Egységben a sokféleség.

Portugália

trip-to-porto-1380846-mBelépés ideje: 1986. január 1.

Határos: Spanyolországgal

Főváros: Lisszabon

Terület: 92 391 km2

Népesség: 10 631 800 (2009)

Népsűrűség: 114,9 fő/km2

Népesség összetétel:

0-14 év: 16,4%

15-64 év: 66,2%

65 év felett: 17,4%

Népességnövekedés: 0,305 %

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 78,21 év (nők: 81,69 év; férfiak: 74,95 év)

Éghajlat: mérsékelt, északon hűvös és esős, délen szárazabb és melegebb.

Idő: greenwichi középidő (GMT), nyáron GMT +1 óra

Fizetőeszköz: euró (1 euró = 200.482 escudo)

Nyelv: portugál, mirandai nyelv

Vallás: római katolikus: 84,5 %,  egyéb keresztény 2,2 %, egyéb 0,3 %, nem ismert 9%, nem vallásos 3,9 %

Régiók: 18 kerületből és 2 autonóm körzetből (Madeira és az Azori-szigetek) áll

Gazdaság: Portugália gazdasága az Európai Közösséghez való csatlakozását követően (1986) diverzifikálódott és egyre szolgáltatás-orientáltabb lett. Az elmúlt évtizedben a kormány több állami tulajdonban lévő vállalatot privatizált és liberalizálta a gazdaság vezető ágazatait, köztük a pénzügyi és telekommunikációs szektort. A gazdaság 1998-ra teljesítette a Gazdasági és Monetáris Unióhoz való csatlakozás feltételeit. A gazdasági növekedés meghaladta az EU átlagot, azonban az egy főre eső GDP csak 75%-os az EU átlaghoz képest.

Természeti kincsek: erdők, vasérc, uránium érc, márvány, termőföld, vízenergia, tungszten

Beutazás/ tartózkodás

Uniós polgárok érvényes útlevél vagy személyi igazolvány birtokában beléphetnek, és három hónapig „szabadon”, azaz bejelentési kötelezettség nélkül tartózkodhatnak Portugáliában.

Az EU/EGT tagállamok állampolgárainak három hónapot meghaladó tartózkodás esetén regisztráltatniuk kell magukat a jövőbeni lakóhely szerint illetékes portugál önkormányzatnál (Câmara Municipal/Município) vagy Bevándorlási Hivatalnál (SEF). A regisztrációt a három hónap leteltét követően 30 napon belül mindenképpen el kell indítani.

A regisztrációs igazolást 5 évre, vagy a tartózkodás időtartamára állítják ki, amennyiben az rövidebb, mint 5 év.

A regisztrációhoz érvényes személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges, valamint a kérvényezőnek igazolnia kell, hogy:

  •  munkaszerződéssel rendelkezik, vagy önfoglalkoztató (vállalkozó), vagy
  • rendelkezik a megélhetéshez szükséges anyagi fedezettel saját maga és családja számára, vagy
  • tanulmányok folytatását bizonyító okirattal rendelkezik és rendelkezik a megélhetéshez szükséges fedezettel.

A Portugáliában munkát vállaló EGT tagország állampolgárának családtagjainak (szintén EGT tagország állampolgárai) is fel kell keresniük a helyi önkormányzatot, és nekik is regisztráltatniuk kell magukat.

A regisztrációhoz szükségük van:

  • érvényes személyazonosító igazolványra vagy útlevélre,
  • valamilyen hivatalos dokumentumra, amely bizonyítja a rokoni kapcsolatot az EGT tagország állampolgárával,
  • a munkavállaló családtag érvényes regisztrációs igazolásának bemutatására.

Az EGT tagország állampolgárának harmadik országbeli (EU-n/EGT-n kívüli)hozzátartozóinak tartózkodási kártyára van szükségük. A tartózkodási kártyát az Idegen- és Határrendészeti Hivatal állítja ki (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras). A kártyát a központi irodában (Direcção), vagy a lakóhely szerint illetékes regionális irodákban (Delegação Regional) kell igényelni.

Az igényléshez szükséges:

  • útlevél
  • hivatalos dokumentum, amely bizonyítja a rokoni kapcsolatot az EGT  tagország állampolgárával és
  • az EGT tagország állampolgárának családtagjának érvényes regisztrációs igazolásának bemutatása

A Portugáliába történő beutazásról és tartózkodásról bővebb információ a Bevándorlási Hivatal honlapján található.

Utazás/ közlekedés

Közlekedés gépjárművel 

Portugália sűrű, jó minőségű autópálya és autóút hálózattal rendelkezik. Az autópályákon elektronikus fizetési rendszer működik. Az alábbi kalkulátor segítségével kiszámolható az úthasználati díj.

Sebességhatárok

  • Lakott területen belül: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 90 km/h
  • Autópálya: 120 km/h
  • Engedélyezett alkohol mennyiség: 0.5 g/l

A Portugáliában érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési és Energiaügyi Főigazgatóságának összefoglalójában.

Busszal

Rendszeres, közvetlen buszjáratok közlekednek Portugália nagyobb városai között. Részletekről, menetrendekről a Rede Nacional de Expressos portugál busztársaság honlapján található információ.

Vonattal

A vonatok fajtáiról, menetrendekről a Comboios de Portugal portugál vasúttársaság honlapján tájékozódhat.

Repülővel

A legfontosabb repülőtér Lisszabonban található, ahonnan számos járat indul Európa országaiban.

Menetrendekről, részletekről, kedvezményekről a TAP Portugal légitársaság honlapján található információ.

Közlekedés Lisszabonban

A lisszaboni metróhálózat négy metróvonalból áll. A lisszaboni metróról itt találhat információt.

A város két partját nemcsak buszok, hanem kompjáratok is összekötik. A kompokat a Transtejo hajótársaság üzemelteti és mivel a helyiek is sokat használják, ára egyáltalán nem magas.

Lisszabon város turisztikai honlapján további információt talál.

Utazási kedvezmények

Utazás vasúton

Nyugdíjas kedvezmények

Az Alfa Pendular (nagy sebességű motorvonat), Intercidades (Intercity) vonatokon 65 év felett 50%-os kedvezmény jár a nyugdíjasoknak. Erről további információ a portugál vasúttársaság oldalán olvasható.

A Regional (régiók közötti vasút), az Interregional és Coimbra Urban Train (Coimbrai városi vasút) szolgáltatásait 65 év felett szintén 50%-os kedvezménnyel lehet igénybe venni, erről a kedvezményről további információ az alábbi honlapon található.

Diákkedvezmények 

Az Euro<26 kártyával rendelkezők a Regional (régiók közötti vasút), és az Interregional szolgáltatásait 30%-os kedvezménnyel, az Intercidades (Intercity) szolgáltatásait 20%-os engedménnyel és az Alfa Pendular (nagy sebességű motorvonat) szolgáltatásait keddtől csütörtökig 91 km feletti utazás esetén 10%-os kedvezménnyel vehetik igénybe.

Az Alfa Pendular, az Intercidades, a Reginonal szolgáltatásairól a Portugál vasúttársaság honlapján található bővebb információ.

Utazás busszal

Nyugdíjas kedvezmények

A 65 év feletti utasok 5%-os kedvezményre jogosultak, további információ a portugál busztársaság honlapján található.

Diákkedvezmények

Ifjúsági kártyával (Cartao jovem) 5%-os kedvezményre jogosultak a diákok, erről további információ a portugál busztársaság honlapján található.

Munkavállalás

Két éves korlátozást követően 2006. május elsejével Portugália megnyitotta munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott tagországok munkavállalói előtt, így már a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak az országban.
Munkakeresés

Portugáliában az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (Instituto do Emprego e Formação Profissionalaz) egész országra kiterjedő hálózattal rendelkezik, melynek köszönhetően az országban 86 helyen van a munkakeresőket segítő Foglalkoztatási Központ (Centro de Emprego). Amennyiben az álláskereső ezek valamelyikében regisztráltatja magát, információt kaphat az aktuális állásajánlatokról. A regisztrációhoz érvényes személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges.
Aktuális állásajánlatokról és a munkavállalás feltételeiről további információ az EURES honlapján található.

Munkaszerződés

Portugáliában a határozott időre szóló munkaszerződések írásbeli megkötése kötelező, törvényileg meghatározott és szabályozott.

A szerződésbe bele kell foglalni a munkáltató, valamint a munkavállaló azonosításra alkalmas adatait, a munkavállaló feladatait, munkakörét, a szerződés érvényességének idejét, a próbaidőt, a munkavégzés helyét, a fizetést, valamint az egyéb juttatásokat. A munkavállaló védelmében a munkáltató köteles írásba foglalni további adatokat is (például a fizetett szabadság mértékét, a napi és heti munkaidőt).

Amennyiben valamilyen változás következik be a munkaviszonyban, a munkáltató köteles írásban tájékoztatni a munkavállalót a változás bekövetkezése előtt minimum egy hónappal.

A határozatlan időre szóló, részmunkaidős, távmunkára vagy időszakos munkára vonatkozó szerződésekre külön szabályozás érvényes.

Munkaidő

Portugáliában a normál munkaidő nem haladhatja meg a napi nyolc órát, illetve a heti negyven órát. A munkavállaló és a munkáltató azonban kollektív megállapodásban rögzítheti a munkaidő kiterjesztését.

A túlóra mértéke nem haladhatja meg a napi 2 órát. Éves szinten a maximum nem lehet több nagyvállalatok esetében 150 óránál, mikro- és kisvállalkozások esetében 175 óránál, részmunkaidőben foglalkoztatottak esetében 80 óránál.

Vannak olyan munkavállalói kategóriák, amelyek esetében nem kötelező a túlóra vállalása, ilyenek a kismamák, a fogyatékkal élők, a 12 éven aluli gyerekek és a rokkantnyugdíjasok.

A törvény szerint a vasárnap a heti kötelező pihenőnap, ezen kívül még egy fél vagy egész pihenőnap adható ki (ez általában a szombat), valamint egymást követő két munkanap között biztosítani kell a munkavállaló számára legalább 11 óra folyamatos pihenőidőt.

Munkaszüneti napok, ünnepnapok

  • január 1. – Újév napja
  • április 10. – Nagypéntek
  • április 25. – A szabadság napja
  • május 1. – A munka ünnepe
  • június 10. – Portugál-nap
  • június 11. – Úrnapja
  • augusztus 15. – Nagyboldogasszony ünnepe
  • október 5. – A köztársaság napja
  • november 1. – Mindenszentek
  • december 1. – A függetlenség visszanyerésének ünnepe
  • december 8. – A szeplőtelen fogantatás ünnepe
  • december 25. – Karácsony

Portugáliában a törvényileg meghatározott minimálbér 525 euró (2009. január).

Munkanélküli ellátás

Portugáliában a munkanélküli juttatásoknak három fajtáját különböztetjük meg:

  1. munkanélküli ellátás (subsídio de desemprego)
  2. munkanélküli segély (subsídio social de desemprego)
  3. részleges munkanélküli ellátás (subsídio de desemprego parcial).

1. A munkanélküli ellátás igénylésének fő feltételei:

  • az illető önhibáján kívül vált munkanélkülivé
  • munkaképes
  • regisztráltatta magát a helyileg illetékes Foglalkoztatási Központnál (Centro de Desemprego), valamint a Munkaügyi Hivatal rendelkezésére áll
  • a regisztrációt megelőző 24 hónapban legalább 450 napon át fizette a biztosítási járulékot
  • aktívan munkát keres
  • nem jogosult öregségi vagy korengedményes nyugdíjra.

Az ellátás összege a regisztráció előtti második hónaptól visszafelé számolt 12 havi kereset átlagának 65 százaléka.

A munkanélküli ellátás folyósításának időtartama függ a korábbi hozzájárulásoktól, valamint az életkortól.

2. A munkanélküli segély igénylésének fő feltételei:

  • az illető önhibáján kívül vált munkanélkülivé
  • munkaképes
  • regisztráltatta magát a helyileg illetékes Munkaügyi Hivatalnál, valamint a Munkaügyi Hivatal rendelkezésére áll
  • az igény benyújtását megelőző 12 hónapból legalább 180 fizetett munkanappal rendelkezik
  • biztosítási jogviszonnyal rendelkezik
  • aktívan munkát keres
  • nem jogosult öregségi vagy korengedményes nyugdíjra.

A munkanélküli segély összege eltérő az egyedül élők, illetve a családosok, eltartott hozzátartozóval rendelkezők esetében.

Folyósításának időtartama megegyezik a munkanélküli ellátás folyósításának időtartamával.

Amint a biztosított személy munkát szerez, az ellátás folyósítása megszűnik.

3. Amennyiben az illető csak részmunkaidős munkát talál, igényelhet részleges munkanélküli ellátást, melynek feltételei:

  • részmunkaidős állását megelőzően munkanélküli ellátásban részesült
  • fizetése alacsonyabb, mint a részleges munkanélküli ellátás összege
  • a teljes munkahét legalább 20, legfeljebb 75 százalékában foglalkoztatott.

A részleges munkanélküli ellátás összege a munkanélküli ellátás 135 százalékának és a kapott bérnek a különbözete.

Portugáliában a munkanélküli juttatások egyik formája sem adóköteles.

A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. E-301-es nyomtatványra van szükség.

További információ az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (Instituto do Emprego e Formação Profissionalaz) alábbi oldalán található.

Társadalombiztosítás

Nyugdíjak

portugál nyugdíjbiztosítási rendszer, továbbá a baleseti nyugellátási rendszer 
társadalombiztosítási alapokra épül. A portugál nyugdíjbiztosítási rendszer ellátásai kiterjednek a munkavállalókra és az önálló vállalkozókra, különleges elemek révén a bányászokra, a vasúton dolgozókra, a halászokra és a kereskedelmi hajózásban dolgozókra. A kötelező rendszerben nem biztosítottak önkéntes megállapodást köthetnek. A szociális nyugdíjrendszer minden, a kötelező nyugdíjrendszerben nem biztosított személyre kiterjed. A baleseti nyugellátások kiterjednek a munkavállalókra. Az önálló vállalkozók önkéntes biztosítást köthetnek. A baleseti nyugellátások esetében nincs a biztosítási időtartamra vonatkozó követelmény.

A nyugdíjrendszer finanszírozása 

A nyugdíjbiztosítási rendszer pénzügyi alapját elsősorban a járulékok biztosítják. A járulékfizetési rendszer úgy működik, hogy a befizetett járulékok az összes ellátás költségét fedezik. A társadalombiztosítási rendszer ellátásait, ideértve a baleseti ellátásokat is összesen 34,25% mértékű járulékfizetés biztosítja. A munkavállaló 11% mértékű járulékot, a munkáltató23,25% mértékű járulékot fizet. A járulékfizetésnek nincs felső határa. Az állami költségvetésbiztosítja a szociális nyugdíjat és az egészségügyi ellátásokat. A baleseti nyugellátásokbiztosítására a munkavállaló nem fizet járulékot, a munkáltató pedig a becsült kockázat alapján fizet. Az állami költségvetés nem biztosít kiegészítő forrást.

A nyugdíjrendszer különböző ellátásai 

Öregségi nyugdíj 

A jogosultság feltételei 

Portugáliában az öregségi nyugdíjkorhatár férfiaknál és nőknél egységesen 65 év. A jogosultság megszerzéséhez 15 év biztosítási idő szükséges, továbbá a 15 éves biztosítási időszak alatt minden évben 120 biztosításban töltött napot kell igazolni. A teljes nyugdíjhoz 40 év biztosítási idő szükséges.

Korai nyugdíj 

55 éves korban nyílik lehetőség korai nyugdíjra, ha az igénylő rendelkezik 30 naptári év biztosítási idővel, de ebben az esetben a nyugdíj összegét csökkentik. A munkanélküliek számára lehetőség van 62 éves kortól nyugdíjba vonulni. Ez akkor lehetséges, ha az igénylő rendelkezik 22 naptári év biztosítási idővel és elmúlt 52 éves, amikor munkanélkülivé vált. A nyugdíj összegét ebben az esetben is csökkentik.

Az ellátás mértéke 

A nyugdíj összege a járulékfizetéssel fedezett évek számától, valamint a biztosítási időszakra eső havi átlag jövedelemtől függ. A minimumnyugdíj az átlagkereset 30%-a, vagy 15 év biztosítási idő mellett havi 243,32 (2009. január 1-jétől) euró, ami a biztosítási időtől függően emelkedik, maximum összege nincs. Az ellátások évente 14 alkalommal kerülnek kifizetésre.

Rokkantsági nyugdíj 

A jogosultság feltételei 

A portugál rokkantsági nyugdíjrendszerben az ellátás összegét a biztosítási idő hosszahatározza meg, és a jogosultság akkor is megállapítható, ha a biztosítási jogviszony a megrokkanást megelőzően megszűnt, de a jogosultsági feltételeket előzetesen teljesítette az igénylő. A rokkantsági nyugdíj a keresőképesség 66,66%-os elvesztésekor igényelhető, ha az igénylő 5 év biztosítási idővel rendelkezik.

Az ellátás mértéke 

A rokkantsági nyugdíj számítására vonatkozó szabályok megegyeznek az öregségi nyugdíjra vonatkozókkal. A minimumnyugdíj az átlagkereset 30%-a, vagy havi 243,32 (2009. január 1-jétől) euró. Az ellátások évente 14 alkalommal kerülnek kifizetésre.

Hozzátartozói nyugellátás 

A jogosultság feltételei 

A hozzátartozói ellátás feltétele, hogy az elhunyt biztosított rendelkezzen 36 hónap biztosítási idővel. További feltétel, hogy a házasság az utolsó egy évben fennálljon, kivéve ha a házasságból gyermek született vagy a halál baleset miatt következett be.

Az ellátás mértéke 

A hozzátartozói nyugellátás felső határa a biztosított nyugdíjának 100%-a. Válás esetén két özvegy jogosult nyugdíjra, ekkor a felső határ 110%. Az ellátások évente 14 alkalommal kerülnek kifizetésre.

Baleseti nyugellátások 

A jogosultság feltételei 

Ideiglenes munkaképesség-csökkenés 

Munkahelyi baleset tekintetébenTeljes munkaképtelenség esetén a törvényes munkabér 70%-a illeti meg a munkavállalót. Részleges munkaképtelenség esetén az ugyanolyan munkakörben dolgozónak járó átlagkereset összegének 70%-a illeti meg a munkavállalót.

Foglalkozási megbetegedés tekintetébenTeljes munkaképtelenség esetén a napi munkabér 70%-a illeti meg a munkavállalót a munkaképtelenséget követően 12 hónapig. A továbbiakban pedig a napi munkabér 75%-a jár. Részleges munkaképtelenség esetén az ugyanolyan munkakörben dolgozónak járó átlagkereset összegének 70%-a illeti meg a munkavállalót.

Állandó munkaképesség-csökkenés 

Munkahelyi baleset, vagy foglalkozási megbetegedés: 

Teljes munkaképtelenség minden munkára: a nyugdíj a törvényes munkabér 80%-a, ami kiegészül 10%-kal minden eltartott családtag után, maximum a munkabér 100 %-ig. Teljes munkaképtelenség az adott munkára: a nyugdíj a törvényes munkabér 50-70%-a közötti összeg.

30%-ot meghaladó részleges munkaképtelenség: az ugyanolyan munkakörben dolgozónak járó átlagkereset csökkentett összegének 70%-a illeti meg a munkavállalót. 30%-ot el nem érő részleges munkaképtelenség esetén: az ugyanolyan munkakörben dolgozónak járó átlagkereset összegének 70%-át el nem érő mértékű nyugdíj illeti meg a munkavállalót.

További információ: 

Departamento de Relacoes Internacionais Seguranca Social (DRISS) 
Rua da Junqueira 112, 1300-344 Lisboa, Portugal
Tel.: 00 351 213 65 24 49
00 351 21 365 23 00
Fax: 00 351 213 65 24 98
E-mail: driss@seg-social.pt

A fenti adatok a 2008. decemberi állapotokat tükrözik és tájékoztató jellegűek. A tájékoztatóban szereplő nyugdíjak és járulékok összege idővel változhat.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF)

Portugál nyugdíjrendszerrel kapcsolatban további információ az ONYF ezen oldalán (magyarul) található.

Az ideiglenes portugáliai tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Családi támogatások
Anyasági támogatások 

Jogosultság általános feltétele, hogy a munkavállaló terhesség, anyaság, apaság, örökbefogadás, vagy a gyermek betegsége miatt munkaképtelenné váljon.

A támogatás összegét a korábbi fizetés alapján határozzák meg (a megelőző 6 hónap keresetének adott időszakra vetített napi mértéke), ez az ún. referencia jövedelem.

Munkanélküli segély és anyasági támogatás egyszerre nem folyósítható.

A támogatást a társadalombiztosítási szolgálatnál kell igényelni.

1. Anyasági támogatás (subsídio de maternidade)

A támogatást abban az esetben folyósítják, amennyiben az anya munkahelyéről szülési szabadságra megy. A támogatást egymást követő 120 napon keresztül folyósítják, mely időszak ikerszülés esetén további 30 nappal meghosszabbodik. Koraszülés veszélye esetén külön kiállított orvosi licence birtokában az időszak tovább hosszabbodhat.

Ugyanakkor Portugáliában a nők hat héttel a szülés utánig nem dolgozhatnak, így a rendelkezésre álló szülési szabadságot nem lehet teljesen szabadon felhasználni.

A támogatás összege a referencia jövedelem 100%-a, de nem lehet kevesebb a minimálbér 50%-ánál.

2. Apasági támogatás (subsídio de paternidade)

Apasági támogatás a szülést követő hónapban 5 napig, valamint az anya jogosultsági idejével azonos időszakra jár, amennyiben: a szülést követően az anya mentális vagy fizikai probléma miatt nem képes az anyasági támogatás igénybevételére, az anya halála esetén, illetve amennyiben a szülők döntése szerint az apa veszi igénybe a támogatást (ekkor is azonban kötelezően 6 hétig az anya a jogosult).

A támogatás összege a referencia jövedelem 100%-a, de nem lehet kevesebb a minimálbér 50%-ánál.

Családi pótlék (Abono de família para crianças e jovens)

A családi pótlékot a gyermek 16 éves koráig folyósítják. Amennyiben a gyermek 16 éves elmúlt, továbbra is jogosult lehet a támogatásra, amennyiben az alábbiakban meghatározott oktatási intézménybe jár, s attól nem kap ösztöndíjat vagy egyéb támogatást.

A családi pótlékra jogosult a diák 16-18 éves kora között, amennyiben alapoktatásban, azzal egyenértékű vagy azt követő szinten tanul, illetőleg tanulmányaihoz kapcsolódó, s képesítésének megszerzéséhez nélkülözhetetlen szakmai gyakorlaton vesz részt más intézményben.

Jogosultak a támogatásra azok a 18 és 21 éves fiatalok, akik középiskolában vagy azzal egyenértékű, illetve azt követő más intézményben tanulnak, valamint, ha képesítésük megszerzéséhez nélkülözhetetlen szakmai gyakorlaton vesznek részt.

21 és 24 éves korú diákok abban az esetben kapnak családi pótlékot, ha a felsőoktatásban vagy ahhoz kapcsolódó gyakorlatban vesznek részt.

24 éves kort követően csak a fogyatékosok részesülhetnek családi pótlékban.

A fenti korhatárok maximum 3 évvel kitolódhatnak az egyes kategóriákon belül, amennyiben baleset vagy betegség következtében a tanulmányi idők megváltoznak.

A családi pótlék összege a jövedelemszinttől, a gyermekek számától, illetve életkorátólfügg. A támogatást a család éves bruttó jövedelme alapján határozzák meg. A jövedelmet összevetik a mindenkori minimálbérrel, majd ez alapján a családokat öt különböző kategóriába sorolják.

Amennyiben a családban a második gyermek 12 és 36 hónapos kor között van, az összeget megduplázzák, illetve a harmadik ugyanilyen korú gyermek esetében pedig triplázzák.

Portugáliában a családi pótlék összege az alapösszegtől, illetve az arányszámtól függően havonta 11,03 és 140, 83 € között mozog.

A gyermek születését követő első 12 hónapban az összeg magasabb, mint a későbbi időkben.

A fogyatékos gyermekek külön összeggel növelt pótlékot és egyéb támogatást kapnak.

Az egyedülálló szülők esetében a családi pótlék és egyéb szociális juttatások 20%-kal növekednek

A családi pótlék összegét az alábbi oldalon található kalkulátor segítségével számolhatja ki.

Családdal, gyermekekkel kapcsolatos ellátásokról a Családügyi és Szociális Minisztérium oldalánolvasható további információ.

Adózás

Személyi jövedelemadó

A portugál személyi jövedelemadó rendszere hat kulcsos, és progresszívan növekedő, azaz, csak az adott sávba eső jövedelem adózik a magasabb kulccsal.

Személyi jövedelemadó (2009)
Éves jövedelem (euró) Személyi jövedelemadó kulcsok
0-4.755 10,5%
4.755- 7.192 13%
7.192- 17.836 23,5%
17.836- 41,021 34%
41.021- 59.450 36,5%
59.450- 64.110 40%
64.110- 42%

 

Általános forgalmi adó

Portugáliában három áfakulcsot alkalmaznak. A normál áfakulcs 20%, míg a kedvezményes kulcsok 12%, illetve 5%. Az 5%-os adókulcs alá tartoznak a mezőgazdasági termékek, újságok, tömegközlekedés, szállodai elhelyezés, elektromos áram és az elsődleges üzemanyag. A 12% adókulcs alá elsősorban élelmiszeripari termékek tartoznak. Minden más a 19%-os kulccsal adózik.

Társasági adó 

Portugáliában a társasági adó mértéke 19 % (2009).

Az adórendszerről további információ található a portugál Pénzügyminisztérium honlapján, illetve a Portugál Fejlesztési Ügynökség oldalain.

Vállalkozásalapítás

Vállalkozásalapítás Portugáliában és másik EU-tagállamban
Magyar vállalkozók mindennemű korlátozás nélkül az adott tagország által szabályozott feltételekkel indíthatnak vállalkozást az EU tagországaiban. A vállalkozásokra vonatkozó letelepedési jog szabadságának biztosítása érdekében a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek valamely tagállam rendelkezései szerint alapítottak, és amelyek alapszabály szerinti székhelye az unión belül van, szabadon végezzenek gazdasági tevékenységet bármely tagállamban.

A szabad vállalkozás a jogosultak részére a következő jogokat biztosítja:

  1. önálló keresőtevékenység megkezdése és gyakorlása másik tagállam területén;
  2. vállalkozások alapítása és irányítása másik tagállam területén;
  3. leányvállalatok, ügynökségek, fióktelepek, irodák létesítése másik tagállam területén.

A társaságalapítási feltételek tagállamonként eltérőek, de egyik tagállam se tehet különbséget olyan cégek között, amelyeket saját állampolgárai, illetve más tagállamok állampolgárai jegyeztettek be. Ha a társaság tulajdonosai a társaság megalakításakor és bejegyzésekor teljesítik a tagállami szabályokat (amelyek a cégbejegyzés feltételeiben pl. azonosak), akkor a társaságok egyforma jogokat élveznek és ugyanolyan kötelezettségek is terhelik őket, függetlenül az alapítók nemzetiségétől. A tagállamonkénti eltérő társaságalapítási feltételek természetesen szükségessé teszik azt, hogy a társaságot alapítók tájékozódjanak az idegen tagállam nemzeti jogáról.

A vállalkozásalapítás általános szabályaival kapcsolatban ezen oldalunkon, a közösségen belüli szolgáltatásnyújtással kapcsolatban pedig ezen oldalunkon talál részletesebb információt.

A vállalkozásalapítás, telephely-létesítés portugáliai feltételeivel kapcsolatban bővebb infromációval szolgálhat a gazdasági tárca felügyelete alatt működő ITD Hungary Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség.

Az Ügynökség elérhetőségei:

ITD Hungary Zrt. – központi iroda:
1061 Budapest, Andrássy út 12.

Honlap: http://www.itd.hu

Levélcím: 1368 Budapest 5, Pf. 222.
Tel.: 1/472-8100
Fax: 1/472-8101
E-mail: info@itd.hu

Ügyfélkapcsolati és Tanácsadó Központ

Tel: 1/472-8150

Fax: 1/472-8140

Portugáliai vállalkozásalapítással kapcsolatban további hasznos információ olvasható az ITD Hungary Portugáliával foglalkozó oldalán, valamint a portugál befektetés-ösztönzési ügynökséghonlapján.

Emellett hasznos információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Portugáliára vonatkozó információit ittolvashatja. (portugál és angol nyelven)

További információ:

Portugália kormányzati portálja

Pénzügyminisztérium

Portugál-Magyar Kereskedelmi Kamara

Oktatás

Portugáliában az oktatási rendszer egészének működtetéséért két minisztérium a felelős, az Oktatási Minisztérium, illetve a Tudományos, Technológiai és Felsőoktatási Minisztérium.

Az oktatás szintjei Portugáliában 

Az iskolai előkészítő

A három és hat év közötti gyermekek számára az iskolai előkészítő nem kötelező. A különböző állami szervek által működtetett óvodák mellett, magániskolák és más szervezetek is nyújtanak ilyen típusú szolgáltatást. Nem csak az állami, de a magániskolai előkészítők is a portugál Oktatási Minisztérium felügyelete alatt állnak.

Az állami iskolákba történő felvétel esetében az ötéves gyerekek élveznek előnyt, mivel ők állnak közvetlenül a kötelező oktatás megkezdése előtt.

Az olyan csoportok esetében, amelybe három éves gyermekek járnak az egy tanárra eső maximális létszám 20 fő, míg az idősebb gyermekek esetében a csoport létszáma általában 25 fő. A tanárok nagyjából évente váltanak csoportot.

Általános iskolai oktatás

Portugáliában minden hat és tizenöt év közötti gyerek iskolaköteles. Az általános iskolai oktatás ingyenes és kötelező, kilenc éven át tart és három egymásra épülő ciklusból áll:

  • Az első ciklus négy évig tart (6-10 éves gyerekek), és legfeljebb 25 fős, vegyes osztályokban folyik a képzés, az állami és magániskolákban egyaránt. Az oktatási törvény értelmében az itteni képzés célja a diákok szóbeli képességeinek fejlesztése, megtanítani őket írni és olvasni, majd fejleszteni az így szerzett készségüket, megismertetni őket a matematikai és természettudományi alapokkal például.Egy osztályt egy tanár oktat, de az illető egyes tárgyak képzéséhez – mint például a zene vagy az idegen nyelv – segítséget kaphat más tanároktól is. ·
  • A második kör két évig tart (11-12 éves korig), ebben az esetben is vegyes osztályokban folyik a képzés, szintén lehet állami és magániskolába is járni. Ugyanakkor az egy osztályba járó gyerekek száma 24 és 28 között mozog.Kétféle állami iskola működik Portugáliában: egyrészt az úgynevezett alap iskola (escola básica), ahova az első és a második körben tanuló gyerekek iratkozhatnak be, másrészt pedig az úgynevezett integrált alap iskola, ahova már a második és a harmadik körbe járó gyerekek járhatnak.Az oktatási törvény értelmében a kötelező oktatás ezen ciklusa a sportra, művészetre, tudományra, erkölcs és társadalomtudományra fókuszál.A diákokat itt már több tanár oktatatja, az egyes tudományterületeknek megfelelően. ·
  • A harmadik kör három évig tart (12-15) és az itt oktatott tárgyak mindegyikét már más-más tanár tanítja. Az oktatási törvény értelmében ennek a ciklusnak a különleges célja a modern kultúra rendszerezett elsajátítása irodalmi, történelmi és tudományos szempontból egyaránt. Középfokú oktatás A kötelező oktatás után következik a középfokú oktatás, amely három évig tart, azaz a tizedik, tizenegyedik és a tizenkettedik osztályt jelenti. A tanulók gimnáziumokban, és szakközépiskolákban sajátíthatják el az ismereteket.A szakközépiskoláknak több fajtája is létezik például: technológiai vagy szakmai képzés, természet és- társadalomtudományos képzés.

Felsőoktatás

Portugáliában kétféle felsőfokú intézményt különböztetnek meg: az egyetemeket és a főiskolákat. Az egyetemi év általában októberben kezdődik. A portugál felsőoktatás a Bolognai-folyamatnak megfelelően három képzési formát különböztet meg: alapképzést (Bachelor), mesterképzést (Master) és doktori képzést.

A főiskolákban a képzés általában három évig tart, és az ilyen képzés végén a hallgatók alapszintű egyetemi képzésnek megfelelő diplomát szereznek.

A már diplomával rendelkezőknek emellett lehetősége van meghatározott területeken két éves posztgraduális képzésben is részt venni.

A Felsőoktatási Főigazgatóság (the Direcção Geral do Ensino Superior) által szervezett országos felvételi vizsga alapján határozzák meg a felsőoktatási intézményekben elérhető helyek számát.

Júliusban és augusztusban kell elküldeni a jelentkezési lapokat a jelentkező tartózkodási helye szerint illetékes felvételi irodához.

Az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség állampolgárainak a portugál tizenkét éves képzésnek megfelelő képzést tanúsító bizonyítvánnyal kell rendelkezniük ahhoz, hogy felvételt nyerjenek egy ilyen intézménybe.

További információt a portugál oktatásról az Euro Education, és a Study in Europe honlapján talál.

Ösztöndíj lehetőségek

A portugál egyetemek számos ösztöndíj lehetőséget hirdetnek meg a külföldi hallgatóknak, amelyekről elsősorban az egyetemek honlapján lehet tájékozódni. Ha valaki Portugáliában vagy Spanyolországban szeretne ösztöndíj programban résztvenni, érdemes csatlakozni a Hispanic Study Abroad Scholars  egyesülethez, amely számos lehetőséget kínál az egyesület tagországaiból érkező tanulóinak, beleértve Magyarországot is.

Az ösztöndíjakkal kapcsolatosan további hasznos információ olvasható a Magyar Ösztöndíj Bizottság honlapján, a Tempus Közalapítvány honlapján, és a Ploteus honlapján is.

Portugáliában az egyetemek nemzetközi irodája rendszerint segít a szálláskeresésben. Az országban számos kollégium és diákszállás van, de viszonylag olcsón lehet albérleteket is találni. Szállásokról itt is tájékozódhat.

Ekvivalencia/ az egyetemi képzés elismerése

Saját bizonyítványunk Portugáliában történő elismertetésével kapcsolatban a portugál Oktatási Minisztériumban működő CIREP-hez kell fordulni az alap és középfokú oktatás esetében, és a NARIC központhoz a felsőoktatás esetében, azaz a diplománk, szakképesítésünk elismertetésével kapcsolatban.

További információ a portugál Oktatási Minisztérium honlapján érhető el.

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.