Egységben a sokféleség.

Málta

turquoise-water-1204650-mBelépés ideje: 2004. május 1.

Határos: Málta a Földközi-tenger középső részén Szicíliától 93 kilométerre és Afrikától 280 kilométerre elhelyezkedő szigetcsoport.

 

Főváros: Valletta

Terület: 316 km2

Népesség: 412 614 fő (2009)

Népsűrűség: 1287,8 / km2

Népesség összetétel:

0-14 év: 16,4%
15-64 év: 69,7%
65 év felett: 13,9%

Népességnövekedés: 0,407%

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 79,44 év (nők: 81,8 év;  férfiak: 77,21 év)

Éghajlat: Málta éghajlata mediterrán, forró, száraz nyárral és enyhe, csapadékos téllel.

Nyelv: máltai (hivatalos) 90,2 %, angol (hivatalos) 6 %, többnyelvű 3 %, egyéb 0,8 %

Fizetőeszköz: Euró, amely a máltai lírát váltotta fel 2008. január 1-jén

Vallás: római katolikus (98%)

Gazdaság: Ipari-agrár ország. Jellegzetes bányászati terméke a kősó. Fontos szerepe van a textil- és ruházati iparnak, az élelmiszeriparnak, a nyomdaiparnak, a vegyiparnak, a közlekedési eszköz-gyártásnak és -javításnak, valamint a dohányiparnak és a fémfeldolgozásnak.

A földterület 40,6%-a szántó, 3,1%-a kert. Legfontosabb termesztett növényei a gyümölcs- és zöldségfélék, a búza, az árpa, a burgonya, a takarmány, a virágok és a szőlő. Főbb tenyésztett állatai a szarvasmarha, a kecske, a juh és a baromfi. Fontos szerepet tölt be a tengeri halászat.

Természeti kincsek: mészkő, só, szántóföld

Beutazás/ tartózkodás
Az EU tagállamainak állampolgárai érvényes úti okmány – személyi igazolvány vagy útlevél – birtokában utazhatnak be Málta területére.

Három hónapot meghaladó tartózkodás esetén regisztrálni kell a máltai Állampolgársági és Bevándorlási Hivatalnál (Department of Citizenship and Expatriate Affairs), mely öt évig érvényes regisztrációs igazolást állít ki. 

Amennyiben a munkavállaló egy évnél rövidebb ideig dolgozik Máltán, az igazolást csak a munkavállalás időtartamára állítják ki.

Az uniós polgárokkal tarthatnak hozzátartozóik is, számukra a regisztrációs igazolást, illetve tartózkodási kártyát (harmadik országbeli állampolgárság esetén) az uniós polgáréval azonos időszakra állítják ki.

Hozzátartozónak számítanak azok a személyek, akik gazdaságilag függnek az említett uniós polgártól, vagy a lakóhelyük azonos volt abban az országban, ahol Máltába történő beutazásuk előtt éltek.

Tartózkodással kapcsolatban további információ  a máltai Igazságügyi-és Belügyminisztérium, valamint Málta kormányzati oldalán olvasható.

Utazás/ közlekedés

Málta és Gozo szigetén minden nagyobb turistaközpont megközelíthető tömegközlekedéssel. Közvetlen járatok indulnak éjszaka is – első sorban Valettából – a sziget bármelyik pontjára. Abuszközlekedés rendkívül fejlett és hatékony, egy buszút ára körülbelül 0,23-0,58 euró között mozog. Az utazási idő nagyon rövid, általában 25-30 perc, de a legtávolabbi pont elérése sem tart tovább 50 percnél.

A szokásos jegyek mellett választhatunk egy-több napos bérleteket is, melyek korlátlan utazásra jogosítanak.

Árak:

  • egy napos jegy: 3,49 euró
  • három napos jegy: 9,32 euró
  • öt napos jegy: 11,65 euró
  • hét napos jegy: 13,98 euró

Tovább információk a tömegközlekedésről az alábbi linkeken találhatóak:

Málta buszmenetrendje 

Gozo szigetének buszmenetrendje 

Máltán lehetőség van autóbérlésre is. Az útjelzések angolul vannak feltüntetve, a kötelező haladási irány baloldalon van. Lakott területen belül 50 km/h-val, lakott területen kívül pedig 80 km/h-val lehet közlekedni. A nagyobb autókölcsönzők napi kölcsönzési díjai 16-28 euró között alakulnak. Ezen kívül motorkerékpárok, robogók, kerékpárok bérlésére is van lehetőség, ezek azonban csak meghatározott útvonalakon használhatók.

A Máltán érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési és Energiaügyi Főigazgatóságának összefoglalójában.

A máltai közlekedésről bővebb információ a Máltai Közlekedési Vállalat honlapján található.

Málta és Gozo között menetrendszerinti komp szállítja az utasokat, a járatok általában 30-45 percenként indulnak, az időjárási viszonyoktól függetlenül. A a kompút hosssza körülbelül 30 percig tart. A személyek szállítása 4,66 euróba, autó szállítása pedig 15,72 euróba kerül. Rendszeres hajójáratok közlekednek a szigetek és Comino között is. Tradicionális ún. „dghajsa”vízi taxi is közlekedik Grand Harborban.

Budapestről közvetlen repülőjárat indul Máltára, az utazás körülbelül két órát vesz igénybe. A máltai nemzetközi repülőtérről busszal, taxival és reptéri transzferrel is el lehet jutni Valettába, ami körülbelül 10 km-re található.

A Máltára érkező repülőjáratokról a máltai légitársaság, az Air Malta honlapján bővebb információ található.

tengeri kikötőből rögzített tarifával működő taxi szolgálat vehető igénybe. A tarifákról bővebben az alábbi oldalon olvashat.

Tengeri hajózás 

A valettai városi tengerpart oldala 

Utazási kedvezmények 

A máltai buszközlekedés 3 különböző zónából áll: az „A” zónában a felnőtt jegy 0,47 euróba kerül, az ifjúsági jegy 0,35 euróba. A „B” zónában a felnőtt jegy ára 0,54 euró, az ifjúsági jegyé 0,35 euró. A „C” zóna felnőtt jegye 0,58 euróba kerül, a gyerek jegy pedig 0,35 euróba. A nyugdíjas jegy ára minden zónában 0,23 euró. Az árak 2009-ben érvényesek.

Ezen kívül lehetőség van napi (3,49 euró), háromnapos (9,32 euró), ötnapos (11,65 euró), valamint heti (13,98 euró) jegy vásárlására. Ezekkel a jegyekkel korlátlanul lehet utazni 5:30 és 23:00 között. A máltai buszok díjszabásáról a máltai közlekedési vállalat honlapján olvasható bővebb információ.

Munkavállalás

Uniós polgárok és családtagjaik szabadon vállalhatnak munkát Máltán.

Málta ugyanakkor – a Csatlakozási Szerződésben foglaltak értelmében – a csatlakozástól számított hét évig fenntartja magának a jogot, hogy korlátozza a szabad munkavállalást, amennyiben a máltai munkaerőpiacon olyan zavaró tendenciák tapasztalhatók, amelyek súlyosan befolyásolhatják az életkörülményeket, illetve a foglalkoztatottság szintjét egy adott régióban vagy szakmában. Ekkor ún. védőintézkedések bevezetésére kerülhet sor.

Málta a munkaerőpiac vizsgálata céljából tehát megtartotta a munkavállalási engedély eljárási rendszerét, a munkavállalási engedélyeket azonban mérlegelés nélkül, automatikusan kiállítják.

Az igényléséhez szükség van az úti okmányokra (illetve azok hiteles másolatára), és az igénylési díj befizetésére. Új munkavállalási engedély kérelme 58,23 euróba, meglévő engedély meghosszabbítása 34,94 euróba kerül. Az igénylést a Munkaügyi Hivatalnak kell benyújtani (Employment and Training Corporation – Il-Korporazzjoni tax-Xogħol u Taħriġ).

Amíg a végleges engedély el nem készül – annak érdekében, hogy a munkavégzés akár azonnal megkezdődhessen – a Munkaügyi Hivatal igazolást állít ki arról, hogy a munkavállalási engedélyt megkérték.

A máltai munkavállalásról, adózásról, szociális ellátásokról további információ a máltai Munkaügyi Hivatal oldalán, illetve a máltai Kormány által működtetett portálon található.

Aktuális állásajánlatok a máltai Munkaügyi Hivatal és az EURES honlapján találhatók.

Munkaidő

A munkaidő 40 óra egy héten, az állam bizonyos esetekben ezt 48 órában maximalizálja. A munkaidőn belül biztosítani kell a munkavállalók munka alatti pihenését, ezen kívül napi 11 szabad órát is.

Munkaszüneti napok, ünnepnapok

  • január 1. – Újév napja
  • február 10. – Szent Pál hajótörése
  • március 19. – Szent József ünnepe
  • március 31. – A szabadság napja
  • április 10. – Nagypéntek
  • május 1. – A munka ünnepe
  • június 7. – Sette Giugno
  • június 29. – Szent Péter és Szent Pál hajótörése
  • augusztus 15. – Nagyboldogasszony ünnepe
  • szeptember 8. – Győzelmeink úrnője ünnepe
  • szeptember 21. – A függetlenség napja
  • december 8. – A szeplőtelen fogantatás ünnepe
  • december 13. – A köztársaság napja
  • december 25. – Karácsony

Fizetés

Fizetést a munkavállalók minden hónap végén kapnak. Fontos tudni, hogy a minimálbéren foglalkoztatottak is kaphatnak bónuszt.
A legtöbb fizetés  jóval a minimálbér fölé esik.

Külön fizetnek a nemzeti ünnepekért, a szombati munkáért, a túlóráért. A munkahely biztosítja a szállást, kommunikációs költségeket, és az egészségügyi ellátásra való jogosultságot.

Máltán a törvényileg meghatározott minimálbér 630 euró (2009. január).

Munkanélküli ellátás

Ahhoz hogy valaki Máltán munkanélküli ellátást (Benefiċċju tal-Qgħad) igényelhessen, az alábbi feltételeket kell teljesítenie:

  • munkaképes
  • regisztráltatta magát a helyileg illetékes Munkaügyi Hivatalnál (Employment and Training Corporation – Il-Korporazzjoni tax-Xogħol u Taħriġ)
  • 50 héten át fizette a járulékokat, amelyből legalább 20 hét a munkanélküliként való regisztrálást megelőző két évben volt (A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. E-301-es nyomtatványra van szükség.).

A munkanélküli ellátás összege egyedülálló szülő esetében, valamint olyan, házasságban élő személy tekintetében, aki nem teljes munkaidőben foglalkoztatott házastársát eltartja, naponta 10, 44 euró. Minden más személy esetében naponta 6,83 euró.

Az ellátás folyósításának időtartama legfeljebb 156 nap lehet.

A munkanélküli ellátással kapcsolatban további információ a Szociális Minisztérium (Ministry for Social Policy – Ministeru għall-Politika Soċjali) oldalán található.

A munkanélküli ellátás egyéb formáiról információ az alábbi oldalon található.

Társadalombiztosítás

Nyugdíjak

A máltai nyugdíjbiztosítási rendszer társadalombiztosítási alapokra épül. Ellátásai kiterjednek a 16 év feletti máltai lakosokra, a külföldön foglalkoztatott máltai állampolgárokra, és a tanulókra. A máltai baleseti nyugellátási rendszer szintén társadalombiztosítási alapokra épül. Ellátásai kiterjednek a munkavállalókra és az önálló vállalkozókra.

A nyugdíjrendszer finanszírozása 

A nyugdíjbiztosítási rendszer pénzügyi alapját elsősorban a járulékok biztosítják. Általánosságban elmondható, hogy bizonyos kivételekkel minden 16 és 60-65 év közötti személy fizet járulékot. A járulékfizetés záró időpontja attól függ, hogy az egyén mikor dönt úgy, hogy beadja a nyugdíjkérelmét. A munkavállaló keresetének 10%-át fizeti járulékként, a munkáltatóis a bérköltség 10%-át fizeti be. Az önfoglalkoztató az adózás előtti jövedelmének 15%-át fizeti járulékként. A járulékfizetésnek felső határa van. Az állami költségvetés a járulékok 50%-ának megfelelő további forrást biztosít. A járulékok fedezik a betegségi, üzemi baleseti, munkanélküli és családi ellátások költségét. Nem fizetnek járulékot a nem dolgozó férjezett asszonyok, a nappali tanulmányokat folytató tanulók, és az özvegyi, rokkant vagy öregségi nyugdíjban részesülő személyek.

A nyugdíjrendszer különböző ellátásai 

Öregségi nyugdíj 

A jogosultság feltételei 

Az öregségi nyugdíjkorhatár férfiak esetében 61 év, nők esetében 60 év. A legelterjedtebb típusú nyugdíj az ún. „kétharmados” nyugdíj, ami egy jövedelemfüggő, járulékalapú ellátás azok számára, akik 1979. január 1. után mentek nyugdíjba, és legalább 156 hétig fizették a járulékot. Azoknak, akik 60 évesnél idősebbek, és kevés a járulékuk, más típusú nyugdíjat folyósítanak.

Az ellátás mértéke

Ez a rendszer a biztosított személy figyelembe vehető jövedelmének (a nyugdíj előtti utolsó 10 év legjobb 3 évét veszik figyelembe) 2/3-át biztosítja nyugdíj formájában. A 2/3-os hányad csökkenthető, ha a heti járulékfizetések száma az aktív kor alatt nem érte el a 150-et. Az öregségi nyugdíjnak mind maximum, mind minimum összege van. Megengedett, hogy a nyugdíj mellett dolgozzon a nyugdíjas, és a nyugdíjának az összegét sem csökkentik emiatt, ha a munkából származó jövedelme nem ér el egy meghatározott éves jövedelemhatárt.

Rokkantsági nyugdíj 

A jogosultság feltételei

Rokkantsági nyugdíj jár annak a személynek, aki tartósan képtelen teljes vagy részmunkaidőben munkát vállalni. Ez egy hosszú távú ellátás, melynek összege a munkaképesség-csökkenés mértékétől és a korábban fizetett járulékoktól függ.

Hozzátartozói nyugellátások 

A jogosultság feltételei 

Hozzátartozói nyugellátás akkor jár, ha az elhunyt halálakor jogosult volt a két-harmados nyugdíjra, vagy jogosult lett volna nyugdíjra, ha a halálakor már elérte volna az irányadó nyugdíjkorhatárt. Özvegyi nyugdíjra lehet jogosult az elhunyt házastársa vagy élettársa életkortól függetlenül, ha nem folytat kereső tevékenységet, vagy ha kereső tevékenységet folytat, de árvaellátásra jogosult gyermeket nevel.

Az ellátás mértéke 

A hozzátartozói nyugellátások mértéke a korábban befizetett járulékok nagyságától függ.

Baleseti nyugellátások 

A jogosultság feltételei 

Baleseti rokkantsági alapnyugdíj jár annak, aki a munkahelyén balesetet szenvedett, vagy foglalkozási megbetegedésben szenved, úgy hogy fizikai vagy szellemi képességei 20-89%-os mértékben lecsökkentek és ennek következtében a munkáját folytatni nem tudja. Baleseti rokkantsági alapnyugdíj jár annak, akinek munkaképesség-csökkenése a fentiek következtében a 90%-ot eléri. Baleseti hozzátartozói ellátás jár azon jogszerző hozzátartozóinak, aki balesetben vagy foglalkozási megbetegedés következtében halt meg, és annak a szülőnek, akinek gyermeke szintén ilyen okból hunyt el, és egyedül az elhunyt anyagi hozzájárulása biztosította az ő megélhetését.

Az ellátás mértéke

Baleseti rokkantság esetén az ellátás összege a rokkantság fokától, és a személy által befizetett járulékoktól függ. Legalább 90%-os mértékű rokkantság esetén teljes összegű baleseti rokkantsági nyugdíj jár.

További információ: 

Ministry for Social Policy (MFSS) 
Palazzo Ferreria, 310, Republic Str.
Valletta VLT 2000, Malta
Tel: 00 356 2590 3100
Fax: 00 356 2590 3121
E-mail: info.mfss@gov.mt

A fenti adatok a 2006. évi állapotokat tükrözik, és tájékoztató jellegűek. A tájékoztatóban szereplő nyugdíjak és járulékok összege idővel változhat.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF)

Máltai nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán  (magyarul), valamint az MFSS alábbi honlapján (angolul) található.

Az ideiglenes máltai tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Családi támogatások

Anyasági ellátások

Máltán az anyasági ellátások körébe az alábbi két fő támogatás tartozik:

  • az anyasági szabadság, amely 13 hét fizetett szabadságot jelent
  • valamint az anyasági támogatás, amelyet azok a nők igényelhetnek, akik vagy nem jogosultak az anyasági szabadságra vagy pedig nem tudták a rendelkezésükre álló 13 hetet igénybe venni.

Az anyasági ellátásokra való jogosultság feltétele, hogy az igénylő rendelkezzen a terhességet igazoló orvosi papírral, amelyen a szülés várható időpontja is szerepel.

Anyasági támogatás (Beneficcju tal-Maternita’)

Minden biztosítotti jogviszonnyal rendelkező édesanya vagy élettársaik is jogosultságot szerezhetnek az anyasági támogatás igénybevételére.

Az anyasági támogatás összege hetente körülbelül 63,48 €. Ezt az összeget 13 héten keresztül kaphatja a jogosult, vagy a szülést követő 13 héten keresztül, vagy két részletben a szülést megelőzően, illetve azt követően.

Anyasági szabadság 

Minden várandós anyának lehetősége van 14 héten keresztül, megszakítás nélkül anyasági szabadságon lenni. Ennek kezdetéről azonban legkésőbb négy héttel a szabadság várható kezdete előtt értesítenie kell a munkaadóját is.

A várandós anyáknak a szülés előtt négy héttel abba kell hagyniuk a munkát, és öt héttel a szülés utánig nem dolgozhatnak.

A 14 hétből fennmaradó öt hétről a munkaadó és a munkavállaló megállapodása az irányadó.

Az anyavédelmi időszakban az anya 13 hétig a teljes fizetésére jogosult, a tizennegyedik hetet, azonban a munkaadó már nem köteles finanszírozni.

Családi pótlék

Minden Máltán élő család jogosult családi pótlékra.

Jogosultság feltételei:

  • Máltai állandó- vagy ideiglenes lakhely
  • A gyermek(ek)kel közös háztartás
  • 16 éven aluli gyermek
  • Diákok esetében 21 év

Amennyiben a fiatalkorú 21 éves korában első alkalommal regisztrál munkanélküliként, továbbra is jogosultak utána a szülei családi pótlékra.

Az illetékes hatóság a család bruttó jövedelme alapján állapítja meg, hogy az adott család jogosult-e a családi pótlékra és, amennyiben igen, mekkora összeget kaphat havonta.

A családi támogatás maximálisan kapható havi összegét gyermekenként az alábbi táblázat tartalmazza:

Családi pótlék összege (2009)
1 gyermek után  2 gyermek után  3 gyermek után  4 gyermek után
96,32 € 192,64 € 288,96 € 385,28 €

Minden újonnan megszülető gyermek után 96,32 € jár.

A családi támogatás mértékét nagyban befolyásolja a család éves jövedelme, a gyermekek száma, illetve életkora egyaránt.

Családdal, gyermekekkel kapcsolatos ellátásokról a Családügyi és Szociális Minisztérium oldalánolvasható további információ.

Oktatás
Röviden

Máltán minden 5 és 16 éves közötti gyermek jogosult ingyenes oktatásra, minden állami iskolában korra, nemre, vallásra, anyagi helyzetre való tekintet nélkül. Alapvető célként határozták meg a rugalmas munkaerő megteremtését, akik könnyen tudnak alkalmazkodni a változásokhoz. Az oktatási törvény létrehozta a nem-állami iskolát, ami két fajta lehet: egyháziés független. Mindkettő gondoskodik az iskola előtti és az iskola utáni életről ( 3-18 év).
Óvoda/Iskola előtti oktatás

Ezen szint látogatása nem kötelező, ugyanakkor az állami fenntartású intézményekben ingyenesen lehet részt venni. Lényege, hogy felkészítse a gyermekeket az általános iskolára (3-5 év).

Kötelező oktatás

Az oktatás minden gyermek számára kötelező 5 és 16 év között. Ez két részre osztható:

  • Elsődleges időszak (5-10 éves korig)
  • Másodlagos időszak (11-16 éves korig)

A középiskolai oktatás 11 éves kortól 16 éves korig tart. Középiskolába is kötelező járni a máltai gyerekeknek. Van állami, egyházi és független/magán iskola. A tanév szeptember 1.-től június végéig tart. A legtöbb iskola itt már nem koedukált.

Érettségi után

Kétéves képzés, kifejezetten azoknak, a leendő egyetemi hallgatóknak, akik egyetemre szeretnének járni.

Szakmai képzés

  • MCAST – Malta College of Arts, Science and Technology: Általánosan elérhető szakmai és professzionális oktatás valamint képzés szolgáltatása.
  • B. ITS – Institute of Tourism Studies: Döntően a turizmus és a vendéglátásra készíti fel a tanulókat.
  • Institute of Health Care: A jövő doktorait, fogorvosait és gyógyszerészeit képzik a Máltai Egyetem berkein belül

Felsőoktatás 

A felsőoktatást a Máltai Egyetem biztosítja, ami egy autonóm, önirányító testület, melyet teljes egészében a kormány hozott létre. Graduális és posztgraduális képzést is biztosít. A hallgatók általában 17-18 évesen jelentkeznek a kurzusokra, és 3-4 évig tart megszerezni első diplomájukat. Az egyetem biztosít olyan kurzusokat is, amelyek felkészítenek a mester, és a doktori fokozat megszerzésére.

Felnőttoktatás

A főbb felnőttoktatási intézmények: az egyház (felnőtt analfabétizmusra, családi oktatásra, szociális csoportokra terjed ki), az állam (Life Long Learning, Munkaügyi és Képzőközpont), kereskedelmi/gazdasági intézmények (humánerőforrás fejlesztés), szakszervezetek (eszközhasználati és szociális ismereteket biztosító képzések, gondolkodást fejlesztő tanfolyamok, művészeti képzés stb.), kulturális intézmények (különböző nagykövetségek által felállított intézmények, melyek nyelvoktatást kínálnak) politikai pártok, média (távoktatási forma), civil szervezetek (speciális felnőttoktatás), egyetem (esti kurzusok), magán kezdeményezések (számos magánszemély által indított kurzus közül választhatnak a felnőttek, ezek csak az Oktatási Minisztérium engedélyével működhetnek).

További információ a máltai kormányzat, és az Oktatásügyi Minisztérium honlapján található.

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.