Egységben a sokféleség.

EU - Magyarország

Egy nemzetközi ügyvédi iroda kiemelte a választottbírósági eljárások fontosságát a Brexitet követően

Egy nemzetközi ügyvédi iroda kiemelte a választottbírósági eljárások fontosságát a Brexitet követően

Mivel a Brexit bekövetkezte jelentős bizonytalanságot hozott a határon átnyúló peres eljárások tekintetében, egy nemzetközi ügyvédi iroda szerint az Uniós és brit cégek számára jóval előnyösebb alternatívát nyújthat a választottbíráskodás.

Olvasson tovább, és tudjon meg többet arról, hogy milyen változásokat hozott a nemzetközi jogi környezetben a Brexit, és hogy miképp tudják ellensúlyozni ezt a bizonytalanságot a választottbírósági eljárások!

Ilyen jogi változásokat hozott a Brexit egy budapesti székhelyű nemzetközi ügyvédi iroda szerint

Mielőtt még kilépett volna az Európai Unióból az Egyesült Királyság, a brit cégek minden előnyét élvezhették az EU rendszerezett, kiszámítható vitarendezési mechanizmusának, amikor bármely más tagállamból származó társasággal keveredtek jogi vitába. Ez a rendszer többek között magába foglalta a másik tagállamban hozott ítéletek elismerését is.

Ahogy erre egy budapesti székhelyű nemzetközi ügyvédi iroda is felhívta a figyelmet, mára pont ez a kiszámíthatóság szűnt meg a brit társaságok számára, de a változások természetesen az EU-ban működő cégeket is érintik, mivel a határon átnyúló peres eljárások során meghozott ítéleteknek az érvényesítése sokkal nehezebbé vált.

Természetesen ez Európai Unió és az Egyesült Királyság igyekezett a kilépésből adódó negatív következményeket mérsékelni a Kereskedelmi és Együttműködési Megállapodás megkötésével, amivel több területen is sikerült elkerülni az úgynevezett „hard Brexitet”. Ugyanakkor ez a megállapodás nem érinti a jogvitákra vonatkozó viszonosságot és a polgári ügyekben való igazságügyi együttműködést.

Miért pont a választottbírósági eljárások mellett teszi le a voksát egy nemzetközi ügyvédi iroda?

Mivel a Kereskedelmi és Együttműködési Megállapodás hallgat a más tagállamban hozott ítéletek kölcsönös elismeréséről, így sokkal kevesebb esély van arra, hogy az EU-ban és az Egyesült Királyságban működő cégek egymás közt érvényesíthessék az ítéletek végrehajtását. Ugyanakkor egy nemzetközi ügyvédi iroda szerint van alternatív módszer, amivel ki lehet kerülni a rendszernek ezt a hiányosságát: ez a választottbíráskodás.

A Brexit okozta bizonytalanságok a jogi együttműködés területén ugyanis cseppet sem érintik az EU-ban és az Egyesült Királyság-ban működő cégek által kikötött választottbírósági klauzulát. Dióhéjban ez annyit jelent, hogy ezek a társaságok gond nélkül megindíthatják a választottbírósági eljárást, anélkül, hogy aggódniuk kellene a jogítélet érvényesítésével kapcsolatban.

Miért érdemes választottbíráskodással megbízni egy nemzetközi ügyvédi irodát?

Egy budapesti székhelyű nemzetközi ügyvédi iroda a választottbírósági eljárások több előnyére is felhívta a figyelmet. Azon felül, hogy a végrehajthatóságukban teljes mértékben megbízhatnak a résztvevő felek, az eljárás objektivitásáról is megbizonyosodhatnak egy olyan választottbírónak a megbízásával, akinek van rálátása az adott iparág működésére. Így mindenképpen egy szakember hozhat döntést a jogvitában. Ráadásul a választottbírósági eljárás az elejétől kezdve lefolytatható a nyilvánosság kizárásával, hogy ne szivárogjanak ki a társaságok által védett adatok.

Sőt, a Brexittől függetlenül a választottbírósági eljárások jóval egyszerűbben és gyorsabban szervezhetők a hagyományos peres eljárásokhoz képest. A gyorsított eljárásrend nem csak lerövidíti a procedúra hosszát, de sokkal rugalmasabb és kiszámíthatóbb intézkedést tesz lehetővé a felek számára.

Minden jogvitát lehet választottbírósági útra terelni, ennek viszont van egy elengedhetetlen feltétele is: minden résztvevő félnek hozzá kell járulnia ehhez. A hatékony és kiszámítható vitarendezési megoldások alkalmazása minden cég érdeke, ezért érdemes ezeket már az esetlegesen felmerülő konfliktusok előtt tisztázni a szerződésben, de akár utólag is érdemes megfontolni a szerződések módosítását, hogy azokkal ki lehessen kötni a választottbírósági eljárást, mint vitarendezési módszert.

hozzászólások

Hozzászólások

Szóljon hozzá!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.