Egységben a sokféleség.

Észtország

tallinn-estonia-orthodox-church-887084-mBelépés ideje: 2004. május 1.

Határos: Lettország, Oroszország, Balti-tenger

Főváros: Tallinn

Terület: 45 226 km2 (1 520 kmbalti-tengeri sziget is tartozik hozzá)

Népesség:  1 274 709 (2012)

Népsűrűség: 30,9 fő/km2

Népesség összetétel:
0-14 év: 15,1%
15-64 év: 67,2%
65 év felett: 17,7%

Népességnövekedés: -0,65% (2012)

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 73,58 év (nők: 79,19 év férfiak: 68,3  év)

Éghajlat: Észtországban a leghosszabb nyári nap közel 19 órás, a legrövidebb téli nap alig 6 órán keresztül tart. A fehér éjszakák időszaka május elejétől július végéig tart. Észtország éghajlata az Atlanti-óceán és a Golf-áramlat hatásának köszönhetően jóval enyhébb, mint az azonos szélességi körre jellemző éghajlat:

  • a nyári hónapokban (június-szeptember) 15-18 °C,
  • télen -4 – -5 °C a jellemző napi középhőmérséklet.

Ugyanakkor nem ritka a hőmérséklet napi 20 °C-os ingása: reggel a hőmérő -12 °C-t, délután pedig már 10 fok meleget mutat.

Az éghajlat óceáni befolyásoltsága miatt az év napjainak több, mint felén felhős az ég, a csapadék mennyisége az ország délkeleti csücskében 750 mm is lehet.

Nyelv: észt 67,3%, orosz 29,7%, egyéb 2,3%, nem ismert 0,7% (2000-es népszámlálási adatok)

Fizetőeszköz: Euró, az észt koronát váltotta fel 2011. január 1-jén. 1 euró=15,646600 észt korona.

Régiók: Az ország közigazgatásilag 15 megyéből áll: Harjumaa, Hiiumaa, Ida-Virumaa, Jarvamaa, Jogevamaa, Laanemaa, Laane-Virumaa, Parnumaa, Polvamaa, Raplamaa, Saaremaa , Tartumaa, Valgamaa, Viljandimaa, Vorumaa.

Vallás: evangélikus lutheránus 13,6%, ortodox 12,8%, más kereztény 1,4%, felekezet nélküli 34,1%, egyéb és nem nyilatkozott 32%, ateista 6,1% (2000-es népszámlálási adatok).

Gazdaság:

Észtország gazdasága elsősorban a feldolgozóiparon és a szolgáltatási szektoron (turizmus, tranzitkereskedelem, pénzügyi szolgáltatások) alapul.

Észtország a Kelet és Nyugat közötti fontos kereskedelmi útvonalon fekszik, évszázadok óta sok kikötője van. A külkereskedelem és a tranzitkereskedelem egyre növekvő jelentőségű: ezek a területek alkotják a szolgáltatás-export közel felét.

A legfontosabb ipari ágazatok a papír-, fa- és textilipar.

A lakosság 10%-ának jövedelme erdészetből, mezőgazdaságból és halászatból származik.

A tradicionális mezőgazdasági ágazatok – tejtermelés és gabona-termesztés – mellett egyre gyorsabb fejlődnek az alternatív tevékenységek: az olajkultúrák és a bogyósok termesztése, valamint a falusi turizmus.

Természeti kincs: tőzeg, foszfor, agyag, mészkő, dolomit, szántóföld

Beutazás/ tartózkodás

A hatályos észt törvények értelmében az Európai Unió tagállamainak állampolgárai és családtagjaik szabadon vállalhatnak munkát és tartózkodhatnak Észtországban.

A 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38/EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban (természetesen személyazonosító igazolvány vagy útlevél szükséges.)

Az EU bármely tagállamának állampolgára három hónapon túli tartózkodása esetén a tagállamok bejelentési kötelezettséget követelhetnek meg. Tartózkodási engedély ekkor sem kell, a bejelentésről az illetékes hatóságok igazolást állítanak ki. A három hónapon túli tartózkodásnál azonban a tagállamok kérhetik a megélhetéshez szükséges rendszeres jövedelem és a teljes körű betegbiztosítás igazolását, vagy a foglalkoztatást (munkaviszonyt), illetve tanulmányok folytatását bizonyító okiratot.

Három hónapot meghaladó tartózkodás esetén az Állampolgársági és Migrációs Hivatalnál kelltartózkodási igazolást igényelni. Erről, azaz az uniós polgárok észtországi tartózkodásának szabályairól a Belügyminisztérium (Siseministeerium) és az Állampolgársági és Migrációs Hivatal(Kodakondsus- ja Migratsiooniamet) oldalán található tájékoztató.

Az uniós polgárok harmadik országbeli családtagjainak három hónapon túli tartózkodásához tartózkodási kártyát kell igényelni.

Lakhely regisztrációs eljárás

Az uniós polgároknak, valamint családtagjaiknak a tartózkodási igazolás kézhezvétele utánregisztráltatniuk kell lakhelyüket az észt népesség-nyilvántartásban is.

Az igénylőknek fel kell keresniük a tartózkodási helyük szerint illetékes helyi hatóság népesség-nyilvántartó osztályát, ahol a nyilvántartó által kiállított lakhely bejelentőlapot alá kell írniuk. Amennyiben a kérvényező nem tulajdonosa a bejelentett lakcímen található ingatlannak, nincs haszonbérleti szerződése vagy más olyan jogi okirat, ami igazolja a lakhely használatának jogát, a bejelentőlapot a tartózkodási hely tulajdonosának kell aláírnia.

A lakóhely bejelentéséhez szükséges az igénylő regisztrációs igazolása, személyi dokumentumai, valamint azon okirat, amely tanúsítja a lakóhely használatának jogosságát. Amennyiben a lakóhely közös tulajdonban van, akkor a társtulajdonosok vagy képviselőik jóváhagyását szintén be kell nyújtani.

További információ a lakóhely szerint illetékes Hivatalnál kapható.

Utazás/ közlekedés

Az országban érvényes közlekedési előírások – angol nyelven – megtekinthetőek az észt közútkezelő honlapján.

Sebességhatárok

  • Lakott területen: 50 km/h
  • Lakott területen kívül: 90 vagy 110 km/h

Észtországban vezetés esetén a megengedett véralkoholszint 0,2 mg/ml.
Észtország vasúti hálózata meghaladja az 1000 kilométert, ahol a személyszállítást három cég bonyolítja le: az Edelaraudtee, az Elektriraudtee és a GO Rail. A járatok menetrendjéről a társaságok honlapján olvasható bővebb információ.

A belföldi autóbuszjáratokról az alábbi honlapon találhatók hasznos információk. A menetrendek megtekintésén felül a honlapon lehetőség van internetes jegyfoglalásra is.

Észtország területéhez számos sziget is tartozik, melyek a legegyszerűbben komppal érhetőek el. A járatok menetrendjéről, útvonaláról bővebben itt tájékozódhat.

A fővárosi tömegközlekedési menetrendek megtalálhatóak Tallinn honlapján.

Az ország legnagyobb légikikötője a tallinni nemzetközi repülőtér, melynek honlapja részletes információval szolgál a nemzetközi repülőjáratokról. A légiközlekedés másik kedvelt formája a helikopterrel való utazás, amellyel Finnország 18 perc alatt elérhető.

Az Észtországban érvényes közlekedési szabályokkal (kötelező biztonsági felszerelések, téli gumi használata, stb.) kapcsolatban részletes információ olvasható az Európai Bizottság Közlekedési Főigazgatóságának összefoglalójában.

Utazási kedvezmények

Vasúton

Az Edeleraudtee közlekedési társaságról, valamint a jegyárakról és a kedvezményekről itt lehet tájékozódni.

A Go Rail kedvezményekről bővebb információ ezen a honlapon található.

Busszal 

A helyközi buszközlekedésről, menetrendekről az észt busztársaság honlapján található információ.

Munkavállalás

2004. május 1-től Észtország megnyitotta munkaerőpiacát az Európai Gazdasági Térség tagállamai és Svájc munkavállalói előtt, így a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak Észtországban.

Munkakeresés

Aktuális állásajánlatokról és a munkavállalás feltételeiről információ az EURES honlapján illetve az észt Szociális Minisztérium (Sotsiaalministeerium) honlapján található.

Munkaszerződés

Észtországban a munkaszerződés megkötése törvényileg szabályozott.

A munkaszerződésnek tartalmaznia kell:

  • mindkét fél azonosító adatait
  • a szerződés megkötésének időpontját, valamint a munkavállaló munkába állásának időpontját
  • amennyiben határozott idejű a szerződés, érvénybe lépésének és lejártának időpontját
  • a munkaköri leírást
  • a munkavégzés helyét
  • a fizetést, a juttatásokat, a munkáltató által fizetendő járulékokat, a fizetés módját
  • a munkaidőt, a fizetett és egyéb szabadságot.

A szerződést két eredeti példányban kell megkötni, amelyből az egyik a munkáltatóé, a másik pedig a munkavállalóé.

Amennyiben probléma merül fel a munkáltató és a munkavállaló között, a Munkaügyi Felügyelőséghez (Tööinspektsioon) lehet fordulni, valamint további információ is található a honlapjukon.

Munkaidő

Észtországban a normál munkaidő nem haladhatja meg a napi nyolc, illetve a heti negyven órát. A szombat és a vasárnap szünnap. Főszabály szerint a munkaidő egy héten túlórával együtt legfeljebb 48 óra lehet.

Éjszakai munkának minősül a 22:00 óra és 6:00 óra között végzett munka.
Éjszaka végzett munkáért a normál bér 1,25-szörösét kell fizetni.

Munkaszüneti napok

  • Január 1. – Újév
  • Február 24. – A Függetlenség Napja
  • Április 10. – Nagypéntek
  • Május 1. – Munka Ünnepe
  • Június 23. – A Győzelem Napja
  • Június 24. – Szent Iván-nap
  • Augusztus 20. – A Függetlenség visszanyerésének Ünnepe
  • December 25. – Karácsony
  • December 26. – Karácsony

A munkavállalással kapcsolatban további információ az EURES honlapján.

Észtországban a törvényileg meghatározott minimálbér 290 euró (2012. január óta; 2012 júniusi állapot).

Munkanélküli ellátás

Észtországban a munkanélküli ellátásnak két formája van:

  • biztosításon alapuló munkanélküli járadék (töötuskindlustushüvitis)
  • rászorultságon alapuló munkanélküli segély (töötutoetus)

1. A munkanélküli járadék igénylésének feltételei:

  • az igénylő önhibáján kívül vált munkanélkülivé
  • munkaképes
  • elmúlt 16 éves
  • még nem nyugdíjas
  • regisztráltatta magát a helyileg illetékes Munkaügyi Hivatalban (ez Észtországban aMunkanélküli Biztosítási Alappal – Eesti Töötükassa – összevonva működik)
  • aktívan munkát keres
  • hajlandó a felkínált munkalehetőséget elfogadni
  • a regisztrációt megelőző 36 hónapból legalább 12 hónapon keresztül fizette a biztosítási járulékot.

A juttatás összege az első száz napban a referenciabér 50 százaléka, ezt követően pedig annak 40 százaléka. (A referenciabér megegyezik a regisztráció előtti harmadik hónaptól számolt 9 hónapban kapott, a járulékokat tartalmazó kereset napi átlagával.)

Az ellátás folyósításának időtartama attól függ, hogy az igénylő a regisztrációt megelőzően mennyi ideig fizette a járulékot:

  • amennyiben 56 hónapnál rövidebb ideig fizette, akkor 180 nap
  • amennyiben 56 és 110 hónap között fizette, akkor 270 nap
  • amennyiben 111 hónapnál hosszabb ideig fizette, akkor 360 nap.

A kapott juttatás adóköteles.

2. A munkanélküli segély igénylésének feltételei:

  • az igénylő önhibájából, vagy önhibáján kívül munkanélkülivé válik
  • munkaképes
  • elmúlt 16 éves
  • még nem nyugdíjas
  • regisztráltatta magát a helyileg illetékes Munkaügyi Hivatalban
  • aktívan munkát keres
  • hajlandó a felkínált munkalehetőséget elfogadni
  • állandó lakos
  • a regisztrációt megelőző 12 hónapból legalább 180 napon keresztül fizette a biztosítási járulékot. (A koordinációs rendeleteknek megfelelően a más uniós tagországban ledolgozott időt is beleszámítják a jogosultsági időbe. Ehhez az ún. E-301-es nyomtatványra van szükség.)

A juttatás összege 2,10 euró/nap. Az ellátás folyósításának maximális időtartama 270 nap.

A kapott juttatás nem adóköteles.

További információ a Szociális Minisztérium honlapján (Sotsiaalministeerium) található.

Társadalombiztosítás

Nyugdíjak

Az észt nyugdíjbiztosítási rendszer társadalombiztosítási alapokra épül, ellátásai kiterjednek valamennyi észtországi lakosra. Az észt baleseti nyugellátási rendszer is társadalombiztosítási alapokra épül, mely nyugellátások minden munkavállalóra kiterjednek.

A nyugdíjrendszer finanszírozása

A nyugdíjbiztosítási rendszer pénzügyi alapját elsősorban a járulékok biztosítják. A munkavállalónem fizet járulékot, a munkáltató pedig a bérköltség 33%-át fizeti be járulékként (13% balesetbiztosítás, 20% nyugdíjbiztosítás) . Az állami költségvetés biztosítja az ellátások további fedezetét. A járulékok biztosítják a betegségi és anyasági, illetve az üzemi baleseti ellátások fedezetét is.

A nyugdíjrendszer különböző ellátásai 

Öregségi nyugdíj 

A jogosultság feltételei 

A nyugdíjkorhatár férfiak esetében 63 év, nők esetében 60 év. 2016-ig a nők és férfiak nyugdíjkorhatára 63 évre emelkedik. Az öregségi nyugdíj igénylésének feltétele legalább 15 év szolgálati idő teljesítése Észtországban.

Korai nyugdíj

Korai nyugdíj igényelhető az irányadó nyugdíjkorhatár betöltése előtt maximum 3 évvel.Kedvezőbb feltételekkel nyújtható öregségi nyugdíj bizonyos esetekben, legalább 15 év szolgálati idő megléte esetén 5 évvel az irányadó nyugdíjkorhatár előtt. Szintén korábban (5-10 év) mehetnek korkedvezményes nyugdíjba egyes nehéz vagy veszélyes munkakörben dolgozók, illetve az olyan munkakört betöltők, amelyet egyébként nem lehet az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig betölteni (pl. bányászok, pilóták, tengerészek), amennyiben az adott munkakör esetében előírt szolgálati idővel rendelkeznek.

Az ellátás mértéke

Az ellátás mértéke függ az 1998. december 31-e előtt megszerzett szolgálati idő hosszától és 1999. január 1-től a befizetett szociális adó mértékétől. A nyugdíj minimum összege 120,2069 euro/hó. A korai nyugdíj esetén a nyugdíj összege annyiszor havi 0,4%-kal csökken, ahány hónappal a korhatár betöltése előtt vonul valaki nyugdíjba. Amennyiben valaki a nyugdíjkorhatár elérése után még nem igényli a nyugdíjat (halasztott nyugdíj), havonta 0,9%-kal nő a nyugdíjának összege.

Rokkantsági nyugdíj 

A jogosultság feltételei 

rokkantsági nyugdíj 16 éves kortól maximum a rokkantra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig jár, a rokkantság fennállásának időtartamára. Az ellátás odaítéléséhez minimum 40%-os munkaképesség-csökkenés, valamint törvényben előírt minimális szolgálati idő megléte szükséges. 24 éves korig nem szükséges szolgálati idő, e fölött az életkorral arányosan nő: 25-62 éves kor között 1-14 év, 63 év felett 15 év szolgálati idő kell.

Az ellátás mértéke

A rokkantsági nyugdíjellátás mértéke függ az 1998. december 31-e előtt megszerzett szolgálati idő hosszától, és 1999. január 1-től a befizetett szociális adó mértékétől, valamint rokkantság fokától. Az ellátás egyéb nyugellátásokkal együtt nem folyósítható. Amennyiben az igénylő többféle nyugellátásra volna jogosult, választania kell, melyiket kívánja igénybe venni.

Hozzátartozói nyugellátások

A jogosultság feltételei 

Ha az elhunyt életkorától függően 1-15 év biztosítási időszakkal rendelkezett (ld. a rokkantsági nyugdíjnál), hozzátartozóinak bizonyos feltételek teljesülése mellett hozzátartozói nyugellátás jár. Az özvegy attól függetlenül jogosult özvegyi nyugdíjra, hogy őt az elhunyt eltartotta-e vagy sem. Amennyiben az özvegy új házasságot köt, ennek időpontjától még 12 hónapig jogosult özvegyi nyugdíjra. Hozzátartozói nyugellátás jár a fentieken kívül az elhunyt 18 éven aluli (nappali tagozatos tanulmányok folytatása esetén 24 éven aluli) testvéreinek vagy unokájának, ha nincs munkaképes szülőjük. Az elhunyt szülei is jogosultak ellátásra, amennyiben idősek vagy tartósan munkaképtelenek.

Az ellátás mértéke

A hozzátartozói ellátás összegét az elhunyt nyugdíja határozza meg. Az összeg függ a jogosult családtagok számától: 1 családtag esetén 50%-a, 2 esetén 80%-a, 3 vagy több jogosult családtag esetén 100%-a jár azon összegből, amely elhunytnak járt vagy járt volna, amit egyenlő arányban kell elosztani a jogosultak között.

Baleseti nyugellátások

A jogosultság feltételei

Baleseti rokkantsági ellátás jár üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén bekövetkezett rokkantság miatt, illetve egyéb, a munkával összefüggő olyan egészségkárosodás esetén is, mely a munkáltató hibájából következett be. Maradandó munkaképtelenség: 10%-ot elérő munkaképesség-csökkenés esetén járadék jellegű juttatás jár, míg legalább 40%-os csökkenés esetén nyugellátást kap a rokkant. A munkaképesség-csökkenés mértékét ebben az esetben is orvosi bizottság állapítja meg. A baleseti hozzátartozói nyugellátás az öregségi nyugdíjon és a hozzátartozók számán alapuló ellátás, feltételei megegyeznek a hozzátartozói nyugellátásnál leírtakkal.

Az ellátás mértéke 

A baleseti rokkantsági nyugdíj összege a munkavállaló korábbi keresetével egyezik meg. A baleseti rokkantsági nyugdíj sem folyósítható együtt egyéb nyugellátásokkal, míg a járadék jellegű juttatásra ilyen korlátozás nem vonatkozik.

További információ: 

Estonian National Social Insurance Board (SKA) 
Lembitu 12 , 15092 Tallinn, Estonia
Tel.:       00 372 640 8118
Fax:        00 372 640 8155
E-mail: ska@ensib.ee

A fenti adatok a 2009. évi állapotokat tükrözik, és tájékoztató jellegűek. A tájékoztatóban szereplő nyugdíjak és járulékok összege idővel változhat.

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF)

Észt nyugdíjrendszerrel kapcsolatos további információ az ONYF ezen oldalán (magyarul), az Észt Nyugdíjbiztosító alábbi honlapján és a Szociális minisztérium ezen oldalán (angolul)olvasható.

Az ideiglenes észtországi tartózkodás alatt igénybe vehető egészségügyi ellátásról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztató anyagában található információ.

Családi támogatások

A családok pénzügyi támogatásainak öt fő csoportját különböztethetjük meg: gyermekgondozási segélyt, szülői támogatásokat, általános családi támogatásokat, adókedvezményeket és az üdülési támogatásokat.

Ezeken felül az önkormányzatok további támogatásokkal segíthetik a családokat.

Gyermekgondozási segély

A gyermekgondozási segélyt az egészségbiztosítási pénztár folyósítja az anya korábbi munkabérének 100 %-os kompenzálásaként a szülést megelőző és követő 140 napon keresztül. Ikerszülés vagy a szülésnél felmerült komplikációk esetén a támogatást további 14 nappal meghosszabbíthatják.

Szülői támogatás

A támogatás célja, hogy a szülési szabadságon lévő szülő életkörülményeit fenntartsa. Az összeg a szülő korábbi fizetésétől függ, de nem lehet kevesebb havi 278,02 eurónál.

A támogatást a gyermekgondozási segély fizetésének megszűnte után kezdik folyósítani. A szülői támogatást 435 napig folyósítják.

Általános családi támogatások

Támogatás EUR
Születési juttatás 320
Örökbefogadási támogatás 320
Gyermek segély (havonta gyermekenként)1. és 2. gyerek esetén3. gyerek után 19,1857,54
Családi pótlék (havonta)1 éves kor alatt1-3 éves korig

3-8 éves korig

44,7838,35

19,18

7 vagy több gyermeket nevelő szülő támogatása(havonta) 168,74
Gyámság alatt álló gyermek támogatása (havonta) 191,8
 Egyedülálló szülők támogatása (havonta) 19,18
Besorozott gyermekek után járó támogatás (havonta) 47,94
Életkezdési támogatás 383,6

 

Az észt családi támogatási rendszerről részletes információk találhatók az alábbi oldalon.

Adózás

Személyi jövedelemadó

Észtországban egykulcsos a személyi jövedelemadó,melynek mértéke 2009. január 1-jétől 21%.

Az észt személyi jövedelemadóról az észt adóhivatal honlapján található részletes információ.

Általános forgalmi adó

Észtországban az általános  áfakulcs 20%, amely mellett 9%-os kedvezményes kulcsot is alkalmaznak.

Külföldi cégek észtországi regisztrációjáról, áfa-fizetési kötelezettségeiről, illetve az áfa-visszatérítés módjáról az észt adóhivatal oldalain található részletes információ.

Társasági adó

Társasági adót a helyi vállalatoknak és az Észtországban működő külföldi cégeknek kell fizetniük, melynek mértéke 21% (2009).

Vállalkozásalapítás
Észtországban az alapvető vállalkozási formák a magánvállalkozó, a társas vállalkozás, a betéti társaság, a korlátolt felelősségű társaság, a részvénytársaság, a szövetkezet, valamint a külföldi vállalat leányvállalata.

Részvénytársaság (Aktsiaselts):

  • jogi és természetes személyek alapíthatják
  • az alaptőke összege min. 25,000 EUR, egy részvény értéke min. 0,1 EUR
  • alapvető intézményei a közgyűlés, a felügyelő bizottság és a menedzsment,

A részvénytársaságot be kell jegyeztetni a Kereskedelmi Regiszterbe (helyi Cégbíróság), melyhez az alábbi dokumentumok szükségesek:

– formanyomtatvány,

– közjegyzőileg hitelesített alapító okirat,

– banki kivonat az alaptőke befizetéséről,

– dologi betét esetén az annak átadásáról és értékéről szóló tanúsítványok (auditált!)

– az igazgatók, FB tagok és könyvvizsgálók személyes adatai,

– hitelesített aláírás-minták,

– a vállalkozás elérhetőségei,

– illetékek befizetésének bizonylatai

Korlátolt felelősségű társaság (Osaühing):

A korlátolt felelősségű társaság minimális törzstőkéje 2,500 EUR, egy részjegy min. értéke 100 EEK.

2011. január 1-től a jegyzett tőke befizetése nélkül is lehet korlátolt felelősségű társaságot alapítani, ha a választott tevékenységi terület nem igényel tőkebefektetést.

Bejegyzés:

– hitelesített aláírás minták

– hitelesített alapító okirat

– kitöltött nyomtatvány,

– vezetők személyes adatai,

– elérhetőségek,

– banki kivonat a törzstőkéről vagy a dologi betét esetén annak átadásáról és értékéről,

– bizonylatok az illetékek megfizetéséről

A vállalkozásokat a megyei vagy körzeti bíróságok mellett működő Kereskedelmi Nyilvántartóban regisztrálják.

A benyújtandó iratokkal szemben támasztott általános követelmények:

– minden iratot eredeti és közjegyző által hitelesített aláírásokkal kell ellátni, a másolatokat közjegyző által kell hitelesíttetni

– az iratokat észt nyelven, vagy hitelesített fordításban kell benyújtani

– az eredeti banki befizetési bizonylatokat kell benyújtani

– Az iratokon meg kell jelölni a vállalat pontos címét (a tv. szerint a megadott címre elküldött levél törvényi vélelem alapján kézbesítettnek tekintendő)

Észtországi vállalkozásalapítással kapcsolatban további hasznos információ olvasható a gazdasági minisztérium felügyelete alá tartozó Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség (ITD Hungary) Észtországgal foglalkozó oldalán, valamint az észt befektetés-ösztönzési ügynökség honlapján.

Emellett hasznos információval szolgálhat még az Európai Bizottság uniós vállalkozások tájékoztatására létrehozott honlapja, melynek Észtországra vonatkozó információit ittolvashatja. (angol és észt nyelven)

További információ

Észt kormányzati portál

Pénzügyminisztérium

Oktatás

Az észt oktatási rendszer négy képzési szintből, az iskola előtti, az általános iskolai, a középiskolai, illetve a felsőoktatási szintből áll.

Iskola előtti képzés

Az észt képzési rendszer legelső állomása a bölcsőde, ahová a gyermekek három éves korukig járhatnak, majd három és hét éves koruk között vehetnek részt az óvodai képzésben. Az óvodákban észt nyelven folyik a képzés, ám egyes foglalkozásokat más nyelven is tarthatnak. A szülők szabadon választhatják meg, hogy mely óvodába kívánják gyermeküket beíratni. Az óvodákat a helyi önkormányzatok tartják fenn, a szülőknek az étkeztetésért kell fizetniük.

Általános iskola

Minden gyermek, aki az adott év október 1-jével betölti hetedik életévét, tanköteles egészen az általános iskolai képzés befejezéséig, vagy amíg 17 éves nem lesz. A szülők szabadon választhatják meg, hogy mely általános iskolába íratják be gyermeküket, ugyanakkor az iskolák kötelesek a körzetükben lévő gyermekeket felvenni. Az általános iskolai képzés 9 évből áll, mely három szakaszra oszlik (1.-3., 4.-6., 7.-9. osztály).

A tanév szeptember elsejétől a következő év júniusáig tart, amely magában foglal egy hét őszi, két hét karácsonyi, és egy hét tavaszi szünetet. A tanév minimálisan 175 napból áll. A heti óraszám 20 (1. osztály) és 34 (9. osztály) között alakul. A 9. osztály elvégzésével a diákok bizonyítványt kapnak, s ezt követően folytathatják középiskolában tanulmányaikat.

Középiskola

Az általános iskola elvégzését követően a diákok választhatnak, hogy tanulmányaikat gimnáziumban vagy szakközépiskolában folytatják. A középiskolák három tanévből állnak, a 10.-től a 12. osztályt ölelik fel. A maximális heti óraszám 35. A tantárgyak 75 százalékát az államilag meghatározott tantárgyak teszik ki, míg a fennmaradt 25 százalékról a diákok és az iskola közösen dönthet. A tanulmányok zárultával a diákok érettségi bizonyítványt kapnak. A középiskolai tanulmányok befejezésével a diákok felsőoktatásban vagy szakiskolákban folytathatják tanulmányaikat.

A szakközépiskoláknak két nagy csoportját kell megkülönböztetni. Egyes szakközépiskolák az általános iskolai képzésre épülnek, s a diákok alapfokú tanulmányaik befejezését követően folyatatják itt tanulmányaikat, míg a másik csoportba azon szakiskolák tartoznak, melyek középiskolák után fogadják a hallgatókat. A szakiskolák szakmát tanítanak, s ennek megfelelően az oktatásban nagy szerepet kapnak a gyakorlati órák is.

Felsőoktatás

Az észtországi felsőoktatásban főiskolai és egyetemi képzésben vehetnek részt a hallgatók.

A főiskolai képzés három-négy év, melynek végeztével a diák diplomát szerez. Az egyetemi képzésben három egymásra épülő szint különül el: a három éves bachelor-, a két éves master-, illetve a három-négy éves doktori képzés.

Az állami felsőoktatásban tandíj nincs.

Az észt oktatási rendszerről további információk találhatók az észt Oktatási Minisztérium honlapján (Haridus-ja Teadusministeerium), valamint a Study in Europe oldalán.

 

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.