Egységben a sokféleség.

Otthon

4 dekoratív szobanövény, ami karácsony környékén díszít

4 dekoratív szobanövény, ami karácsony környékén díszít

Már csak néhány napot kell aludni és elérkezik a szeretet ünnepe a karácsony. Bár a nappalok odakint sokszor szürkék, komorak, az otthonunknak nem kell ezt tükrözni, sőt! A különféle szezonális szobanövények segítségével ünnepi hangulatot teremthetünk a lakásban.

Ezek a szobanövények ilyenkor az összes virágüzlet és hipermarket kínálatában megtalálhatók, elsősorban, mint hölgy rokonoknak, barátoknak szánt ajándék, másodsorban lakásdekorációs elem.  A színpompás szezonális növények gondozása időnként problémát okozhat, így a továbbiakban ehhez adunk hasznos tanácsokat.

Mikulásvirág

A karácsonyi időszak egyik legjellemzőbb szobanövénye a mikulásvirág, mely világszerte népszerű ebben az időszakban. A nappali dekorációjának szerves részét képezheti, ünnepi hangulatot árasztó tárgyak társaságában, valamint az étkező asztal izgalmas díszítő eleme is lehet.

A mikulásvirág világos és huzatmentes helyen érzi otthon magát. A hőmérséklet 15 és 22 fok között ideális, így tökéletes hely számára a hálószoba vagy a nappali. A mikulásvirág gondozása során fontos, hogy megfelelően öntözzük.

Figyeljünk rá, hogy ne öntözzük túl a növényt, földje legyen nedves, ne száradjon ki, ugyanakkor ne álljon soha a növény alatt a víz. A mikulásvirág különösen tartós lesz, ha a vásárlást követő negyedik hét után hetente egyszer folyékony tápoldatot adunk az öntözővízhez a csomagoláson előírt mennyiségben.

Fajdbogyó

Különösen az elmúlt években tett szert nagy népszerűségre a fajdbogyó, mely melynek fényes felületű bogyós termései, ősszel fejlődnek ki és télen díszítik a növényt. A bogyós termések megannyi kis piros gyöngyre emlékeztetnek, és tökéletesen alkalmassá teszik ezt a növényt arra, hogy feldobjuk vele a karácsonyi dekorációt.

A fajdbogyó egy alacsony termetű örökzöld törpecserje, mely főként a kert árnyékos, félárnyékos részeiben, savanyú, tőzeges talajba ültetve érzi jól magát, azonban a karácsonyi időszakban, kaspóba ültetve a lakásban is tarthatjuk.

Világos, szórt fényű helyiségben érzi legjobban magát, egy nem túl meleg szobában. Földjét tartsuk nyirkosan az öntözések során. Ültetéséhez a tőzeg és homok keverékéből készített földkeverék a leginkább megfelelő.

Korallvirág

A korallvirág a téli időszak egyik sláger növénye, mely színpompás virágokkal örvendezteti meg a növénybarátokat. A korallvirág gondozása nem annyira bonyolult, néhány egyszerű tanácsot kell csak betartanunk, hogy gyönyörködhessünk szépségében.

A korallvirág igényli a sok fényt, ellenkező esetben hajtásai csúnyán megnyúlnak, ahogy a növény a fény felé próbál növekedni, ezzel együtt pedig elveszíti szép, bokros formáját. Helyéül ezért világos, napos helyet, például egy ablakpárkányt válasszunk.

Mivel pozsgás növény és levelei sok nedvességet tárolnak, ezért öntözni elég mértékkel. A bőséges virágzáshoz, kéthetente tápoldatozzuk. Az elnyílt virágzatot azonnal vágjuk le a növényről, a virágzást követően pedig metsszük meg a zöld részt is, így dús, tömött, virágzó bokrot nevelhetünk.

Ciklámen

A szobaciklámenként ismert perzsa ciklámen, amennyire népszerű ebben az időszakban, legalább annyira sok fejtörést tud okozni a tapasztalatlan szobakertészeknek. Való igaz, hogy nem tartozik a legegyszerűbben tartható szobanövények közé, azonban, ha megismerjük az igényeit, egy igazán dekoratív növénnyel gazdagodhat majd otthonunk.

A ciklámen sorsát már az is megpecsételheti, ha közvetlenül a vásárlás után, amikor az üzletből kilépünk, megfázik. Erre mindenképp figyeljünk a vásárláskor. Sok szobanövény esetében jó ötlet kissé lestrapált, leárazott példányokat választani, mivel ezeket otthon még sikerrel megmenthetjük, így alacsonyabb áron juthatunk növényekhez.

A ciklámen, mivel eleve kissé kényes, ezért esetében ne alkalmazzuk az előbbi stratégiát, mindig csak egészséges, életerős növényt vásároljunk, a kókadt, sárguló levelű példányokat hagyjuk az üzletben.

A ciklámen érzékeny a melegre, ami így a fűtési szezon derekán sok problémát tud okozni. Helyéül mindenképpen hűvös, ugyanakkor világos helyet keressünk a lakásban. A huzatra szintén nagyon kényes, ezt is vegyük figyelembe, amikor kiválasztjuk a helyét.

A ciklámen öntözése során is körültekintően kell eljárnunk, gumóját soha ne érje a víz, mindig csak a földjét öntözzük és csak mértékkel, a cserépalátétben összegyűlő felesleges vizet pedig öntsük ki. Ha a cikláment megfelelően gondozzuk, akkor is normális, hogy az elvirágzás után a levelei lankadttá válnak, ez azt jelzi, hogy a növény megkezdi pihenőidőszakát.

A pihenőidőszakban ritkábban öntözzük a növényt, és egyáltalán ne tápoldatozzuk. Bízunk benne, hogy tanácsaink hasznosak voltak a téli szezon sláger növényeinek gondozásához. Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánunk!

hozzászólások

Hozzászólások

Szóljon hozzá!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.