Egységben a sokféleség.

Olaszország

an-afternoon-in-venice-1247585-mAlapító tagállam

Határos: Franciaországgal, Svájccal, Ausztriával és Szlovéniával, Vatikánnal és San Marinóval

Főváros: Róma

Területe: 301 309 km2

Népesség: 60 090 430 (2009)

Népsűrűség: 199,7 fő/km2

A népesség összetétele:

0-14 év: 13,6 %

15-64 év: 66,3 %

65 év felett: 20 %

Népességnövekedés: -0,019 %

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 80,2 év (nők: 83,33 év; férfiak: 77,26 év)

Éghajlat: éghajlata mediterrán, azonban földrajzi fekvésének köszönhetően nagy éghajlati különbségek vannak a félsziget különböző részei között. A hőmérsékleti viszonyokat és az eső eloszlását az ország két nagy hegyvonulata – az Alpok és az Appenninek – is befolyásolja.

Idő: greenwichi középidő (GMT) +1 óra, nyáron GMT +2 óra

Fizetőeszköz: Euró (1 euró = 1936,21 líra)

Nyelv: államnyelv az olasz, a határmenti tartományokban azonban más nyelveket is beszélnek, így a németet, a franciát, a szlovént.

Vallás: római katolikus 90%, egyéb 10% (köztük protestáns, zsidó, és növekvő bevándorló muszlim közösség).

Régiók: Olaszország 20 régióból áll, az egyes régiók között jelentős életszínvonalbeli különbségek vannak. Az északi és a középső országrészen fekvő régiók általában jobb módúak, míg a déliek szegényebbek. A legjelentősebb olasz vállalatok központja Lombardiában, illetve észak-nyugaton Piemontban található; többségük Milánóban vagy Torinóban, illetve ezek vonzáskörzetében működik.

Fővárosa: Róma (2 553 873); legjelentősebb városok: Milánó (1 299 439), Palermo (675 084), Nápoly (995 171), Velence (271 251), Firenze (368 059).

Gazdaság: Olaszország a II. világháború előtt, de még utána is egy ideig erősen agrárjellegű ipari ország volt. Lényegében a Marshall-segély alapozta meg az 1950-es évek elején megindult fejlődést, melynek hatására az évezred végére fejlett ipari nagyhatalom jött létre. Olaszország mai gazdaságát a hagyományokra építve fejlesztették. A valamikori kézműipar napjainkban modern kis- és középvállalkozásokban testesül meg, amelyek jelentős súllyal bírnak a gazdaságban. Bár még mindig igen nagy eltérések mutatkoznak az északi és déli országrészek gazdaságának jellege és fejlettsége között, általában elmondható, hogy az ország gazdasága rohamléptekkel fejlődik.

Természeti kincsek: szén, higany, cink, kálium, márvány, a barit, azbeszt, habkő, folypát, földpát, pirit (kén), a földgáz- és kőolajtartalékok, a hal, a szántóterület

Beutazás/ tartózkodás
A 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38/EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig továbbra is engedély nélkül tartózkodhatnak az Európai Unió más tagállamaiban (természetesen személyazonosító igazolvány vagy útlevél az utazáshoz, a személyazonosság igazolásához szükséges).

Az uniós polgárok három hónapon túli tartózkodása esetén a tagállamok bejelentési kötelezettséget követelhetnek meg. Tartózkodási engedély ekkor sem kell, a bejelentésről az illetékes hatóságok igazolást állítanak ki.

A 2004/38-as irányelvet a 2008. évi 32. törvényerejű rendelettel ültették át az olasz jogrendbe. A jogszabály értelmében azoknak az uniós polgároknak, akik olaszországi tartózkodása a három hónapot nem haladja meg, a kinti tartózkodási hely szerinti rendőrségen be kell jelentkezniük. A hivatal erről igazolást állít ki, melyet például egy ellenőrzés során a rendőrség kérésére be kell mutatni. Amennyiben valaki nem tesz eleget a bejelentési kötelezettségnek, úgy tekintik, hogy három hónapot meghaladóan kíván Olaszországban maradni.

Három hónapot meghaladó olaszországi tartózkodás esetén már nem a rendőrség, hanem a lakóhely szerinti illetékes önkormányzat (Comune) felé tartozik bejelentési kötelezettséggel az uniós polgár. A regisztráció során a hivatalban kérhetik a „biztos anyagi helyzet” (megélhetés), és betegbiztosítás meglétének igazolását.

Az uniós polgárok harmadik országbeli családtagjainak három hónapon túli tartózkodásához tartózkodási kártyát kell igényelniük a helyi rendőrkapitányságon (Questura).

Minderről bővebb információ az olasz állami rendőrség honlapján található.

Utazás/ közlekedés

Vasúti közlekedés

Olaszországban a közúti közlekedés és szállítás elsőbbséget élvez a vasúti közlekedéssel szemben, mégis naponta több mint egymillió ember használja ezt a közlekedési formát.

A csaknem 20 000 kilométeres vasútvonal több mint fele villamosított. 1994-ben a nemzeti vasúttársaság elkezdte kiépíteni a nagy sebességű vasúti vonalakat, amelyek lehetővé teszik a 150 kilométeres átlagsebességgel történő közlekedést is.

A vonatjegyeket a vasútállomások pénztáraiban, az erre kijelölt utazási irodákban és a vasúti jegykiadó automatákban lehet megvásárolni. A rövid útra (100 km alatt) szóló jegyeket újságárusok és trafikosok is árulják. A vonatjegyet a kalauznál is meg lehet váltani, magas felár megfizetésével.

A vonaton első és másodosztályú kocsik közlekednek. A ”treni festivi” elnevezésű járatok csak vasárnap, és az alábbi ünnepnapokon közlekednek: január 1., húsvét hétfő, április 5., május 1., augusztus 15., november 1., december 8. és december 25.,26.

Közúti közlekedés
Olaszország közúti úthálózata rendkívül fejlett. Az úthálózat teljes hossza 309 044 km, ebből 6400 km autópálya.

1952-ben mindössze 552 km-t tett ki az autópályák hossza, a többi a hatvanas években épült ki. Az autópályák többségét állami társaság tartja fenn, de egyes autópályák magántársaságok kezében vannak. A sztrádákon az úthasználat díja az európai átlagnál magasabb, és kapus rendszerben működik.

Sebességkorlátozás

  • Autópályán: 130 km/h,
  • ”A” jelzésu főútvonalon: 110 km/h,
  • ”B” jelzésű főútvonalon és a kisebb utakon: 90 km/h,
  • Városi bekötőutakon: 70 km/h,
  • Lakott területen: 50 km/h.

Biztonsági előírások
Olaszországban a biztonsági öv használata minden utasnak kötelező. A 12 éven aluli, 150 cm-es magasságot el nem érő gyerekeknek kötelező a magasságuknak és testsúlyuknak megfelelő biztonsági ülés használata. A három éven aluli gyerekeknek biztonsági gyerekülésben kell utazniuk.

A motorbicikliken bukósisak használata kötelező.

Az ittas vezetést a törvény 0.8 mg/ml véralkoholszint felett bünteti.

Gépjárművek

Olaszországban minden közúti közlekedésben résztvevő gépjárműnek rendelkeznie kell kötelező felelősségbiztosítással, mely fedezi azokat a károkat, amelyekért a gépjárművezető polgári jogi felelőssége megállapítható.

Ha külföldi állampolgár saját gépkocsival utazik Olaszországba, feltétlenül győződjön meg arról, hogy a gépkocsi műszaki állapota, biztosítása rendben van-e. Az Olaszországban is érvényes kötelező biztosítással nem rendelkező, vagy műszaki állapota miatt a közlekedésre veszélyes jármű Olaszországba nem léphet be. A kötelező biztosítás meglétét a nemzetközi zöldkártya egyezmény szerint az autó rendszáma és az országjel együttesen igazolja, ugyanakkor Olaszországba célszerű kiváltani a biztosítási fedezetet tanúsító zöldkártyát. Utazás előtt célszerű ellenőrizni, hogy a biztosítás milyen káreseményekre (pl. személyi sérüléses baleset) és mely országokra terjed ki.

Róma Város Tanácsának újabb rendelete szerint a katalizátor nélküli gépkocsik nem hajthatnak be Róma belvárosába, azaz a körgyűrűn belül. A gépkocsival érkező turisták is számítsanak a gyakori közúti ellenőrzésekre. A Városi Tanács rendeletének megsértőit nemcsak pénzbüntetéssel, hanem mellékbüntetésként járművezetői engedélyük 15 napra történő bevonásával is büntethetik. A bevont vezetői engedélyeket a hatóságok a büntetés letelte után diplomáciai úton megküldik az illetékes ország külképviseletének.

Vezetés

Az EU tagállamainak állampolgárai Olaszországban – így a magyar gépkocsi tulajdonosok is – a hazájukban kiadott rendszámot mindaddig megtarthatják, amíg nem telepednek le bejelentett lakcímmel hosszabb időre. Ezen kötelezettség nem vonatkozik a tanulmányaikat Olaszországban végző, magyar rendszámú gépkocsival kiérkező diákokra. A hosszabb időre történő letelepedés esetén 1 év múlva a korábbi rendszábtáblát le kell cserélni.

Jogosítvány használata (három lehetőség van) :

1/ A nemzeti (magyar)jogosítvány szabadon, korlátlan ideig használható.

2/ Hosszabb idő elteltével konvertálható olasz jogosítványra.

3/ A nemzeti jogosítvány olaszországi bejegyeztetése, bejelentése hosszabb

tartózkodás, letelepedés esetén. (Ez előnyös, mert a jogosítvány elvesztés

esetén így helyben pótolható.)

Biztosítás: a „zöld kártya”, azaz nemzetközi biztosítás továbbra is szükséges.

Az autópályákon különösen ügyelni kell a 130 km/h sebességkorlátozásra, mivel a gyakori balesetek miatt a rendőrség szigorúan ellenőrzi ezen szabály betartását. Az olasz vezetőkről általában elmondható, hogy mind a közutakon, mind lakott területen dinamikusan vezetnek, sokszor túllépve az előírt sebességet.

A kijelölt sebesség túllépése vagy a sebesség nem megfelelő megválasztása egy közlekedési baleset esetén megalapozhatja szabálysértés vagy bűncselekmény megállapítását. Az ittas, illetve egyéb bódító szer alatti állapotban való gépjárművezetés tilos. Jóllehet szabálysértés megállapítására csak 0,8 mg/ml véralkoholszint felett kerül sor, baleset esetén azonban bármekkora véralkoholszint súlyos megítélés alá esik.

Fontosabb segélyhívó telefonszámok (ingyenesen hívhatók):
Általános segélyhívó szám (rendőrség, tűzoltóság, mentők): 113

Rendőrség (Carabinieri): 112

Tűzoltóság: 115

Mentők: 118

Autómentő: 116


Vízi közlekedés

Tekintve, hogy Olaszország két tengerrel is határos, a vízi közlekedés jelentős helyet foglal el mind a személyszállításban, mind az áruszállításban. Számos esetben ez az egyetlen közlekedési mód, mellyel az olasz szárazföldet körülvevő kisebb szigetekre el lehet jutni. Órási nemzeti és nemzetközi forgalmat bonyolítanak le a nemzetközi kikötők: Brindisi, Bari, Ancona, Genova, Livorno, Ravenna, Velence és Trieszt.

Légi közlekedés

Olaszországban a belső és a nemzetközi légi forgalom is jelentős. A nemzetközi forgalomban évente 215 ezer járatot, a belső forgalomban 230 ezer járatot indítanak és fogadnak. Az utasok száma a nemzetközi viszonylatokban meghaladja a 30 milliót, a szállított áru mennyisége pedig az ötmillió tonnát. A belső légi forgalomban az utasok száma 10%-kal magasabb. Legnagyobb a forgalom Róma és Milánó repülőterein, ugyanakkor a nemzetközi járatok még hét másik repülőteret is használnak (Velence, Genova, Torino, Bologna, Nápoly, Palermo és Catania).

Az Olasz Köztársaság Nagykövetségének címe:

1143 Budapest, Stefánia út 95.

Tel.: 343-6065

Fax: 343-6058

email: ambasciata.budapest@esteri.it

http://www.ambbudapest.esteri.it/Ambasciata_Budapest

Az Olaszországban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési és Energiaügyi Főigazgatóságának összefoglalójában.

Beutazás

Az EU tagállamok állampolgárainak érvényes útlevéllel, illetve személyazonosságot igazoló dokumentummal joga van bármely más tagállam területére lépni. Ha a tartózkodás nem hosszabb három hónapnál, az EU állampolgároknak nem szükséges tartózkodási engedélyt kérniük. Egyes tagállamokban azonban az EU állampolgároknak is regisztráltatniuk kell belépésüket az ország területére.

Az EU állampolgárok útlevelét, illetve személyazonossági igazolványát a belépéskor a határőrök nem pecsételik le, nem kérhetik a tartózkodáshoz szükséges anyagi feltételek igazolását, és nem tehetnek fel kérdéseket a tartózkodás célját, illetve hosszát illetően. A határőrök ellenőrizhetik a belépéskor használt dokumentumok érvényességét és a belépő személyazonosságát.

Személyes áruk behozatala

Áruk

Olaszországban a közösségi szabályok értelmében más EU tagországból szállított árura nem vethető ki vám. Néhány termékre azonban speciális szabályok vonatkoznak, ezekről az olasz külképviseleten lehet tájékoztatást kérni.

Növények és állatok

Az EU tagállamból Olaszországba szállított növények és állatok behozatalát csak a fajok védelme és az állategészségügyi szabályok korlátozzák. A nem EU tagállamokból szállított növényeknek és állatoknak szigorúbb ellenőrzésen kell átesniük, és ha kétségek merülnek fel eredetükkel, illetve egészségükkel kapcsolatban, a határon el is kobozhatják őket, amíg a vizsgálatok tartanak.

Autók

Az EU-n belül az autók szabadon szállíthatók. Ha az utazó autóját Olaszországban szeretné használni (huzamosabb időn keresztül, nemcsak az ideiglenes tartozkódása alatt), e szándékát a helyi közlekedési irodánál haladéktalanul, de legkésőbb az érkezéstől számított hat hónapon belül be kell jelentenie. A szükséges dokumentumok a következők:

  • adás-vételi szerződés
  • műszaki vizsga
  • forgalmi engedély

Munkavállalás
2006. július 27-től Olaszország is megnyitotta munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott tagországok munkavállalói előtt, így már a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak Olaszországban.

A munkáltatónak a munkavállalót regisztráltatnia kell az illetékes munkaügyi központnál. Olaszországban a munkavállalás korhatára 15 év.

A munkavállalással kapcsolatban további információ az olasz Munkaügyi, Egészségügyi és Szociális Minisztérium (Ministero del Lavoro, della  Salute e delle politiche sociali) honlapján található.

Munkakeresés 

Munkakeresés céljából a munkavállalóknak regisztráltatniuk kell magukat a lakóhelyük szerint területileg illetékes munkaügyi központban, melyek elérhetőségei az olasz Munkaügyi és Társadalombiztosítási Minisztérium honlapján találhatók.

Az álláskeresést segíti Olaszországban a Borsa Continua Nazionale Lavoro nevű internetes portál, melyre az álláskeresők feltölthetik önéletrajzukat és álláslehetőségek közül is válogathatnak.

Munkaszerződés

A munkaszerződést írásban és szóban is meg lehet kötni. A munkaszerződés rendelkezik a munkavégzés pontos feltételeiről, így a munkaidőről is. Munkavállalói szerződést határozatlan és határozott időre is lehet kötni. A munkaszerződés kizárólag a munkavállaló beleegyezésével változtatható meg.

Munkaidő

Olaszországban a munkaidő napi 8, illetve heti 40 óra, azonban túlórával együtt, a heti munkaidő a 48 órát nem haladhatja meg. A túlórákra a munkáltató köteles túlóradíjat fizetni.

Szabadság

A szabadság időtartamát nem a törvény, hanem kollektív megállapodások rögzítik. Az éves szabadság általában négy hét, de ennek időtartama függ a munkavállaló korától és az érintett ágazattól is. Speciális esetben (például betegség esetén) a munkavállalók évente három nap fizetett szabadságra jogosultak. Olaszországban évente 15 munkaszüneti napot tartanak.

Munkaszüneti napok, ünnepnapok

  • Január 1. Újév napja
  • Január 6. Vízkereszt
  • Április 12. Húsvétvasárnap
  • Április 13. Húsvéthétfő
  • Április 25. A felszabadulás ünnepe
  • Május 1. A munka ünnepe
  • Június 2. Az alkotmány ünnepe
  • Augusztus 15. Nagyboldogasszony ünnepe
  • November 1. Mindenszentek
  • December 8. A szeplőtelen fogantatás ünnepe
  • December 25. és 26. Karácsony

Társadalombiztosítás

A tartózkodási igazolás megszerzése, illetve a munkába állás után a munkavállaló társadalombiztosítási járulék fizetésére köteles, amelyet a munkaadó közvetlenül az Országos Társadalombiztosítási Intézetnek (INPS – Institutio Nazionale Di Previdenza Social) fizet. Emellett a munkavállalónak regisztráltatnia kell magát az Országos Egészségügyi Szolgálat (Servizio Sanitario Nazionale – SSN) lakóhely szerinti kirendeltségénél (Azienda Sanitaria Locale – ASL), ahol egészségbiztosítási számot kap, mely ingyenes orvosi ellátásra jogosítja.

Az önfoglalkoztató munkavállalóknak önként kell fizetniük a társadalombiztosítási járulékot egy külön társadalombiztosítási alapba (ún. CASSA) vagy közvetlenül az INPS-nek.

Minimálbér

Olaszországban nincs jogilag meghatározott minimálbér, de számos szektorban kollektív szerződésekben rendelkeznek a minimálbérről.

Munkanélküli ellátás

Olaszországban munkanélküli ellátást igényelhet az a személy, aki

  • önhibáján kívül vált munkanélkülivé (azaz nem tud öt egymást követő napon át kereső tevékenységet végezni)
  • munkaképes
  • regisztráltatta magát a helyileg illetékes Foglalkoztatási Hivatalnál (Centro per l’impiego), valamint a Foglalkoztatási Hivatal rendelkezésére áll
  • nem jogosult öregségi vagy korengedményes nyugdíjra
  • igényét az utolsó munkaviszony megszűnését követő legfeljebb 68. napon bejelenti.

A munkanélküli ellátásnak három formája van:

  • 1. munkanélküli támogatás (idennitá ordinaria di disoccupazione)
  • 2. különleges munkanélküli támogatás (trattamenti spéciali di disoccupazione)
  • 3. mobilitási pótlék (idennitá di mobilitá).

1. A munkanélküli támogatás igényléséhez összesen két év biztosítotti idő, valamint a munkanélkülivé válást megelőző két évből 52 hét munkaviszony szükséges. A támogatás folyósításának időtartama legfeljebb hét hónap.

Összege az első hat hónapban az utolsó három hónap átlagkeresetének fele, a hetedik hónapban annak 40 százaléka.

2. A különleges munkanélküli támogatást az építőiparban dolgozók igényelhetik. Ehhez összesen 10 hónap biztosítotti idő, valamint a munkanélkülivé válást megelőző két évben 43 hét munkaviszony szükséges. A támogatás folyósításának időtartama legfeljebb három hónap.

Összege az utolsó három hónap átlagkeresetének 80 százaléka.

3. A mobilitási pótlék igényléséhez összesen egy év biztosítotti idő, valamint legalább hat hónap korábbi munkaviszony szükséges. A pótlék összege egy évig a korábbi pótlékok teljes összegének felel meg, majd legfeljebb további 2 évig azok 80 százalékát teszi ki.

A három ellátás nem vonható össze.

A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. E-301-es nyomtatványra van szükség.

További információ a Munkaügyi, Egészségügyi és Szociális Minisztérium honlapján (Ministero del Lavoro, della Salute e delle politiche sociali), valamint az Országos Társadalombiztosítási Intézet (Instituto Nazionale Previdenza Sociale – INPS) által kiadott anyagban található.

Társadalombiztosítás
Nyugdíjak 

Az olasz nyugdíjbiztosítási rendszer, valamint a baleseti nyugellátási rendszertársadalombiztosítási alapokra épül. Az olasz nyugdíjbiztosítási rendszer ellátásai kiterjednek a munkavállalókra, különleges elemek révén a közszolgálatban dolgozókra és az önálló vállalkozókra. A baleseti nyugellátások kiterjednek kétkezi munkásokra, a veszélyes munkahelyen dolgozókra, a gazdákra, különleges elemek révén a tengerészekre.

A nyugdíjrendszer finanszírozása 

A nyugdíjbiztosítási rendszer pénzügyi alapját elsősorban a járulékok biztosítják. A munkavállaló9.19% mértékű járulékot fizet. A munkáltató a bérköltség 23,81%-át fizeti. Az állami költségvetésből egészül ki az ellátások járulékokból nem fedezett költsége és rászorulóknak járó ellátások.

baleseti nyugellátások biztosítására a munkavállaló nem fizet járulékot, a munkáltató pedig a becsült kockázat alapján 0,5-16%-ot fizet. Az állami költségvetés nem biztosít kiegészítő forrást.

A nyugdíjrendszer különböző ellátásai 

Öregségi nyugdíj

A jogosultság feltételei 

Az öregségi nyugdíj összege függ a jövedelemtől és a biztosítási idő hosszától.
A feltételek 2009. július 1-jétől az új, úgynevezett kvóta-rendszer alapján módosultak, erről bővebb információ az olasz Országos Társadalombiztosítási Intézet alábbi honlapján (olaszul) olvasható.

Az ellátás mértéke 

Az öregségi nyugdíj számítása aszerint változik, hogy mikor kezdődött a biztosítási időszak. Az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege évi 5956,6 euró (2009-től). Az 1996. január 1-je után biztosított személyek esetében nincs meghatározva minimum összeg. Az öregségi nyugdíj évente 13 alkalommal kerül kifizetésre.

Rokkantsági nyugdíj 

A jogosultság feltételei 

Az olasz rokkantsági nyugdíjrendszerben az ellátás összegét a biztosítási idő hossza és a keresetek mértéke határozza meg, és a jogosultság akkor is megállapítható, ha a biztosítási jogviszony a megrokkanást megelőzően megszűnt, de a jogosultsági feltételeket előzetesen teljesítette az igénylő. A rokkantsági nyugdíj a tartós és teljes munkaképesség-csökkenés esetén jár, ha a biztosított 5 év biztosítási idővel rendelkezik, amelyből 3 év az utolsó 5 éven belül telt, valamint nem rendelkezik egyéb jövedelemforrással.

Hozzátartozói nyugellátás 

A jogosultság feltételei 

A hozzátartozói nyugellátás jár, ha az elhunyt rendelkezik legalább 5 év biztosítási idővel, amelyből 3 biztosításban töltött év a halált megelőző 5 évre esik, vagy ha az elhunyt szerzett 15 biztosítási évet bármikor aktív élete során.

Az ellátás mértéke 

A hozzátartozói nyugellátás a biztosított nyugdíjának 60%-a. Ha a háztartásban több, mint egy kiskorú gyermek, tanuló vagy fogyatékkal élő gyermek van, a nyugdíj összeadódik más nyugdíjakkal, amely összegnek nincs felső határa. Amennyiben az özvegy újabb házasságot köt, a nyugdíjjogosultsága megszűnik (azonban egyedi elbírálás alapján 2 évi nyugdíj megadható számára).
A biztosított személy nyugdíjának legfeljebb 100%-a adható hozzátartozói nyugellátásként. 
A hozzátartozói nyugellátás havi legkisebb összege 458,20 euró (2009-től), legmagasabb összege nincs meghatározva.

Baleseti nyugellátások

A jogosultság feltétele 

A baleseti nyugellátások tekintetében vegyes rendszer van életben. A munkahelyi balesetet és foglalkozási megbetegedést, annak bekövetkezésétől számított 3 éven belül be kell jelenteni. Ilyen esetekben a baleseti rokkantsági nyugdíj csak a legalább 11%-os munkaképesség-csökkenés esetén jár. 2005. július 25-től új kompenzációs rendszer került bevezetésre a fizikai károsodás ellensúlyozására. 6-15%-os munkaképesség-csökkenés esetén fix kifizetés történik, és nincs anyagi kár miatti térítés. 16-100%-os munkaképesség-csökkenés esetén fizikai és anyagi kár miatti kompenzáció jár.

Az ellátás mértéke

A üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti állandó rokkantsági nyugdíj a 6-15%-os munkaképesség-csökkenés esetén fix összegű ellátás, 16%-nál nagyobb munkaképesség-csökkenés esetén a kereset alapján megállapított nyugdíj. Az ellátás a megélhetési költségek változásának megfelelően évente kiigazításra kerül. A baleseti özvegyi nyugellátás címén az özvegy részére a biztosított keresetének 50%-a jár.

További információ: 

Instituto Nationale per Previdenza Sociale (INPS)
National Social Insurance Institute
21, Via Ciro il Grande, 00 144, Roma, Italy
Tel.: 00 39 06 59 05 34 69
Fax: 00 39 06 59 05 49 31

A fenti adatok a 2008. decemberi állapotokat tükrözik és tájékoztató jellegűek. A tájékoztatóban szereplő nyugdíjak és járulékok összege idővel változhat.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF)

Olasz nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán (magyarul), valamint az INPS alábbi honlapján (olaszul) található.

Az ideiglenes olaszországi tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Családi támogatások

Olaszországban a terhességhez kapcsolódó egészségügyi ellátások minden, az Országos Egészségügyi Szolgálat (Servizio Sanitario Nazionale) lakóhely szerinti kirendeltségénél (Unita Sanitaria Locale/ Azienda Sanitaria Locale) regisztrált, egészségügyi kártyával rendelkező anyát megilletnek.

Amennyiben a család éves jövedelme a 35 ezer eurót nem haladja meg, az anya és hat éves koráig gyermeke is térítésmentesen vehet igénybe minden orvosi ellátást és laboratóriumi vizsgálatot.

Szülési szabadság – anyasági támogatás

A kötelező szülési szabadság és anyasági támogatás (indennità di maternità) a 2008-as költségvetési törvénynek megfelelően összesen 5 hónapig, a szülést megelőző egy vagy két hónapban és a gyermek világra jöttét követő három, illetve négy hónapban jár az anyáknak. Az anyasági támogatás mértéke a kötelező időszakra vonatkozóan a fizetés 80, míg a kiegészítő időszakban 30 százaléka. A jogosultság feltétele, hogy ez alatt az idő alatt az anya fizetését nem kapja.

A szülési szabadság hat hónappal meghosszabbítható, és ezt az időszakot – amennyiben az anya erről lemond – apasági szabadságként a másik szülő is igénybe veheti.

Az anyasági támogatás iránti igényt a lakóhely szerint illetékes Országos Társadalombiztosítási Intézet (Istituto Nazionale della previdenza sociale – INPS) kirendeltségén, illetve a munkáltatónál kell benyújtani, természetesen még a szabadság megkezdése előtt.

Az igényléshez szükséges formanyomtatványok elérhetőek az INPS hivatalokban, valamint az INPS honlapján.

További anyasági juttatások

  • Állami támogatás a háromgyermekes családoknak: a lakóhely szerinti önkormányzat fizeti 13 hónapon keresztül, összege 122, 80 euró.
  • Állami anyasági juttatás: a család jövedelemi helyzetétől függetlenül évi 1813, 08 euró. A juttatás más anyasági ellátás igénylése esetén nem jár.
  • Önkormányzat által nyújtott anyasági juttatás: öt hónapos időtartamra jár, alapösszege havi 294,52 euró, azonban konkrét összege a család jövedelmi helyzetétől függ. Nem kombinálható más anyasági támogatással.

Állami anyasági támogatásokra való jogosultság feltételei:

  • az anya munkaviszonyban áll, illetve biztosított volt a szülést megelőző 18. és 9. hónap között legalább 3 hónapon keresztül
  • az anya önként elhagyta munkahelyét (felmondott) a terhesség időszakában, és biztosított volt a szülést megelőző 18. és 9. hónap között legalább 3 hónapon keresztül
  • az anya korábban jogosult volt valamely más az INPS által nyújtott támogatásra (betegségből vagy munkanélküliségből kifolyólag), amelyhez szintén szükség volt egy legalább 3 hónapos korábbi munkaviszonyra

A támogatásokat az anya lakóhelye szerinti illetékes INPS irodában lehet igényelni.

Az önkormányzat által nyújtott támogatást azok igényelhetik, akiknél a család éves jövedelme nem haladja meg a jogszabály által előírt összeget (háromtagú család esetén ez 2008-ban 31223,51 euró).

Az anyasági támogatásokról, illetve a jogosultság feltételeiről további információ itt olvasható olasz nyelven.

Családi pótlék

Családi pótlékra Olaszországban azok a családok jogosultak, ahol az éves jövedelem összege nem haladhatja meg a törvény által minden évben meghatározott szintet. Ezek a családok az eltartott gyermek, illetve unoka 18 éves koráig (beteg gyermek esetén 18 éves kor felett is) igényelhetik a juttatást. Elvált, illetve külön élő szülők esetén a családi pótlék nem igényelhető.

A folyósított családi pótlék összege függ a gyermekek számától, illetve a család jövedelmétől is (100 eurónként változik).

Példa a családi pótlék összegének változására egy négytagú család esetén (2009. július):

  • amennyiben az éves jövedelem legfeljebb 13 119,30 euró, a családi pótlék havi összege 258, 33 euró
  • amennyiben az éves jövedelem 25 818,79 és 25 923,74 euró között van, 126,17 eurót kap a család havonta
  • az évi 70 949,17 eurót meghaladó jövedelemmel rendelkező családok nem jogosultak családi pótlékra

A családi pótlék iránti igényt munkavállaló esetén a munkáltatónál, minden más esetben (nyugdíjas, munkanélküli, stb.) az INPS lakóhely szerinti területileg illetékes kirendeltségénél kell benyújtani.

A területileg illetékes INPS hivatal elérhetősége itt kereshető meg.

Adózás
Személy jövedelemadó

Olaszországban a személyi jövedelemadó három kulcsos, s progresszívan növekvő, azaz csak a meghatározott jövedelemsávok adóznak magasabb kulccsal.

Jövedelem (euró)

Személyi jövedelemadó kulcs (2009)

0-15 000 23%
15 000-28 000 27%
28 000 – 55 000 39%
55 000 – 75 000 41%
75 000 – 43%

 

A személyi jövedelemadóról további információ található az olasz adóhatóság oldalán.

Társasági adó

Olaszországban a helyi vállalkozások jövedelmei, valamint a nem Olaszországban honos, de az országból származó bevétel után kell társasági adót fizetni. Az adó mértéke 31,4 % (2009).

Általános forgalmi adó

Olaszországban az általános 20%-os adókulcs mellett két kedvezményes áfakulcsot alkalmaznak, melyek mértéke 10%, illetve 4%.

Vállalkozásalapítás

Az Olaszországban a vállalkozók társulásokat és részvénytársaságokat alapíthatnak. A két típus közötti fő különbség az, hogy társulások esetében a vállalati és magántőke között nem tesznek különbséget, és a vállalkozó saját vagyonával is felel. A jog a választásban általában szabad kezet ad, azonban létezik néhány kivétel, amikor bizonyos vállalathoz vagy tevékenységhez meghatározott vállalkozási forma szükséges.

Vállalattípusok

  • Közkereseti társaság (Societa in nome collettivo)

Ebben a vállalkozási formában a tagok arra vállalnak kötelezettséget, hogy korlátlan felelősség mellett végeznek gazdasági tevékenységet. A tagok közül bárki kinevezhető a társulás igazgatójává.

  • Betéti társaság (Societa in acomandita semplice)

A tagok lehetnek beltagok, akiknek felelőssége korlátlan, illetve kültagok, akik csak bevitt hozzájárulásuk mértékéig felelnek. A vállalat vezetője csak a beltagok közül kerülhet ki.

  • Korlátolt felelősségű részvénytársaság (Societa in accomandita per azioni)

Ez a vállalati forma hasonló a betéti társasághoz, kivéve, hogy a tagok tőke-hozzájárulása részvények formájában valósul meg.

  • Korlátolt felelősségű társaság (Societa a responsabilita limita)

Ebben a társasági formában a tagok tőkéjét nem részvény, hanem részesedés testesíti meg. A minimális alaptőke 10.000 euró.

2004. január 1.-jétől a Kft.-re vonatkozó szabályok lényegesen megváltoztak. Ezentúl az a részvényes is alapíthat Kft.-t, aki egy másik korlátolt felelősségű társaságnak már tagja.
Vállalatvezetés
a) Igazgatótanács vagy egy igazgató, taggyűlés és könyvvizsgáló.
b) Vezető testület, amely irányítja a vállalatot. A testületben két tag és egy felügyeleti szerv is részt vesz.
c) A tagok által kinevezett Igazgatótanács.

  • Részvénytársaság (Societa per azioni)

A részvénytársaság lehet zárt vagy nyilvános. A zárt Rt.-hez szükséges minimális alaptőke 120.000 euró. A részvényesek által befizetett jegyzett tőke részvények formájában jelenik meg, melyeket kibocsáthatnak papíron is, de ez az új szabályozásnak megfelelően már nem szükséges.
A részvények fajtái:
a) Törzsrészvény: tulajdonosának minden jogot megad a vállalatban.
b) Elsőbbségi részvény: Elsőként részesedik a vállalat nyereségéből és a vállalat felszámolásakor is először neki fizetnek.
c) Dolgozói részvény
d) Beváltott részvény: Nem ad szavazati jogot. Osztalékot csak a többi részvényes kifizetése után fizet. A vállalat felszámolásakor utoljára részesül az eszközökből.
e) Megtakarítási részvény: A tőzsdén jegyzett társaságok adják ki tőkeemeléskor. Nem jár szavazati joggal.

  • Egyesülés (S.p.A. – részvénytársaság vagy S.r.L. – Kft.)

Nagyvállalatok által szívesen alkalmazott forma. Alapításához csak különleges esetekben szükséges állami engedély, például pénzintézet esetében. A megalakulást kezdeményező magánszemély vagy társaság is lehet.

2004. január 1-jétől egyesülés alapításakor már nem lesz szükség két részvényesre. Az alapításra lehetőség nyílik egy részvényessel is, ha a teljes törzstőkét befizeti. Ebben az esetben a részvényes korlátlan felelősséggel bír a vállalat fizetésképtelensége esetén.

  • Képviseleti iroda és fiókiroda

Külföldi vállalatok két típusú vállalati forma közül választhatnak gazdasági tevékenységük olaszországi folytatására. Ezek a képviseleti iroda (Ufficio di Rappresentanza) és a fiókiroda (Sede Secondria), amelyk közül azonban egyik sem jogi személy.

Képviseleti iroda: A legegyszerűbb vállalati forma, mely külföldi cégek számára is elérhető. A képviseleti iroda főként marketing eszközként szolgál. Nincs szükség a jog által meghatározott bejelentési formaságokra, nem kell pénzügyi kimutatást készíteni és társasági adó fizetésére sem kötelezett.

Képviseleti iroda nyitáskor a céget a helyi Kereskedelmi és Iparkamarához kell bejegyeztetni, amelyhez a következő okmányok szükségesek:

  • Igazgatótanács döntésének másolata a képviseleti iroda nyitásáról, melynek tartalmaznia kell: az iroda nevét, címét, és a vállaltért felelős személy nevét.
  • Igazolás az anyavállalathoz való tartozásról.

A napi ügyek intézéséhez bankszámlát kell nyitni.

Fiókiroda nyitásához a következő okmányok szükségesek:

  • Nyilatkozat
  • Cégszabályzat
  • Az igazgatótanács jegyzőkönyve, mely elismeri a fiókiroda megalapítását
  • A fiókiroda képviselőjének aláírási címpéldánya

Olaszországi vállalkozásalapítással kapcsolatban további hasznos információ olvasható a gazdasági minisztérium felügyelete alá tartozó Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség (ITD Hungary) Olaszországgal foglalkozó oldalán, valamint az olasz befektetés-ösztönzési ügynökség honlapján.

Emellett hasznos információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Olaszországra vonatkozó információit ittolvashatja. (olasz és angol nyelven)

További információ:

Olasz kormányzati portál

Pénzügyi és Gazdasági Minisztérium

Oktatás

Olaszországban az állami és magán iskolák feletti felügyeletet az Oktatási Minisztérium (Ministrero della Pubblica Istruzione) látja el.

Óvoda és iskola előtti képzés

Az iskolát megelőző időszak nem része az olasz oktatási rendszernek, fakultatív módon vehető igénybe. Mind a magán-, min az állami tulajdonú óvodákban is fizetni kell; az állami óvodákban a hozzájárulás változhat a szülők fizetésétől függően. Az állami intézmények befogadó képessége általában igen alacsony.

Kötelező oktatás

Minden hatodik életévét betöltött gyermek tanköteles. A tankötelezettség 14 éves korig tart. Az általános iskola első évfolyamába azok a gyermekek iratkozhatnak be, akik az adott év augusztus 31-ig – korengedményes beiratkozás esetén a tanév során legkésőbb április 30-ig – betöltik a 6. életévüket. Az általános iskolai osztályok általában 25-27 tanulóból állnak.

Az iskolaév a nyári szünet után, szeptember 1-jén kezdődik, és június 30-án fejeződik be. Az iskolaév kezdetének pontos időpontját a nemzeti, a regionális és a helyi hatóságok határozzák meg. Egy tanév 200 tanítási napból áll.

Olaszországban az alapszintű oktatás ingyenes, és a kötelező oktatás alatt a tankönyveket is a helyi hatóságok biztosítják a diákoknak, azonban az étkezés és a közlekedés költségeihez a szülőknek is hozzá kell járulniuk.

Az általános iskola öt osztálya két szakaszra oszlik a gyermekek fejlődésének megfelelően. Az első szakasz az első osztályt foglalja magában, ahol túlnyomó részben alapismereteket oktatnak. A második szakaszban – kétszerkettő osztály – a diákok fokozatosan szereznek egyre mélyebb ismereteket. Az ötödik év végén a diákok az általános iskola befejezéseként záróvizsgát tesznek, amely felvételt biztosít számukra a középiskola alsó tagozatába, a kötelező oktatás második szakaszába.

Középiskola

A középiskola alsó tagozata

A középiskolai oktatás alsó és felső tagozatra oszlik. A középiskola alsó tagozata (scuola inferiore) kötelező, és három évig tart. A harmadik év végén vizsgát tesznek, amellyel megszerzik a középiskola alsó tagozatának befejezését tanúsító bizonyítványt (diploma di licenza media). Az alsó szint elvégzése után a diákok érdeklődésüktől függően mehetnek humán, klasszikus, műszaki, vagy művészeti középiskolákba, vagy szakiskolákba.

A középiskola felső tagozata

A középiskola felső tagozatában (scuola secondaria superiore) a diákok több oktatási forma közül válogathatnak. Az általános középiskolák elsősorban a későbbi egyetemi tanulmányokra készíti fel a diákokat, míg a szakközépiskolákban gyakorlati képzést nyújtanak. A középiskola felső tagozata minimum három, maximum öt évig tart.

A középiskolai oktatás egyrészről a humán gimnáziumokban (liceo classico) folyik, ahol a diákok általános ismereteket szereznek humán tantárgyakból, másrészt reálgimnáziumokban (liceo scientifico), ahol a hangsúly a reáltantárgyak oktatására helyeződik. Mind a két iskolatípus öt évig tart, és két (egy két- és egy hároméves) szakaszból áll.

A középiskola alsó tagozata a kötelező oktatás részét képezi, ezért ingyenes, azonban a tankönyvekért fizetni kell. A középiskola felső tagozatában tandíjat, illetve egyéb hozzájárulást is kell fizetni, melynek mértéke a család jövedelmétől és az egyes régiók szabályozásától függ. Lehetőség van támogatást igényelni, amely nem pénzbeli juttatást, hanem adókedvezmény igénybevételét jelenti.

Az alsó és felső szintű középiskolai oktatás esetén a diákoknak tanulmányaik befejeztével év végi záróvizsgát kell tenniük.
Felsőoktatás

Az olasz felsőoktatás szerkezetét tekintve egyetemi és nem egyetemi oktatási szektorra tagolható.

Az egyetemi képzést nyújtó intézmények között találhatunk állami egyetemeket, magánegyetemeket, távoktatásra szakosodott és kizárólag külföldiek számára létrehozott egyetemeket is.

nem egyetemi szektorban elsősorban művészeti, nyelvi, műszaki és néhány speciális (pl. diplomáciai, katonai tanulmányok, restaurálás) felsőfokú képzést nyújtó intézmény kap helyet.

A felsőoktatás a bolognai rendszernek megfelelően 3 ciklusra oszlik: alapképzésre (BA)mesterképzésre (MA) és doktori képzésre. Az egyetemi felsőoktatás ennek megfelelően 3-5 éves (az orvos- és a sebészképzés hat éves), a nem egyetemi felsőoktatás pedig általában 3-4 éves.

EU tagállam lévén a magyar diákok ugyanolyan feltételek mellett jelentkezhetnek az olasz felsőoktatási intézményekbe, mint az olasz tanulók.

Általános jelentkezési feltételek

  • Érettségi vizsga: mindig az adott iskola dönti el, hogy a jelentkező érettségi vizsgája megfelel-e, ebben a kérdésben a főiskolák teljes önállóságot élveznek; általában azt az érettségi vizsgát fogadják el, amely az adott olaszországi felsőoktatási programhoz hasonló magyarországi képzéshez feltétel. Ebben az esetben külön hivatalos elfogadtatási eljárás nélkül is elismerhetik a magyarországi (vagy egyéb külföldi) bizonyítványokat.
  • Megfelelő olasz nyelvtudás: a külföldi jelentkezőknek általában egy külön vizsga letételével kell igazolniuk nyelvtudásukat, de intézménytől függően akár a hazai nyelvvizsgapapírok bemutatása is elegendő lehet.
  • Ha az egyetemi felvételnek Magyarországon speciális vizsgakövetelményei vannak, a jelentkezőnek igazolnia kell, hogy ezeket a vizsgákat letette. Az osztatlan képzések, vagyis az orvosi, fogorvosi, gyógyszerész, állatorvosi, építész- és építőmérnöki programok esetében a jelentkezőknek külön felvételi vizsgát kell tenniük az adott egyetemen, olasz nyelven.

Forrás: Europass
Egyetemi év

Az egyetemi év Olaszországban is két szemeszterre oszlik: a magyarországi tanévhez hasonlóan, az első szemeszter szeptember/október táján indul, míg a második január/februárban. A vizsgákat a szemeszter végén kell letenni, és általában szóbeliek (bár természetesen előfordulnak írásbeli vizsgák is, akár a szemeszter alatt). Érdekesség, hogy az értékelés egy 0 és 30 közötti skálán történik, ahol minimum18 a sikeres vizsga feltétele.

Nyelv 

Olaszországban az oktatás olasz nyelven folyik. Amennyiben valaki szívesen tanulna Olaszországban, de az olasz nyelvtudása nem elég ahhoz, hogy olasz oktatási nyelvű programban vegyen részt, számos angol programot találhat. Az alábbi honlapon városokra lebontva találhat az érdeklődő az angol jogi képzésektől kezdve az angol mérnöki tanulmányokon át az angol nyelven oktatott közgazdaságtanig.

Tandíj

Az olasz szabályok értelmében a diákoknak tandíj fizetésével hozzá kell járulniuk az felsőoktatási intézmények által nyújtott szolgáltatásokhoz, illetve beiratkozási díjat kell fizetniük. Ennek mértéke azonban intézményenként és tanévenként változik. A diákok tanulmányi eredményük és anyagi helyzetük alapján ösztöndíjra is pályázhatnak.

Külföldi diákok olasz felsőoktatási intézményben való tanulásáról az alábbi oldalon olvashat.

Ösztöndíj lehetőségek

A külföldi diákok ugyanolyan feltételekkel pályázhatnak anyagi támogatásért, mint az olasz tanulók. Támogatásokkal az úgynevezett DSU irodák (Diritto allo studio universitario) foglalkoznak: mindig az adott felsőoktatási intézmény saját DSU irodájánál kell érdeklődni, hogy milyen lehetőségek vannak. Ezek az irodák további szolgáltatásokat is nyújtanak: tanácsadás, információk tanterven kívüli tevékenységekről, sportolási, közlekedési lehetőségekről, stb.

Diplomák elismerése

A diplomák elismerésében az EU tagállamaiban működő ún. NARIC központok adnak felvilágosítást.

A magyarországi NARIC központként működő Magyar Ekvivalencia és Információs Központ honlapja itt érhető el.

A NARIC olaszországi hivatala a Rómában található CIMEA (Centro d’informazione sulla Mobilita e le Equivalenze Accademiche) írásban is ad felvilágosítást.

Az olasz oktatási rendszerről további információ az olasz Oktatási Minisztérium (Ministero dell’ Istruizone) oldalán és a Study in Italy honlapon található.

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.