Egységben a sokféleség.

Spanyolország

street-in-barcelona-1097604-mBelépés ideje: 1986. január 1.

Határos: Andorrával, Franciaországgal, Gibraltárral, Portugáliával, Marokkóval

Kormányforma: alkotmányos monarchia

Terület: 505 370 km2

Népesség: 47 042 984 (2011 Július) [világranglistán 27.]

Népsűrűség: 87,2 fő/km2

Népesség összetétel:

0-14 év: 15,1 %

15-64 év: 67,7 %

65 év felett: 17,1 %

Népességnövekedés (2011, becslés):   0,654 % [világranglistán 142.]

Átlagéletkor (2011, becslés): 40,5 év (férfiak: 39,3 év, nők: 41,9 év)

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 81,27  év (nők: 84,47 év;  férfiak: 78,26 év) (2011, becslés) [világranglistán 15.]

Halálozási arány (2011, becslés): 1000 főre 8,88. [világranglistán 71.]

Urbanizáció mértéke: a teljes népesség 77%-a (2010).

Főbb városok népessége: Madrid (főváros): 5,762 millió fő, Barcelona: 5,029 millió fő, Valencia: 812,000 fő (2009)

Éghajlat: Az ország a mérsékelt égövi zónában fekszik, éghajlata mediterrán, az ország belsejében a főváros, Madrid környékén mediterrán-kontinentális. Az ország éghajlatában jelentős különbségek tapasztalhatók az ország hegyvidékein, a tengerparton és az ország belsejében. A tengerparti régiókban kevésbé szélsőséges az időjárás, míg az Atlanti-óceán által határolt területek csapadékosabbak. Madridban a júliusi átlaghőmérséklet 30 Celsius fok, februárban 8 Celsius fok.

Idő: Greenwich-i idő + 1 óra télen, Greenwich-i idő + 2 óra nyáron

Fizetőeszköz: Euró

Nyelv: kasztíliai spanyol (hivatalos) 74 %, katalán 17 %, galíciai 7 %, baszk 2 %. Megjegyzés: A katalán nyelv hivatalos Katalóniában, a Baleár-szigeteken, és a Valenciai Közösségben, Katalónia északnyugati sarkában (Vall d’Aran). A galíciai  hivatalos Galíciában; a baszk hivatalos Baszkföldön.

Vallás: római katolikus 94 %, egyéb 6 % (a protestáns és iszlám hitnek vannak még számottevő követői.)

Fő régiók: Az ország 17 autonóm közösségre és 2 autonóm városra oszlik.

Gazdaság: Spanyolország vegyes kapitalista gazdasága a 13. legnagyobb a világon, egy főre jutó jövedelme nagyjából megegyezik Németország és Franciaország jövedelmével. 2007 végén azonban, 15 éves átlag feletti GDP növekedés után, a spanyol gazdaság lassulni kezdett, és recesszióba lépett 2008 második negyedévében. A GDP 3,7%-kal esett vissza 2009-ben, így véget egy 16 éves növekedési tendencia, a mérleg csak 2010-ben vált pozitívvá.

Munkanélküliségi ráta (2011, becslés): 21,7% [világranglistán 167.]

Fiatalok munkanélküliségi aránya (2009): 37,9% (férfiak: 39,0%, nők: 36,4%) [világranglistán 9.]

GDP (hivatalos árfolyamon, 2011 becslés): 1,537 trillió $

Egy főre jutó GDP (2011, becslés): 30,600 $ [világranglistán 43.]

GDP szektorok szerinti megoszlása (2011, becslés): mezőgazdaság: 3,2%, ipar: 25,8%, szolgáltatások: 71%

Munkaerő (2011, becslés): 23,1 millió fő [világranglistán 28.]

Inflációs ráta (fogyasztói árak, 2011, becslés): 3,1% [világranglistán 60.]

Természeti kincsek: szén, lignit, vasérc, réz, ólom, cink, urán, volfrám, higany, pirit, magnezit, folypát, gipsz, szepiolit, kaolin, hamuzsír, vízenergia, szántó

Mezőgazdasági termékek: gabona, zöldség, olajbogyó, bor, szőlő, cukorrépa-, citrus-, marha, sertés, baromfi, tejtermékek, hal

Ipari termékek: textil-és ruházati termékek (beleértve a cipők), ételek és italok, fémek és fémtermékek, vegyipar, hajógyártás, autók, szerszámgépek, turizmus, agyag-és tűzálló termékek, gyógyszerek, orvosi berendezések

Az ipari termelés növekedési üteme (2011, becslés): -1,4% [világranglistán 153.]

Export (2011, becslés): 330,6 milliárd [világranglistán 18.]

Exportált termékek: gépek, gépjárművek, élelmiszerek, gyógyszerek, egyéb fogyasztási cikkek

Főbb export-partnerek (2009): Franciaország 18,7%, Németország 10,7%, Portugália 9,1%, Olaszország 9%, Egyesült Királyság 6,3%

Import (2011, becslés): 384,6 milliárd [világranglistán 14.]

Importált termékek: gépek és berendezések, üzemanyag, vegyszerek, félkész áruk, élelmiszerek, fogyasztási cikkek, mérő,-és orvosi ellenőrző műszerek

Főbb import-partnerek (2009): Németország 12,6%, Franciaország 11,5%, Olaszország 7,3%, Kína 6,8%, Hollandia 5,6%, Egyesült Királyság 4,9%

Beutazás/ tartózkodás

Az EU és az EGT tagállamok állampolgárainak érvényes útlevéllel, illetve személyazonosságot igazoló dokumentummal joga van bármely más EU tagállam területére lépni.

Azon harmadik országbeli családtagok, akiknek vízumra van szükségük a spanyolországi beutazáshoz, azt az utazás megkezdése előtt kötelesek beszerezni a lakhelyük szerinti spanyol nagykövetségen vagy konzulátuson.

Az uniós polgárok útlevelét, illetve személyi igazolványát belépéskor a határőr nem pecsételheti le, nem kérheti a tartózkodáshoz szükséges anyagi feltételek igazolását, és nem tehetnek fel kérdéseket a tartózkodás célját, illetve hosszát illetően. A határőr a belépéskor használt dokumentumok érvényességét és a belépő személyazonosságát ellenőrizheti.

Egy uniós polgár beutazását csak közegészségügyi, közbiztonsági okokra hivatkozva lehet megtagadni.

Tartózkodási szabályok

A 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38/EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban.

A három hónapon túli tartózkodása esetén azonban a tagállamok bejelentési kötelezettséget követelhetnek meg. Tartózkodási engedély ekkor sem kell, a bejelentésről az illetékes hatóságok igazolást állítanak ki.

A Spanyolországba érkezést követően az uniós polgároknak három hónapon belül aBevándorlási Hivatalban (Oficina de Extranjeros / Foreign National’s Office) vagy a lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányságon a Külföldiek Központi Nyilvántartásában (Registro Central de Extranjeros / Central Register of Foreign Nationals) regisztráltatniuk kell magukat.

A regisztrációhoz érvényes útlevél vagy személyi igazolvány mellett, a kötelező eljárási díj befizetése szükséges.

A hatóság egy ún. NIE-számmal (Número de identificación de Extranjeros / Foreigners’ identification number) ellátott regisztrációs igazolást állít ki.

NIE-számot nem csak a Külföldiek Központi Nyilvántartásába történő regisztráció során, hanem attól függetlenül is lehet kérvényezni. Amennyiben a külföldi állampolgár a spanyol állammal bármilyen gazdasági vagy egyéb hivatalos kapcsolatba szeretne kerülni, azonosítás végett rendelkeznie kell ilyen számmal.

A tartózkodással kapcsolatos bővebb információval a magyarországi spanyol nagykövetség szolgálhat.

A regisztrációs eljárásról és az ún. NIE-számról további információ a spanyol Belügyminisztérium és a spanyol Országos Rendőr-főkapitányság honlapján található.

Spanyolországban azok is kötelesek bejelenteni magukat a helyi önkormányzatnál (Ayuntamiento), akik rendelkeznek NIE-számmal ellátott regisztrációs igazolással. Az itt kiállított igazolás (empadronamiento) számos adminisztrációs eljárás esetében szükséges (a gyerek iskolába történő beíratásakor, a Munkaügyi Hivatalnál történő regisztrációkor, a helyhatósági választáson szavazáshoz.) Az igazoláshoz a lakásbérleti szerződés, vagy egy közüzemi számla (villany, víz stb.) bemutatása szükséges.

Utazás/ közlekedés

Közúti közlekedés

Közlekedés gépkocsival

A személyautóknak érvényes felelősségbiztosítással és zöld kártyával kell rendelkezniük. Spanyolországba költözés esetén a magyar rendszámot hat hónapig lehet használni.

Három hónapon túli tartózkodás esetén a közlekedésrendészeten (Tráfico) a magyar jogosítvány alapján helyi vezetői engedélyt kell kérni. Annak birtokában az autót is honosítani kell: helyi rendszámot kell igényelni, és helyi biztosítást kell kötni. Az eljárás a jelenlegi gyakorlat szerint mintegy három hónapot vesz igénybe.

A jogosítványok honosítása a Közlekedésrendészet (Dirección General de Tráfico) helyi szervénél történik. A magyar jogosítvány honosításához szükséges dokumentumokról a Külügyminisztérium honlapján olvashat.

Sebességkorlátozás

  • Lakott területen: 50km/h
  • Lakott területen kívül: 90 vagy100 km/h
  • Autópályán: 120 km/h

A spanyol közlekedésrendészet – policía de tráfico – mozgó civil járművekből és taxikból is használ trafipaxot. Büntetés esetén a külföldieknek a bírságot helyben ki kell fizetni, különben lefoglalják a járművet. Ha utóbb a felülvizsgáló bíró a rendőrségi bizonyítékokat nem találja elegendőnek, a bírság részben vagy egészben visszatérítésre kerülhet. E célból legalább három héttel a bírság után a budapesti spanyol nagykövetségen kell jelentkezni.

Szigorúbban büntetik a gyorshajtást: a sebességhatár lakott területen 60 km/h-val, lakott területen kívül 80 km/h-val való átlépése már bűncselekmény, és szabadságvesztéssel is büntethető.

Autópályák

A 3000 km hosszú autópálya-hálózat jelentős részén kell autópályadíjat fizetni. Emellett díjköteles három alagút használata is. A fizetés kapus rendszerben történik.

Spanyolországban az autópályadíjakat kilométer-arányosan kell kifizetni. Ez az összeg 100 kilométerenként 7 és 11 euró között mozog. További információ a spanyol Autópálya Felügyelethonlapján található.

Benzin

Spanyolországban diesel, illetve 95-ös és 98-ás oktánszámú ólommentes üzemanyag mindenhol kapható.

Biztonsági előírások

A biztonsági öv használata az első és a hátsó ülésen utazóknak is kötelező. Vezetés közben csak a kezeket szabadon hagyó telefonálási rendszerek használhatók.

Alkoholfogyasztást követően vezetni tilos. A vezetéskor  megengedett  maximálisvéralkoholszint 0,5 mg/ml. Gyakoriak a közúti ellenőrzések mind nappal, mind éjszaka. Az ittas vezetés az 1,2 mg/ml -nél magasabb alkoholszint esetén már bűncselekménynek számít.

Közlekedés autóbusszal

Ez a legnépszerűbb közlekedési eszköz Spanyolországban. A tengerparti nyaralóhelyek, városok között állandó autóbuszjáratok közlekednek. A buszútvonalak rendszerint lefedik a városi területek legnagyobb részét. A vezető spanyol busztársaság menetrendjéről, díjszabásáról ezen az oldalon olvashat.

Nagyobb városok tömegközlekedése

Metró közlekedik Madridban, Barcelonában és Valenciában is. A járművek 6.00 és 1.30 óra között közlekednek.

Madrid

2008 eleje óta 12 metróvonal működik Madridban. 22 állomáson közvetlen kapcsolat van a metró és a villamosok között. A Madridi Metró honlapján tájékozódhat a jegyárakról és a metróhálózat térképét is megtalálhatja.

2007 végétől a madridi régióban 330 útvonalon közlekednek buszok, amelyeket 33 magán vállalat működtetett.

Madridban a tömegközlekedést zónákra osztva szervezik meg, és a jegyárak is eszerint változnak. A Madridban működő tömegközlekedési eszközök menetrendjéről, illetve  a jegyárakról Madrid városának hivatalos tömegközlekedési információs oldalán található bővebb információ.

A buszokra csak az első ajtón lehet felszállni, a jegyet minden felszállásnál személyenként kezelni kell. A metró esetében egy jegy az utazás végéig érvényes, függetlenül az átszállások számától. Busz-metró jegy kapható egyenként vagy  tízes tömbben.

taxi a repülőtérről 25-30 euróba kerül, ami már a repülőtéri- és csomag-pótdíjat is tartalmazza. A városon belül többnyire 6-9 euró körül van egy taxiút.

Barcelona

A tengerparti nyaralóhelyek, városok között állandó autóbuszjáratok közlekednek. Barcelona és a Costa Brava között a tengerpartot és a szállodasort összekötő gyorsvasút kb. félóránként közlekedik (a jegy 6 euró körül kapható).

Barcelonában szintén zónarendszer van érvényben, emiatt az egy utazásra szóló buszjegyek ára változó. A barcelonai tömegközlekedéssel, a menetrendekkel, illetve a díjszabással  kapcsolatban a helyi tömegközlekedési vállalat oldalán található bővebb információ.

A barcelonai metrók bejáratát a TMB szimbólumával feltüntetett tábla jelzi. A barcelonai metróhálózat, a madridihoz hasonlóan meglehetősen bonyolult. Az utasokat segítendő, miután érvényesítettük a jegyünket és beérünk a metró területére a következő információkat olvashatjuk az információs táblákon:

  • megálló neve
  • a lehetséges átszállások
  • a metróhálózat térképe
  • a menetrend
  • a környék térképe, amelyen feltüntetik a lehetséges kijáratokat is

A taxik minden városban azonos színűek és megjelenésűek. A taxisnak az utazás megkezdésekor el kell indítania a taxiórát. A végösszeg a taxióra által mutatott összeg, amihez hozzáadódhatnak egyéb összegek (éjszakai szállítás, ünnepnap, poggyász szállítása reptérre, illetve reptérről).


Vasúti közlekedés

A spanyol nemzeti vasúttársaság a RENFE. Vasúti hálózatának hossza 12601 km.

Léteznek ún. „kék napok”, azaz olyan időszakok, amikor az utasoknak árkedvezményt adnak. Ezekre a napokra vonatkozó menetrendről a RENFE irodákban és utazási irodákban lehet érdeklődni.


Légi közlekedés

Barcelona repülőtere

Az érkező, induló járatokról, illetve a reptéri menetrendről a barcelonai repülőtér honlapjántájékozódhat. Barcelona repülőteréről több módon is a városközpontba lehet jutni.

Az egyik lehetőség az úgynevezett Aerobus (repülőtéri busz). Ez a barcelonai repülőtér összes terminálja előtt megáll. 6-15 percenként indul és a városközpontban a Placa de Catalunya, vagy a Placa Espanya állomásnál áll meg.

A másik lehetőség a RENFE vonat, amely egy órában kétszer indul. Amennyiben valaki az Estacio de Franca, Passeig de Gracia, vagy Barcelona Sants állomásokon száll le, közvetlenül átszállhat a metróra, amellyel könnyedén bejuthat a város központjába.

Madrid repülőtere

Az érkező, induló járatokról, illetve a reptéri menetrendről a madridi repülőtér honlapján található információ.

Madrid városközpontját a 8-as metró köti össze a Barajas repülőtérrel, amelyet Európa öt legnagyobb forgalmú repülőtere között tartanak számon. A vonal egyik végállomása a repülőtér, míg a másik Madrid központja. Lehetőség van még busszal való közlekedésre (a repülőtérhez a 101-es, 200-as, és 204-es járatok visznek).

A spanyol repterek listája ezen az oldalon található meg.

A Spanyolországban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának összefoglalójában.

 Utazási kedvezmények

Utazás vasúton

 Nyugdíjas kedvezmények

60 éves kor felett lehetőség van ún. „Arany kártya” (Tarjeta Dorada) vásárlására, mely tulajdonosát különböző mértékű kedvezményekben részesíti jegyek vásárlásakor. Hétfőn, kedden, szerdán és csütörtökön 40%-os kedvezményre jogosít, pénteken, szombaton és vasárnap 25%-kal olcsóbban lehet vele jegyet vásárolni. Emellett a nem elővételben vásárolt jegyekre is 25%-os kedvezményt nyújt. A kártya ára egy évre 5,05 euró (2011), melyet vasútállomásokon és néhány utazási irodában lehet megvásárolni.

A kártya nyújtotta kedvezményeket fogyatékosok és rokkantak is igénybe vehetik, ez esetben egy kísérő személy azonos kedvezményeket élvez az utazáskor.

További információ a kedvezményekről a spanyol vasúttársaság honlapján található.

Diákkedvezmények

26 éves kor alatt bármely spanyol régió által kibocsátott ifjúsági kártya (Carnet Joven) kedvezményes utazásra jogosít, függetlenül az utazás napjától és attól, hogy milyen osztályon kíván tulajdonosa utazni.  A kártya tulajdonosát 20%-os kedvezményre jogosítja. A kedvezmény külföldiekre is vonatkozik.

Bővebb információ a spanyol vasúttársaság honlapján található.

Utazás busszal

Nyugdíjas kedvezmények

Általánosságban elmondható, hogy 60 éves kor felett 25-50%-os kedvezmény jár a nyugdíjasoknak, ez általában a külföldiekre is vonatkozik. A kedvezmény mértéke a busztársaságtól függ. Személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel szükséges igazolni az életkort.

További információ az ALSA (az egyik legnagyobb spanyol busztársaság) honlapján, és ezen az oldalon olvasható. A spanyol busztársaságok honlapjai ezen az információs oldalon érhetőek el.

Diákkedvezmények

A diákoknak járó kedvezmények szintén a busztársaságoktól függnek. Erről részletes információ olvasható a busztársaságok honlapjain, ezek elérhetősége itt olvasható.

Információ turistáknak

Üzletek nyitva tartása

  • Az üzletek általában reggel 9-10 óra körül nyitnak ki, a déli órákban bezárnak és csak 16 óra körül nyitnak ki újra, s a legkisebb üzletekben is egészen este 7-9 óráig vásárolhatnak.
  • A nagyobb áruházak nem tartanak délutáni sziesztát és általában 10-től 22 óráig, némelyik 21 óráig tart nyitva.
  • A bankok 9-13 óra között fogadják az ügyfeleket, de nagyon sok pénzváltóhely (CASA de CAMBIO) és készpénz-automata működik, ahol éjjel-nappal pénzhez lehet jutni.
  • A postahivatalok hétfőtől péntekig 8.30-14.00 óráig, szombaton 9.30-13.00-ig tartanak nyitva.
  • A gyógyszertárak hétfőtől péntekig 9.30-13.30-ig és 17.00-20.00 óráig, szombaton 9.30-13.30-ig tartanak nyitva. Egyes gyógyszertárak 24 órán át, hétvégén is nyitva tartanak.
  • Az irodák hétfőtől péntekig 9.00-18.00-ig vagy 19.00 óráig tartanak nyitva, 2 órás ebédidővel. A nyári időszakban ez az idő rövidebb 8.00-15.00-ig tart.

Fontosabb telefonszámok (Spanyolország előhívószáma: 0034)

  • Általános segélyhívó: 112
  • Rendőrség (országos): 091
  • Tűzoltók (Madrid): 080
  • Vöröskereszt: 522 22 22

Spanyolországgal kapcsolatos további hasznos információk, szálláshelyekkel, látnivalókkal kapcsolatos információk a hivatalos spanyol turisztikai portálon találhatók.

Munkavállalás

Két éves korlátozást követően 2006. május elsejével Spanyolország megnyitotta munkaerőpiacát a 2004-ben csatlakozott tagországok munkavállalói előtt, így már a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak az országban.

Amennyiben úgy dönt, hogy tartósan Spanyolországban szeretne élni és munkát kíván vállalni, mindenképpen szükséges a külföldiek számára kiállított ún. NIE szám kiváltása a Bevándorlási Hivatalban vagy a helyi rendőrségen.

A NIE szám egyben az ún. NIF számként (adóazonosító-számként) is szolgál.

A munkavállalók nyugodtan fordulhatnak a Munkaügyi Hivatal (SEPE) kihelyezett irodáihoz, bármilyen munkavállalással kapcsolatos kérdéssel (képzési lehetőségek, munkanélküli segély).

A  Munkaügyi Hivatal által létrehozott honlapon keresni lehet a Spanyolországban meghirdetett aktuális állásajánlatok között.

Munkavállalási feltételek

Spanyolországban a munkavállalás alsó korhatára 16 év, de a kiskorúak esetében a szülő vagy a gondviselő engedélye kell a munkavállaláshoz.

Munkaszerződés

A törvény lehetővé teszi a munkaszerződések szóbeli és írásbeli megkötését is. A munkaszerződésnél érdemes figyelmesen áttanulmányozni a fizetéssel, utazással és szállással kapcsolatos kitételeket (ez utóbbi kettő esetében, hogy a munkavállaló vagy a munkáltató fizeti-e ezek költségét). A fizetésekről általában kollektív egyeztetés után döntenek.

A munkaszerződés időbeli hatályát tekintve lehet határozott vagy határozatlan idejűszerződés. Amennyiben a szerződés nem tartalmaz az időtartamára vonatkozó rendelkezést, vélelmezzük, hogy az határozatlan idejű, teljes munkaidős szerződés.

A határozott és a határozatlan idejű szerződések típusairól és azok formai követelményeiről a Munkaügyi Hivatal munkavállalásról szóló hivatalos tájékoztatója tartalmaz részletes információt.

A spanyol törvények értelmében próbaidőt is meg lehet állapítani a szerződésben, amely időszak alatt bármelyik fél indoklás és kárpótlás fizetése nélkül visszaléphet a szerződéstől. Főszabály szerint a próbaidő törvényben meghatározott maximális időtartama két hónap, ez alól azonban lehetnek kivételek.

Amennyiben a szerződés határozott idejű, vagy bármilyen okból elbocsátják a munkavállalót, a munkaadó köteles a törvényben meghatározott időn belül értesíteni a munkavállalót munkaviszonyának megszűnéséről. Ez az idő a munkaviszony idejétől és a munkaszerződés típusától függően 15 és 30 nap között változik.

Munkaidő

A törvény által előírt teljes munkaidőben foglalkoztatottak esetében a napi munkaidő nem lehet több 9 óránál és a heti munkaidő maximum 40 óra/hét, azonban a tényleges munkavégzés idejét évente számolják ki. A 18 év alatti munkavállalók maximum napi 8 órát dolgozhatnak, beleértve azt az időt is, amit az iskolában töltenek. Amennyiben egyszerre több munkavállaló alkalmazza őket, akkor sem engedik a spanyol törvények, hogy összesen napi 8 óránál többet dolgozzanak.

Túlóra esetén a spanyol törvények maximálisan 80 órát engedélyeznek, amit minden hónapban be kell jelenteni az illetékes szerveknek. A túlórát a munkavállaló csak önkéntesen vállalhat, és nem terjedhet ki az éjszakai műszakra. A túlórát pénzbeli juttatással vagy szabadsággal fizetik ki. A 18 év alatti munkavállalók nem túlórázhatnak.

Vasárnapi munka esetén az alapfizetés 175%-át kell a munkáltatónak kifizetnie vagy 1,5 nap pihenőnapot kell biztosítania (a 18 év alatti munkavállalók esetében 2 pihenőnapot).

Az éves szabadság minimum 30 nap/év (szombat és vasárnapokkal együtt), illetve a 14 nemzeti ünnepnap. Emellett minden munkavállaló jogosult házasságkötés miatt évi 15 nap szabadságra és 16 egymást követő hét szülési- vagy örökbefogadás miatti szabadságra. Amennyiben mind a két szülő dolgozik, ezeket a szabadságokat az apa is igénybe veheti.

Munkaszüneti napok, ünnepnapok

  • Január 1. Újév napja
  • Április 10. Nagypéntek
  • Május 1. A munka ünnepe
  • Augusztus 16. Nagyboldogasszony ünnepe
  • Október 12. Nemzeti ünnep
  • November 1. Mindenszentek
  • December 6. Az alkotmány ünnepe
  • December 8. A szeplőtelen fogantatás ünnepe
  • December 25. Karácsony

Minimálbér

Spanyolországban a minimálbért törvényileg szabályozzák. Ezt a kormány minden évben felülvizsgálja a fő érdekképviseletekkel tartott megbeszélés után. 2012-ben a minimálbér 748 euró/hónap.

Spanyolországban a törvényben meghatározott minimálbér összege attól függően változik, hogy valaki rész- vagy teljes munkaidőben dolgozik-e. A részmunkaidős állás minimálbérét a munkaidővel arányosan kell megállapítani.

A Munkaügyi és Szociális Minisztérium felügyelete alá tartozó független szerv, a FOGASAbiztosítja, hogy a munkavállalók megkapják fizetésük vagy az őket megillető kárpótlás egészét.

A munkavállalónak legalább 18 évesnek kell lennie, hogy megkaphassa a minimálbért. 16 éves munkavállalók a minimálbér kb. 40%-át, 17 éves munkavállalók kb. 60%-át kapják.

A spanyol munkavállalással kapcsolatban további információk találhatók az EURES honlapján, valamint itt.

Munkanélküli ellátás

Spanyolországban a munkanélküli ellátások közé a munkanélküli járadék (prestación por desempleo) és munkanélküli segély (ayuda de desempleo) tartozik. A támogatásokfolyósításának időtartama annak az időszaknak a hosszától függ, amely alatt az igénylő a társadalombiztosítási járulékokat fizette. Az igénylő 120 napig munkanélküli járadékban részesül, ha legalább 360 napos járulékfizetést teljesített. Ezenfelül 720 napig munkanélküli járadékban részesül, ha több mint 2160 napos járulékfizetést teljesített.

Munkanélküli járadék

Ha Spanyolországban az EU bármely tagállamának állampolgára munkanélkülivé válik, jelentkeznie kell az illetékes munkaügyi hatóságnál (SEPE) a munkanélküli segélyért, amely folyósításának időtartama legalább 4 hónap és legfeljebb 2 év.

Az INEM-en keresztül folyósított munkanélküli segélyt akkor is fizetik (három hónapig), ha időközben a munkavállaló egy másik tagországba megy munkát keresni. Ehhez be kell szereznie egy U2-es (régi E303) formanyomtatványt a munkaügyi hatóságtól (INEM). Az U2-es formanyomtatványról az Nemzeti  Foglalkoztatási Szolgálat honlapján olvashat bővebben.

Spanyolországban a munkanélküli járadékra és a segélyre egyaránt, az a munkanélküli személy jogosult, aki regisztrálva van az ország társadalombiztosítási rendszerében és bizonyítani tudja, hogy az igénylést megelőző 6 évben minimum 12 havi hozzájárulást fizetett.

A munkanélküli járadék összege a munkanélkülivé válást megelőző jövedelemtől függ: az első fél évben annak 70, azt követően 60 százaléka. A járadékok összege − az eltartott családtagok számától függően − mindig egy alsó küszöb és egy felső határérték között van.

A munkanélküli segély és a járadék mellett, a jogosultnak lehetősége van részmunkaidős munkát vállalni, ugyanakkor a juttatás összege az ebből származó jövedelmével arányosan csökkenhet.

Munkanélküli segély

A munkanélküli segélyre azok a személyek jogosultak, akiknek a munkanélküli járadékra való jogosultság ideje alatt nem sikerült állást találnia, illetve azok, akik a járadékra egyáltalán nem voltak jogosultak.

A munkanélküli segélynek két típusa van: a munkanélküli pótlék (subsidio de desempleo) és az úgynevezett Aktív Integrációs Jövedelem (Renta Activa de Inserción), amelyre a társadalom veszélyeztetett csoportjainak tagjai jogosultak, mint például a rokkantak.

munkanélküli pótlékot a következő személyek igényelhetnek:

  • az 52 évnél idősebb munkanélküliek
  • a külföldről visszatérő migráns munkavállalók
  • a büntetés-végrehajtási intézetből szabadultak

Aktív Integrációs Jövedelemre a következő személyek jogosultak:

  • 45 évnél idősebb tartós munkanélküli
  • külföldről visszatérő 45 évnél idősebb migráns munkavállaló,aki legalább hat hónapon keresztül dolgozott Spanyolországon kívül
  • fogyatékos személy
  • szexuális vagy családi erőszak áldozatai

munkanélküli pótlék főszabály szerint fél évig jár, ez az időszak azonban két alkalommal hat-hat hónappal meghosszabbítható. Az Aktív Integrációs Jövedelem juttatásának időszaka viszontlegfeljebb 11 hónap lehet.

A járadékkal ellentétben, a munkanélküli segély jogosultságnak nem feltétele a megelőző biztosítási idő hosszának igazolása, viszont a munkanélküli nem rendelkezhet a minimálbér 75%-át meghaladó jövedelemmel.

A munkanélküli segély az országos referencia-jövedelem függvénye, főszabály szerint a jogosult ennek 80 százalékát kapja meg.

A juttatások adókötelesek, és a legtöbb járulékot is fizetni kell utánuk.

Spanyolországban a munkanélküli járadékért az ún. Állami Foglalkoztatási Közszolgálat (Servicio Público de Empleo Estatal – SEPE) a felelős, kirendeltségein tájékoztatást adnak a munkanélküli segély igénylésének mikéntjéről.

Társadalombiztosítás
Az EU közösségi szabályozása a társadalombiztosítási rendszert nemzeti hatáskörben hagyja, tehát minden tagállam maga határozhatja meg a társadalombiztosítási járulékok mértékét és a biztosítottak körét, illetve, hogy milyen feltétek mellett milyen juttatásokat biztosít.

A közösség csupán alapelveket fektet le:

  • egyenlő elbánásban kell részesíteni a külföldi munkavállalókat és az adott ország állampolgárait,
  • biztosítani kell, hogy a külföldi munkavállaló és családja részesüljön minden, őket megillető juttatásból bármelyik tagállamban dolgozzon is.

Amint a munkavállaló munkába áll a munkáltató köteles a munkavállalót a társadalombiztosítási intézményekhez bejelenteni. A munkavállaló nevét bejegyzik a betegbiztosító irodánál, amely bejelenti a munkavállalót a nyugdíjbiztosítónál és a munkanélküli biztosító intézményben. A munkavállaló regisztrációs számot kap, amely alapján a társadalombiztosító nyilvántartja a biztosítási időszakokat és fizetéseket. Ezen időszakok alapján kell a járulékokat befizetni. A nyugdíjbiztosító TB kártyát küld a munkavállalónak, amelyet a munkáltatónak kell átadnia. Ha a munkaviszony megszűnik, a biztosítási kártyát a munkáltató visszaadja a munkavállalónak.

Spanyolországban a Nemzeti Társadalombiztosítási Intézet foglalkozik a társadalombiztosítással. A havonkénti hozzájárulást mind a munkavállaló (6.4%), mind a munkáltató (30.8%) fizeti. Ez ingyenes kórházi és orvosi kezelést biztosít.

Bár a TB rendszer jelentős összegeket kap a költségvetésből, mégis nagyobb részben a munkavállalók és munkáltatók befizetései biztosítják az egészségügy pénzügyi hátterét. A járulékok mértékét, melyek szektoronként jelentős eltéréseket mutatnak, évente határozzák meg.

A munkavállalónak az alábbi társadalombiztosítási járulékokat kell befizetnie:

  • Egészség és anyasági biztosítás
  • Munkanélküli biztosítás
  • Rokkant-, öregségi és özvegyi nyugdíj

TB ellátottak köre:

  • EU tagállamok munkavállalói és vállalkozói
  • Nyugdíjasok
  • Közalkalmazottak
  • Hontalan személyek és menekültek

Betegbiztosítás

A járulékok a biztosítási alaptól függenek. Abban az esetben, ha a biztosítottat ért baleset következtében átmeneti munkaképtelenség jelentkezik, nem állapítanak meg minimális járulék befizetési időszakot. Ha viszont a munkaképtelenség betegség miatt következett be, a támogatás nyújtásának feltétele 180 napos járulék befizetési időszak.

Betegbiztosításra jogosult személyek:

  • Munkavállalók, akiket regisztráltak a társadalombiztosítási intézményeknél
  • A munkavállaló családtagjai
  • Nyugdíjasok és nyugdíjat igénylők
  • Spanyol emigránsok, akik végleg hazatelepültek, vagy csak ideiglenesen tartózkodnak az országban
  • Nem megfelelő anyagi helyzetben lévő spanyol állampolgárok
  • Árvák

A betegbiztosítási juttatások:

  • Műtétek előtt az orvosokkal való konzultáció
  • Vészhelyzetben a beteg elszállítása
  • Háziorvosi, fogorvosi és szájsebészeti kezelések
  • Gyógyszerek (nyugdíjasok, ipari balesetet elszenvedők részére ingyenesek, illetve a támogatott személyeknek a gyógyszerárak 40%-át kell csak kifizetniük).
  • Protézisek (műtéti és ortopédiai) és kerekes székek a TB rendszer által támogatottak (fogprotézisek és szemüvegek viszont nem).
  • Rehabilitáció

A pénzbeli támogatást a baleset vagy betegség 15. napjáig a munkáltató fizeti, majd a 16. naptól a Nemzeti Társadalombiztosítási Intézet felelős a kifizetésekért, amit vagy a munkáltatón keresztül, vagy közvetlenül a munkavállalónak fizet ki.

Rokkantsági biztosítás

A rokkantsági biztosítás minden, az ipari és szolgáltató szektorban munkát vállalóra vonatkozik. Ennek a támogatásnak a folyósítása nem szűnik meg, ha a biztosított életkora eléri a nyugdíjkorhatárt.

Jogosultak:

  • Biztosított munkavállalók, akik komoly anatómiai vagy funkcionális szervi rendellenességben szenvednek.

Juttatások:

  • Ideiglenes rokkantság/munkaképtelenség esetén 24 havi bérnek megfelelő összeg egy összegben történő kifizetése. Ennek maximális időtartama 4 és fél év. A támogatás kifizetése megszűnik, ha a biztosított személy meggyógyul, vagy teljes rokkantság alakul ki.
  • Teljes (nem ”abszolút”) rokkantság/munkaképtelenség esetén a biztosítottnak bizonyítania kell, hogy legalább 15 évig fizette a TB hozzájárulást. Ebben az esetben a biztosított személy a nyugdíj 50%-át, 55 év felett, pedig 75%-át kapja.
  • „Abszolút rokkantságnak” tekintik, ha a beteg személynek segítségre van szüksége napi tevékenységeinek elvégzésére (evés, öltözködés, tisztálkodás, stb.), és ebben az esetben a biztosított a nyugdíj 100%-át kapja meg támogatásként.

Nyugdíjbiztosítás 

A közösségi szabályok szerint, ha a munkavállaló két vagy több EU tagállamban dolgozik, jogosult arra, hogy állami nyugdíját a tagállamokban befizetett nyugdíj hozzájárulásokat összevontan számolják ki. A spanyolországi jogszabályok szerint minden jövedelemmel rendelkező alkalmazottat biztosítani kell. A biztosítási hozzájárulások a jövedelem nagyságától függnek.

Nyugdíjra jogosultak:

  • 65. életévüket betöltött férfiak és nők
  • azok, akik legalább 2 éven keresztül fizették a TB járulékokat a nyugdíjba vonulás előtti 15 évben

Feltételek:

  • 15 évi bizonyított járulék fizetés
  • 65 éves életkor, illetve korai vagy részleges nyugdíjazás alanya

A nyugdíj mértékét az utolsó 15 évben kapott fizetések határozzák meg.

 

A nyugdíj számítása:

  • 10 éves munkaviszony esetén: a munkavállalóra vonatkozó maximális nyugdíj 50%-a
  • 10 év után évente 2%-kal nő. 100%-os nyugdíjat 35 éves munkaviszony után kaphatnak a nyugdíjasok.

A spanyolországi munkavállalók nyugdíjba vonulásuk után is Spanyolországban maradhatnak. Teljes nyugdíjat akkor kaphat a külföldi munkavállaló, ha elérte a spanyol törvények által előírt nyugdíjkorhatárt (65 év), és a nyugdíj kérelem előtti utolsó 12 hónapban Spanyolországban dolgozott, illetve 3 évig megszakítás nélkül Spanyolországban élt.

Korkedvezményes nyugdíj

Jogosultak:

  • 60 és 65 éves kor között lehetőség van a korkedvezményes nyugdíj igénybevételére. Ebben az esetben a nyugdíj összege minden előrehozott évvel 8%-kal kevesebb.
  • 64. életévét betöltött személy (ugyanazt a nyugdíjat kapja, mint aki 65 évesen ment nyugdíjba) átruházó szerződéssel nyugdíjba mehet.
  • Korkedvezményes nyugdíjat teljes összeggel azok vehetnek igénybe, akik nehéz fizikai, veszélyes munkakörben, illetve egészségtelen környezetben vagy vegyi anyagokkal foglalkoztak (pl.: bányászat, vasút).
  • Részleges nyugdíj vehető igénybe 62 és 65 év között, amely szerint a kedvezményezett fél munkaidőben dolgozik.

Hozzájárulás nélküli öregségi nyugdíj

Jogosultak azok az idős emberek:

  • akik nem rendelkeznek a megélhetésükhöz elegendő pénzügyi forrással
  • akik sosem fizettek TB hozzájárulást
  • akik nem fizették a hozzájárulást kellő ideig, hogy jogosultak lehessenek öregségi nyugdíjra.

Feltételek:

  • 65 éves életkor
  • legalább 10 éves legális spanyolországi tartózkodás a kedvezményezett 16. életéve és a támogatásért való folyamodás időpontja között, melyből 2 évnek közvetlenül a kérvényezés előtt kell lennie.
  • megfelelő fizetés hiánya

Abban az esetben, ha a kedvezményezett által kapott nyugdíj összege nem éri el a spanyolországi hivatalos minimál nyugdíjat, az állam a két összeg különbözetét kifizeti.

Ha a nyugdíjas továbbra is dolgozik, akkor a kiegészítést arányosan csökkentik vagy megszüntetik.

Minden EU tagállam nyugdíjas állampolgára, aki kereső tevékenységet szeretne folytatni, illetve le szeretne telepedni egy másik tagállamban, jogosult a letelepedési engedélyre abban az esetben, ha:

  • rendelkezik betegbiztosítással
  • részesül rokkantsági, korkedvezményes, illetve öregkori nyugdíjban
  • olyan anyagi háttérrel rendelkezik, amely garantálja, hogy ott tartózkodása alatt a vendéglátó ország TB rendszerét nem terheli.

Spanyol nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán található.

Családi támogatások

Anyasági biztosítás

Jogosultak:

  • Biztosított nők
  • A gyermek születése előtt legalább 9 hónappal a TB-hez bejelentett nők
  • A terhességet megelőző évben legalább 180 napos TB hozzájárulási befizetést igazolni tudó nők

Juttatások:

A juttatások alapfeltétele annak bizonyítása, hogy az anya a szülést megelőzően legalább 180 napos járulék befizetési kötelezettségének eleget tett. A juttatás mértéke az adóköteles napi fizetés 100%-a a szülési szabadság kezdetét megelőző hónapra.

  • Orvosi ellátás a terhesség alatt
  • Orvosi ellátás a szülés alatt és után, valamint komplikációk esetén
  • Kórházi kezelés

A szülési szabadságot maximum 16 hétig lehet igénybe venni, ami ikerszülés esetén 18 hétre meghosszabbítható.

Azok, akik a 16. hét után is orvosi kezelést vesznek igénybe, átmenetileg munkaképtelenné válnak.

Mindezen a juttatások adoptálás esetén is igénybe vehetők. Abban az esetben, ha az örökbefogadott gyermek kilenc hónaposnál fiatalabb a juttatások 8 hétig, ha pedig kilenc hónap és öt év közötti, 6 hétig járnak.

Spanyolországban a pénzbeli támogatás kifizetéséért a Nemzeti Társadalombiztosítási Intézet felelős.

Családtámogatások

Jogosultak:

  • 18 év alatti gyermekek
  • Árvák 18 éves korukig
  • 18 év feletti, legalább 65%-osan sérült személyek

Feltételek:

  • A családi támogatás egészséges gyermekek után 18 éves korukig, sérült gyerekek esetében korlátlan ideig jár.
  • A támogatás igénybevételéhez a család éves jövedelme egy gyermek esetén nem haladhatja meg a 11 264 eurót (2009), ez az érték gyermekenként 15 százalékkal növekszik.
  • A családi pótlék összege a gyermekek létszámától, illetve a jövedelemtől függően 291 és 2910 € között mozoghat.

Sérült gyermekek esetében az állam nem szab felső jövedelmi korlátot a támogatás kifizetéséhez.

A családtámogatásokat a Nemzeti Társadalombiztosítási Intézetnél kell igényelni (Instituto Nacional de la Seguridad Social).

A családi támogatásokkal kapcsolatban további információ az alábbi oldalakon található:

Családi pótlék (prestacinones familiares)

Anyasági támogatás (maternidad)

Apasági támogatás (paternidad)

Adózás
A közvetlen adózásról a közösségi joganyag nem rendelkezik, ezért – bár a tagállamok adórendszerei hasonlóak – minden tagállamban különböző fajtájú és mértékű adóterhelésekkel találkozhatunk.

A közösségi jog szerint a tagállamok adórendszerének követnie kell azt az általános diszkriminációellenes szabályozást, hogy egy tagállam állampolgárai, akik egy másik tagállam területén élnek, nem részesülhetnek kedvezőtlenebb adózási feltétetekben, mint az adott tagállam állampolgárai.

A közösségi szabályok szerint minden EU tagállam állampolgára, minden (akár több nem EU tagállambeli) jövedelme után abban a tagállamban köteles adót fizetni, amelyben lakik. A kettős adóztatásról szóló országok közötti egyezmény gondoskodik arról, hogy az adóalany csak egy helyen fizessen adót.

Spanyolország esetében a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt a 12/1988. (III.10.) MT rendeletben hirdették ki.

Személyi jövedelemadó

Azok a személyek, akik Spanyolországban telepednek le, minden jövedelmük után Spanyolországban fizetnek adót, még abban az esetben is, ha jövedelmük más tagországokból származik. A nem Spanyolországban élő adófizetőket csak a Spanyolországból származó jövedelmük után adóztathatják.

Spanyolországban a személyi jövedelemadót és a TB járulékot a fizetésből vonják le. A munkavállaló a munka megkezdésekor adókártyát kap. Alkalmazottak esetében az adó mértékénél figyelembe veszik a munkavállaló gyermekeinek számát és teljes bérét. Vállalkozóknak negyedéves adóelőleg befizetési kötelezettségük van.

A 2012-es évben az alábbi adókulcsok voltak érvényben:

Adóköteles jövedelem (euró) Adókulcsok (%-ban)
0 – 17.707 24,75%
17.707 – 33.007 30%
33.007 – 53.407 40%
53.407 – 120.000 47%
120.000 – 175.000 49%
175.000 – 300.000 51%
300.000 + 52%

 

Forrás

A spanyol személyi jövedelemadóval kapcsolatban további információt talál az a Spanyol Adóhatóság (Agencia Tributaria) és a Gazdasági és Pénzügyminisztérium honlapján.

Áfa

A kedvezményes áfa mértéke egyes termékekre: 4%-, illetve 10 %, a legmagasabb áfa mértéke pedig 18% (2012. szeptember 1.-jétől 21% lesz)

Vállalkozásalapítás
Magyar vállalkozók mindennemű korlátozás nélkül az adott tagország által szabályozott feltételekkel indíthatnak vállalkozást az EU tagországaiban. A vállalkozásokra vonatkozó letelepedési jog szabadságának biztosítása érdekében a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy azok a gazdasági társaságok, amelyek valamely tagállam rendelkezései szerint alapítottak, és amelyek alapszabály szerinti székhelye az Unión belül van, szabadon végezzenek gazdasági tevékenységet bármely tagállamban.

A spanyol vállalkozásalapításról, illetve jogi feltételeiről angol nyelven ezen az oldalon található információ.

Spanyolországban a vállalkozásalapítás folyamatától függetlenül, először egy ún. N.I.E. (Número de Identificación de Extranjeros) azonosítót kell kérvényezni. Ez egy kimondottan külföldieknek szóló azonosító (a spanyol állampolgároknak DNI azonosítójuk van), mely szinte minden adminisztrációs eljáráshoz szükséges például bankszámlanyitáshoz, ingatlanvásárláshoz, adóbevallás készítéséhez vagy saját vállalkozás elindításához.

A N.I.E. azonosítót személyesen a lakóhely szerinti rendőrkapitányságon lehet igényelni.  Az igénylés során útlevélre és egy formanyomtatvány kitöltésére van szükség.

A N.I.E. azonosító igényléséről bővebb információ ezen az oldalon olvasható.

A vállalkozás bejegyeztetése

A spanyolországi vállalkozásokat először a városházán kell regisztráltatni és a nyitáshoz szükséges engedélyt (Licencia de Apertura) beszerezni. Ez az engedély tartalmazza a vállalkozás tevékenységét és a működési területet.

A bejegyzést követően C.I.F. (Código de Identificación Fiscal) igénylésére is szükség van. Ez az azonosító a nálunk használatos adószámnak felel meg.

A lakóhely szerinti illetékes hivatal először egy ideiglenes, 6 hónapig érvényes, majd egy állandó C.I.F. azonosítót állít ki, melynek igényléséhez az alábbi okmányok szükségesek:

  • az igénylő formanyomtatvány kitöltése (036-os számú adatlap)
  • a társasági szerződés fénymásolata
  • a társaság nevében aláíró személy/a vezető tisztségviselő N.I.E. kártyájának fénymásolata

Az alapítást követően a vállalkozást be kell jegyeztetni a telephelynek megfelelő illetékes Regisztrációs Hivatalnál is.

A regisztrációs hivatalok elérhetőségeit a Központi Regisztrációs Hivatal honlapján olvashatja.

 Legelterjedtebb vállalkozási formák

Egyéni vállalkozás (Empresa Individual)

Ez a vállalkozás megfelel a magyar egyéni vállalkozó fogalmának. Az egy személyes vállalkozásban a tulajdonos felelőssége korlátlan.

Betéti társaság (Sociedad Comanditaria)

A magyar rendszerhez hasonlóan, a spanyol betéti társaság is minimum 2 tagból áll, egy beltagból (akinek felelőssége korlátlan) és egy kültagból (akinek felelőssége betétjéigkorlátozott). A spanyol szabályok szerint e társasági forma alapításához az alaptőke összege nem meghatározott.

Korlátolt felelősségű társaság: (Sociedad de Responsabilidad Limitada – S.L.)

A leggyakrabban alkalmazott társasági forma a korlátolt felelősségű társaság. Előnye, hogy már viszonylag alacsony tőkével, 3000 euróval elindítható, és a tagok felelőssége a betét összegéig korlátozott. A minimális alaptőkét (3005,06 euró) teljes egészében az alapításkor kell befizetni.

A társaságnak lehet egy (természetes vagy jogi személy) vagy több tagja is.

Részvénytársaság: (Sociedad Anonima – S.A.)

Részvénytársaságot Spanyolországban magán- és jogi személyek is alapíthatnak. Az alapításhoz szükséges minimális részvénytőke-szükséglet 60.101,21 euró. Alapításkor a részvények névértékének legalább 25%-át kell befizetni.

A részvényekért jegyzés után lehet fizetni, melynek feltételeiről és módjáról szintén az alapító okirat rendelkezik. Minden részvényes csak a saját részvénye névértékéig felel. Kivételt ez alól az egyszemélyes részvénytársaság képez, ahol a részvényes felelőssége korlátlan.

Részvénytársaság egy vagy több részvényessel alakulhat. Egy részvényes esetén, a vállalat nevének tartalmaznia kell az „egyszemélyes részvénytársaság” (sociedad unipersonal) elnevezést.

Az alapító okiratnak tartalmaznia kell a vállalat működésének általános szabályait, a részvényátruházás módját, a vállalat céljait, az igazgatótanács tagjainak nevét is.

Bővebb információ a részvénytársaságokról a spanyol Ipari, Turisztikai és Kereskedelmi Minisztérium honlapján olvasható. 

Ritkábban használt vállalatit formák

  • Közös vállalat (Comunidad de bienses): Nem önálló jogi személy, kettő vagy több tulajdonoshoz tartozik, akik felelőssége korlátlan.
  • Közkereseti társaság (Sociedad Colectiva): független jogi személy, melynek két vagy több beltagja van, akik felelőssége korlátlan.

Üzleti tevékenység folytatásához Spanyolországban, a következő lehetőségek állnak rendelkezésre:

  • Fiókiroda létrehozása

Fiókiroda létrehozásakor a vállalat jogi személyisége megegyezik a holding cég jogi személyiségével, tehát a fiókiroda önmagában nem jogi személy. A fiókiroda alapítását közjegyzőnél kell lebonyolítani, és a fenti vállalati formákhoz hasonlóan igényelni kell C.I.F. azonosítót is. A számlavezetés nem az anyavállalattal együtt történik, és a fiókirodára a spanyol adózási szabályok vonatkoznak. Az alapítást követően a fiókirodát a cég telephelyének megfelelő regisztrációs irodában kell bejegyeztetni a cégjegyzékbe.

  • Leányvállalat alapítása

Leányvállalat létrehozása során egy, az anyavállalattól független, önálló jogi személyiségű vállalkozást kell alapítani. A leányvállalat létrehozásakor a regisztrációs hivatalba utólag be kell nyújtani a leányvállalat alapításáról szóló anyavállalat által hozott határozatot is. A leányvállalat alapító-okiratát a fiókirodához hasonlóan közjegyző előtt kell aláírni. A leányvállalat alapításakor is szükség van C.I.F. azonosítóra.

Spanyolországi vállalkozásalapítással kapcsolatban további hasznos információ olvasható a Nemzeti Külgazdasági Hivatal oldalán, valamint a spanyol befektetés-ösztönzési ügynökség honlapján.

Emellett hasznos információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Spanyolországra vonatkozó információit itt olvashatja. (spanyol nyelven

További információ:

Spanyol kormányzati portál

Gazdasági és Versenyképességi Minisztérium

Ipar, Energia és Turizmusügyi Minisztérium

OktatásSpanyolországban az oktatás 6-16 éves kor között kötelező és ingyenes. Az iskola előtti oktatás (6 éves korig) nem kötelező.

Óvoda (educación infantil)

Az iskola előtti oktatásban 6 éves korig lehet részt venni. Két részre bontható: 3 éves korig, illetve 3-6 éves korig. Ez az oktatási forma nem kötelező, a spanyol állam mégis számos magas színvonalú intézménnyel rendelkezik. Az egyes csoportok maximális létszáma 20-25 között lehet.
Általános iskolai oktatás

Az elemi oktatás kötelező és ingyenes a 6-12 éves gyermekek számára és háromszor 2 éves ciklusra oszlik:

  • 1. ciklus: 6-8 éves korig
  • 2 ciklus: 8-10 éves korig
  • 3. ciklus: 10-12 éves korig

A minimum osztálylétszám 25 fő. Az oktatási rendszer e szintje általános ismeretek megszerzését biztosítja a gyermekek számára (kultúra, kommunikáció, írás, olvasás és számolás). Az idegen nyelvek oktatása 8 éves kortól kezdődik.
Középfokú kötelező oktatás

A középfokú oktatás – mely 4 évig tart – kettő, egyenként 2 éves szakaszra tagolódik. Az első szakasz közös alaptantervet és néhány szabadon választható tantárgyat tartalmaz. A második ciklusban már több fakultatív tantárgy jelenik meg, de azok mértéke nem meghatározó a tanuló jövőbeli tanulási irányára nézve. A képzésen 12 és 16 év közöttiek vesznek részt.

Az oktatásnak ez a szintje a szakképzést is magában foglalja, a valamennyi tanuló számára biztosított általános műszaki oktatás formájában, néhány szabadon választható tantárgy kíséretében. A műszaki irányú tananyag célja a tanulók olyan ismeretekkel és alapkészségekkel való ellátása, melyek a foglalkozások széles köre tekintetében nélkülözhetetlenek.

Az iskolaév általában szeptember második felében kezdődik és június utolsó hetében fejeződik be.

Értékelés

A tanulókat folyamatosan értékelik a ciklusok során. Továbblépésük az egyik évfolyamból a másikba automatikus módon történik, de kivételes esetekben az a tanuló, aki nem teljesítette a ciklus számára meghatározott (minimális) követelményeket, az iskolaév megismétlésére kötelezhető az első illetve a második ciklus végén.

Bizonyítványok

A kötelező középiskola befejezésekor a megfelelő eredményeket elért tanulók bizonyítványt kapnak, melynek neve Graduado en Educación Secundaria. A bizonyítványt egy összegző beszámoló is kíséri, mely feltünteti a tanult tantárgyakat, valamint tanácsadással szolgál a diák továbbtanulását illetően.

A bizonyítvány belépést biztosít a Bachillerato valamint a középfokú műszaki/szakképzés intézményeibe.

Az iskola valamennyi tanuló számára egy iskolalátogatási bizonyítványt ad, függetlenül attól, hogy teljesítették-e a középfokú oktatás követelményeit. A bizonyítvány tartalmazza a stúdium éveinek számát, az egyes tantárgyakból elért eredményeket, valamint kötelezettség nélküli ajánlásokat fogalmaz meg a diák továbbtanulását illetően.

Anyagi támogatás

Az alacsony jövedelemmel rendelkező családokból kikerülő tanulók ösztöndíjat, támogatást kaphatnak, ami az utazási kiadásokat, taneszközöket fedezi.
A kötelező oktatás utáni képzés

Bachillerato

2 éves képzést nyújt, és négy fő tanulási irányra oszlik – műszaki tudományok, humán tárgyak és társadalomtudományok, természet- és egészségtudomány valamint a művészetek. A szabadon választható tantárgyak mellett a tanulók mind a négy irányban közös alaptantervet követnek. Felsőkoktatásba abban az esetben lehet bekerülni, amennyiben a diákok rendelkeznekBachillerato-val. Az érettségére felkészítő képzés 16 és 18 éves kor között van.
Értékelés

Bachillerato: a tanulók értékelése tantárgyi területek szerint valósul meg, a tanulmányi kurzus követelményeinek és értékelési kritériumainak figyelembevételével. Ahhoz, hogy továbbléphessen a Bachillerato második évfolyamába, a diáknak nem szabad több mint két tantárgyból elégtelen osztályzatot kapnia.

Azok a tanulók, akik a második év végén több mint három tantárgyból elégtelen érdemjegyet kapnak, meg kell hogy ismételjék az iskolaévet. Azonban, a tanulmányi kurzus elvégzése nem vehet igénybe négy évnél több időt.

A Bachillerato bizonyítvány megszerzéséhez a tanulóknak valamennyi tantárgyból meg kell felelniük.

További információ az alábbi oldalon található.
Szakképzés

Mindkét rendszerben lehetőség van szakképesítés szerzésére a kötelező oktatás befejezését követően.
Felsőoktatás

Spanyolországban lényegében egyetemek alkotják a felsőoktatási rendszert.

A spanyol egyetemi rendszer 49 állami egyetemből, 14 magánegyetemből és 4 katolikus egyetemből áll. A képzések és végzettségek az intézmény típusától függnek.

Az egyetemek háromciklusú képzést kínálnak:

  • Alapoktatás (Grado)
  • Mesterképzés (Máster)
  • Doktorandusz (PhD) program (Doctorado)

A háromciklusú képzés a 2008-2009-es tanévtől kezdődött el.

A tanév rendszerint szeptember utolsó hetében kezdődik és június első hetében fejeződik be, heti átlag 20-30 tanítási órával.

Felvételi követelmények/vizsga

  • A felvételihez mindenképpen szükséges érettségi bizonyítvány/vizsga
  • ezen kívül az egyetemre történő bekerüléshez szükséges felvételi vizsga letétele (Prueba de Acceso)
  • A jelentkezési lapot és az egyéb szükséges dokumentumokat ahhoz az intézményhez kell beadni, ahol a diák tanulni szeretne (felső-középiskolai bizonyítvány, az EU tagországok középiskolai bizonyítványai).

Tandíj

Az oktatás tandíjköteles. A diákok a felvett tantárgyak kredit értékében kötelesek tandíjat fizetni. Az Oktatási Minisztérium minden évben meghatároz egy keretösszeget.  Az egyetem helye szerinti autonóm közösségek határozzák meg ebből, hogy mennyit kell fizetni az adott tanulmányért. A kurzusokért fizetett tandíj összege eltérő, a 2009/2010-es tanévben a legolcsóbb 9,50 euróba, míg a legdrágább 53 euróba került.
Anyagi támogatás

Az Oktatási Minisztérium számos ösztöndíj és támogatási lehetőséget biztosít azoknak a diákoknak, akik teljesítik az előírt követelményeket. A támogatások összege, illetve lehetősége nagymértékben függ a család anyagi helyzetétől, illetve a diák tanulmányi eredményétől.
Bizonyítványok elismertetése

A középiskola bizonyítványok elismertetéséért a nemzeti minisztérium a felelős. Spanyolországban az európai érettségit és a nemzetközi érettségit egyenrangúnak tekintik a spanyol érettségivel.

A főiskolai diplomákat az érintett felsőfokú intézmény bírálja, és abban az esetben ismeri el őket, ha az elvégzett tanulmányok megfelelnek az egyetem első éves oktatási anyagának. Ellenkező esetben a jelentkezőnek a normál felvételi procedúrán kell átesnie. Az írásbeli kérelemhez csatolni kell a nemzetiséget igazoló dokumentumokat, az eredeti diploma másolatát és a tanulmányokat igazoló dokumentumokat.

Diplomák elismerése

A más tagállamban megszerzett szakképesítések, illetve diplomák elismerésében az EU tagállamaiban működő ún. NARIC központok foglalkoznak: www.enic-naric.net

Spanyolországi NARIC központ elérhetősége:
http://www.enic-naric.net/index.aspx?c=Spain

Az elfogadási kérelmeket Spanyolországban az Oktatási, Szociális és Sportminisztériumhoz kell benyújtani.
További információ a spanyol oktatási rendszerről az Oktatási Minisztérium honlapján (Ministerio de Educación) található, valamint ezen az oldalon, és itt olvasható.

Diákok Spanyolországban

EU tagállamok állampolgárai diákként tartózkodhatnak Spanyolország területén, ha beiratkoztak egy regisztrált oktatási intézménybe, anyagilag finanszírozni tudják ott tartózkodásukat, és megfelelő betegbiztosítással rendelkeznek, amely biztosítja, hogy nem jelentenek terhet az ország társadalombiztosítási rendszerére nézve.

A Spanyolországban tanulni kívánó uniós állampolgárságú diákoknak, ha 3 hónapnál kevesebb időt töltenek az országban (pl.: nyári kurzuson vesznek részt) és elegendő érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal rendelkezniük. Ha hosszabb tanulmányokat kívánnak folytatni, az úgynevezett N.I.E. számot kell kérniük a tartózkodási helyük szerint illetékes rendőrkapitányságon.

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.