Egységben a sokféleség.

Szórakozás

Mindent a Becherovkáról, a legismertebb cseh gyomorkeserűről

Mindent a Becherovkáról, a legismertebb cseh gyomorkeserűről

A Becherovka Európa egyik, ha nem a legismertebb gyomorkeserűje, melyet 1807 óta gyártanak a csehországi Karlovy Vary-ban, egy mindmáig titkos recept alapján. A már illatában és színében is erőteljes gyógynövényes hatással büszkélkedő szeszes ital több mint 30 különféle gyógynövényből és 100 százalékig természetes összetevőkből készül, nincsenek hozzáadott színezékek, tartósítószerek és egyéb kémiai adalékanyagok.

Kellemes aranyszínét nemcsak a magas minőségű gyógyfüveknek és fűszereknek köszönheti, hanem a többhónapos fahordós érlelésnek is, aminek köszönhetően határozott árnyalatán felül egy nagyon karakteres ízt is kap. Sajátos aromái miatt a legtöbben önmagában, behűtve fogyasztják – gyógyhatása miatt sokan a köszvény kezelésére használják –, de koktélba keverve egyaránt kiváló, frissítő hatású különlegesség, mely jó hatással van az emésztőszervi problémákra és a gyomorpanaszokra is.

A Becherovka abszolút a megfizethető árkategóriát képviseli a több évszázados történelme, valamint a prémium besorolása ellenére, ez a tulajdonság pedig altípusaira egyaránt jellemző ismérv.

A Becherovka története

Az ismert cseh keserűlikőr története Josef Vitus Becher nevéhez köthető, aki saját fogadója és fűszerkereskedése mellett úgy döntött, hogy egy borkészítő üzemet bérel annak érdekében, hogy saját likőrök gyártásába kezdjen. Amikor Maximilian Friedrich von Plettenberg herceg Karlovy Varyban járt, és felkereste az üzletember fűszerboltját, nagyon jó barátságba kerültek, ebből az apropóból pedig a herceg búcsúzóul átadott Bechernek egy titkos likőrreceptet, ami egyenesen megbabonázta őt. Két teljes évnyi kísérletezés és finomhangolás után így végül 1807-ben megszületett a mai Becherovka őse, a gyomorproblémák kezelésére szolgáló English Bitter.

Az új gyógyital híre nagyon gyorsan elterjedt az emberek között. Messze földről érkeztek a cseh városba azért, hogy megvásárolhassák ezt a különleges készítményt, ami valóban jó hatással volt a legtöbb gyomorproblémára. Rövid időn belül annyira népszerűvé vált, hogy 1834-től Európa több városában kezdték árulni a Becherovkát, mely alig egy évszázad alatt az egész világot meghódította magának. Ehhez nagyban hozzájárult a gyomorkeserű alapítójának fia, Jan Becher, aki képes volt megalapozni a különleges gyógyital jövőjét, ezáltal gyárakat létesített, elindította a rendszeres szállítmányozást, és standardizálta az ízeket. Emiatt olvasható az ő aláírása mindmáig a termék címkéjén, és ezért tekintik sokan őt az ital megálmodójának.

A Becherovka gyártása

Világszinten igazi különlegességnek számít a Becherovka abból a szempontból, hogy több mint két évszázada változatlan ízvilággal kecsegtet fogyasztói számára, aminek az oka leginkább az eredeti recept alkalmazásában keresendő. A gyomorkeserű ugyanis több mint 20 különböző fűszer és gyógynövény keverékéből áll, melyek egy része külföldről kerül beszerzésre, de annyi bizonyos, hogy legalább három olyan gyógyfű is található benne, amit kizárólag Karlovy Vary környékén szednek.

A pontos receptet természetesen hét lakat alatt őrzi a manufaktúra mögött álló család, akik generációról-generációra adják a titkot. Jelenleg úgy tudni, hogy mindössze két ember ismeri az egész világon a receptúrát és az elkészítési folyamatot, amivel kapcsolatban egyetlen dolog biztos, hogy az elixírt több hónapon át tölgyfahordóban érlelik, melyeket aztán elegyítenek, hogy azonos minőséget és aromaarányt érjenek el. Szintén ismert folyamat a gyártási sorból az úgynevezett áztatás, aminek a lényege, hogy a pontos gyógynövénykeveréket bezsákolva, legalább egy héten át alkoholban áztatják, hogy ízük, színük és összetevőik mind átkerüljenek az alkoholba.

Az így készülő kivonat kerül a tölgyfahordókba, ahol kevéske tiszta vízzel, borpárlattal, cukorral, valamint más természetes adalékanyagokkal elegyítik, hogy utána a hordókban érlelődjön az íz és az állag több héten át. Az elkészítési mód egyik különlegessége, hogy a már megérlelt Becherovkát mindig duplán leszűrik, majd végül alaposan lehűtik, hogy a végeredmény olyan tiszta legyen, mint a kristály. A palackozás előtt minden hordót laboratóriumi vizsgálatoknak vetnek alá, mely gyakorlatilag egyfajta minőségellenőrzésnek felel meg. Ha a szín, az illat és minden más egyéb feltétel megfelel a lefektetett szabványoknak, az ital palackokba, majd a boltok polcaira kerülhet.

A Becherovka típusairól

Egy olyan kötött sajátosságokkal rendelkező ital, mint a Becherovka, a lehető legritkábban ad teret a kísérletezés lehetőségének, de az évszázadok alatt azért volt példa arra, hogy a gyártó előállt ilyen-olyan variánsokkal.

Az eredeti Becherovka mellett mindmáig népszerű például az ital Lemond típusa, mely a hagyományos ízvilágot erőteljes citrusos megoldásokkal dobta fel, aminek jóvoltából egy aranyszínű, erőteljesen frissítő hatású gyógynövénylikőr született az igazi különlegességek kedvelőinek dedikálva.

Bár nem közvetlenül a Becherovka cégére alatt kell keresni őket, de a gyártó terméke a Cordial prémium likőr és a KV14 aperitif is. Előbbi 1910 óta színesíti a csehek kínálatát, mint egy jellegzetesen édeskés, a fehérbort és a hársfavirág kivonatát határozott mézességgel kínáló likőr, míg utóbbi a gyümölcsös vörösborok és a Becherovka gyógynövényes keserűségét ötvöző, hozzáadott cukrot nem tartalmazó ital lett, mely kiváló emésztéssegítő hatása miatt nagyon kedvelt a fogyasztók között.

hozzászólások

Hozzászólások

Szóljon hozzá!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.