Egységben a sokféleség.

Egészség

Miért jó az önkéntes egészségpénztár?

Miért jó az önkéntes egészségpénztár?

Egyre többen tapasztalják meg a saját bőrükön a magyar állami egészségügy hiányosságait, aminek következtében évről-évre jelentős mértékben növekszik az önkéntes egészségpénztárral rendelkezők száma, ami rengeteg előnnyel jár, legyen szó akár a megtakarításról, akár a különféle egészségpénztári akciókról, melyek megkönnyíthetik a döntést.

Sajnos azonban még mindig rengetegen vannak, akik nem tudják, hogy mik azok az önkéntes egészségpénztárak, miért jó ez nekik, egyáltalán milyen létjogosultságuk van a jövőre nézve? Mivel ez a biztosítási forma valóban a jövő, ezért az alábbiakban ezekre a kérdésekre válaszolunk!

Megtakarítás és egészségbiztosítás egyben

Sokan úgy képzelik, hogy az egészségpénztár csak a tehetős emberek kiváltságának tekinthető, éppen úgy, mint a drága biztosítások, csakhogy valójában inkább egyfajta megtakarításról van szó, mely nem elég, hogy az árkategória tekintetében mindenkinek elérhető, segítségével ráadásul egyszerűen felkészülhetünk váratlan betegségekre, illetve ezekből fakadó egészségügyi kiadásokra is.

Hiába van ugyanis társadalombiztosításunk, az állami kórházak rendkívül túlterheltek – különösen most, a járványhelyzet idején. Ennek megfelelően nemcsak fontos beavatkozásokat halaszthatnak el, de mindemellett olyan vizsgálatokat is, melyek elengedhetetlenek lennének bizonyos diagnózisok felállításához. Egy egyszerűnek tűnő ultrahangért, egy MRI vagy egy CT vizsgálatért például több hetes várólistára kerülhetünk, márpedig bizonyos betegségek esetén ezek életmentők lehetnek.

Ilyenkor nem hátrány, ha van egy biztosításunk, egy önkéntes egészségpénztárunk, aminek a segítségével lehetőségünk nyílik bekerülni magánklinikákra, hogy ott nagyobb összegek kifizetése nélkül, illetve kedvezményesen kapjuk meg a szükséges vizsgálatokat és kezeléseket, sőt még bizonyos gyógyszereket is kedvezményes áron vásárolhassunk meg magunknak.

Ezért előnyös az egészségpénztár

A fentiekben már több előnyös oldalát is kiemeltük az egészségpénztári tagságnak, azonban közel sem értünk a végére a felsorolásnak, így lássuk egy kicsit konkrétabban, hogy miért is előnyös ez a biztosítási megoldás.

Rengeteg mindenre felhasználhatjuk

A legfontosabb tudnivaló az egészségpénztári tagságról, hogy leginkább azoknak éri meg, akik rengeteget betegeskednek, krónikus betegek, illetve sokat költenek egészségmegőrzésre. Ezzel gyakorlatilag az ország jelentős hányadát le is lehet fedni, ezért nem árt tudni, hogy az egészségpénztári megtakarítások akár közvetlenül a belépés után már felhasználhatók és nagyon sok szolgáltatás van, amit igénybe vehetünk a tagság terhére.

Példának okáért ide sorolhatók a gyógyszerek, a gyógyászati segédeszközök – akár a szemüvegek is –, de finanszírozhatunk általa gyógyászati vagy egészségmegőrző üdüléseket, vásárolhatunk sporteszközöket, sőt az életmódváltást elősegítő szolgáltatások mellett a fogyatékkal élők mindennapjait támogató vagy könnyítő eszközök és egyebek esetén szintén nagy segítséget nyújthat.

Az egész család lehet kedvezményezett

Az egészségpénztárnak lehetnek kedvezményezettjei, ezáltal nemcsak mi, hanem akár az egész család, aminek köszönhetően gyermekeinknek, párunknak vagy szüleinknek egyaránt segíthetjük vele egészségügyi kiadásainak csökkentését. Ha elég ügyesen alkalmazzuk, akkor éves szinten sokszor tízezer forintot tudunk spórolni vele – tehát nemcsak megtérítheti az árát –, nem kell hozzá más, csak a költekezés előtt olyan helyeket keresni és olyan termékeket, illetve szolgáltatásokat választani, melyek elszámolhatók egészségpénztárra.

Nem kell egy vagyont fizetni érte

Az egyik legnagyobb tévhit az egészségpénztár kapcsán, hogy nagyon sokba kerül, de ez valójában egyáltalán nem igaz, a rendszer lényege éppen az, hogy minimális havidíj ellenében tudjunk igénybe venni nagyobb kedvezményeket. A pénztári belépés eleve önkéntes, de szükség van havidíj fizetésére, aminek a mértékét nyilván mindig a választott pénztár határozza meg. Ez jellemzően párezer forintnak megfelelő összeg a legtöbb itthon elérhető biztosítónál.

Egyszerű belépés és használat

Nem kell valamiféle futurisztikus, megfoghatatlan vagy megtanulhatatlan dologra gondolnunk, ha egészségpénztári tagok akarunk lenni. Ehhez jellemzően kapunk majd egy tagsági kártyát, amit mindig vigyünk magunkkal, ha egészségügyi kiadásunk van, és próbáljuk meg használni. Az igénybe vett szolgáltatások és kedvezmények elszámolása ezt követően központilag történik.

A befizetésből pénzt kapunk vissza

Nagyon fontos, hogy az önkéntes egészségpénztár egyfajta megtakarítás is, amiből az egyéni befizetéseink után minden évben visszaigényelhetünk valamekkora összeget. A legtöbb helyen ez a befizetett összegek 20 százalékát jelenti, de legfeljebb évi 100 000 forintot, amit a személyi jövedelemadóból tudunk ilyenkor leírni. Ez egyáltalán nem rossz, ha azt vesszük alapul, hogy a pénztári tagsággal akár több százezer forintos egészségügyi kiadásokat is fedezhetünk jelentős kedvezmények mellett.

A munkáltató is átvállalhatja

A munkáltatóval is érdemes egyeztetni az önkéntes egészségpénztár megkötése előtt, hiszen hozzájárulhatnak ehhez, részben vagy teljesen pedig át is vállalhatják a tagsági díj fizetését, sőt további extrákkal egyaránt szolgálhatnak. A legjobb azonban, hogy akár Cafeteriában is kérhetjük a hozzájárulást, ha rekreációs célzatot szolgál.

Nem kötelező elköltenünk

Előfordulhat, hogy az adott időszakban nem vagyunk betegek vagy éppen semmire nem tudjuk igénybe venni az egészségpénztári befizetéseinket. Ilyen esetekben sem kell kétségbe esnünk, a pénzünk ebben az esetben soha nem veszik el, hanem azt a biztosítók jellemzően befektetik, amiből nekünk hozamunk lesz, tehát gyakorlatilag még tovább növelhetjük vele megtakarításaink mértékét, azaz egyfajta befektetésként is tekinthetünk rá. Nem árt azonban figyelembe venni, hogy ez a tulajdonság mindig biztosítófüggő, ezáltal az egyes fiókoknál eltérhetnek egymástól a feltételek.

hozzászólások

Hozzászólások

Szóljon hozzá!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.