalaureátusi fokozat (3-4 éves képzésben), Master (további 1-3 éves képzésben) és doktorátusi fokozat szerezhető.

A technikumokban üzleti, mérnöki, technológia és tudományos ismereteket oktatnak. A technikumokban a diplomát 2-4 év alatt lehet megszerezni.

A tanév október elején indul és május végéig tart, mely hagyományosan három részre különül el. Az előadások októbertől májusig tartanak, míg vizsgázni májusban, júniusban, illetve szeptemberben vagy decemberben lehet.

Felvételi követelmények

Írországban felsőoktatási intézményekbe jelentkezni érettségi bizonyítvány birtokában lehet.

A felsőoktatási intézményekbe történő jelentkezés minden esetben a Központi Jelentkezési Irodán (CAO) keresztül zajlik. Az iroda rendelkezik a felsőoktatási intézmények jegyzékével, és olyan továbbtanulási lehetőséget ajánl a diákok részére az általuk megszerzett pontszámok és érettségi eredményük alapján, ahova a legnagyobb az esélyük bekerülni.

A vizsgaeredményeken alapuló pontrendszer 1992 óta jelentősen megváltozott, könnyebbé téve a diákok számára a felsőoktatásban való részvételt. A legtöbb egyetemen és főiskolán felvételi vizsgákat tartanak.

Más EU tagállamokból érkező diákoknak rendelkezniük kell az ír érettséginek megfelelő szintű angol nyelvvizsgával. Néhány felsőoktatási intézményben a külföldi diákoknak nyelvi tesztet kell kitölteniük.

Tandíj

A tandíj fizetése alól azok a diákok mentesülnek, akik felsőfokú oktatási intézményben nappali képzésben folytatnak egyetemi tanulmányokat.

További információ a felvételi követelményekről és a felvételi folyamatáról az alábbi oldalon olvasható.

A Központi Jelentkezési Iroda elérhetőségei:

CENTRAL APPLICATION OFFICE
Tower House
Eglinton Street
Galway
Ireland
Tel: +353-(0)91-509800
Fax +353-(0)91-562344

Ösztöndíjak

A főiskoláknál és egyetemeknél van lehetőség ösztöndíjak elnyerésére: ilyenkor az egyes képzőintézmények a saját kritériumaik alapján bírálják el a pályázatokat. Mindenképpen a kiválasztott iskolával érdemes felvenni a kapcsolatot, és náluk érdeklődni további, részletes információkért.

Angol nyelv tanulása Írországban

Írország nagyon népszerű célpont az angolul tanulni, vagy angolul tanítani vágyók körében. Számos – többnyire magánkézben lévő – iskola kínálja szolgáltatásait.

A tandíjért cserébe a nyelvoktatás, vagy tanárképzés mellett többségük szállást is biztosít, illetve egyéb iskolán kívüli elfoglaltságokat is szervez diákjai számára.

Részletes információ az írországi nyelviskolákról az alábbi oldalon olvasható.

További információ az Ír Oktatási Minisztérium (Department of Education and Science) honlapján található.

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.