Egységben a sokféleség.

Internet

A Felhő technológiának új korszaka

A Felhő technológiának új korszaka

A Felhő alapú számítástechnika napjainkban annyira fontos tényező az internet világában, hogy enélkül lassan nem is működne már az iparágak többsége – vagy bőven nem ilyen hatékonysággal.

Egyre inkább a közbeszéd része, hogy a világ visszafordíthatatlan technológiai átalakuláson megy keresztül, aminek a lényege, hogy márkától és operációs rendszertől függetlenül minden okos eszköz való idejű összeköttetésben lehessen egymással.

A változás zajlik, nem ért még véget

Már most is elég jól állunk ezen cél megvalósításában, de egyelőre még nem ment végbe teljesen ez a folyamat. A távolság és sebesség problémái mindig új gátakat szabnak, amiket azért képes a technológiai fejlődés orvosolni.

A Felhő alapú szolgáltatások még nem képesek kellő hatékonysággal kiszolgálni az IoT (Internet of Things, gyakorlatilag bármely okos eszköz, amely kapcsolódik az internetre) eszközök összes rendszerét, de az 5G megjelenésével és elterjedésével erre végre lehetőség nyílik.

Aki pedig maga szeretné saját felhőbe költöztetni a szolgáltatásait, a legjobban akkor jár, ha a Servergarden felhő szolgáltatását veszi igénybe.

A Felhő technológia mögötti általános gondolat

Kis magyarázat: A Felhő technológia mögötti általános gondolat az, hogy mivel az (IoT) eszközök általában nem rendelkeztek akkora kapacitással, hogy kellő hatékonysággal legyenek képesek az adatok tárolására és/vagy azok feldolgozására, létrehoztak különböző adatközpontokat.

Ezekben az adatközpontokban az IoT eszközök el tudják küldeni a létrehozott vagy begyűjtött adataikat további tárolásra és feldolgozásra.

Ez nagyon jól működik napjainkban és nagyon sok felhőben futó szolgáltatási modell kapcsolódik a technológiához (Infrastruktúra, mint Szolgáltatás; Platform, mint Szolgáltatás; Szoftver, mint Szolgáltatás stb).

Egyre több szoftver fut a Felhőben

Manapság már olyan applikációkat is a felhőben futtatunk, amiket egyébként mindez idáig a lokális PC-nken tettünk. Erre nagyon jó példa az Office 365, ami egy Office alkalmazás a felhőben futtatva, ami a „Szoftver, mint szolgáltatás” modell elvén működik.

Vagy ott a Gmail és a hozzá tartozó Google alkalmazások, amik a „platform és szoftver, mint szolgáltatás” modelleket egyesítik. Na de akkor, ha pédául az Office alkalmazásokat az otthoni PC-ken is futtathatjuk, akkor voltaképpen mi értelme van Felhőben futtatni őket?

A válasz egyszerű: azért, mert így eszköztől és operációs rendszertől függetlenül lehet őket használni. Tehát ha Felhő alapú szolgáltatásként élnek, akkor az Office pl., nem korlátozódik a Microsoft eszközökre, hanem ugyan úgy használható iOS-ről és ChromeOs alapú ChromeBook-ról is. Ez a cégeknek fontos, hiszen a szolgáltatásukat bármely felhasználó felé tudják értékesíteni és nem köti őket az, hogy ki milyen operációs rendszert használ.

Az Edge is teret nyer

Az Edge (Every Device that GathErs Data) lényege, hogy manapság rengeteg, az átlagos felhasználók által megvásárolható okos eszköz kezd olyan számítási és tárolási kapacitással rendelkezni, amely lehetővé teszi az adatközpontok háttérbe szorulását.

Ez egyelőre vállalati szinten működik jól. Manapság többet ér az, ha az adatokat lokálisan tároljuk és csak a fontos adatokat küldjük az adatközpontok felé, mint az, hogy az adatkommunikációval terheljük a hálózatokat.

Habár az Edge nagyon közel van, egyes helyeken már egy működő modellt jelent, de még kell neki egy kis idő, hogy beérje önmagát és átvegye a hagyományos felhő szerepét.

Ehhez pedig szükségszerű az 5G megfelelő elterjedése, hiszen a Felhő jövője a valós idejű adatfeldolgozásban és adategyeztetésben keresendő, ez pedig még nagyon gyerekcipőben jár, hiszen az operációs rendszerek való idejűvé tétele sem kis kihívás manapság.

Kép forrása: OFE.hu

hozzászólások

Hozzászólások

Szóljon hozzá!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.