Egységben a sokféleség.

Otthon

Mire használható fel a megmaradt zsalukő?

Mire használható fel a megmaradt zsalukő?

Ha építőanyagot vásárolunk, rendkívül nehéz kiszámolni, hogy az adott munkához pontosan mekkora mennyiségre vagy hány darabra lesz szükségünk, így elengedhetetlen, hogy megmaradjon valamennyi. Nagyobb mennyiség mellett előfordulhat, hogy az építőanyag-kereskedés számla és megfelelő állapot mellett visszaveszi tőlünk a maradékot – a legtöbb esetben levásárolhatjuk az értékét –, de amennyiben kis mennyiségről van szó, illetve nem tudunk gondoskodni a visszaszállításról, érdemes lehet a kreativitásunkhoz nyúlni.

Olyan esetekben is, mint például a zsalukő, mely egy rendkívül speciális betonalapú építőanyag, szükség esetén azonban nagyon hasznos kiegészítővé válhat a ház körül, de akár még a lakáson belül is. Nem kell hozzá más, csak némi kreativitás, illetve pár kiegészítő kellék. Ha otthonunk- vagy egy kerítés építésekor maradt tehát némi zsalukő, most adunk pár hasznos tanácsot, hogy miként hasznosíthatjuk.

Egyedi virágcserép

Kialakításából fakadóan a zsalukő üreges szerkezetű, tehát amennyiben az oldalára fordítva helyezzük el valahol, akkor belsejét – ahová normál esetben beton kerül – lehetőségünk van kitölteni például virágfölddel annak érdekében, hogy csodaszép egynyári virágzókat, törpecserjéket vagy éppenséggel valamilyen futónövényeket ültessünk beléjük. Mivel a beton jól bírja a nedvességet, ezért a rendszeres locsolás sem okoz majd neki problémát, sőt az ötletet többféleképpen kombinálhatjuk is.

Példának okáért lehetőségünk van több zsalukőből lépcsőzetes kialakítású komplett virágcsoportot kialakítani, ami főleg kerítések vagy házfalak mellett nagyon jól mutathat, de önmagában, a blokkokat ide-oda forgatva is rendkívül ízléses kombinációkat kaphatunk, pláne a megfelelő növényválaszték mellett. A zsaluköveket ráadásul feltölthetjük murvával vagy díszkövekkel, sőt betonfestékkel igencsak kellemes színt is adhatunk nekik kívülről.

Amennyiben egyszerre több zsalukövet építenénk egymásra ebből a célból, betonozásra nem lesz szükségünk, bár az nem árt, ha biztos alapra helyezzük el. Amennyiben kettőnél több zsalukövet helyezünk egymásra, érdemes őket belülről betonvassal stabilizálni. Csak helyezzük egymásra őket és üssük át a légüres részeken a fémpálcát, amit akár azt követően is megtehetünk, hogy megtöltöttük virágfölddel. Építményünk így biztosan stabil és tartós lesz.

Tartós magaságyás

A kisebb alapterületű kerttulajdonosok számára rendszerint komoly gondot okoz, hogy szeretnének saját területükön zöldséget és gyümölcsöt termeszteni, ehhez azonban vagy nincs elég helyük, vagy megfelelő eszközük. Ezt a problémát könnyedén kiküszöbölhetjük néhány maradék zsalukővel, melyekből nagyon könnyen építhetünk kifejezetten mutatós magaságyásokat, melyek egyszerűen művelhető, tavasztól-őszig folyamatosan termőtalajt biztosító kis földterületeket nyújtanak.

Sőt, a zsalukövek használatának ilyen esetben van még egy jelentős pozitív tulajdonsága, mely ismét a lyukacsos kialakításukból fakad. A közönséges téglákkal ellentétben ugyanis nemcsak azt garantálják, hogy az ágyás belső felét megtölthessük termőfölddel, hanem pluszban a felső sort is lehetőségünk van beültetni, így a zsalukő légüres részeit szintén feltölthetjük, ezáltal kényelmesen elférnek benne a palánták, legyen az paradicsom, paprika vagy éppen saláta.

Ha zsalukőből akarunk magaságyást készíteni, nagyon fontos a megfelelő alap hozzá. Betonozni nem fontos, kivéve akkor, ha évtizedekre tervezzük a használatát. Egy kis kavicságyat azonban érdemes lehet lefektetni alá, így némi sóder tökéletes fundamentum lehet ebből a célból. Ügyeljünk továbbá arra is, hogy a zsaluköveket kötésben rakjuk le, tehát ne egymásra építsük, hanem eltolásban, ami különösen fontos a sarkoknál. Ezeken a pontokon érdemes lehet betonnal és betonvassal kitölteni az ágyást, de ha csak egy szál betonvasat helyezünk el itt, illetve megfelelően tömörítjük a földet az alsó sorokban, akkor már biztosak lehetünk az építmény tartósságában.

Kerti bútor

Előfordulhat ugyanakkor, hogy kifejezetten sok zsalukő maradt meg otthon szabad felhasználásra, ami miatt nem kell szomorkodnunk, hiszen rendkívül látványos és egyben tartós kerti bútorok készíthetők belőle. Nyilván a súlyukból és a kialakításukból kifolyólag ezek fix megoldások lesznek, ha viszont szükségünk lenne egy kerti padra, akkor kifejezetten szerencsés lehet ebben gondolkodnunk.

Amit mindenképpen fontos itt kiemelni, hogy a kerti bútorokhoz elengedhetetlen betonozni a zsalukövet, továbbá megfelelő betonalapra elhelyezni őket. Ezek lehetnek nagyobb betonlapok vagy betonkockák, de szükség esetén a magaságyásnál már említett sóderágy is jó megoldás lehet. Hogy milyen kialakítású kerti bútort készítünk a zsalukőből, az kizárólag a kreativitásunkon, illetve a betonelemek mennyiségén múlik.

Kevesebb zsalukő esetén egy kerti pad oldalfalait építhetjük fel belőle, majd bevéséssel vagy megfelelő tartók felfogatásával padlóból alakíthatjuk ki az ülőkét és a háttámlát. Ha több zsalukő áll a rendelkezésünkre, a komplett ülőkét is kirakhatjuk belőle, majd ugyanúgy egy fapadlót rögzíthetünk rá, esetleg vastagabb párnákkal télen-nyáron hasznos ülőalkalmatossággá tehetjük.

Lényeges, hogy a zsaluköves kerti bútort minden esetben betonozni és vasalni kell a megfelelő biztonság érdekében, különösen akkor, ha vannak gyermekeink. A kialakítástól függ, hogy a talajhoz milyen módon fixáljuk, de például egy falhoz vagy egy kerítéshez hozzáépítve erre biztosan nem lesz szükségünk, noha a blokkok egymáshoz való rögzítése lényeges lehet.

Aki esetleg a betonfelület ridegségétől tartana, annak érdemes figyelembe vennie, hogy a zsalukő nemcsak festhető, hanem burkolható is, ezáltal például kiválóan bevonható vékonyvakolattal, rögzíthető rá faburkolat, de gyakorlatilag bármi, ami a betonalap esetében megállja a helyét. Emiatt nemcsak tartós, hanem rendkívül esztétikus lehetőségek is várnak ránk ilyenkor, lehetőségeinknek csak a kreativitásunk szabhat határt.

hozzászólások

Hozzászólások

Szóljon hozzá!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

©2024 Euvonal.hu – Euvonal. Minden jog fenntartva.